January 13-14, 2023
|
Texas Tech-Sports Performance Center - Lubbock, TX
|
200m (Banked)
|
3217 ft. elevation
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Yusuf Mohamud SR-4 UTEP 3:00.83 4:19.78 4:14.68
2 Daniel Bernal SR-4 UTEP 4:42.71 3:00.83 4:14.69
3 Samuel Navarro SO-2 Fort Scott CC 4:03.60 4:29.25 4:16.42
4 Louis Moreau JR-3 West Texas A&M 5:04.41 3:41.16 4:20.18
5 Isaac Hernandez   UNAT-Texas Tech 3:02.75 3:49.75 4:21.07
6 Michael Sims SR-4 UTEP 4:53.25 5:16.82 4:21.83
7 Demetrius (DJay) Guerrero   UNAT-Texas Tech 3:53.99 5:39.14 4:22.90
8 Titus Cheruiyot JR-3 UTEP 5:37.07 4:20.11 4:25.41
9 Gustavo Posada SO-2 West Texas A&M 4:39.06 3:45.91 4:25.77
10 Jaden Tumale   UNAT-Texas Tech 5:45.84 5:27.22 4:26.03
11 John Speer SO-2 TAMU-Commerce 5:21.92 5:00.64 4:26.05
12 Randy Canady SO-2 UT-Tyler 4:31.76 3:06.51 4:26.43
13 Christopher Daniels SO-2 Incarnate Word 4:34.50 3:30.54 4:26.50
14 Calvin Allen JR-3 West Texas A&M 5:07.15 5:09.82 4:27.08
15 Korbin Shumate FR-1 Northwestern St. 5:42.23 3:30.19 4:29.47
16 Kevin Baez JR-3 Tarleton State 5:37.02 5:37.02 4:29.61
17 Seth Andrade SO-2 UT-Tyler 4:29.79 4:56.77 4:29.79
18 Angel Gomez SO-2 Tarleton State 5:31.91 4:56.83 4:29.84
19 John Klein FR-1 Northwestern St. 3:21.57 4:21.49 4:32.38
20 Jason Alcala FR-1 UT-Tyler 4:55.02 5:38.72 4:33.16
21 Dominick Vastlik JR-3 Tarleton State 5:07.63 3:12.27 4:34.67
22 Briggs Wittlake SR-4 West Texas A&M 3:15.15 5:24.33 4:34.85
23 Michael Burke   Unattached 3:22.87 5:58.50 4:37.90
24 Jack Gipson SR-4 UT-Tyler 4:43.73 6:01.61 4:38.16
25 Noah Bundrock SR-4 West Texas A&M 5:50.56 4:21.53 4:38.22
26 Jay Hall JR-3 West Texas A&M 5:26.07 3:20.66 4:38.69
27 Adrian Legarreta FR-1 West Texas A&M 6:03.77 4:53.82 4:39.82
28 Brian Nganga SO-2 West Texas A&M 4:00.68 3:21.50 4:39.86
29 Maximus Palacios FR-1 South Plains 6:03.86 5:41.47 4:39.89
30 Jotham Asmerom SO-2 Fort Scott CC 3:44.69 3:44.69 4:40.86
31 Marc Pauvert SO-2 New Mexico JC 3:33.62 4:38.26 4:41.07
32 Lorenzo Chavez SR-4 UT-Tyler 3:34.08 5:09.85 4:41.68
33 Colton Aycock FR-1 West Texas A&M 4:02.89 5:27.62 4:42.43
34 Kalique St. Jean SR-4 Science & Arts 4:09.12 4:28.94 4:43.09
35 Chris Korir SO-2 New Mexico JC 3:27.72 5:47.14 4:44.54
36 Hagen Sage SO-2 Lubbock Christian 4:22.18 3:28.03 4:44.97
37 Colten Van Voorhis SO-2 TAMU-Commerce 4:09.15 5:20.74 4:46.37
38 Kalen Barlow JR-3 UT-Tyler 5:47.09 4:21.04 4:46.85
39 Jeremiah Rodriquez FR-1 Western Texas College 4:06.05 3:51.58 4:49.47
40 David Hernandez SO-2 New Mexico JC 5:38.14 4:39.33 4:54.03
41 Angel Avendano FR-1 Lubbock Christian 5:23.83 5:09.11 4:54.39
42 Austin Flores SO-2 Tarleton State 6:04.52 6:19.45 4:58.78
43 Daniel Aguilar SO-2 Garden City CC 4:22.20 6:41.02 5:08.47
44 Zaccerie Penka SO-2 Garden City CC 3:49.00 4:36.71 5:18.05
45 Mark Valdez FR-1 Hardin-Simmons 6:06.42 4:15.19 5:27.16
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Yusuf Mohamud SR-4 UTEP 3:13.56 4:47.79 4:27.42 3:36.48 3:51.76 4:14.68
2 Daniel Bernal SR-4 UTEP 4:01.96 4:07.05 3:26.30 5:23.46 5:28.55 4:14.69
3 Samuel Navarro SO-2 Fort Scott CC 3:30.27 3:40.53 3:58.47 4:44.63 4:01.04 4:16.42
4 Louis Moreau JR-3 West Texas A&M 3:04.73 5:14.82 3:35.95 4:09.78 4:33.19 4:20.18
5 Isaac Hernandez   UNAT-Texas Tech 4:26.30 3:18.42 5:08.07 3:39.30 5:36.78 4:21.07
6 Michael Sims SR-4 UTEP 4:53.25 4:13.98 4:24.45 3:45.18 3:39.94 4:21.83
8 Titus Cheruiyot JR-3 UTEP 5:39.73 5:29.11 4:46.65 4:33.38 3:50.91 4:25.41
10 Jaden Tumale   UNAT-Texas Tech 4:49.98 3:27.51 4:44.66 5:00.62 3:51.45 4:26.03
11 John Speer SO-2 TAMU-Commerce 3:35.50 4:15.41 5:43.21 5:05.96 4:57.98 4:26.05
12 Randy Canady SO-2 UT-Tyler 4:10.45 5:30.38 4:29.10 3:19.83 3:09.17 4:26.43
13 Christopher Daniels SO-2 Incarnate Word 5:35.79 3:27.87 5:19.80 4:42.49 4:37.16 4:26.50
14 Calvin Allen JR-3 West Texas A&M 5:28.51 4:11.06 4:56.46 5:25.84 4:53.79 4:27.08
16 Kevin Baez JR-3 Tarleton State 3:51.87 5:34.32 4:21.53 5:47.80 5:45.10 4:29.61
25 Noah Bundrock SR-4 West Texas A&M 5:14.39 5:06.05 3:56.49 3:48.14 3:45.36 4:38.22
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
7 Demetrius (DJay) Guerrero   UNAT-Texas Tech 5:02.34 3:53.99 4:22.90
9 Gustavo Posada SO-2 West Texas A&M 5:45.51 4:52.35 4:25.77
15 Korbin Shumate FR-1 Northwestern St. 5:36.84 3:49.05 4:29.47
17 Seth Andrade SO-2 UT-Tyler 5:42.64 5:39.94 4:29.79
18 Angel Gomez SO-2 Tarleton State 4:32.54 4:08.26 4:29.84
19 John Klein FR-1 Northwestern St. 4:43.28 4:21.49 4:32.38
20 Jason Alcala FR-1 UT-Tyler 5:30.53 5:16.87 4:33.16
21 Dominick Vastlik JR-3 Tarleton State 4:56.65 5:40.59 4:34.67
22 Briggs Wittlake SR-4 West Texas A&M 5:29.82 4:12.87 4:34.85
23 Michael Burke   Unattached 4:10.11 5:30.70 4:37.90
24 Jack Gipson SR-4 UT-Tyler 4:27.04 4:21.47 4:38.16
30 Jotham Asmerom SO-2 Fort Scott CC 5:20.18 4:29.63 4:40.86
32 Lorenzo Chavez SR-4 UT-Tyler 4:44.50 3:17.18 4:41.68
35 Chris Korir SO-2 New Mexico JC 4:10.40 3:47.64 4:44.54
36 Hagen Sage SO-2 Lubbock Christian 3:30.88 4:36.42 4:44.97
38 Kalen Barlow JR-3 UT-Tyler 5:55.70 4:38.25 4:46.85
42 Austin Flores SO-2 Tarleton State 4:43.84 4:07.99 4:58.78
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
26 Jay Hall JR-3 West Texas A&M 5:31.65 6:02.30 4:38.69 4:41.48 4:58.20 3:23.45
27 Adrian Legarreta FR-1 West Texas A&M 4:20.24 4:37.03 4:39.82 4:59.41 4:45.42 4:37.03
28 Brian Nganga SO-2 West Texas A&M 4:45.46 5:16.25 4:39.86 4:42.66 5:35.84 3:18.70
29 Maximus Palacios FR-1 South Plains 4:20.30 5:52.67 4:39.89 5:02.29 5:24.68 4:14.70
31 Marc Pauvert SO-2 New Mexico JC 3:53.29 4:21.40 4:41.07 4:55.13 5:06.37 5:42.91
33 Colton Aycock FR-1 West Texas A&M 5:38.92 4:59.38 4:42.43 5:16.33 4:36.79 5:38.92
34 Kalique St. Jean SR-4 Science & Arts 3:29.49 3:29.49 4:43.09 3:54.97 4:28.94 3:35.15
37 Colten Van Voorhis SO-2 TAMU-Commerce 4:40.65 3:49.10 4:46.37 3:40.51 5:12.15 4:29.19
39 Jeremiah Rodriquez FR-1 Western Texas College 4:08.95 4:29.21 4:49.47 4:20.53 5:53.16 4:11.84
40 David Hernandez SO-2 New Mexico JC 4:09.93 5:08.74 4:54.03 3:46.41 4:27.57 3:46.41
41 Angel Avendano FR-1 Lubbock Christian 3:58.46 5:26.78 4:54.39 5:06.17 4:19.07 6:07.99
43 Daniel Aguilar SO-2 Garden City CC 5:14.64 4:00.61 5:08.47 5:20.81 6:00.91 4:06.78
44 Zaccerie Penka SO-2 Garden City CC 5:40.32 6:02.58 5:18.05 6:15.30 5:21.23 5:24.42
45 Mark Valdez FR-1 Hardin-Simmons 5:43.52 4:57.72 5:27.16 6:55.50 5:27.16 6:39.14