May 13, 2023
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas Appalachian AC HCAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Harry Ross-Hughes FR-1 Lake Erie 1:48.33 2:14.33 2:06.75
2 Dylan Burrows JR-3 Oklahoma Christian 1:48.63 1:49.72 1:35.60
3 Titus Lagat JR-3 Lee (Tenn.) 1:48.91 1:44.56 1:54.36
4 Miguel Parrilla JR-3 East Tenn. St. 1:48.98 1:22.83 1:19.56
5 Jose Peñalver SR-4 Samford 1:49.12 2:06.58 2:09.86
6 Scott Spaanstra SO-2 Grand Valley St. 1:49.22 1:35.03 1:30.66
7 Phelani Maduwa SR-4 East Tenn. St. 1:49.24 1:17.56 2:15.46
8 Josh Krafsur   Unattached 1:49.61 2:22.50 1:40.85
9 Troy Davidson JR-3 Southwest Baptist 1:49.78 2:02.96 1:51.98
10 Kelvin Chiku SO-2 New Orleans 1:49.88 2:18.45 1:27.91
11 Warren Thiel SO-2 Charleston (W.V.) 1:49.96 1:55.46 1:51.06
12 Everette Rhymer JR-3 Catawba 1:50.07 1:34.66 1:48.97
13 Forbes Joel SO-2 Cumberland (Tenn.) 1:50.40 2:11.38 2:23.52
14 Roberto Fajardo JR-3 Lee (Tenn.) 1:50.48 2:21.42 1:27.28
15 DeShawn Crowe JR-3 Cumberlands 1:51.65 2:18.45 2:16.22
16 Michael Harriman SR-4 West Liberty 1:51.88 2:20.97 1:28.39
17 Darius Smith SR-4 Piedmont 1:51.91 1:49.68 1:40.72
18 Savian Taylor JR-3 Columbus St. 1:52.06 1:38.62 2:23.44
19 Ruchen Blaauw SO-2 Montreat 1:52.10 2:12.28 1:35.29
20 Harrison Siegel JR-3 Samford 1:52.49 2:17.24 1:25.50
21 Reginald Gore FR-1 Claflin 1:52.51 1:37.89 2:01.51
22 Sylas Chambers SO-2 Milligan 1:52.59 1:48.09 2:04.98
23 Connor Morgan SO-2 Truett-McConnell 1:52.92 1:57.44 1:24.69
24 Josh Gillis FR-1 Lees-McRae 1:53.00 1:40.57 1:32.66
25 Marcus Cheema SO-2 Emory 1:53.31 1:26.12 2:23.91
26 Tavian Richardson JR-3 West Liberty 1:54.03 2:07.72 1:20.97
27 Gray McIntyre Sophomore Unattached 1:54.03 1:41.49 2:13.42
28 Luke Avigliano SO-2 Washington and Lee 1:54.14 1:34.74 2:14.69
29 Shane Cohen JR-3 Tampa 1:54.33 2:01.19 2:26.35
30 Amir Dayal JR-3 Augusta 1:55.04 1:45.84 1:23.98
31 Augustin Debrock SO-2 Limestone 1:55.52 1:37.04 2:02.46
32 Zach Moore SO-2 Washington and Lee 1:56.44 1:41.31 1:54.12
33 Charles Hruda SO-2 Embry-Riddle 1:56.84 2:29.56 2:13.20
34 Jacob Balot JR-3 Piedmont 1:57.12 1:38.38 1:51.27
35 Patrick Statzer FR-1 Wright State 1:57.23 2:32.40 2:03.10
36 Nate Very SO-2 Transylvania 1:57.30 2:05.52 2:31.32
37 Jakarriez Sanders FR-1 Claflin 1:57.55 2:24.59 2:19.89
38 Will Lyons FR-1 Catawba 1:57.66 2:16.49 1:28.25
39 Dom Zana Freshman Unattached 1:57.90 1:47.29 2:33.27
40 Dalton Nunn SO-2 Transylvania 1:58.54 2:18.70 1:59.73
41 Francis Toohey FR-1 West Liberty 1:58.83 2:34.48 1:37.44
42 Michael Kersting SR-4 Transylvania 1:59.47 2:01.86 1:40.36
43 Brent Borden Junior Unattached 1:59.72 2:28.46 1:44.16
44 Marcus Abel SO-2 Lindsey Wilson 1:59.78 2:16.55 2:04.58
45 Thomas Schmiedicke   Unattached 2:00.46 2:05.28 1:27.94
46 Connor Creedon JR-3 Piedmont 2:00.99 1:30.75 2:11.88
47 Samuel Olsen SO-2 Bryan 2:01.39 1:51.68 1:48.04
48 Carter Windham FR-1 Milligan 2:01.63 1:30.01 2:16.23
49 Abenezer Abebe FR-1 Eastern Mennonite 2:01.79 2:21.28 2:15.19
50 Evan McCrickard SO-2 Cumberlands 2:02.80 1:37.02 2:21.22
51 Nick Cummins SO-2 Lindsey Wilson 2:03.18 1:44.71 1:43.48
52 Garrett Hadaway SR-4 Cumberlands 2:05.23 1:55.22 2:00.22
53 Francisco Alonso Senior Unattached 2:07.17 2:08.45 1:51.91
54 Kevin Cuin FR-1 Lindsey Wilson 2:07.45 2:30.40 1:49.61
55 Luke Palmer FR-1 Truett-McConnell 2:08.64 2:26.65 2:07.36
56 Ben White JR-3 Carson-Newman 2:30.67 2:03.55 2:30.67
  Stacen Cunningham SR Unattached DNF DNF DNF
  Conner Overly FR-1 East Tenn. St. DNF DNF DNF
  Dawit Dean JR-3 Emory DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Harry Ross-Hughes FR-1 Lake Erie 1:48.33
2 Dylan Burrows JR-3 Oklahoma Christian 1:48.63
3 Titus Lagat JR-3 Lee (Tenn.) 1:48.91
4 Miguel Parrilla JR-3 East Tenn. St. 1:48.98
5 Jose Peñalver SR-4 Samford 1:49.12
6 Scott Spaanstra SO-2 Grand Valley St. 1:49.22
7 Phelani Maduwa SR-4 East Tenn. St. 1:49.24
14 Roberto Fajardo JR-3 Lee (Tenn.) 1:50.48
  Conner Overly FR-1 East Tenn. St. DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Josh Krafsur   Unattached 1:49.61 2:19.21
9 Troy Davidson JR-3 Southwest Baptist 1:49.78 1:36.61
10 Kelvin Chiku SO-2 New Orleans 1:49.88 2:04.17
11 Warren Thiel SO-2 Charleston (W.V.) 1:49.96 2:02.06
12 Everette Rhymer JR-3 Catawba 1:50.07 2:23.10
29 Shane Cohen JR-3 Tampa 1:54.33 1:24.61
  Stacen Cunningham SR Unattached DNF DNF
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
13 Forbes Joel SO-2 Cumberland (Tenn.) 1:54.82 1:26.12 1:50.40
15 DeShawn Crowe JR-3 Cumberlands 2:01.70 1:41.61 1:51.65
16 Michael Harriman SR-4 West Liberty 1:31.75 2:03.07 1:51.88
19 Ruchen Blaauw SO-2 Montreat 1:45.38 1:40.89 1:52.10
20 Harrison Siegel JR-3 Samford 1:33.37 1:52.49 1:52.49
22 Sylas Chambers SO-2 Milligan 1:59.35 1:58.22 1:52.59
25 Marcus Cheema SO-2 Emory 2:27.31 1:28.39 1:53.31
27 Gray McIntyre Sophomore Unattached 1:32.37 1:28.95 1:54.03
31 Augustin Debrock SO-2 Limestone 2:20.94 1:32.42 1:55.52
  Dawit Dean JR-3 Emory DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
17 Darius Smith SR-4 Piedmont 1:54.15 2:04.22 1:27.29 2:12.06 1:51.91
18 Savian Taylor JR-3 Columbus St. 1:46.46 1:40.86 1:36.38 1:47.58 1:52.06
21 Reginald Gore FR-1 Claflin 1:37.89 1:34.51 1:19.89 1:28.89 1:52.51
23 Connor Morgan SO-2 Truett-McConnell 2:23.41 2:20.02 2:06.47 2:26.80 1:52.92
24 Josh Gillis FR-1 Lees-McRae 1:25.88 1:42.83 2:09.95 2:20.12 1:53.00
26 Tavian Richardson JR-3 West Liberty 2:10.00 1:51.75 2:15.70 1:54.03 1:54.03
28 Luke Avigliano SO-2 Washington and Lee 1:58.71 1:33.60 1:38.16 1:50.72 1:54.14
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
32 Zach Moore SO-2 Washington and Lee 2:31.38 2:22.06 2:31.38 2:19.73 1:56.44 1:54.12
33 Charles Hruda SO-2 Embry-Riddle 2:28.39 2:30.73 2:12.03 2:01.52 1:56.84 1:40.49
34 Jacob Balot JR-3 Piedmont 2:25.23 1:48.93 1:24.33 1:34.87 1:57.12 2:12.35
38 Will Lyons FR-1 Catawba 2:32.96 1:22.37 1:36.49 1:24.72 1:57.66 1:31.78
41 Francis Toohey FR-1 West Liberty 1:35.07 1:42.20 1:39.82 1:33.88 1:58.83 2:19.04
46 Connor Creedon JR-3 Piedmont 2:28.82 1:46.48 1:30.75 2:00.99 2:00.99 2:13.09
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
30 Amir Dayal JR-3 Augusta 1:55.04
35 Patrick Statzer FR-1 Wright State 1:57.23
36 Nate Very SO-2 Transylvania 1:57.30
39 Dom Zana Freshman Unattached 1:57.90
40 Dalton Nunn SO-2 Transylvania 1:58.54
42 Michael Kersting SR-4 Transylvania 1:59.47
43 Brent Borden Junior Unattached 1:59.72
44 Marcus Abel SO-2 Lindsey Wilson 1:59.78
45 Thomas Schmiedicke   Unattached 2:00.46
48 Carter Windham FR-1 Milligan 2:01.63
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
37 Jakarriez Sanders FR-1 Claflin 1:57.55 1:41.10 2:12.84 2:10.48
47 Samuel Olsen SO-2 Bryan 2:01.39 1:32.26 1:56.54 2:11.11
49 Abenezer Abebe FR-1 Eastern Mennonite 2:01.79 2:31.02 1:59.36 2:35.90
50 Evan McCrickard SO-2 Cumberlands 2:02.80 2:02.80 1:40.70 2:07.72
51 Nick Cummins SO-2 Lindsey Wilson 2:03.18 1:37.32 1:55.79 2:06.88
52 Garrett Hadaway SR-4 Cumberlands 2:05.23 1:43.94 2:20.26 2:32.78
53 Francisco Alonso Senior Unattached 2:07.17 2:41.51 2:10.99 2:42.78
54 Kevin Cuin FR-1 Lindsey Wilson 2:07.45 2:11.28 1:57.26 2:43.14
55 Luke Palmer FR-1 Truett-McConnell 2:08.64 2:43.38 1:51.92 1:32.62
56 Ben White JR-3 Carson-Newman 2:30.67 2:00.54 2:23.14 3:12.86