February 9-10, 2023
|
Weber State-Swenson Gym - Ogden, UT
|
200m (Flat)
|
4700 ft. elevation
ICON KEY: NJCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ty Davis SO-2 Weber State 10:40.87 7:39.21 7:08.93 8:14.53 8:24.62 6:13.42
2 Talon Rodriguez FR-1 Salt Lake 9:11.95 7:12.19 9:17.15 6:30.53 8:40.70 8:19.88
3 Chase Evans FR-1 Weber State 10:05.25 8:15.68 8:41.76 6:46.98 8:41.76 6:10.45
4 Wesley Kallgren SO-2 Weber State 11:19.14 11:13.91 8:16.29 10:47.79 8:42.41 9:18.98
5 Carson Horspool JR-3 Weber State 6:06.62 8:59.45 6:22.33 8:59.45 8:43.73 11:20.85
6 Taylor Knight SO-2 Weber State 10:12.31 7:44.51 7:02.28 9:24.80 8:47.85 8:10.90
7 Nathaniel Garner SO-2 Weber State 9:12.34 10:21.38 7:42.05 10:05.45 8:51.09 7:26.12
8 Jamison Wilkes SR-4 Weber State 9:12.84 9:39.42 7:47.79 6:59.94 8:51.57 9:23.47
9 Conner Cox SR-4 Weber State 8:05.24 6:23.93 11:22.54 10:34.55 8:53.23 10:39.88
10 Andrew Blackham   Utah Valley University 6:40.59 11:18.32 7:01.95 7:39.34 8:54.11 11:18.32
11 Braden Minor FR-1 Salt Lake 6:25.77 10:32.24 8:45.08 9:01.15 8:55.79 11:31.17
12 Aleksandr Krikov FR-1 Salt Lake 9:04.30 8:42.75 8:21.19 10:35.92 8:58.91 10:41.31
13 Aidan Nielsen FR-1 Salt Lake 6:41.74 9:13.75 6:41.74 11:29.47 9:02.89 8:08.61
14 Eli Gregory FR-1 Utah State 6:49.94 11:12.30 10:39.50 8:39.26 9:06.58 7:44.60
15 Bridger Isbell JR-3 Utah Valley 11:29.65 6:55.98 9:07.34 9:45.66 9:07.34 7:12.40
16 Nethaneel Taylor SR-4 Southern Utah 8:27.98 6:59.64 9:06.63 9:56.33 9:12.15 6:43.07
17 Griffin May SO-2 Southern Idaho 11:37.17 11:42.71 10:52.91 11:53.77 9:13.31 9:18.85
18 Tanner Rogers   11:49.83 10:54.37 8:52.37 7:23.64 9:14.55 10:37.74
19 Bowen Martin FR-1 Southern Utah 7:02.18 11:39.92 12:02.14 9:48.82 9:15.49 11:23.26
20 Logan Evans   8:55.86 8:05.62 11:15.40 10:47.49 9:18.18 11:48.89
21 Tyler Stogsdill FR-1 Southern Idaho 6:55.73 6:50.11 10:34.83 11:25.39 9:21.79 7:46.29
22 Kason Kendall FR-1 Salt Lake 11:04.13 10:07.85 9:11.57 9:17.20 9:22.82 8:49.05
23 George Showers SO-2 Southern Idaho 12:04.06 12:04.06 9:36.99 11:52.75 9:25.67 7:43.85
24 Logan Dana FR-1 Salt Lake 10:09.67 7:28.63 6:59.87 9:23.66 9:35.16 10:55.69
25 Mohamed Zairi   9:50.22 9:21.28 12:03.30 11:34.37 9:38.64 10:07.58
26 Samuel Kiguthi   7:43.18 8:12.13 12:21.09 12:03.72 9:38.97 9:27.39
27 John Jensen FR-1 Salt Lake 9:12.47 7:31.48 11:58.80 11:11.28 9:54.05 11:23.16
  Chase Leach SO-2 Utah State NT NT NT NT NT NT
  Caleb Armstrong SO-2 Utah State NT NT NT NT NT NT
  Logan Anderson SO-2 Weber State NT NT NT NT NT NT
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ty Davis SO-2 Weber State 8:24.62 8:19.58 9:40.32 5:58.28 7:13.98 7:03.88
2 Talon Rodriguez FR-1 Salt Lake 8:40.70 9:58.81 8:35.50 10:04.02 6:30.53 10:50.88
3 Chase Evans FR-1 Weber State 8:41.76 7:33.94 10:57.42 11:07.86 10:41.77 8:26.11
4 Wesley Kallgren SO-2 Weber State 8:42.41 8:21.52 8:52.86 6:37.04 6:16.14 6:57.93
5 Carson Horspool JR-3 Weber State 8:43.73 8:33.26 8:28.02 10:02.29 8:59.45 10:44.19
6 Taylor Knight SO-2 Weber State 8:47.85 10:38.70 10:43.98 9:45.92 10:07.03 9:19.53
7 Nathaniel Garner SO-2 Weber State 8:51.09 11:30.42 7:15.50 8:56.40 6:54.25 9:49.51
8 Jamison Wilkes SR-4 Weber State 8:51.57 8:14.36 6:44.00 10:37.89 10:37.89 10:32.57
9 Conner Cox SR-4 Weber State 8:53.23 11:27.87 7:49.25 8:42.57 9:35.89 10:39.88
11 Braden Minor FR-1 Salt Lake 8:55.79 11:09.74 8:45.08 10:32.24 7:56.86 10:53.67
14 Eli Gregory FR-1 Utah State 9:06.58 9:06.58 9:01.12 7:39.13 10:06.71 9:44.84
16 Nethaneel Taylor SR-4 Southern Utah 9:12.15 11:19.15 9:12.15 11:46.76 8:50.07 9:23.20
18 Tanner Rogers   9:14.55 8:30.19 10:32.19 8:02.46 9:53.37 11:27.65
19 Bowen Martin FR-1 Southern Utah 9:15.49 8:25.50 8:03.28 9:37.71 8:08.84 9:43.27
  Chase Leach SO-2 Utah State NT NT NT NT NT NT
  Caleb Armstrong SO-2 Utah State NT NT NT NT NT NT
  Logan Anderson SO-2 Weber State NT NT NT NT NT NT
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Andrew Blackham   Utah Valley University 6:35.25 8:54.11 8:54.11 9:20.82 6:35.25
12 Aleksandr Krikov FR-1 Salt Lake 6:38.80 7:48.86 8:58.91 9:15.08 10:41.31
13 Aidan Nielsen FR-1 Salt Lake 7:36.03 6:25.46 9:02.89 10:02.61 6:47.17
15 Bridger Isbell JR-3 Utah Valley 6:34.09 11:51.55 9:07.34 8:56.40 9:40.18
17 Griffin May SO-2 Southern Idaho 9:13.31 8:12.45 9:13.31 7:44.78 9:40.98
20 Logan Evans   11:04.24 9:34.93 9:18.18 10:30.75 10:53.07
21 Tyler Stogsdill FR-1 Southern Idaho 6:38.87 10:23.59 9:21.79 10:34.83 11:47.86
22 Kason Kendall FR-1 Salt Lake 10:19.11 11:49.16 9:22.82 9:28.45 7:30.26
23 George Showers SO-2 Southern Idaho 9:25.67 9:48.30 9:25.67 8:40.42 8:00.82
24 Logan Dana FR-1 Salt Lake 9:40.92 11:53.20 9:35.16 11:18.69 12:16.21
25 Mohamed Zairi   11:28.59 11:51.73 9:38.64 9:15.50 12:03.30
26 Samuel Kiguthi   10:54.24 7:43.18 9:38.97 9:27.39 12:21.09
27 John Jensen FR-1 Salt Lake 9:06.53 10:23.76 9:54.05 8:01.18 7:49.30