May 13, 2023
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Appalachian AC AARTFC

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Andie-Marie Jones Freshman Unattached 17:09.48 20:25.09 12:31.52
2 Mikayla Jones SO-2 Catawba 17:19.50 17:50.69 15:35.55
3 Carolyn Todd SR-4 Washington and Lee 17:43.00 12:45.36 15:35.44
4 Emma Kate Hamby Freshman Unattached 17:50.51 16:24.87 13:55.00
5 Brooklyn Pierce SO-2 Wingate 17:51.10 12:51.20 17:40.39
6 Alyssa Bearzi SO-2 Milligan 17:53.27 23:04.52 13:57.15
7 Lucy Gott FR-1 NYU 17:55.96 17:55.96 22:24.95
8 Laila Abouzaid SO-2 Wingate 17:59.08 21:13.32 13:29.31
9 Katie Krueger SO-2 Lee (Tenn.) 18:03.05 13:53.95 13:21.46
10 Julia Halterman FR-1 Lee (Tenn.) 18:05.34 13:34.01 17:21.93
11 Ashlyn Iliff SO-2 Lee (Tenn.) 18:07.57 13:57.43 14:51.81
12 Olivia McLain JR-3 Lee (Tenn.) 18:09.32 19:58.26 15:04.14
13 Imke Van Gog SO-2 Carson-Newman 18:11.27 14:33.02 22:22.27
14 Sira Bo FR-1 Wingate 18:13.77 16:57.21 20:03.15
15 Gracie Allen JR-3 Milligan 18:25.45 19:20.73 21:33.38
16 Stella Gladden FR-1 NYU 18:29.08 21:26.54 14:25.09
17 Faith Brothers JR-3 St. Edward's 18:29.51 14:47.61 18:40.61
18 Hannah Beach SR-4 Augusta 18:32.68 18:21.56 13:32.26
19 Katie Smock SO-2 Carson-Newman 18:32.85 14:16.90 23:44.45
20 Jordan Sanders SO-2 St. Edward's 18:37.04 13:24.27 17:52.36
21 Caroline Wildrick SO-2 St. Edward's 18:39.23 24:03.81 13:48.23
22 Danielle Horter JR-3 Lee (Tenn.) 18:49.10 15:59.74 22:23.63
23 Phoebe Moran SO-2 Lee (Tenn.) 18:49.44 14:07.08 20:19.80
24 Natalie Fellers SO-2 Milligan 18:50.18 17:53.68 20:20.60
25 Riley Triplett SO-2 Augusta 18:51.89 19:48.49 14:42.88
26 Sydney Hambel FR-1 Wheeling 18:55.12 19:40.53 19:17.83
27 Hannah Kemp JR-3 West Liberty 19:04.84 19:04.84 16:36.01
28 Olivia Tabron Senior Unattached 19:13.64 20:57.47 24:13.59
29 Belinda Chepkosgei SO-2 SCAD Atlanta 19:14.89 18:28.70 13:51.52
30 Cynthia Lopez-Jordan SR-4 Columbus St. 19:21.53 14:31.15 21:40.92
31 Anna Kate Tibbs   Unattached 19:27.86 21:01.29 24:19.83
32 Grace Gosline Senior Unattached 19:57.16 15:21.82 17:09.56
33 Katerina Valenta SO-2 Columbus St. 19:59.74 18:35.76 14:23.82
34 Gillian Strealy SO-2 Lincoln Memorial 20:42.09 25:40.20 24:25.67
  Vivian Kane FR-1 NYU DNF DNF DNF
  Monika Kubai JR-3 Flagler DNF DNF DNF
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Andie-Marie Jones Freshman Unattached 21:47.44 17:09.48
2 Mikayla Jones SO-2 Catawba 22:10.56 17:19.50
3 Carolyn Todd SR-4 Washington and Lee 13:17.25 17:43.00
4 Emma Kate Hamby Freshman Unattached 17:50.51 17:50.51
5 Brooklyn Pierce SO-2 Wingate 16:46.84 17:51.10
6 Alyssa Bearzi SO-2 Milligan 16:16.68 17:53.27
7 Lucy Gott FR-1 NYU 15:03.81 17:55.96
8 Laila Abouzaid SO-2 Wingate 22:39.64 17:59.08
9 Katie Krueger SO-2 Lee (Tenn.) 17:52.22 18:03.05
10 Julia Halterman FR-1 Lee (Tenn.) 18:48.76 18:05.34
11 Ashlyn Iliff SO-2 Lee (Tenn.) 22:28.59 18:07.57
12 Olivia McLain JR-3 Lee (Tenn.) 14:20.57 18:09.32
14 Sira Bo FR-1 Wingate 13:40.33 18:13.77
16 Stella Gladden FR-1 NYU 16:38.18 18:29.08
17 Faith Brothers JR-3 St. Edward's 15:43.09 18:29.51
20 Jordan Sanders SO-2 St. Edward's 21:46.94 18:37.04
22 Danielle Horter JR-3 Lee (Tenn.) 23:53.96 18:49.10
27 Hannah Kemp JR-3 West Liberty 17:33.26 19:04.84
  Vivian Kane FR-1 NYU DNF DNF
  Monika Kubai JR-3 Flagler DNF DNF
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
13 Imke Van Gog SO-2 Carson-Newman 14:43.93 21:27.70 18:11.27 18:44.01
15 Gracie Allen JR-3 Milligan 13:15.93 15:50.69 18:25.45 17:41.24
18 Hannah Beach SR-4 Augusta 17:14.80 22:59.73 18:32.68 15:34.66
19 Katie Smock SO-2 Carson-Newman 22:15.42 15:23.67 18:32.85 16:08.18
21 Caroline Wildrick SO-2 St. Edward's 15:40.16 24:03.81 18:39.23 13:59.43
23 Phoebe Moran SO-2 Lee (Tenn.) 22:24.04 13:10.61 18:49.44 19:23.33
24 Natalie Fellers SO-2 Milligan 16:11.96 23:32.73 18:50.18 17:08.47
25 Riley Triplett SO-2 Augusta 21:30.36 23:23.55 18:51.89 14:20.24
26 Sydney Hambel FR-1 Wheeling 22:42.15 14:45.40 18:55.12 21:34.04
28 Olivia Tabron Senior Unattached 17:29.82 24:02.05 19:13.64 23:27.44
29 Belinda Chepkosgei SO-2 SCAD Atlanta 23:17.42 19:49.54 19:14.89 17:19.41
30 Cynthia Lopez-Jordan SR-4 Columbus St. 21:17.69 17:13.77 19:21.53 18:11.84
31 Anna Kate Tibbs   Unattached 21:36.33 13:37.51 19:27.86 14:12.54
32 Grace Gosline Senior Unattached 15:57.73 20:09.14 19:57.16 21:32.94
33 Katerina Valenta SO-2 Columbus St. 21:11.73 16:47.79 19:59.74 15:47.80
34 Gillian Strealy SO-2 Lincoln Memorial 18:37.88 19:02.73 20:42.09 17:35.78