March 23, 2024
|
Transylvania - Lexington, KY
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov North Coast AC HCAC NCCAA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Carson Milner FR-1 Midway 4:04.04 3:00.59 5:00.17 4:57.73 4:08.92 5:14.82 4:04.04 10
2 Isaiah Herried JR-3 Wisconsin Lutheran 3:25.34 5:06.77 4:54.40 3:12.97 5:19.14 3:55.02 4:07.39 8
3 Lukas Smithson SR-4 Campbellsville 3:55.82 4:25.61 4:45.47 4:38.02 5:05.33 3:06.18 4:08.23 6
4 Myles Smithson JR-3 Campbellsville 3:31.36 5:01.94 3:11.23 3:18.78 4:01.55 4:39.29 4:11.61 5
5 Zach Meixner Junior Kentucky Club Running 3:34.77 5:03.21 4:37.94 3:37.30 4:58.15 5:05.73 4:12.67 4
6 Ethan Weston SR-4 Hanover 4:23.39 2:59.82 4:05.67 4:23.39 4:20.86 4:25.93 4:13.26 3
7 Alex Steen SR-4 Campbellsville 4:32.01 4:59.97 4:39.64 4:57.43 5:07.60 4:59.97 4:14.21 2
8 Jack Sells JR-3 Franklin 4:28.23 3:14.15 3:06.48 5:19.32 4:15.45 4:28.23 4:15.45 1
9 Elijah Walters JR-3 Georgetown (Ky.) 5:03.09 4:29.70 4:24.56 5:08.22 4:21.99 3:30.62 4:16.85 -
10 Samuel Wilson SO-2 Franklin 3:23.09 3:28.23 4:04.22 4:47.92 4:14.50 3:23.09 4:17.07 -
11 Noah Micheel FR-1 Wisconsin Lutheran 3:49.99 3:00.89 4:49.42 3:47.40 4:00.33 4:41.67 4:18.41 -
12 Sam Vitale SO-2 Oakland 5:20.77 3:50.23 3:11.43 5:23.35 3:26.95 4:29.03 4:18.68 -
13 Will Stanko FR-1 Georgetown (Ky.) 5:29.06 3:32.47 5:34.24 3:29.88 3:37.65 3:29.88 4:19.10 -
14 Cooper Chandler JR-3 Transylvania 5:16.31 3:48.16 3:06.68 5:13.72 5:05.94 4:24.46 4:19.27 -
15 John Asplund JR-3 Franklin 3:15.19 4:07.24 3:38.61 5:27.92 3:59.43 4:20.25 4:20.25 -
16 Arnold Rupnow FR-1 Wisconsin Lutheran 3:37.32 4:45.40 4:11.36 3:45.18 4:45.40 5:22.05 4:21.83 -
17 Max Weston FR-1 Campbellsville 5:20.79 3:09.32 5:23.42 5:02.39 3:35.61 4:46.61 4:22.94 -
18 Jaden Schultz SR-4 Wisconsin Lutheran 4:54.82 5:31.67 4:23.23 4:31.13 4:44.29 4:33.76 4:23.23 -
19 Josiah Ernst FR-1 Asbury 3:43.28 3:43.28 5:13.65 4:55.04 3:16.70 5:29.60 4:25.80 -
20 Austin Shaffer SR-4 Thomas More 5:24.30 4:44.43 3:14.05 3:51.27 4:07.22 5:34.94 4:25.82 -
21 Michael Kersting   Unattached 4:58.62 3:11.97 5:01.28 4:39.96 5:22.61 4:42.62 4:26.62   
22 Jude Theriot SO-2 Thomas More 3:17.30 3:14.64 5:03.95 4:10.63 5:27.95 3:46.63 4:26.62 -
23 Jack Miller SO-2 Wittenberg 4:38.06 3:44.59 3:20.52 4:05.98 4:59.45 4:54.10 4:27.36 -
24 Drew Meader SR-4 Transylvania 3:40.29 3:51.03 4:52.82 4:42.08 4:47.45 4:15.21 4:28.64 -
25 Ben Hoseus   TU Alumni 3:32.91 4:48.37 4:02.55 4:37.59 4:29.50 5:28.79 4:29.50 -
26 Jonathan Abel FR-1 Wisconsin Lutheran 5:07.40 3:24.94 4:35.05 4:51.23 4:16.17 5:26.28 4:29.65 -
27 Riley Devening SO-2 Franklin 3:27.87 5:29.36 5:32.05 4:19.17 3:30.57 4:48.86 4:29.96 -
28 Nathan Furnish FR-1 Franklin 5:49.81 5:06.43 4:06.77 5:19.98 5:41.68 3:39.65 4:31.17 -
29 Samuel Larson FR-1 Campbellsville 3:34.33 5:20.14 5:36.42 3:37.04 5:39.13 5:28.28 4:31.30 -
30 Trevor Newby SO-2 Franklin 5:15.49 4:34.69 4:04.78 3:21.26 4:56.45 4:48.29 4:31.97 -
31 Elliott Gough JR-3 Franklin 4:46.75 3:24.82 3:13.90 4:00.32 3:49.40 3:49.40 4:33.09 -
32 Eli Cochrane JR-3 Franklin 5:11.44 3:41.29 5:05.98 4:03.14 4:19.53 3:49.48 4:33.19 -
33 Ethan Ly SR-4 Bluffton 4:09.44 3:31.06 4:39.59 4:36.85 5:26.18 4:56.03 4:34.10 -
34 Jarrod Roudebush SO-2 Bluffton 5:08.28 4:21.49 5:52.32 5:13.79 4:04.98 4:57.27 4:35.25 -
35 Jonah Decker SO-2 Franklin 3:30.28 4:36.68 5:09.89 5:45.85 5:07.12 4:20.08 4:36.68 -
36 Nathanael Turner FR-1 Campbellsville 3:44.58 4:34.49 4:01.22 3:36.27 3:14.09 5:35.49 4:37.26 -
37 Nate Rogers SO-2 Transylvania 4:26.59 3:17.16 4:48.80 5:16.57 4:09.93 5:30.46 4:37.69 -
38 Seth Meader SR-4 Transylvania 5:37.67 3:33.86 5:32.04 5:57.37 3:22.60 3:47.93 4:41.39 -
39 RJ Thalls JR-3 Hanover 3:54.03 6:06.55 3:17.38 4:02.49 5:12.98 4:25.05 4:41.96 -
40 Brandon Irvin JR-3 Campbellsville 3:47.98 3:36.58 4:56.37 5:19.17 4:13.63 5:22.02 4:44.97 -
41 Aiden Brien JR-3 Bluffton 4:00.24 5:23.17 3:57.38 4:40.27 4:54.57 5:57.49 4:45.99 -
42 Jack Matics JR-3 Transylvania 5:09.31 5:35.08 4:12.03 5:17.90 4:20.62 4:52.12 4:46.39 -
43 Carlito Johnson JR-3 Wisconsin Lutheran 5:15.73 5:12.86 3:43.88 6:10.26 3:20.92 3:49.62 4:47.02 -
44 Ben Bode JR-3 Wisconsin Lutheran 5:58.43 5:41.08 3:42.57 4:57.73 3:51.24 5:17.96 4:49.05 -
45 Carter Moski JR-3 Wisconsin Lutheran 5:19.51 4:06.89 5:39.84 3:58.18 4:53.37 5:34.03 4:50.46 -
46 Owen Via JR-3 Hanover 4:33.68 4:07.47 6:15.57 4:01.65 3:35.45 4:16.21 4:51.14 -
47 Patrick Stiltner SR-4 Transylvania 5:41.22 4:51.64 6:16.22 4:42.89 3:32.90 3:53.32 4:51.64 -
48 Ethan Tomasso SR-4 Midway 3:33.30 5:06.79 5:50.62 4:28.81 5:03.87 5:15.56 4:52.18 -
49 Finnegan Adams FR-1 Franklin 3:50.42 5:04.27 5:10.17 5:13.13 6:00.39 5:24.94 4:55.40 -
50 Andre Davis SO-2 Franklin 4:49.60 5:04.38 6:09.39 6:06.44 4:37.78 4:55.51 4:55.51 -
51 Eli Moon FR-1 Campbellsville 5:36.25 5:51.39 5:05.95 4:38.69 5:36.25 4:35.66 5:02.92 -
52 Mack Mullenhour SR-4 Campbellsville 4:52.09 4:42.97 4:36.88 5:19.48 5:22.52 6:35.54 5:04.26 -
53 Micah Dodson FR-1 Bluffton 4:18.92 4:52.82 4:28.16 5:35.97 4:34.33 5:35.97 5:08.23 -
54 Owen Rogers JR-3 Hanover 4:22.07 4:03.35 6:39.34 5:43.18 6:20.62 6:08.14 5:11.98 -
55 Elijah Strutz JR-3 Wisconsin Lutheran 5:51.19 5:13.56 6:31.95 4:57.89 6:13.14 4:54.75 5:13.56 -
56 George Thacker SO-2 Transylvania 6:40.22 4:57.51 5:18.76 7:05.01 6:57.92 7:08.55 5:54.17 -
57 Brayden Devenport JR-3 Franklin 4:35.05 7:55.75 7:33.45 7:59.47 6:41.42 7:22.30 6:11.68 -
  Peter Caine JR-3 Wittenberg NT NT NT NT NT NT NT   
  Oxiel Castro Badillo FR-1 Hanover NT NT NT NT NT NT NT   
  Adam Arndt JR-3 Wittenberg NT NT NT NT NT NT NT   
  Cameron Tapp SO-2 Asbury NT NT NT NT NT NT NT   
  Nick Lanter JR-3 Thomas More NT NT NT NT NT NT NT   
  David Warner FR-1 Thomas More DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Calvin Shannon SR-4 Kentucky State DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Ray Woller SO-2 Wisconsin Lutheran DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Carson Milner FR-1 Midway 4:30.89 4:04.04 3:25.00 4:38.21 10
2 Isaiah Herried JR-3 Wisconsin Lutheran 3:45.13 4:07.39 3:59.97 5:14.19 8
3 Lukas Smithson SR-4 Campbellsville 4:05.75 4:08.23 3:23.55 4:38.02 6
4 Myles Smithson JR-3 Campbellsville 3:03.68 4:11.61 4:29.23 3:33.87 5
5 Zach Meixner Junior Kentucky Club Running 3:04.45 4:12.67 4:45.52 4:02.57 4
6 Ethan Weston SR-4 Hanover 3:07.42 4:13.26 3:27.68 4:13.26 3
8 Jack Sells JR-3 Franklin 5:06.54 4:15.45 4:41.00 4:56.33 1
12 Sam Vitale SO-2 Oakland 5:15.59 4:18.68 3:32.12 5:15.59 -
24 Drew Meader SR-4 Transylvania 5:30.43 4:28.64 4:28.64 5:49.24 -
31 Elliott Gough JR-3 Franklin 3:24.82 4:33.09 3:11.17 5:33.17 -
33 Ethan Ly SR-4 Bluffton 3:36.54 4:34.10 4:28.62 4:45.07 -
  Adam Arndt JR-3 Wittenberg NT NT NT NT   
  Peter Caine JR-3 Wittenberg NT NT NT NT   
  Nick Lanter JR-3 Thomas More NT NT NT NT   
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Alex Steen SR-4 Campbellsville 3:15.75 3:51.34 4:14.21 3:08.12 3:41.17 2
9 Elijah Walters JR-3 Georgetown (Ky.) 3:33.19 4:47.68 4:16.85 4:24.56 3:33.19 -
10 Samuel Wilson SO-2 Franklin 3:48.80 3:05.09 4:17.07 4:01.65 5:00.78 -
11 Noah Micheel FR-1 Wisconsin Lutheran 3:29.32 4:36.50 4:18.41 5:02.34 5:25.60 -
13 Will Stanko FR-1 Georgetown (Ky.) 3:24.69 4:24.29 4:19.10 3:06.56 5:36.83 -
14 Cooper Chandler JR-3 Transylvania 5:11.13 4:50.39 4:19.27 3:06.68 5:13.72 -
15 John Asplund JR-3 Franklin 4:22.86 4:35.87 4:20.25 5:01.89 3:04.78 -
16 Arnold Rupnow FR-1 Wisconsin Lutheran 4:48.02 3:21.61 4:21.83 3:34.70 4:00.89 -
18 Jaden Schultz SR-4 Wisconsin Lutheran 4:17.97 5:07.98 4:23.23 3:20.06 5:29.04 -
20 Austin Shaffer SR-4 Thomas More 5:29.62 4:31.14 4:25.82 5:00.38 4:39.12 -
22 Jude Theriot SO-2 Thomas More 5:33.28 4:47.95 4:26.62 3:14.64 5:33.28 -
27 Riley Devening SO-2 Franklin 5:23.96 5:10.46 4:29.96 5:40.15 4:48.86 -
29 Samuel Larson FR-1 Campbellsville 3:39.76 3:28.91 4:31.30 4:58.43 4:06.89 -
32 Eli Cochrane JR-3 Franklin 3:30.36 4:14.07 4:33.19 4:33.19 5:44.22 -
  Oxiel Castro Badillo FR-1 Hanover NT NT NT NT NT   
  Cameron Tapp SO-2 Asbury NT NT NT NT NT   
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
17 Max Weston FR-1 Campbellsville 5:02.39 4:22.94 4:28.20 4:28.20 4:28.20 4:04.54 -
19 Josiah Ernst FR-1 Asbury 4:57.70 4:25.80 5:37.57 3:35.30 3:40.62 5:13.65 -
21 Michael Kersting   Unattached 3:43.96 4:26.62 3:19.97 4:10.63 3:17.30 3:59.96   
23 Jack Miller SO-2 Wittenberg 4:19.34 4:27.36 3:55.28 3:17.85 3:12.50 5:36.88 -
26 Jonathan Abel FR-1 Wisconsin Lutheran 4:21.56 4:29.65 3:16.85 5:12.80 3:16.85 4:43.14 -
28 Nathan Furnish FR-1 Franklin 3:31.52 4:31.17 4:20.33 5:30.83 5:49.81 5:25.41 -
30 Trevor Newby SO-2 Franklin 5:50.85 4:31.97 3:59.34 4:45.57 4:56.45 4:12.94 -
34 Jarrod Roudebush SO-2 Bluffton 3:45.71 4:35.25 3:29.19 3:20.94 5:35.81 4:18.74 -
35 Jonah Decker SO-2 Franklin 4:50.52 4:36.68 4:28.38 3:49.65 5:34.79 5:23.72 -
36 Nathanael Turner FR-1 Campbellsville 4:28.95 4:37.26 5:57.67 5:27.17 4:17.86 4:40.04 -
37 Nate Rogers SO-2 Transylvania 4:21.03 4:37.69 5:02.69 3:36.60 4:23.81 4:37.69 -
38 Seth Meader SR-4 Transylvania 3:28.23 4:41.39 3:28.23 4:44.21 3:33.86 5:32.04 -
42 Jack Matics JR-3 Transylvania 4:03.44 4:46.39 4:57.85 5:09.31 3:49.12 6:00.86 -
44 Ben Bode JR-3 Wisconsin Lutheran 3:48.35 4:49.05 5:32.41 3:39.68 6:01.32 6:12.88 -
47 Patrick Stiltner SR-4 Transylvania 5:06.23 4:51.64 4:48.73 5:41.22 4:10.81 5:58.72 -
50 Andre Davis SO-2 Franklin 3:56.41 4:55.51 5:28.02 3:44.59 4:28.92 3:50.50 -
  Ray Woller SO-2 Wisconsin Lutheran DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  David Warner FR-1 Thomas More DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
25 Ben Hoseus   TU Alumni 4:24.11 4:29.50 3:14.04 4:26.81 3:11.35 -
39 RJ Thalls JR-3 Hanover 4:10.95 4:41.96 4:44.78 4:36.32 3:37.11 -
40 Brandon Irvin JR-3 Campbellsville 4:27.88 4:44.97 5:59.07 5:36.27 4:30.73 -
41 Aiden Brien JR-3 Bluffton 4:54.57 4:45.99 4:25.97 6:06.07 4:37.41 -
43 Carlito Johnson JR-3 Wisconsin Lutheran 4:32.67 4:47.02 4:24.06 6:10.26 5:27.21 -
45 Carter Moski JR-3 Wisconsin Lutheran 3:43.66 4:50.46 4:06.89 4:01.09 5:34.03 -
46 Owen Via JR-3 Hanover 5:31.90 4:51.14 4:24.94 4:10.38 4:56.97 -
48 Ethan Tomasso SR-4 Midway 5:21.40 4:52.18 4:37.57 5:36.01 6:19.84 -
49 Finnegan Adams FR-1 Franklin 6:15.16 4:55.40 5:27.90 4:46.54 6:00.39 -
51 Eli Moon FR-1 Campbellsville 3:50.22 5:02.92 4:38.69 6:21.68 4:50.81 -
52 Mack Mullenhour SR-4 Campbellsville 4:46.01 5:04.26 5:13.39 5:40.78 4:03.41 -
53 Micah Dodson FR-1 Bluffton 3:48.09 5:08.23 6:12.96 4:31.25 4:46.66 -
54 Owen Rogers JR-3 Hanover 6:42.46 5:11.98 3:53.99 6:26.86 4:59.50 -
55 Elijah Strutz JR-3 Wisconsin Lutheran 4:26.53 5:13.56 4:29.67 5:04.16 3:55.17 -
56 George Thacker SO-2 Transylvania 4:11.46 5:54.17 4:57.51 4:46.88 4:50.42 -
57 Brayden Devenport JR-3 Franklin 5:53.10 6:11.68 6:33.98 6:30.27 4:53.63 -
  Calvin Shannon SR-4 Kentucky State DNS DNS DNS DNS DNS