April 22, 2023
|
Salisbury - Salisbury, MD
ICON KEY: NCCAA IC4A/ECAC

Women's 100 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Malea Sharps JR-3 Maryland-Eastern Shore 13.18 10
2 Makiya Gayles SR-4 Delaware State 13.27 8
3 Mar'Shay Robinson JR-3 Maryland-Eastern Shore 13.62 6
4 Karia Forvil FR-1 Salisbury 13.65 5
5 Jadaya Strand SR-4 Maryland-Eastern Shore 13.91 4
6 Kalin Toogood SO-2 Maryland-Eastern Shore 13.99 3
7 Rilee McMahan   Delaware TC 14.46 2
8 Sam Radinsky   Delaware TC 15.09 1
Women's 100 Meters Section 1
W: -2.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Rilee McMahan   Delaware TC 12.01 15.77 11.72 15.77 14.46 2
8 Sam Radinsky   Delaware TC 18.56 15.55 12.38 18.41 15.09 1
Women's 100 Meters Section 2
W: -3.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Malea Sharps JR-3 Maryland-Eastern Shore 15.03 11.60 10.02 13.18 15.16 12.26 10
2 Makiya Gayles SR-4 Delaware State 12.21 9.43 11.15 13.27 16.19 10.89 8
3 Mar'Shay Robinson JR-3 Maryland-Eastern Shore 13.76 13.08 16.35 13.62 13.62 13.49 6
4 Karia Forvil FR-1 Salisbury 10.79 13.79 9.70 13.65 14.20 9.70 5
5 Jadaya Strand SR-4 Maryland-Eastern Shore 10.85 15.44 13.08 13.91 15.44 10.71 4
6 Kalin Toogood SO-2 Maryland-Eastern Shore 15.25 13.71 17.07 13.99 11.20 10.08 3

Women's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Jazmine Thomas SO-2 Maryland-Eastern Shore 31.08 26.79 21.17 34.30 10
2 Mar'Shay Robinson JR-3 Maryland-Eastern Shore 29.08 27.69 31.02 31.57 8
3 Marlyse Haack FR-1 Salisbury 33.83 27.73 31.34 29.68 6
4 Adekansola Adewami SR-4 Maryland-Eastern Shore 28.28 28.00 24.92 24.36 5
5 Karia Forvil FR-1 Salisbury 20.10 28.30 33.12 28.87 4
6 Kalin Toogood SO-2 Maryland-Eastern Shore 28.17 29.04 21.78 34.85 3
7 Jadaya Strand SR-4 Maryland-Eastern Shore 34.07 29.37 22.03 31.14 2
8 Maggie Morris   Delaware TC 34.01 30.64 27.27 28.81 1
9 Kelesy Goodson SR-4 Regent University 37.40 31.96 36.12 25.25 -
10 Sam Radinsky   Delaware TC 39.32 32.23 31.59 29.98 -
11 Audrey Martiny SO-2 Regent University 27.63 32.50 30.55 39.65 -
12 Caelan Grubb   Delaware TC 26.73 33.41 39.43 27.07 -
13 Rilee McMahan   Delaware TC 37.79 34.67 30.86 38.14 -
Women's 200 Meters Section 1
W: -2.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
6 Kalin Toogood SO-2 Maryland-Eastern Shore 23.53 29.04 33.69 3
8 Maggie Morris   Delaware TC 31.87 30.64 34.63 1
9 Kelesy Goodson SR-4 Regent University 35.48 31.96 31.01 -
10 Sam Radinsky   Delaware TC 37.71 32.23 38.68 -
11 Audrey Martiny SO-2 Regent University 41.60 32.50 29.90 -
12 Caelan Grubb   Delaware TC 41.77 33.41 26.40 -
13 Rilee McMahan   Delaware TC 27.05 34.67 35.02 -
Women's 200 Meters Section 2
W: -3.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jazmine Thomas SO-2 Maryland-Eastern Shore 26.79 21.44 26.79 31.08 23.85 30.28 10
2 Mar'Shay Robinson JR-3 Maryland-Eastern Shore 27.69 29.36 27.42 32.12 31.57 21.60 8
3 Marlyse Haack FR-1 Salisbury 27.73 31.89 30.23 30.51 21.91 29.68 6
4 Adekansola Adewami SR-4 Maryland-Eastern Shore 28.00 22.40 24.64 24.64 27.44 35.00 5
5 Karia Forvil FR-1 Salisbury 28.30 22.64 26.04 32.83 32.83 28.87 4
7 Jadaya Strand SR-4 Maryland-Eastern Shore 29.37 37.60 34.07 31.72 22.91 29.67 2

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Adekansola Adewami SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:04.93 44.30 1:00.68 10
2 Jordynn Palethorpe JR-3 Washington and Lee 42.53 1:17.16 1:00.75 8
3 Destinee Ekanem SR-4 Salisbury 1:18.92 1:26.34 1:07.45 6
4 Eleanor Eungard FR-1 Christopher Newport 1:27.55 1:15.74 1:09.48 5
5 Ainsley Miller JR-3 Christopher Newport 1:03.95 1:14.38 1:09.51 4
6 Audrey Martiny SO-2 Regent University 1:07.87 1:19.42 1:12.20 3
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
4 Eleanor Eungard FR-1 Christopher Newport 1:15.04 1:20.60 1:04.62 1:28.24 1:00.45 1:09.48 48.64 5
6 Audrey Martiny SO-2 Regent University 1:17.26 50.54 55.60 1:17.98 59.93 1:12.20 1:06.43 3
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Adekansola Adewami SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:00.68 10
2 Jordynn Palethorpe JR-3 Washington and Lee 1:00.75 8
3 Destinee Ekanem SR-4 Salisbury 1:07.45 6
5 Ainsley Miller JR-3 Christopher Newport 1:09.51 4

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Kate Scibelli FR-1 Washington and Lee 2:23.72 2:40.97 2:32.35 2:51.03 2:33.78 10
2 Shennell Simms FR-1 Maryland-Eastern Shore 2:25.23 1:46.02 2:07.81 2:52.83 2:31.04 8
3 Emily Sansbury FR-1 Washington and Lee 2:26.38 2:35.17 2:13.21 2:16.14 1:49.79 6
4 Alex Preziotti SO-2 Washington and Lee 2:33.87 2:35.41 2:27.72 2:26.18 1:50.79 5
5 Abigale Simmons SR-4 Salisbury 2:35.59 3:19.16 3:12.94 3:22.27 2:02.92 4
6 Josie Brumfield FR-1 Christopher Newport 2:37.92 2:48.98 2:23.71 2:34.77 2:06.34 3
7 Kelesy Goodson SR-4 Regent University 2:37.96 3:01.66 2:28.49 3:11.14 2:25.33 2
8 Maggie Dwire FR-1 Salisbury 2:38.74 2:51.44 2:11.76 2:00.65 1:51.12 1
9 Alyssa Blocker   Delaware TC 2:42.49 3:14.99 3:05.24 2:19.75 1:58.62 -
10 Kristen Riddell FR-1 Salisbury 2:44.50 2:23.12 2:42.86 2:08.31 1:56.80 -
11 Kenzie Hurley SO-2 Christopher Newport 2:47.17 3:18.94 3:13.92 3:15.59 2:40.49 -
12 Jenna Mlecko   Delaware TC 2:51.41 3:42.84 2:44.56 2:42.84 2:54.84 -
13 Hannah Heredia   Delaware TC 2:53.86 2:33.00 3:18.20 3:33.85 2:01.71 -
14 Olivia Lovan FR-1 Washington and Lee 2:56.16 2:54.40 2:03.32 2:15.65 2:40.31 -
15 Aine Grubb Sophomore Delaware TC 3:01.96 2:49.23 3:14.70 2:12.83 3:51.09 -
16 Hannah Britt   Delaware TC 3:11.13 2:27.17 2:19.53 3:24.51 2:42.46 -
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
12 Jenna Mlecko   Delaware TC 2:51.41 -
15 Aine Grubb Sophomore Delaware TC 3:01.96 -
16 Hannah Britt   Delaware TC 3:11.13 -
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
6 Josie Brumfield FR-1 Christopher Newport 2:37.92 2:01.60 3:01.61 3
8 Maggie Dwire FR-1 Salisbury 2:38.74 3:10.49 2:41.92 1
9 Alyssa Blocker   Delaware TC 2:42.49 2:48.99 2:55.49 -
10 Kristen Riddell FR-1 Salisbury 2:44.50 2:09.96 2:52.73 -
13 Hannah Heredia   Delaware TC 2:53.86 2:20.83 2:24.31 -
14 Olivia Lovan FR-1 Washington and Lee 2:56.16 3:15.54 3:31.40 -
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Kate Scibelli FR-1 Washington and Lee 2:22.29 2:05.04 1:50.67 2:23.72 1:46.36 10
2 Shennell Simms FR-1 Maryland-Eastern Shore 1:54.74 2:57.18 3:05.90 2:25.23 1:41.66 8
3 Emily Sansbury FR-1 Washington and Lee 2:16.14 3:07.37 1:48.33 2:26.38 2:04.43 6
4 Alex Preziotti SO-2 Washington and Lee 2:56.95 2:58.49 3:07.73 2:33.87 1:55.41 5
5 Abigale Simmons SR-4 Salisbury 2:13.81 2:54.26 2:35.59 2:35.59 1:52.03 4
7 Kelesy Goodson SR-4 Regent University 2:55.34 3:25.35 3:11.14 2:37.96 2:50.60 2
11 Kenzie Hurley SO-2 Christopher Newport 2:35.47 2:33.80 3:22.28 2:47.17 2:40.49 -

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Claire Hamlet SO-2 Washington and Lee 6:34.52 5:42.93 6:31.48 5:21.68 5:03.47 10
2 Sophia Breschi FR-1 Washington and Lee 5:50.63 4:33.74 5:22.95 5:47.56 5:07.57 8
3 Emma Mitchell SO-2 Washington and Lee 5:50.82 5:26.20 3:41.57 3:53.88 5:07.73 6
4 Adia Vera SO-2 Washington and Lee 4:35.84 5:13.03 4:42.04 6:11.92 5:09.93 5
5 Kristen Clodgo SO-2 Washington and Lee 5:12.08 6:15.13 5:27.84 5:46.76 5:15.23 4
6 Brianna Breyault FR-1 Washington and Lee 5:40.95 6:53.07 5:24.56 6:39.96 5:27.83 3
7 Maddie Rathmann SO-2 Salisbury 4:26.98 4:20.31 6:00.42 4:43.67 5:33.72 2
8 Kate Barnes JR-3 Washington and Lee 3:56.75 4:57.63 5:04.39 5:17.92 5:38.21 1
9 Julia Kapp SO-2 Christopher Newport 7:07.32 4:41.49 4:48.27 7:07.32 5:39.14 -
10 Erin Elliott SO-2 Christopher Newport 6:34.25 4:20.55 7:18.81 5:15.40 5:42.82 -
11 Kaitlyn Burke   Delaware TC 5:06.46 6:04.99 5:51.22 4:52.68 5:44.33 -
12 Allyson Castle FR-1 Christopher Newport 5:56.19 5:31.98 7:12.27 6:03.10 5:45.81 -
13 Claire Garster JR-3 Christopher Newport 4:06.07 6:42.03 5:56.97 5:43.11 5:46.57 -
14 Hannah Heredia   Delaware TC 5:29.32 6:31.72 4:09.59 7:23.72 5:46.65 -
15 Erin Connelly JR-3 Salisbury 4:48.24 4:06.06 4:44.73 7:15.88 5:51.51 -
16 Jordan Bunting   Delaware TC 4:26.70 6:56.06 5:44.94 6:41.83 5:55.60 -
17 Aine Grubb Sophomore Delaware TC 4:50.99 4:50.99 4:58.64 6:49.67 6:22.87 -
18 Brooke Birckhead FR-1 Salisbury 6:04.98 6:43.39 5:22.72 4:40.46 6:24.18 -
19 Hannah Britt   Delaware TC 8:17.16 6:27.55 6:04.06 6:58.87 6:31.46 -
20 Allie LaPorte   Delaware TC 8:02.79 6:58.42 8:14.86 5:41.98 6:42.32 -
21 Maggie Huizinga   Delaware TC 8:28.67 5:23.31 8:58.84 7:49.87 7:11.07 -
22 Emily Sposato   Delaware TC 6:55.47 5:39.53 9:13.96 9:13.96 7:26.74 -
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
11 Kaitlyn Burke   Delaware TC 5:44.33 4:49.24 4:25.14 7:27.63 5:27.12 -
12 Allyson Castle FR-1 Christopher Newport 5:45.81 5:49.27 5:18.15 5:00.86 4:22.82 -
14 Hannah Heredia   Delaware TC 5:46.65 4:26.92 5:01.59 5:46.65 5:15.46 -
16 Jordan Bunting   Delaware TC 5:55.60 6:41.83 7:13.84 5:27.16 6:16.94 -
17 Aine Grubb Sophomore Delaware TC 6:22.87 6:42.02 7:54.76 7:12.65 7:43.28 -
18 Brooke Birckhead FR-1 Salisbury 6:24.18 6:16.50 4:59.66 5:53.45 5:38.08 -
19 Hannah Britt   Delaware TC 6:31.46 6:58.87 4:45.77 8:28.90 4:37.94 -
20 Allie LaPorte   Delaware TC 6:42.32 6:02.09 6:38.30 5:46.00 7:18.53 -
21 Maggie Huizinga   Delaware TC 7:11.07 7:02.45 5:36.24 6:32.28 5:36.24 -
22 Emily Sposato   Delaware TC 7:26.74 8:24.82 5:48.46 5:30.59 9:40.77 -
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Claire Hamlet SO-2 Washington and Lee 5:36.86 5:00.44 5:03.47 6:25.41 10
2 Sophia Breschi FR-1 Washington and Lee 5:22.95 5:10.65 5:07.57 5:50.63 8
3 Emma Mitchell SO-2 Washington and Lee 4:21.57 5:04.66 5:07.73 5:47.74 6
4 Adia Vera SO-2 Washington and Lee 5:22.33 5:25.43 5:09.93 5:25.43 5
5 Kristen Clodgo SO-2 Washington and Lee 4:43.71 6:37.19 5:15.23 6:49.80 4
6 Brianna Breyault FR-1 Washington and Lee 6:03.90 5:14.72 5:27.83 6:26.84 3
7 Maddie Rathmann SO-2 Salisbury 4:00.28 6:20.44 5:33.72 5:57.08 2
8 Kate Barnes JR-3 Washington and Lee 6:15.42 6:35.71 5:38.21 6:01.89 1
9 Julia Kapp SO-2 Christopher Newport 4:31.32 6:02.88 5:39.14 5:18.80 -
10 Erin Elliott SO-2 Christopher Newport 6:47.96 5:53.11 5:42.82 6:30.82 -
13 Claire Garster JR-3 Christopher Newport 6:10.83 4:51.12 5:46.57 7:06.29 -
15 Erin Connelly JR-3 Salisbury 4:23.64 6:47.76 5:51.51 6:51.27 -

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Elise Molinaro JR-3 Washington and Lee 19:16.97 10
2 Alyssa Santoro JR-3 Salisbury 19:28.81 8
3 Eve Spencer FR-1 Washington and Lee 19:49.60 6
4 Madi Sisson FR-1 Salisbury 19:55.49 5
5 Allyson Wagner JR-3 Salisbury 20:00.91 4
6 Megan Smith FR-1 Christopher Newport 20:11.05 3
7 Rachel Roberts FR-1 Salisbury 20:35.13 2
8 Bri Hatch SR-4 Washington and Lee 21:18.70 1
9 Madeleine Dorley   Delaware TC 24:53.68 -
  Nina Gallagher SR-4 Washington and Lee DNF -

Women's 100 Hurdles

W: -2.7
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Parker Longood SR-4 Washington and Lee 17.51 10
2 Madelyn Venable SO-2 Washington and Lee 18.74 8
3 Amanda Romano SO-2 Washington and Lee 18.80 6
4 Grace Dear JR-3 Salisbury 19.29 5
5 Grace Wertheimer   Delaware TC 20.09 4

Women's 400 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Amanda Romano SO-2 Washington and Lee 1:24.82 1:05.67 1:27.56 51.30 1:08.40 1:13.19 1:15.93 10
2 Grace Wertheimer   Delaware TC 1:36.10 1:01.84 1:24.40 1:22.73 1:23.56 1:00.17 1:16.04 8
3 Grace Dear JR-3 Salisbury 1:06.02 1:44.61 1:01.74 1:34.32 1:25.74 1:30.03 1:31.75 6
4 Sarah Teagle SR-4 Washington and Lee 1:23.14 1:10.89 1:38.89 1:20.51 1:27.51 1:26.64 1:06.51 5

Women's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Kaitlyn Burke   Delaware TC 14:45.36 13:24.87 10
2 Jenna Mlecko   Delaware TC 11:09.19 13:36.08 8
3 Maggie Huizinga   Delaware TC 16:14.66 16:05.01 6

Women's 4 x 100 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Washington and Lee Susannah Birle, Jordynn Palethorpe, Ashley D'Ambrosia, Katelyn Gamble 46.60 45.59 36.98 51.67 50.65 40.52 10
2 Salisbury Karia Forvil, Marlyse Haack, Emma Christman, Mia Hill 59.84 59.84 40.75 54.68 51.58 40.24 8
3 Delaware TC Grace Wertheimer, Sam Radinsky, Rilee McMahan, Lianna Greenstein 45.56 1:07.48 59.40 54.79 57.67 42.68 6

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Camille Gillum FR-1 Washington and Lee 1.55m 1.63m 1.52m 1.15m 5' 1" 10
  • 1.40
    O
  • 1.45
    O
  • 1.50
    O
  • 1.55
    XO
  • 1.60
    XXX
2 Trinity Kinard JR-3 Delaware State 1.50m 1.20m 1.85m 1.24m 4' 11" 8
  • 1.40
    O
  • 1.45
    XO
  • 1.50
    XO
  • 1.55
    XXX
3 Maggie Huizinga   Delaware TC 1.45m 1.20m 1.06m 1.62m 4' 9" 6
  • 1.30
    O
  • 1.35
    O
  • 1.40
    O
  • 1.45
    XO
  • 1.50
    XXX
4 Lauren Knapp FR-1 Salisbury 1.30m 1.20m 1.53m 1.40m 4' 3.25" 5
  • 1.30
    XO
  • 1.35
    XXX

Women's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Ashley D'Ambrosia SO-2 Washington and Lee 3.12m 3.84m 3.25m 3.02m 3.61m 3.74m 10' 8" 10
  • 3.25
    O
  • 3.40
    XXX
2 Lauren Knapp FR-1 Salisbury 3.27m 3.25m 2.95m 2.74m 2.18m 2.89m 9' 8" 8
  • 2.65
    O
  • 2.80
    O
  • 2.95
    XXO
  • 3.10
    XXX
3 Avery Mangels FR-1 Christopher Newport 3.50m 2.10m 2.80m 3.61m 2.21m 2.02m 9' 2.25" 5.5
  • 2.80
    XO
  • 2.95
    XXX
3 Claire Coleman FR-1 Washington and Lee 3.64m 2.32m 2.80m 2.58m 3.25m 2.88m 9' 2.25" 5.5
  • 2.80
    XO
  • 2.95
    XXX
5 Mackenzie Tate FR-1 Christopher Newport 2.82m 1.78m 2.50m 1.75m 1.85m 2.80m 8' 2.5" 4
  • 2.50
    XXO
  • 2.65
    XXX
  Ainsley Miller JR-3 Christopher Newport NH NH NH NH NH NH NH -
  • 2.80
    XXX

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV SC
1 Mia Hill FR-1 Salisbury 5.38m 4.14m 17' 8" 10
  • FOUL  
  • 5.06 (3.9)
  • 5.28 (4.7)
  • 5.38 (3.2)
2 Parker Longood SR-4 Washington and Lee 5.16m 3.92m 16' 11.25" 8
  • 5.16 (4.0)
  • 5.06 (5.4)
  • FOUL  
  • 4.82 (5.5)
3 Madelyn Venable SO-2 Washington and Lee 5.16m 6.19m 16' 11.25" 6
  • FOUL  
  • 5.03 (4.4)
  • 5.16 (3.7)
4 Bella Devraj SO-2 Washington and Lee 5.15m 5.61m 16' 10.75" 5
  • 4.85 (4.6)
  • FOUL  
  • 5.02 (3.9)
  • 5.15 (4.2)
5 Lianna Greenstein   Delaware TC 5.08m 4.27m 16' 8" 4
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.08 (4.7)
  • 4.82 (3.2)
6 Marlyse Haack FR-1 Salisbury 5.06m 6.17m 16' 7.25" 3
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.06 (4.8)
7 Makiya Gayles SR-4 Delaware State 4.61m 5.26m 15' 1.5" 2
  • 4.29 (4.7)
  • FOUL  
  • 4.61 (4.0)
  • 4.30 (4.9)
8 Emma Christman FR-1 Salisbury 4.45m 5.34m 14' 7.25" 1
  • 4.45 (5.2)
  • FOUL  
  • 4.41 (3.9)
  • 4.15 (4.2)
9 Audrey Martiny SO-2 Regent University 4.18m 4.64m 13' 8.75" -
  • FOUL  
  • 4.05 (5.9)
  • 4.18 (2.9)
  • 4.01 (5.1)
  Skyler Pusser FR-1 Christopher Newport FOUL FOUL NM -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  

Women's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Lianna Greenstein   Delaware TC 7.83m 13.59m 12.07m 10.87m 10.11m 9.78m 12.17m 35' 8" 10
  • 10.87 (1.9)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.44 (5.2)
2 Marlyse Haack FR-1 Salisbury 8.99m 8.78m 11.21m 10.58m 7.41m 10.05m 10.16m 34' 8.5" 8
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.58 (4.7)
3 Madelyn Venable SO-2 Washington and Lee 11.73m 13.04m 9.40m 10.11m 9.60m 9.20m 7.78m 33' 2" 6
  • 10.08 (4.9)
  • 9.98 (1.7)
  • 10.11 (2.8)
  • 10.05 (4.9)
4 Emma Christman FR-1 Salisbury 12.24m 8.06m 12.93m 9.95m 9.55m 8.76m 7.66m 32' 7.75" 5
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 9.95 (5.4)
  • 9.75 (3.3)

Women's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV SC
1 Katie Stevens SO-2 Christopher Newport 13.04m 11.96m 11.96m 39' 3" 10
  • 11.96  
  • 11.40  
  • 11.49  
  • 11.62  
2 Indya Hansley SR-4 Maryland-Eastern Shore 13.10m 8.62m 11.49m 37' 8.5" 8
  • 10.88  
  • 11.48  
  • 11.49  
  • 11.46  
3 Bailey Hedgemon FR-1 Washington and Lee 8.30m 13.13m 11.22m 36' 9.75" 6
  • 10.51  
  • 10.92  
  • 10.59  
  • 11.22  
4 Olivia Berntson JR-3 Washington and Lee 12.29m 10.85m 11.07m 36' 4" 5
  • 11.07  
  • 10.83  
  • 9.90  
  • 10.61  
5 Bella Timmerding FR-1 Washington and Lee 9.66m 10.49m 10.39m 34' 1.25" 4
  • 10.10  
  • 10.13  
  • 10.39  
  • 9.91  
6 Annabelle Dreher FR-1 Christopher Newport 10.85m 7.20m 9.86m 32' 4.25" 3
  • 9.08  
  • 9.86  
  • 9.72  
  • FOUL  
7 Maggie Morris   Delaware TC 11.49m 11.40m 9.42m 30' 11" 2
  • 9.07  
  • 9.08  
  • 9.25  
  • 9.42  
8 Kailey Jarboe FR-1 Salisbury 8.92m 7.58m 8.92m 29' 3.25" 1
  • 7.99  
  • FOUL  
  • 8.92  
  • 8.81  

Women's Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV SC
1 Quinlin Zunk SO-2 Washington and Lee 35.22m 39.13m 45.00m 128' 4" 10
  • 37.84  
  • 37.97  
  • 37.81  
  • 39.13  
2 Orianna Moore SO-2 Delaware State 35.47m 38.98m 49.50m 127' 11" 8
  • 35.75  
  • 38.98  
  • 36.90  
  • 36.78  
3 Natalie McCaffery JR-3 Washington and Lee 30.15m 38.17m 29.01m 125' 3" 6
  • FOUL  
  • 38.17  
  • 28.32  
  • 37.40  
4 Amber Pelle JR-3 Delaware State 41.11m 35.75m 43.26m 117' 3" 5
  • 35.75  
  • FOUL  
  • 33.40  
  • FOUL  
5 Kailey Jarboe FR-1 Salisbury 24.78m 32.61m 33.26m 107' 0" 4
  • 32.26  
  • 32.61  
  • 31.13  
  • FOUL  
6 Mya Johnson SR-4 Maryland-Eastern Shore 32.42m 31.48m 24.87m 103' 3" 3
  • 29.86  
  • 29.31  
  • FOUL  
  • 31.48  
7 Annabelle Dreher FR-1 Christopher Newport 34.64m 28.63m 30.35m 93' 11" 2
  • FOUL  
  • 22.79  
  • 24.46  
  • 28.63  
8 Olivia Berntson JR-3 Washington and Lee 22.59m 28.60m 35.18m 93' 10" 1
  • 22.95  
  • 28.60  
  • 22.02  
  • 20.64  
9 Eleanor Eungard FR-1 Christopher Newport 24.15m 24.64m 22.92m 80' 10" -
  • 23.02  
  • 24.64  
  • 20.30  
  • 20.10  

Women's Hammer

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Katie Stevens SO-2 Christopher Newport 47.47m 47.00m 34.78m 54.99m 61.10m 35.72m 53.58m 154' 2" 10
  • 44.15  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 47.00  
2 Amber Pelle JR-3 Delaware State 50.94m 43.17m 47.92m 50.08m 32.81m 30.22m 56.12m 141' 8" 8
  • 42.28  
  • 43.17  
  • FOUL  
  • FOUL  
3 Bailey Hedgemon FR-1 Washington and Lee 29.52m 41.58m 29.94m 47.82m 39.50m 38.67m 38.25m 136' 5" 6
  • 41.58  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 39.40  
4 Quinlin Zunk SO-2 Washington and Lee 45.29m 40.80m 29.38m 44.88m 36.72m 46.92m 45.70m 133' 10" 5
  • 40.62  
  • 28.64  
  • FOUL  
  • 40.80  
5 Orianna Moore SO-2 Delaware State 43.57m 36.92m 45.78m 35.81m 32.86m 47.26m 37.29m 121' 1" 4
  • FOUL  
  • 36.92  
  • 34.60  
  • FOUL  
6 Indya Hansley SR-4 Maryland-Eastern Shore 38.97m 36.42m 40.06m 39.70m 46.98m 44.80m 30.59m 119' 6" 3
  • 36.42  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
7 Bella Timmerding FR-1 Washington and Lee 40.02m 32.54m 23.10m 34.49m 30.59m 27.66m 35.79m 106' 9" 2
  • 29.94  
  • 32.54  
  • 30.28  
  • FOUL  
8 Annabelle Dreher FR-1 Christopher Newport 27.27m 30.30m 36.66m 23.63m 23.94m 27.57m 36.97m 99' 5" 1
  • 30.30  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 29.87  
9 Kailey Jarboe FR-1 Salisbury 35.24m 27.97m 20.70m 26.57m 28.25m 20.98m 31.05m 91' 9" -
  • FOUL  
  • 25.56  
  • 27.97  
  • FOUL  
10 Olivia Berntson JR-3 Washington and Lee 27.47m 27.20m 31.28m 25.57m 21.22m 31.55m 22.85m 89' 3" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 27.20  
  • FOUL  

Women's Javelin

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Quinlin Zunk SO-2 Washington and Lee 37.20m 31.25m 45.01m 35.71m 39.06m 47.24m 122' 0" 10
  • 35.33  
  • 37.20  
  • 31.46  
  • 35.28  
2 Natalie McCaffery JR-3 Washington and Lee 32.31m 42.00m 33.93m 41.03m 29.08m 32.96m 106' 0" 8
  • 32.31  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 29.11  
3 Mya Johnson SR-4 Maryland-Eastern Shore 24.54m 30.67m 20.12m 31.41m 23.56m 20.61m 80' 6" 6
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 24.54  
  • 23.89  
4 Kailey Jarboe FR-1 Salisbury 18.49m 22.19m 21.45m 19.23m 23.30m 18.31m 60' 8" 5
  • FOUL  
  • 15.40  
  • FOUL  
  • 18.49  
5 Makiya Gayles SR-4 Delaware State 17.84m 18.38m 19.09m 13.02m 15.52m 19.80m 58' 6" 4
  • 17.84  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
6 Eleanor Eungard FR-1 Christopher Newport 16.72m 15.38m 17.89m 12.87m 13.88m 17.89m 54' 10" 3
  • 14.31  
  • 15.67  
  • 16.72  
  • 15.85  
  Mackenzie Tate FR-1 Christopher Newport FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL NM -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL