January 12-14, 2023
|
BYU-Smith Field House - Provo, UT
|
352m (Flat)
|
4627 ft. elevation
ICON KEY: NJCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Luke Grundvig FR-1 BYU 9:43.33 7:52.70 8:22.87 9:28.25
2 Zachary Erikson SO-2 BYU 6:58.56 7:03.60 8:24.28 7:28.81
3 Austin Hone JR-3 Utah Valley 8:55.87 6:54.54 8:25.53 9:05.98
4 Ty Davis SO-2 Weber State 9:27.90 6:45.64 8:27.05 6:45.64
5 James Corrigan   10:59.40 7:36.51 8:27.23 10:03.61
6 Jacob Stanford   9:29.31 10:30.31 8:28.31 10:45.56
7 Joel Mendez JR-3 Utah Valley 7:13.05 8:44.75 8:29.46 7:43.61
8 Garrett Stanford   11:04.14 7:24.46 8:30.87 6:58.92
9 Caleb Johnson   9:02.24 9:38.04 8:31.54 10:54.78
10 Wyatt Evans SO-2 Utah State 6:46.58 9:00.39 8:34.65 10:38.17
11 Max Mahon SO-2 Utah Valley 7:08.37 8:41.27 8:36.10 8:15.46
12 Spencer Stutz SO-2 Utah State 11:13.17 9:34.78 8:37.82 10:52.46
13 Wesley Kallgren SO-2 Weber State 9:45.73 6:33.94 8:38.34 7:30.96
14 Eric Nelson SO-2 Utah State 10:17.03 9:09.62 8:38.51 8:02.22
15 Grady Mylander FR-1 Utah State 9:43.51 11:12.08 8:40.99 10:14.77
16 Justin Hodges SR-4 Utah State 8:46.61 8:30.97 8:41.39 9:38.75
17 Payton Riggs JR-3 Southern Utah 11:19.09 10:37.30 8:42.37 11:03.41
18 Kevin Kirk SR-4 Weber State 6:47.69 7:50.41 8:42.67 9:19.26
19 Taylor Knight SO-2 Weber State 9:36.31 7:35.81 8:43.91 7:56.76
20 Eli Gregory FR-1 Utah State 6:07.06 7:41.45 8:44.37 8:28.64
21 McKay Johns   6:22.94 11:16.70 8:44.57 9:10.80
22 Brian Schulz   8:56.23 10:04.57 8:45.71 10:20.34
23 Talon Rodriguez FR-1 Salt Lake 10:16.45 11:19.68 8:46.88 11:09.14
24 Logan Garnica FR-1 Utah State 6:36.30 8:21.98 8:48.40 10:49.94
25 Luke Anderson   7:16.77 8:52.64 8:52.64 10:28.52
26 Braden Minor FR-1 Salt Lake 9:53.91 7:56.20 8:55.05 7:56.20
27 Carson Horspool JR-3 Weber State 8:40.32 10:16.88 8:56.41 7:25.22
28 Chase Evans FR-1 Weber State 11:23.62 7:26.78 8:58.28 7:59.07
29 Keegan McCraw FR-1 Southern Idaho 9:29.61 10:40.13 9:02.48 7:08.56
30 Aleksandr Krikov FR-1 Salt Lake 9:15.88 9:37.68 9:04.98 8:59.53
31 Conner Cox SR-4 Weber State 11:39.50 10:44.85 9:06.48 7:49.98
32 Sunny Gunn FR-1 Idaho State 9:28.75 6:39.22 9:06.87 11:29.06
33 Nathaniel Garner SO-2 Weber State 7:20.09 7:31.09 9:10.11 9:43.12
34 Nathan Beltran   9:49.35 9:38.33 9:10.79 10:16.89
35 Aidan Nielsen FR-1 Salt Lake 7:32.74 7:05.14 9:12.12 8:27.95
36 Elmer Olaco   10:42.56 9:52.71 9:13.93 6:33.29
38 Cuauhtemoc Fitiao FR-1 Salt Lake 10:30.80 11:09.88 9:18.23 11:43.37
39 Kason Kendall FR-1 Salt Lake 8:44.96 6:30.93 9:18.46 9:46.39
40 George Showers SO-2 Southern Idaho 10:26.81 10:49.20 9:19.65 10:43.60
41 Griffin May SO-2 Southern Idaho 8:41.56 8:02.30 9:20.81 6:43.79
43 Sean Feeny   7:57.40 10:32.69 9:35.17 8:03.15
44 John Jensen FR-1 Salt Lake 8:20.94 6:54.57 9:35.79 11:07.92
45 Blake Bevans   7:14.37 10:19.71 9:39.16 9:50.75
46 Ryan Stutz FR-1 Southern Idaho 11:01.47 6:46.17 9:40.23 11:07.27
47 Dylan Mannion SR-4 Idaho State 7:02.93 8:01.67 9:47.40 11:15.51
48 Matthew Quiroz FR-1 Southern Idaho 11:58.13 9:06.01 9:53.49 8:30.41
49 Nico Sanchez   11:29.03 8:35.16 10:43.95 10:24.64
  Logan Anderson SO-2 Weber State NT NT NT NT
  Stewart Brown FR-1 Utah State NT NT NT NT
  Jason Hoffman JR-3 Utah Valley NT NT NT NT
  Drew Hogan FR-1 Utah State NT NT NT NT
  Caleb Armstrong SO-2 Utah State NT NT NT NT
  Aidan Troutner SO-2 BYU NT NT NT NT
  Joey Nokes SO-2 BYU NT NT NT NT
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
22 Brian Schulz   8:45.71 7:42.63 10:36.11 8:45.71
32 Sunny Gunn FR-1 Idaho State 7:01.09 7:39.37 9:50.62 9:06.87
34 Nathan Beltran   11:45.02 7:15.13 10:49.94 9:10.79
35 Aidan Nielsen FR-1 Salt Lake 8:22.43 9:23.17 10:12.86 9:12.12
36 Elmer Olaco   12:00.11 7:39.77 9:30.55 9:13.93
38 Cuauhtemoc Fitiao FR-1 Salt Lake 6:47.51 9:07.07 11:15.46 9:18.23
39 Kason Kendall FR-1 Salt Lake 6:36.51 6:58.85 8:00.28 9:18.46
43 Sean Feeny   10:32.69 10:09.68 10:09.68 9:35.17
44 John Jensen FR-1 Salt Lake 6:43.06 10:16.10 7:29.12 9:35.79
45 Blake Bevans   7:43.33 11:23.41 12:21.33 9:39.16
47 Dylan Mannion SR-4 Idaho State 9:06.29 7:02.93 11:27.26 9:47.40
48 Matthew Quiroz FR-1 Southern Idaho 10:11.30 7:19.19 8:48.21 9:53.49
49 Nico Sanchez   13:44.26 8:48.04 9:33.12 10:43.95
  Jason Hoffman JR-3 Utah Valley NT NT NT NT
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Spencer Stutz SO-2 Utah State 6:43.90 8:01.58 8:37.82 9:08.89
14 Eric Nelson SO-2 Utah State 7:57.03 9:56.29 8:38.51 10:11.85
15 Grady Mylander FR-1 Utah State 7:38.48 8:35.78 8:40.99 10:40.82
16 Justin Hodges SR-4 Utah State 11:12.60 6:31.05 8:41.39 11:17.81
17 Payton Riggs JR-3 Southern Utah 7:08.35 11:08.64 8:42.37 8:11.03
20 Eli Gregory FR-1 Utah State 9:42.05 7:15.23 8:44.37 6:17.55
23 Talon Rodriguez FR-1 Salt Lake 11:14.41 7:17.31 8:46.88 9:13.23
24 Logan Garnica FR-1 Utah State 7:45.00 9:04.26 8:48.40 10:18.23
25 Luke Anderson   7:16.77 6:12.85 8:52.64 6:50.14
26 Braden Minor FR-1 Salt Lake 8:22.95 6:46.64 8:55.05 9:59.26
27 Carson Horspool JR-3 Weber State 11:15.88 10:11.51 8:56.41 10:00.78
29 Keegan McCraw FR-1 Southern Idaho 8:29.94 6:36.01 9:02.48 9:24.18
30 Aleksandr Krikov FR-1 Salt Lake 9:21.33 7:21.44 9:04.98 8:48.63
31 Conner Cox SR-4 Weber State 7:33.58 6:55.33 9:06.48 11:23.10
40 George Showers SO-2 Southern Idaho 9:25.25 7:10.93 9:19.65 10:43.60
41 Griffin May SO-2 Southern Idaho 11:41.02 9:26.42 9:20.81 8:52.77
46 Ryan Stutz FR-1 Southern Idaho 7:38.39 11:18.87 9:40.23 11:13.07
  Stewart Brown FR-1 Utah State NT NT NT NT
  Drew Hogan FR-1 Utah State NT NT NT NT
  Caleb Armstrong SO-2 Utah State NT NT NT NT
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Luke Grundvig FR-1 BYU 9:38.30 9:33.28 8:42.99 8:22.87 8:42.99
2 Zachary Erikson SO-2 BYU 7:43.94 9:29.84 7:54.03 8:24.28 10:35.40
3 Austin Hone JR-3 Utah Valley 8:05.31 9:31.25 6:03.99 8:25.53 10:26.86
4 Ty Davis SO-2 Weber State 7:26.21 6:30.43 9:53.25 8:27.05 10:38.89
5 James Corrigan   8:01.87 9:07.81 8:01.87 8:27.23 9:48.39
6 Jacob Stanford   8:07.98 7:52.73 6:05.99 8:28.31 10:15.06
7 Joel Mendez JR-3 Utah Valley 9:56.07 6:52.67 11:02.30 8:29.46 7:43.61
8 Garrett Stanford   9:01.53 8:51.31 6:23.16 8:30.87 8:35.98
9 Caleb Johnson   8:46.89 6:03.20 9:07.35 8:31.54 9:17.58
10 Wyatt Evans SO-2 Utah State 10:43.32 7:12.31 7:43.19 8:34.65 10:53.61
11 Max Mahon SO-2 Utah Valley 9:27.71 6:37.40 6:42.56 8:36.10 10:14.16
13 Wesley Kallgren SO-2 Weber State 10:42.75 7:20.59 10:58.30 8:38.34 10:32.38
18 Kevin Kirk SR-4 Weber State 8:00.86 8:58.35 11:09.02 8:42.67 8:53.13
19 Taylor Knight SO-2 Weber State 10:07.74 7:14.85 6:11.98 8:43.91 6:53.89
21 McKay Johns   7:46.87 10:19.00 7:46.87 8:44.57 9:00.31
28 Chase Evans FR-1 Weber State 11:39.77 10:13.64 11:12.85 8:58.28 11:12.85
33 Nathaniel Garner SO-2 Weber State 8:59.11 11:05.64 6:52.59 9:10.11 6:41.58
  Logan Anderson SO-2 Weber State NT NT NT NT NT
  Aidan Troutner SO-2 BYU NT NT NT NT NT
  Joey Nokes SO-2 BYU NT NT NT NT NT