February 12-13, 2023
|
JDL Fast Track - Winston-Salem, NC
|
200m (Flat)
ICON KEY: IC4A/ECAC

Men's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME PT
1 Jacob Adkins SO-2 Livingstone 2:50.01 765
2 Jayden Mungo SO-2 Livingstone 2:55.71 707
3 Jordan Hall SO-2 Lincoln (Pa.) 2:59.60 668
4 Nyle Buchanan JR-3 Lincoln (Pa.) 3:03.51 630
5 Jonathan Nunn SO-2 Livingstone 3:05.45 612
6 Kahlil West SO-2 St. Augustine's 3:06.58 601
7 Jeremy Gyan SO-2 Lincoln (Pa.) 3:07.56 592
8 Timothy Ridenhour SO-2 Livingstone 3:13.60 537
9 Savion Spencer SO-2 Virginia State 3:13.66 537
10 Darius Holmes SO-2 Claflin 3:17.71 501
11 Omaryion Boatwright FR-1 Claflin 3:18.28 496
12 Christopher Dameron FR-1 Virginia Union 3:20.36 479
13 Jeremiah Jordan FR-1 Virginia Union 3:20.86 474
14 Brenton Chapple SO-2 St. Augustine's 3:38.89 334
15 Matthew Rox SR-4 Claflin 3:40.05 326
16 Quandarious Patrick SO-2 Claflin 3:47.22 277
17 John Williams SO-2 Virginia State 5:03.38 -
Men's Heptathlon 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jacob Adkins SO-2 Livingstone 3:17.22 1:59.01 2:22.81 2:50.01 2:33.01 3:08.72 2:24.51 765
5 Jonathan Nunn SO-2 Livingstone 3:36.98 2:54.33 3:55.53 3:05.45 3:03.60 2:45.05 2:11.67 612
8 Timothy Ridenhour SO-2 Livingstone 3:15.54 3:05.86 3:19.41 3:13.60 2:42.63 2:23.27 3:27.16 537
9 Savion Spencer SO-2 Virginia State 2:34.93 4:04.02 3:52.40 3:13.66 3:19.47 2:17.50 3:34.97 537
12 Christopher Dameron FR-1 Virginia Union 2:30.27 3:24.37 3:30.38 3:20.36 3:20.36 2:48.31 4:06.45 479
13 Jeremiah Jordan FR-1 Virginia Union 3:50.99 3:32.92 4:01.04 3:20.86 2:50.74 3:30.91 3:18.86 474
15 Matthew Rox SR-4 Claflin 4:35.07 3:40.05 3:48.86 3:40.05 3:09.25 3:09.25 3:15.85 326
17 John Williams SO-2 Virginia State 6:34.40 6:01.03 6:28.33 5:03.38 3:44.51 6:10.13 5:30.69 -
Men's Heptathlon 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
2 Jayden Mungo SO-2 Livingstone 3:37.88 2:55.71 3:15.04 2:46.93 2:46.93 2:34.63 3:02.74 707
3 Jordan Hall SO-2 Lincoln (Pa.) 3:51.69 2:59.60 3:44.50 3:03.20 3:35.52 2:18.30 2:34.46 668
4 Nyle Buchanan JR-3 Lincoln (Pa.) 2:13.97 3:03.51 3:51.23 2:30.48 2:32.32 3:14.52 3:20.03 630
6 Kahlil West SO-2 St. Augustine's 3:53.23 3:06.58 2:53.52 2:12.48 2:18.07 2:23.67 3:47.63 601
7 Jeremy Gyan SO-2 Lincoln (Pa.) 3:18.82 3:07.56 3:41.32 2:22.55 3:30.07 2:22.55 3:35.70 592
10 Darius Holmes SO-2 Claflin 3:53.30 3:17.71 4:07.14 2:57.94 2:24.33 3:59.23 3:03.87 501
11 Omaryion Boatwright FR-1 Claflin 3:38.11 3:18.28 3:10.35 3:55.96 2:38.63 2:38.63 2:44.58 496
14 Brenton Chapple SO-2 St. Augustine's 4:05.16 3:38.89 3:12.63 2:57.30 4:22.67 3:34.52 4:09.54 334
16 Quandarious Patrick SO-2 Claflin 4:14.49 3:47.22 4:55.39 3:15.41 4:53.12 2:39.06 3:51.77 277