May 13, 2023
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Appalachian AC

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Ukeyvia Beckwith SR-4 Embry-Riddle 1:30.95 2:04.59
2 Celine Ritter SR-4 Lee (Tenn.) 1:42.17 2:06.13
3 Shamia Jones JR-3 Alabama State 2:09.35 2:06.81
4 Lainy Williams JR-3 Southwest Baptist 2:24.10 2:08.66
5 Jessica Lord SR-4 East Tenn. St. 1:33.07 2:09.26
6 Katie Strozier JR-3 Samford 2:05.00 2:10.20
7 Raina Andrews JR-3 Catawba 2:10.49 2:10.49
8 Lily Hare SO-2 Lee (Tenn.) 2:06.84 2:12.12
9 Maria Simancas JR-3 William Carey 2:31.38 2:13.96
10 Aria Hawkins SO-2 Lee (Tenn.) 2:13.11 2:14.45
11 Olivia Rish SR-4 Anderson (S.C.) 2:14.95 2:14.95
12 Kaia Bieker FR-1 Harding 1:52.18 2:15.15
13 Caroline Fodor SR-4 Wheeling 2:30.70 2:15.76
14 Zahra Wilson SR-4 Tampa 2:32.50 2:18.63
15 Kilia Hasty SO-2 Montreat 2:34.12 2:18.84
16 Aoife Mahony SR-4 Palm Beach Atlantic 2:05.60 2:19.55
17 Yessenia Castellanos SO-2 Montreat 2:03.83 2:20.71
18 Harper Russell SO-2 Lincoln Memorial 3:04.31 2:21.77
19 Ashlyn Vanlandingham FR-1 SCAD Atlanta 2:11.63 2:23.07
20 Isabella Darce SO-2 Davidson 2:00.63 2:23.60
21 Megan Christian JR-3 Milligan 2:15.03 2:25.19
22 Adia Vera SO-2 Washington and Lee 2:48.25 2:26.30
23 Emily Standifer SO-2 Montreat 2:30.85 2:26.45
24 Olivia Rudder SO-2 Lindsey Wilson 1:44.12 2:26.64
25 Macey Wilson JR-3 Lindsey Wilson 1:49.15 2:27.49
26 Mahaley Cronk JR-3 Montreat 2:00.31 2:28.53
27 Kiley Wood SR-4 Milligan 2:01.05 2:29.44
28 Imke Van Gog SO-2 Carson-Newman 2:15.50 2:30.55
29 Reese Dupuis   RunningLane 2:36.13 2:39.31
30 Maggie Hope FR-1 Carson-Newman 3:10.43 2:41.38
31 Izzy Allan   RunningLane 3:19.84 2:43.80
  Hannah Burkhart JR-3 East Tenn. St. DNF DNF
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ukeyvia Beckwith SR-4 Embry-Riddle 2:32.00 2:24.53 1:43.41 2:04.59 2:05.84 2:02.10 2:12.07
2 Celine Ritter SR-4 Lee (Tenn.) 2:12.44 2:04.87 1:59.83 2:06.13 1:37.12 2:43.97 2:33.88
3 Shamia Jones JR-3 Alabama State 1:38.92 2:34.71 1:40.18 2:06.81 1:57.94 2:35.98 2:18.23
4 Lainy Williams JR-3 Southwest Baptist 1:54.51 1:39.07 2:06.09 2:08.66 1:39.07 1:50.65 2:29.25
5 Jessica Lord SR-4 East Tenn. St. 1:30.49 2:36.41 1:56.34 2:09.26 2:36.41 2:45.46 2:37.70
6 Katie Strozier JR-3 Samford 2:05.00 1:31.14 1:46.77 2:10.20 1:41.56 2:37.55 1:53.28
7 Raina Andrews JR-3 Catawba 2:43.12 2:40.51 1:49.62 2:10.49 2:20.93 2:30.07 2:26.15
8 Lily Hare SO-2 Lee (Tenn.) 2:02.88 2:45.15 2:46.48 2:12.12 1:32.49 2:13.45 2:34.58
10 Aria Hawkins SO-2 Lee (Tenn.) 2:19.83 2:48.07 2:22.52 2:14.45 2:37.31 1:47.56 2:09.08
  Hannah Burkhart JR-3 East Tenn. St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Maria Simancas JR-3 William Carey 1:52.53 2:13.96
11 Olivia Rish SR-4 Anderson (S.C.) 2:43.29 2:14.95
12 Kaia Bieker FR-1 Harding 2:32.72 2:15.15
13 Caroline Fodor SR-4 Wheeling 2:51.06 2:15.76
16 Aoife Mahony SR-4 Palm Beach Atlantic 2:04.20 2:19.55
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
14 Zahra Wilson SR-4 Tampa 1:53.68 1:37.05 2:44.97 2:18.63
15 Kilia Hasty SO-2 Montreat 1:46.91 2:10.51 2:56.33 2:18.84
17 Yessenia Castellanos SO-2 Montreat 2:17.90 3:00.11 1:48.35 2:20.71
18 Harper Russell SO-2 Lincoln Memorial 2:34.53 2:45.87 3:04.31 2:21.77
19 Ashlyn Vanlandingham FR-1 SCAD Atlanta 2:35.95 3:01.70 2:07.34 2:23.07
20 Isabella Darce SO-2 Davidson 2:14.99 2:00.63 2:10.68 2:23.60
26 Mahaley Cronk JR-3 Montreat 2:43.39 2:12.20 2:21.11 2:28.53
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
21 Megan Christian JR-3 Milligan 2:25.19 2:17.93
22 Adia Vera SO-2 Washington and Lee 2:26.30 2:18.99
23 Emily Standifer SO-2 Montreat 2:26.45 2:08.88
24 Olivia Rudder SO-2 Lindsey Wilson 2:26.64 2:09.05
25 Macey Wilson JR-3 Lindsey Wilson 2:27.49 2:00.95
27 Kiley Wood SR-4 Milligan 2:29.44 2:05.53
28 Imke Van Gog SO-2 Carson-Newman 2:30.55 2:03.46
29 Reese Dupuis   RunningLane 2:39.31 3:27.11
30 Maggie Hope FR-1 Carson-Newman 2:41.38 2:28.47
31 Izzy Allan   RunningLane 2:43.80 2:47.08