May 13, 2023
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Appalachian AC NCCAA HCAC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Jason Bowers FR-1 Cumberland (Tenn.) 3:25.84 2:50.04 3:43.73
2 Jacob Lewis Senior Unattached 4:36.40 3:15.50 3:44.71
3 Patrick Lyell SO-2 Grand Valley St. 3:29.03 3:24.54 3:44.76
4 Mathew Scarr   Unattached 4:23.00 3:42.54 3:44.78
5 Jacob Hatcher JR-3 Lee (Tenn.) 4:41.05 4:47.90 3:48.49
6 Ian Johnson SR-4 Wright State 4:55.49 4:09.68 3:49.06
7 Spencer Watry JR-3 Emory 2:52.97 2:57.58 3:50.62
8 Bryn Woodall SO-2 Milligan 4:51.25 4:11.96 3:51.15
9 Jackson Gibson JR-3 Davis & Elkins 3:28.22 4:42.25 3:51.35
10 Braedon Killion SR-4 Cedarville 3:18.99 4:21.46 3:51.38
11 Brandon Knieja SO-2 Flagler 3:24.91 3:45.87 3:52.85
12 Adam Bradtmueller   Unattached 4:41.78 3:52.87 3:52.87
13 Shane Moran SO-2 Wingate 4:21.39 4:28.39 3:53.38
14 Trent Wells FR-1 SCAD Atlanta 4:24.08 3:02.29 3:53.70
15 Cole Benoit JR-3 Mississippi College 4:49.92 2:55.35 3:53.80
16 Carter Mckenna SO-2 Davis & Elkins 3:44.59 4:43.07 3:53.94
17 Nicholas Hoffman SR-4 Grand Valley St. 4:22.32 4:10.61 3:54.21
18 Evan Moore SO-2 Lee (Tenn.) 3:45.15 4:03.92 3:54.53
19 Caleb Scheffler SO-2 Samford 3:03.22 3:03.22 3:54.89
20 Danah Phillips SR-4 West Liberty 3:58.77 5:04.96 3:56.40
21 Noah Haileab FR-1 Harding 4:29.90 3:09.40 3:56.75
22 Blake Lewis SO-2 Columbus St. 3:02.38 4:11.07 3:56.85
23 Justin Stearns SO-2 Lindsey Wilson 3:56.94 3:30.88 3:56.94
24 Jacob Russell Lister   Wild Ox Track Club 4:36.36 4:33.98 3:58.24
25 Cole Streich   Wild Ox TC 4:50.68 4:50.68 3:58.26
26 Zach Reed JR-3 Harding 2:56.50 3:32.28 3:58.51
27 Scott Masterson JR-3 Emory 2:54.72 5:01.57 3:59.34
28 Marig Engelbrecht SO-2 Lincoln Memorial 4:42.68 2:47.70 3:59.56
29 Ramen Felumlee JR-3 Cedarville 2:55.01 4:30.90 3:59.73
30 Ryan Lovelace FR-1 Lee (Tenn.) 3:57.46 5:11.81 3:59.85
31 Matt Andrews   Three States TC 4:31.71 3:43.62 4:00.45
32 Eamonn O'Bryant Sophomore Chattanooga 4:08.24 3:56.19 4:01.01
33 Chris Ruiz SO-2 Washington and Lee 3:25.60 3:57.05 4:01.88
34 William Karim FR-1 SCAD Atlanta 4:46.87 4:54.17 4:03.11
35 Korry Hamlin SR-4 Grace 3:51.17 4:56.87 4:03.33
36 Luke Freeman JR-3 Cumberland (Tenn.) 3:19.83 4:15.88 4:03.69
37 Philip White SR-4 West Liberty 4:54.26 3:08.82 4:05.21
38 Garrett Elrod JR-3 Transylvania 5:14.06 3:54.93 4:07.29
39 Logan Burch FR-1 Flagler 3:37.69 3:22.85 4:07.37
40 Bernard Chebures SO-2 SCAD Atlanta 4:55.55 4:22.99 4:10.46
41 Nick Cummins SO-2 Lindsey Wilson 3:58.78 3:03.48 4:11.34
42 Gary Halverson JR-3 Piedmont 3:18.86 4:28.59 4:18.26
43 Walker Capelle SO-2 Piedmont 4:05.23 3:32.16 4:35.53
44 Francisco Alonso Senior Unattached 4:14.16 3:21.09 4:39.29
  Erik Martinez Junior Unattached DNF DNF DNF
  Josh Krafsur   Unattached DNF DNF DNF
  Michael Harriman SR-4 West Liberty DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jason Bowers FR-1 Cumberland (Tenn.) 3:43.73 3:10.17 4:48.62 2:41.09
2 Jacob Lewis Senior Unattached 3:44.71 3:28.98 4:43.14 4:38.64
3 Patrick Lyell SO-2 Grand Valley St. 3:44.76 4:11.74 4:25.22 3:06.55
4 Mathew Scarr   Unattached 3:44.78 4:47.72 4:43.23 2:50.84
5 Jacob Hatcher JR-3 Lee (Tenn.) 3:48.49 3:21.08 4:36.48 4:31.91
6 Ian Johnson SR-4 Wright State 3:49.06 2:54.09 2:51.80 4:55.49
12 Adam Bradtmueller   Unattached 3:52.87 4:55.75 3:48.22 4:13.83
15 Cole Benoit JR-3 Mississippi College 3:53.80 4:05.49 4:47.58 2:55.35
17 Nicholas Hoffman SR-4 Grand Valley St. 3:54.21 5:04.48 4:59.79 4:50.42
29 Ramen Felumlee JR-3 Cedarville 3:59.73 4:30.90 3:11.79 3:45.35
30 Ryan Lovelace FR-1 Lee (Tenn.) 3:59.85 4:09.45 3:19.08 2:52.70
  Josh Krafsur   Unattached DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Spencer Watry JR-3 Emory 3:16.03 4:13.69 3:50.62 3:11.42 3:20.64
8 Bryn Woodall SO-2 Milligan 4:48.94 3:02.61 3:51.15 2:53.37 3:41.91
10 Braedon Killion SR-4 Cedarville 3:32.87 3:39.81 3:51.38 2:48.91 3:46.76
13 Shane Moran SO-2 Wingate 4:23.72 4:00.39 3:53.38 3:20.71 3:23.04
16 Carter Mckenna SO-2 Davis & Elkins 4:17.34 3:58.62 3:53.94 2:53.12 3:51.60
18 Evan Moore SO-2 Lee (Tenn.) 3:40.46 3:07.63 3:54.53 4:15.64 2:55.90
19 Caleb Scheffler SO-2 Samford 3:07.92 4:01.94 3:54.89 4:58.31 3:24.36
24 Jacob Russell Lister   Wild Ox Track Club 4:12.54 3:05.83 3:58.24 3:39.18 2:56.30
25 Cole Streich   Wild Ox TC 2:49.17 3:27.29 3:58.26 4:05.41 4:05.41
26 Zach Reed JR-3 Harding 5:05.30 4:48.60 3:58.51 3:06.04 4:41.45
27 Scott Masterson JR-3 Emory 4:49.61 3:28.23 3:59.34 5:03.97 3:13.87
31 Matt Andrews   Three States TC 3:26.79 3:12.36 4:00.45 3:29.20 3:02.75
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Jackson Gibson JR-3 Davis & Elkins 3:51.35 3:00.46 3:09.71 4:56.13 3:51.35
11 Brandon Knieja SO-2 Flagler 3:52.85 3:15.60 4:58.05 3:08.61 2:56.97
14 Trent Wells FR-1 SCAD Atlanta 3:53.70 4:54.47 4:14.74 3:16.31 3:04.63
20 Danah Phillips SR-4 West Liberty 3:56.40 4:31.86 3:04.40 3:46.95 3:49.31
22 Blake Lewis SO-2 Columbus St. 3:56.85 3:54.49 5:03.17 4:13.43 4:03.96
23 Justin Stearns SO-2 Lindsey Wilson 3:56.94 3:16.66 4:18.27 3:07.19 3:26.14
33 Chris Ruiz SO-2 Washington and Lee 4:01.88 4:33.33 3:13.51 4:45.42 2:59.00
35 Korry Hamlin SR-4 Grace 4:03.33 4:56.87 4:13.07 3:31.70 5:06.60
37 Philip White SR-4 West Liberty 4:05.21 4:15.02 4:27.28 5:11.42 5:18.78
38 Garrett Elrod JR-3 Transylvania 4:07.29 3:35.15 5:16.54 3:57.40 2:58.05
42 Gary Halverson JR-3 Piedmont 4:18.26 3:00.79 3:26.61 4:38.92 5:22.83
  Michael Harriman SR-4 West Liberty DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
21 Noah Haileab FR-1 Harding 3:56.75
28 Marig Engelbrecht SO-2 Lincoln Memorial 3:59.56
32 Eamonn O'Bryant Sophomore Chattanooga 4:01.01
34 William Karim FR-1 SCAD Atlanta 4:03.11
36 Luke Freeman JR-3 Cumberland (Tenn.) 4:03.69
39 Logan Burch FR-1 Flagler 4:07.37
40 Bernard Chebures SO-2 SCAD Atlanta 4:10.46
41 Nick Cummins SO-2 Lindsey Wilson 4:11.34
43 Walker Capelle SO-2 Piedmont 4:35.53
44 Francisco Alonso Senior Unattached 4:39.29
  Erik Martinez Junior Unattached DNF