March 31-April 1, 2023
|
Millersville - Millersville, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA DIII CACC NCCAA PSAC MAC AARTFC

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Martin Owusu-Antwi   Unattached 42.45 47.39 49.36 1:03.68 10
2 Zandrew Bowe SR-4 East Stroudsburg 58.25 51.16 50.65 40.52 8
3 Ryan Ditty SO-2 East Stroudsburg 35.47 45.60 50.66 1:00.29 6
4 Chad Mowbray SR-4 West Chester 43.62 37.54 50.72 56.81 5
5 Jack Wasserman JR-3 West Chester 45.29 52.41 50.88 58.52 4
6 David Burnshaw FR-1 West Chester 39.36 48.05 51.11 41.40 3
7 Zahir Chapman SR-4 West Chester 49.65 36.85 51.18 51.70 2
8 Zandray Thompson FR-1 East Stroudsburg 46.65 40.50 51.26 42.04 1
9 Colin Althoff SO-2 West Chester 47.86 43.23 51.46 46.32 -
10 Alex Reese   Penn State T&F Club 57.71 1:06.98 51.52 1:06.98 -
11 Joshua Deveaux SO-2 Thaddeus Stevens 53.63 52.08 51.56 52.60 -
12 Evan Schwab SR-4 Elizabethtown 38.20 42.33 51.62 1:04.01 -
13 Andrew Reice SO-2 Elizabethtown 1:06.86 1:02.72 51.83 51.83 -
14 Jonathen Tamayo FR-1 Kutztown 1:03.78 37.34 51.85 43.56 -
15 Jaylen Morrison FR-1 East Stroudsburg 51.88 1:06.41 51.88 48.77 -
16 Matthew Bruchak SO-2 Lebanon Valley 45.39 48.52 52.17 40.70 -
17 Owen Weaver FR-1 Kutztown 1:04.37 37.16 52.33 50.76 -
18 Darby Gluscevich-Kepner   Penn State T&F Club 41.55 54.70 52.59 42.60 -
19 Adam Loehr JR-3 Alvernia 1:04.26 1:02.15 52.67 1:04.79 -
20 Nick Trapani JR-3 Franklin & Marshall 41.77 49.80 53.54 44.98 -
21 Elisiah Jerome SO-2 Alvernia 57.29 46.05 53.54 38.55 -
21 Jemeel Mbure FR-1 Hood 59.43 1:05.32 53.54 38.02 -
23 Caleb Diaz Viola SO-2 East Stroudsburg 38.10 1:09.75 53.65 54.19 -
24 Lincoln Riddle FR-1 Juniata 1:03.84 49.24 54.10 59.51 -
25 Isaiah Lamisin SO-2 Thaddeus Stevens 1:08.21 1:00.63 54.13 53.05 -
26 Jacob Zielinksi   Penn State T&F Club 59.60 1:05.56 54.18 41.18 -
27 Trey Boyd SO-2 East Stroudsburg 39.07 48.30 54.26 1:02.95 -
28 Kyle Marcinkevich FR-1 Bloomsburg 59.72 42.89 54.29 1:01.35 -
29 Fred McCray FR-1 Delaware County CC 53.53 50.25 54.62 1:02.27 -
30 Bryan Rodrigues FR-1 East Stroudsburg 41.19 51.63 54.92 44.49 -
31 Jack Emrey SR-4 Franklin & Marshall 47.33 1:03.84 55.03 58.89 -
32 David Kramer SR-4 West Chester 1:05.75 43.65 55.25 39.78 -
33 Eric Liedtka SR-4 Gettysburg 1:11.32 1:09.10 55.28 51.97 -
34 Joseph Wagner FR-1 Elizabethtown 1:04.08 1:01.30 55.72 1:01.30 -
35 Ryan Murphy FR-1 Shippensburg 50.26 44.68 55.84 51.94 -
36 York Miles SO-2 Goldey-Beacom 45.23 1:04.78 55.84 53.05 -
37 Solomon Rios SO-2 Eastern 48.67 1:10.49 55.94 1:12.73 -
38 Michael Lorenger FR-1 Gettysburg 40.84 45.32 55.94 1:03.22 -
39 Peter McHugh JR-3 Immaculata 45.38 52.10 56.02 53.22 -
40 Arthur Keegan JR-3 Gettysburg 1:03.94 45.43 56.08 1:10.10 -
41 Logan Burkholder SO-2 Lancaster Bible 1:01.06 1:10.10 56.53 1:01.62 -
42 Alex Miller SO-2 Franklin & Marshall 1:13.70 1:00.10 56.69 44.22 -
43 Alex Scarboro FR-1 Franklin & Marshall 1:04.53 1:01.10 57.10 41.12 -
44 Joey Benedict FR-1 Lancaster Bible 55.58 1:00.16 57.29 58.44 -
45 Daniel Daley SR-4 East Stroudsburg 1:04.97 57.49 57.49 41.97 -
46 Devin Bobo FR-1 Thaddeus Stevens 1:04.65 1:04.07 57.72 51.37 -
47 Jake Naddelman JR-3 Franklin & Marshall 1:10.75 1:14.81 57.99 1:11.91 -
48 Thiernod Faye FR-1 Delaware County CC 50.30 56.81 59.17 1:09.82 -
49 Jonathan Logan SO-2 Thaddeus Stevens 43.47 52.99 59.54 58.95 -
50 Luke Micsky SO-2 Immaculata 59.10 54.75 1:02.21 1:11.55 -
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
29 Fred McCray FR-1 Delaware County CC 49.71 52.99 54.62 -
46 Devin Bobo FR-1 Thaddeus Stevens 45.60 44.45 57.72 -
48 Thiernod Faye FR-1 Delaware County CC 46.75 1:16.33 59.17 -
50 Luke Micsky SO-2 Immaculata 52.26 58.48 1:02.21 -
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
37 Solomon Rios SO-2 Eastern 48.67 55.94 45.87 1:02.66 1:09.37 59.30 1:01.54 -
39 Peter McHugh JR-3 Immaculata 53.78 56.02 39.22 40.90 46.50 1:01.07 39.22 -
40 Arthur Keegan JR-3 Gettysburg 48.79 56.08 42.62 59.45 1:11.23 48.79 54.96 -
43 Alex Scarboro FR-1 Franklin & Marshall 56.53 57.10 57.10 1:01.67 1:01.10 50.82 1:05.67 -
44 Joey Benedict FR-1 Lancaster Bible 1:01.88 57.29 1:11.04 40.11 1:03.02 52.71 56.72 -
49 Jonathan Logan SO-2 Thaddeus Stevens 1:15.02 59.54 1:10.26 1:17.41 1:01.93 1:07.88 42.87 -
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
21 Elisiah Jerome SO-2 Alvernia 48.19 43.91 1:01.04 50.87 44.44 53.54 -
25 Isaiah Lamisin SO-2 Thaddeus Stevens 1:03.88 59.01 47.64 46.56 52.51 54.13 -
34 Joseph Wagner FR-1 Elizabethtown 53.50 1:07.98 40.12 41.24 51.82 55.72 -
36 York Miles SO-2 Goldey-Beacom 47.47 41.88 49.14 41.33 56.40 55.84 -
38 Michael Lorenger FR-1 Gettysburg 57.62 1:12.73 55.38 39.72 59.30 55.94 -
41 Logan Burkholder SO-2 Lancaster Bible 39.58 1:11.80 44.66 55.97 39.58 56.53 -
42 Alex Miller SO-2 Franklin & Marshall 54.99 43.66 53.86 1:01.23 45.36 56.69 -
47 Jake Naddelman JR-3 Franklin & Marshall 45.82 55.09 46.40 46.40 59.73 57.99 -
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
20 Nick Trapani JR-3 Franklin & Marshall 53.54 -
28 Kyle Marcinkevich FR-1 Bloomsburg 54.29 -
30 Bryan Rodrigues FR-1 East Stroudsburg 54.92 -
31 Jack Emrey SR-4 Franklin & Marshall 55.03 -
32 David Kramer SR-4 West Chester 55.25 -
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
13 Andrew Reice SO-2 Elizabethtown 38.88 51.83 45.10 -
18 Darby Gluscevich-Kepner   Penn State T&F Club 58.38 52.59 50.49 -
19 Adam Loehr JR-3 Alvernia 57.94 52.67 50.04 -
21 Jemeel Mbure FR-1 Hood 48.73 53.54 46.05 -
23 Caleb Diaz Viola SO-2 East Stroudsburg 1:07.07 53.65 46.68 -
33 Eric Liedtka SR-4 Gettysburg 59.15 55.28 50.86 -
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
6 David Burnshaw FR-1 West Chester 51.11 3
12 Evan Schwab SR-4 Elizabethtown 51.62 -
16 Matthew Bruchak SO-2 Lebanon Valley 52.17 -
17 Owen Weaver FR-1 Kutztown 52.33 -
24 Lincoln Riddle FR-1 Juniata 54.10 -
26 Jacob Zielinksi   Penn State T&F Club 54.18 -
35 Ryan Murphy FR-1 Shippensburg 55.84 -
45 Daniel Daley SR-4 East Stroudsburg 57.49 -
Men's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Zahir Chapman SR-4 West Chester 59.88 40.44 56.30 51.18 55.28 55.79 2
8 Zandray Thompson FR-1 East Stroudsburg 44.09 50.75 1:02.54 51.26 38.45 1:06.64 1
9 Colin Althoff SO-2 West Chester 45.29 45.80 42.20 51.46 41.17 1:05.87 -
10 Alex Reese   Penn State T&F Club 54.10 38.64 48.43 51.52 1:00.80 1:06.46 -
14 Jonathen Tamayo FR-1 Kutztown 57.56 47.19 54.45 51.85 48.22 51.85 -
15 Jaylen Morrison FR-1 East Stroudsburg 54.48 38.91 40.99 51.88 42.55 1:00.18 -
27 Trey Boyd SO-2 East Stroudsburg 39.61 41.24 53.72 54.26 40.70 1:06.74 -
Men's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Martin Owusu-Antwi   Unattached 44.92 49.36 59.73 35.05 1:02.69 55.78 39.00 10
2 Zandrew Bowe SR-4 East Stroudsburg 38.50 50.65 35.46 43.56 50.15 52.68 45.08 8
3 Ryan Ditty SO-2 East Stroudsburg 44.08 50.66 41.55 1:00.29 1:01.81 1:03.84 50.66 6
4 Chad Mowbray SR-4 West Chester 36.02 50.72 46.67 49.20 54.27 52.25 55.80 5
5 Jack Wasserman JR-3 West Chester 44.78 50.88 55.46 55.46 35.62 58.52 47.83 4
11 Joshua Deveaux SO-2 Thaddeus Stevens 47.44 51.56 44.35 52.60 46.92 1:07.03 37.64 -