March 31-April 1, 2023
|
Millersville - Millersville, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA DIII CACC NCCAA PSAC MAC AARTFC

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Martin Owusu-Antwi   Unattached 47.88 59.73 49.36 59.73 40.97 10
2 Zandrew Bowe SR-4 East Stroudsburg 48.63 43.56 50.65 1:00.28 35.46 8
3 Ryan Ditty SO-2 East Stroudsburg 53.20 49.14 50.66 57.25 56.24 6
4 Chad Mowbray SR-4 West Chester 37.54 37.03 50.72 1:02.39 51.74 5
5 Jack Wasserman JR-3 West Chester 38.67 48.34 50.88 39.18 50.88 4
6 David Burnshaw FR-1 West Chester 35.78 1:02.87 51.11 1:05.94 49.07 3
7 Zahir Chapman SR-4 West Chester 43.51 1:05.00 51.18 46.58 57.33 2
8 Zandray Thompson FR-1 East Stroudsburg 57.93 38.96 51.26 38.45 51.26 1
9 Colin Althoff SO-2 West Chester 57.12 39.11 51.46 45.29 49.92 -
10 Alex Reese   Penn State T&F Club 1:03.89 41.74 51.52 1:05.95 1:04.40 -
11 Joshua Deveaux SO-2 Thaddeus Stevens 59.30 1:05.49 51.56 36.10 37.64 -
12 Evan Schwab SR-4 Elizabethtown 49.56 44.40 51.62 54.21 42.33 -
13 Andrew Reice SO-2 Elizabethtown 1:07.38 1:05.31 51.83 1:02.20 51.32 -
14 Jonathen Tamayo FR-1 Kutztown 55.48 38.37 51.85 1:02.22 44.08 -
15 Jaylen Morrison FR-1 East Stroudsburg 39.43 47.21 51.88 1:00.18 36.84 -
16 Matthew Bruchak SO-2 Lebanon Valley 1:03.13 48.52 52.17 42.26 51.65 -
17 Owen Weaver FR-1 Kutztown 1:00.71 41.34 52.33 53.38 1:06.46 -
18 Darby Gluscevich-Kepner   Penn State T&F Club 53.12 37.87 52.59 48.91 53.65 -
19 Adam Loehr JR-3 Alvernia 40.56 37.93 52.67 56.89 43.19 -
20 Nick Trapani JR-3 Franklin & Marshall 41.77 1:00.50 53.54 53.54 57.83 -
21 Elisiah Jerome SO-2 Alvernia 41.23 50.87 53.54 1:08.54 1:01.57 -
21 Jemeel Mbure FR-1 Hood 44.98 54.08 53.54 58.90 56.22 -
23 Caleb Diaz Viola SO-2 East Stroudsburg 54.73 1:00.09 53.65 38.10 1:07.60 -
24 Lincoln Riddle FR-1 Juniata 49.24 52.48 54.10 1:06.55 1:09.79 -
25 Isaiah Lamisin SO-2 Thaddeus Stevens 55.22 59.01 54.13 1:06.58 49.80 -
26 Jacob Zielinksi   Penn State T&F Club 44.43 47.14 54.18 1:00.69 52.56 -
27 Trey Boyd SO-2 East Stroudsburg 37.99 47.21 54.26 1:07.83 37.99 -
28 Kyle Marcinkevich FR-1 Bloomsburg 39.64 50.49 54.29 51.58 1:00.81 -
29 Fred McCray FR-1 Delaware County CC 57.90 43.15 54.62 1:03.36 48.07 -
30 Bryan Rodrigues FR-1 East Stroudsburg 1:08.10 45.04 54.92 1:09.20 49.43 -
31 Jack Emrey SR-4 Franklin & Marshall 42.93 1:04.94 55.03 1:05.49 1:06.04 -
32 David Kramer SR-4 West Chester 1:01.88 41.44 55.25 59.12 52.49 -
33 Eric Liedtka SR-4 Gettysburg 48.65 39.25 55.28 47.54 45.89 -
34 Joseph Wagner FR-1 Elizabethtown 47.37 1:00.18 55.72 1:00.74 39.57 -
35 Ryan Murphy FR-1 Shippensburg 1:10.36 1:04.78 55.84 1:00.31 41.33 -
36 York Miles SO-2 Goldey-Beacom 45.79 1:08.69 55.84 51.38 51.38 -
37 Solomon Rios SO-2 Eastern 57.06 41.40 55.94 41.96 55.94 -
38 Michael Lorenger FR-1 Gettysburg 39.16 1:09.37 55.94 49.23 56.50 -
39 Peter McHugh JR-3 Immaculata 1:07.23 1:08.35 56.02 57.70 1:01.07 -
40 Arthur Keegan JR-3 Gettysburg 42.62 49.92 56.08 1:04.50 1:10.10 -
41 Logan Burkholder SO-2 Lancaster Bible 40.14 1:10.10 56.53 42.97 50.88 -
42 Alex Miller SO-2 Franklin & Marshall 41.39 41.39 56.69 1:09.73 1:06.33 -
43 Alex Scarboro FR-1 Franklin & Marshall 49.11 1:10.24 57.10 51.39 59.39 -
44 Joey Benedict FR-1 Lancaster Bible 40.11 1:08.75 57.29 46.98 1:00.73 -
45 Daniel Daley SR-4 East Stroudsburg 1:14.74 1:06.69 57.49 53.47 55.77 -
46 Devin Bobo FR-1 Thaddeus Stevens 47.33 1:13.31 57.72 42.72 1:01.76 -
47 Jake Naddelman JR-3 Franklin & Marshall 58.57 54.51 57.99 1:08.43 1:10.75 -
48 Thiernod Faye FR-1 Delaware County CC 1:14.56 1:06.87 59.17 1:10.42 42.61 -
49 Jonathan Logan SO-2 Thaddeus Stevens 58.95 1:09.07 59.54 52.40 1:03.71 -
50 Luke Micsky SO-2 Immaculata 58.48 1:05.95 1:02.21 1:10.30 1:04.70 -
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
29 Fred McCray FR-1 Delaware County CC 56.81 54.62 -
46 Devin Bobo FR-1 Thaddeus Stevens 49.07 57.72 -
48 Thiernod Faye FR-1 Delaware County CC 1:15.15 59.17 -
50 Luke Micsky SO-2 Immaculata 1:05.32 1:02.21 -
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
37 Solomon Rios SO-2 Eastern 55.94 40.28 42.52 52.03 -
39 Peter McHugh JR-3 Immaculata 56.02 47.06 44.82 1:05.55 -
40 Arthur Keegan JR-3 Gettysburg 56.08 46.55 40.94 1:12.35 -
43 Alex Scarboro FR-1 Franklin & Marshall 57.10 47.97 44.54 51.97 -
44 Joey Benedict FR-1 Lancaster Bible 57.29 48.70 1:02.45 50.42 -
49 Jonathan Logan SO-2 Thaddeus Stevens 59.54 56.57 1:11.45 56.57 -
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
21 Elisiah Jerome SO-2 Alvernia 58.90 50.87 53.54 56.22 1:02.11 1:06.93 -
25 Isaiah Lamisin SO-2 Thaddeus Stevens 44.39 1:00.63 54.13 39.52 55.22 53.05 -
34 Joseph Wagner FR-1 Elizabethtown 54.61 50.15 55.72 42.91 47.92 51.82 -
36 York Miles SO-2 Goldey-Beacom 51.38 1:00.87 55.84 53.61 1:07.57 59.75 -
38 Michael Lorenger FR-1 Gettysburg 1:04.89 1:10.49 55.94 1:10.49 49.23 1:05.45 -
41 Logan Burkholder SO-2 Lancaster Bible 44.10 1:04.45 56.53 51.45 44.10 1:06.14 -
42 Alex Miller SO-2 Franklin & Marshall 1:00.10 48.76 56.69 48.76 1:12.00 1:11.43 -
47 Jake Naddelman JR-3 Franklin & Marshall 49.88 42.92 57.99 1:02.63 57.99 53.93 -
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
20 Nick Trapani JR-3 Franklin & Marshall 53.54 1:06.39 -
28 Kyle Marcinkevich FR-1 Bloomsburg 54.29 43.98 -
30 Bryan Rodrigues FR-1 East Stroudsburg 54.92 57.12 -
31 Jack Emrey SR-4 Franklin & Marshall 55.03 1:01.64 -
32 David Kramer SR-4 West Chester 55.25 1:00.78 -
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
13 Andrew Reice SO-2 Elizabethtown 50.80 38.88 51.83 37.84 43.54 55.98 -
18 Darby Gluscevich-Kepner   Penn State T&F Club 44.71 46.28 52.59 53.12 51.02 59.43 -
19 Adam Loehr JR-3 Alvernia 43.19 52.15 52.67 41.09 54.78 1:01.63 -
21 Jemeel Mbure FR-1 Hood 56.76 37.48 53.54 57.29 1:09.07 57.29 -
23 Caleb Diaz Viola SO-2 East Stroudsburg 57.41 1:07.07 53.65 39.71 1:08.68 40.78 -
33 Eric Liedtka SR-4 Gettysburg 53.63 1:10.76 55.28 45.89 49.20 42.02 -
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
6 David Burnshaw FR-1 West Chester 51.11 3
12 Evan Schwab SR-4 Elizabethtown 51.62 -
16 Matthew Bruchak SO-2 Lebanon Valley 52.17 -
17 Owen Weaver FR-1 Kutztown 52.33 -
24 Lincoln Riddle FR-1 Juniata 54.10 -
26 Jacob Zielinksi   Penn State T&F Club 54.18 -
35 Ryan Murphy FR-1 Shippensburg 55.84 -
45 Daniel Daley SR-4 East Stroudsburg 57.49 -
Men's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
7 Zahir Chapman SR-4 West Chester 51.18 38.90 2
8 Zandray Thompson FR-1 East Stroudsburg 51.26 44.60 1
9 Colin Althoff SO-2 West Chester 51.46 41.69 -
10 Alex Reese   Penn State T&F Club 51.52 52.55 -
14 Jonathen Tamayo FR-1 Kutztown 51.85 1:01.71 -
15 Jaylen Morrison FR-1 East Stroudsburg 51.88 50.33 -
27 Trey Boyd SO-2 East Stroudsburg 54.26 1:10.54 -
Men's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Martin Owusu-Antwi   Unattached 59.24 49.36 1:01.21 10
2 Zandrew Bowe SR-4 East Stroudsburg 56.23 50.65 1:00.78 8
3 Ryan Ditty SO-2 East Stroudsburg 52.18 50.66 54.21 6
4 Chad Mowbray SR-4 West Chester 1:00.36 50.72 42.61 5
5 Jack Wasserman JR-3 West Chester 40.71 50.88 53.94 4
11 Joshua Deveaux SO-2 Thaddeus Stevens 54.66 51.56 1:05.49 -