May 13, 2023
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas Appalachian AC NCCAA AARTFC

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jan Lukas Becker JR-3 Mississippi College 14:59.45 16:41.27 12:26.71 14:08.53 11:01.86
2 Aaron Himes SO-2 Lee (Tenn.) 12:36.09 12:44.68 14:44.97 14:19.19 13:27.64
3 Sam Wilhelm SO-2 Alabama-Huntsville 13:08.54 17:45.82 14:35.19 14:26.52 10:15.23
4 Ethan Hammer Junior Unattached 13:35.47 17:21.03 12:34.75 14:27.52 10:50.64
5 Aaron Isbell   Unattached 16:50.55 18:00.24 15:40.86 14:31.16 18:00.24
6 Coen Roberts Freshman Unattached 18:21.00 14:51.29 15:52.46 14:33.81 12:14.00
7 Will Stockley SO-2 Milligan 15:00.44 10:46.92 11:13.15 14:34.21 10:29.44
8 Aaron Jones JR-3 Milligan 17:30.02 18:48.77 15:10.01 14:35.01 10:38.76
9 Aidan Thompson Senior Wild Ox TC 15:10.85 13:43.27 17:48.49 14:35.81 11:05.62
10 Matthew Fowler JR-3 Lee (Tenn.) 17:48.83 12:33.44 18:58.92 14:36.09 11:14.59
11 Nigusom Knight SO-2 St. Edward's 11:05.94 14:18.71 14:36.23 14:36.23 12:42.32
12 Owen Pearce JR-3 Oklahoma Christian 15:15.91 17:45.63 17:19.21 14:40.68 13:21.42
13 Erick Ramirez JR-3 Catawba 15:09.63 13:41.31 17:39.76 14:43.13 14:34.30
14 Patrick Motes SO-2 Augusta 18:51.74 15:54.91 12:22.71 14:44.17 17:32.17
15 Luke Gaddis FR-1 Emmanuel (Ga.) 13:34.53 14:01.09 12:14.84 14:45.35 17:42.42
16 Jake Crow SR-4 Milligan 14:59.86 14:15.32 19:00.42 14:50.95 19:18.24
17 Ryan Tobin SO-2 NYU 17:58.25 11:26.16 15:26.76 14:51.11 14:24.38
18 Ludovico Vaccari FR-1 Cumberlands 19:12.24 12:12.44 18:45.45 14:53.21 19:03.31
19 Avery Jaynes SO-2 Augusta 12:40.07 10:52.76 18:55.63 14:54.19 12:13.24
20 Ryan Phillips Senior OMTC 14:46.92 18:04.01 14:46.92 14:55.87 12:14.62
21 Bartosz Kwiecinski SR-4 Embry-Riddle 14:11.18 17:37.26 16:43.50 14:55.98 18:04.14
22 Joel Nesi SO-2 Flagler 16:17.79 13:54.26 14:57.05 14:57.05 16:26.76
23 Carlos Rodriguez JR-3 Augusta 11:41.47 10:38.52 10:47.51 14:59.32 18:08.18
24 Oussama Ajala SO-2 Catawba 16:42.23 14:17.77 18:39.61 15:02.91 10:50.10
25 Adam Chase   Unattached 14:45.88 12:39.33 15:58.20 15:03.96 17:55.72
26 Thomas Rischar JR-3 Augusta 14:12.41 10:43.85 12:32.66 15:06.82 16:10.30
27 Edimo Nintereste   UNAT-Bryan 18:29.83 14:42.40 15:55.18 15:09.69 16:40.66
28 Andrew Whitehead SO-2 Catawba 17:46.42 12:00.07 11:14.49 15:11.47 19:26.69
29 Pablo Rivas SR-4 Milligan 12:18.85 11:51.48 17:28.98 15:12.15 15:12.15
30 Andrew Cole FR-1 Augusta 14:18.49 15:58.95 16:35.48 15:13.28 14:27.62
31 Ben Bumgarner SR-4 West Liberty 19:38.66 19:38.66 14:46.28 15:13.69 19:02.12
32 Ethan Weaver   Unattached 15:41.38 18:25.90 12:56.87 15:13.96 19:11.59
33 Arran Kearney SO-2 Milligan 14:38.87 14:11.41 10:40.85 15:15.49 13:43.95
34 Nasrudin Mohamed FR-1 Augusta 15:15.63 15:24.79 11:35.88 15:15.63 17:51.29
35 Tripp Miller FR-1 Augusta 16:15.61 12:16.31 15:57.20 15:20.38 11:48.70
36 Dawson Reed SR-4 Milligan 19:15.30 11:42.43 12:28.64 15:24.24 19:52.27
37 Salvador Castillo JR-3 Reinhardt 18:05.66 11:35.94 11:08.10 15:27.91 14:04.40
38 Nathan Stamey SO-2 Montreat 18:16.04 17:57.46 17:01.73 15:28.84 15:47.42
39 Andrew Todd SO-2 Augusta 13:29.23 11:09.70 19:22.68 15:30.14 15:11.54
40 Cole Johnston FR-1 Grace 11:41.78 13:05.99 16:59.92 15:35.70 15:45.06
41 Grattan O'Neill Sophomore Unattached 12:48.49 19:50.22 14:03.47 15:37.18 17:48.39
42 Stephen Clark FR-1 Lee (Tenn.) 19:05.27 16:35.07 14:33.03 15:38.74 19:52.20
43 Robert Allen FR-1 West Liberty 15:40.60 20:22.78 19:26.35 15:40.60 18:20.51
44 Owen Clemons   Cleveland 18:30.86 11:08.40 20:05.00 15:41.40 19:55.58
45 Bailey Kendrick Freshman Runninglane 16:47.37 16:09.71 16:09.71 15:41.46 18:02.68
46 Joshua Hale FR-1 Milligan 13:01.78 19:27.96 13:11.20 15:41.90 18:12.61
47 Brenden Sands JR-3 West Liberty 14:18.52 12:25.31 18:04.94 15:43.42 20:17.02
48 Kyle Woodward JR-3 Cumberlands 15:24.79 12:25.50 19:49.02 15:43.66 16:49.72
49 Josiah Mellott SO-2 Covenant 15:12.35 15:50.36 13:46.82 15:50.36 17:25.40
50 Micaiah Allison 6 Unattached 14:44.16 13:47.12 13:56.63 15:50.71 12:31.06
51 Keith Wiley   Unattached 20:32.91 13:00.20 16:22.48 16:03.21 18:08.43
52 Mack Alas SO-2 Tennessee Wesleyan 13:49.06 16:42.58 11:14.82 16:04.02 18:09.35
53 Jayven Garcia Senior Unattached 20:31.14 16:28.79 15:20.93 16:09.40 19:52.37
54 Ryan Maudsley Freshman Unattached 12:26.57 17:56.22 21:00.43 16:09.56 16:19.26
55 Erik Martinez Junior Unattached 15:55.87 18:51.43 18:51.43 16:15.37 13:49.07
56 Cormac Dow FR-1 SCAD Atlanta 15:17.43 16:35.50 20:00.46 16:15.98 17:04.78
57 Andrew Brown   Unattached 18:20.14 15:50.12 11:40.09 16:40.12 21:00.16
58 Christian Turner FR-1 Bryan 22:22.01 21:48.74 18:51.29 18:29.10 22:33.11
  Jordan Robertson Sophomore Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
  Evan Moore SO-2 Lee (Tenn.) DNF DNF DNF DNF DNF
  Felipe Barrios SO-2 Emmanuel (Ga.) DNF DNF DNF DNF DNF
  Andrew Helfers FR-1 Augusta DNF DNF DNF DNF DNF
  Peter Torres Senior Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
  Arthur Cosson SR-4 Saint Leo DNF DNF DNF DNF DNF
  Eamonn O'Bryant Sophomore Chattanooga DNF DNF DNF DNF DNF
  Aaron Engelhardt SO-2 Tampa DNF DNF DNF DNF DNF
  Jacob Russell Lister   Wild Ox Track Club DNF DNF DNF DNF DNF
  Ethan Stamey SO-2 Montreat DNF DNF DNF DNF DNF
  Josh Fingerhut SO-2 Washington and Lee DNF DNF DNF DNF DNF
  Ryan Lovelace FR-1 Lee (Tenn.) DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jan Lukas Becker JR-3 Mississippi College 12:09.74 14:08.53
2 Aaron Himes SO-2 Lee (Tenn.) 14:27.79 14:19.19
3 Sam Wilhelm SO-2 Alabama-Huntsville 11:41.89 14:26.52
4 Ethan Hammer Junior Unattached 13:35.47 14:27.52
5 Aaron Isbell   Unattached 15:06.01 14:31.16
6 Coen Roberts Freshman Unattached 13:23.91 14:33.81
7 Will Stockley SO-2 Milligan 11:30.63 14:34.21
8 Aaron Jones JR-3 Milligan 11:48.76 14:35.01
9 Aidan Thompson Senior Wild Ox TC 10:56.86 14:35.81
10 Matthew Fowler JR-3 Lee (Tenn.) 14:44.85 14:36.09
11 Nigusom Knight SO-2 St. Edward's 10:22.13 14:36.23
12 Owen Pearce JR-3 Oklahoma Christian 11:09.32 14:40.68
13 Erick Ramirez JR-3 Catawba 15:53.78 14:43.13
17 Ryan Tobin SO-2 NYU 13:13.09 14:51.11
21 Bartosz Kwiecinski SR-4 Embry-Riddle 12:59.51 14:55.98
22 Joel Nesi SO-2 Flagler 17:11.61 14:57.05
31 Ben Bumgarner SR-4 West Liberty 12:01.82 15:13.69
44 Owen Clemons   Cleveland 17:06.13 15:41.40
  Evan Moore SO-2 Lee (Tenn.) DNF DNF
  Jacob Russell Lister   Wild Ox Track Club DNF DNF
  Ryan Lovelace FR-1 Lee (Tenn.) DNF DNF
  Arthur Cosson SR-4 Saint Leo DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
14 Patrick Motes SO-2 Augusta 18:16.37 14:17.65 11:56.18 14:44.17 11:03.13
15 Luke Gaddis FR-1 Emmanuel (Ga.) 18:35.55 15:03.06 14:01.09 14:45.35 17:33.57
16 Jake Crow SR-4 Milligan 16:28.96 11:08.22 19:09.33 14:50.95 16:20.05
18 Ludovico Vaccari FR-1 Cumberlands 12:03.50 12:21.37 12:12.44 14:53.21 15:28.94
19 Avery Jaynes SO-2 Augusta 13:42.66 14:54.19 11:10.65 14:54.19 15:56.79
20 Ryan Phillips Senior OMTC 16:34.42 14:46.92 11:47.74 14:55.87 14:02.12
23 Carlos Rodriguez JR-3 Augusta 11:32.48 13:38.39 14:50.33 14:59.32 16:38.25
24 Oussama Ajala SO-2 Catawba 11:26.22 11:53.30 10:32.04 15:02.91 15:02.91
25 Adam Chase   Unattached 10:59.89 17:10.52 16:34.36 15:03.96 13:15.49
29 Pablo Rivas SR-4 Milligan 15:30.40 18:41.95 17:01.61 15:12.15 19:00.19
32 Ethan Weaver   Unattached 17:31.06 11:43.75 14:37.41 15:13.96 12:20.31
34 Nasrudin Mohamed FR-1 Augusta 10:40.94 17:51.29 19:32.01 15:15.63 12:12.51
36 Dawson Reed SR-4 Milligan 15:33.49 16:01.21 13:33.34 15:24.24 18:29.09
38 Nathan Stamey SO-2 Montreat 15:10.27 16:24.57 16:33.86 15:28.84 20:07.50
39 Andrew Todd SO-2 Augusta 10:51.10 11:00.40 19:04.08 15:30.14 13:47.83
40 Cole Johnston FR-1 Grace 18:33.49 11:04.35 15:45.06 15:35.70 11:23.07
42 Stephen Clark FR-1 Lee (Tenn.) 17:22.01 12:31.00 14:33.03 15:38.74 14:14.26
47 Brenden Sands JR-3 West Liberty 20:17.02 16:58.90 19:29.84 15:43.42 17:46.07
  Ethan Stamey SO-2 Montreat DNF DNF DNF DNF DNF
  Josh Fingerhut SO-2 Washington and Lee DNF DNF DNF DNF DNF
  Aaron Engelhardt SO-2 Tampa DNF DNF DNF DNF DNF
  Eamonn O'Bryant Sophomore Chattanooga DNF DNF DNF DNF DNF
  Peter Torres Senior Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
  Andrew Helfers FR-1 Augusta DNF DNF DNF DNF DNF
  Jordan Robertson Sophomore Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
26 Thomas Rischar JR-3 Augusta 15:06.82
27 Edimo Nintereste   UNAT-Bryan 15:09.69
28 Andrew Whitehead SO-2 Catawba 15:11.47
30 Andrew Cole FR-1 Augusta 15:13.28
33 Arran Kearney SO-2 Milligan 15:15.49
35 Tripp Miller FR-1 Augusta 15:20.38
37 Salvador Castillo JR-3 Reinhardt 15:27.91
41 Grattan O'Neill Sophomore Unattached 15:37.18
43 Robert Allen FR-1 West Liberty 15:40.60
45 Bailey Kendrick Freshman Runninglane 15:41.46
46 Joshua Hale FR-1 Milligan 15:41.90
48 Kyle Woodward JR-3 Cumberlands 15:43.66
49 Josiah Mellott SO-2 Covenant 15:50.36
50 Micaiah Allison 6 Unattached 15:50.71
51 Keith Wiley   Unattached 16:03.21
52 Mack Alas SO-2 Tennessee Wesleyan 16:04.02
53 Jayven Garcia Senior Unattached 16:09.40
54 Ryan Maudsley Freshman Unattached 16:09.56
55 Erik Martinez Junior Unattached 16:15.37
56 Cormac Dow FR-1 SCAD Atlanta 16:15.98
57 Andrew Brown   Unattached 16:40.12
58 Christian Turner FR-1 Bryan 18:29.10
  Felipe Barrios SO-2 Emmanuel (Ga.) DNF