March 23, 2024
|
Transylvania - Lexington, KY
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov North Coast AC HCAC NCCAA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Carson Milner FR-1 Midway 3:20.12 3:51.84 3:44.52 4:01.60 4:04.04 10
2 Isaiah Herried JR-3 Wisconsin Lutheran 3:57.50 4:27.19 3:59.97 4:12.34 4:07.39 8
3 Lukas Smithson SR-4 Campbellsville 3:58.30 5:10.29 5:22.70 5:05.33 4:08.23 6
4 Myles Smithson JR-3 Campbellsville 4:59.42 3:11.23 4:29.23 3:28.84 4:11.61 5
5 Zach Meixner Junior Kentucky Club Running 4:35.41 3:37.30 3:29.72 2:56.87 4:12.67 4
6 Ethan Weston SR-4 Hanover 5:03.92 5:14.05 3:25.14 3:35.28 4:13.26 3
7 Alex Steen SR-4 Campbellsville 3:25.91 3:03.04 4:01.50 4:16.76 4:14.21 2
8 Jack Sells JR-3 Franklin 4:53.77 3:49.91 3:49.91 4:30.78 4:15.45 1
9 Elijah Walters JR-3 Georgetown (Ky.) 3:20.35 3:12.64 5:05.66 3:10.07 4:16.85 -
10 Samuel Wilson SO-2 Franklin 4:11.93 4:32.50 3:17.95 5:34.20 4:17.07 -
11 Noah Micheel FR-1 Wisconsin Lutheran 3:24.15 3:21.56 4:21.00 4:54.59 4:18.41 -
12 Sam Vitale SO-2 Oakland 4:08.34 4:08.34 3:03.67 4:29.03 4:18.68 -
13 Will Stanko FR-1 Georgetown (Ky.) 4:19.10 4:03.56 3:29.88 5:34.24 4:19.10 -
14 Cooper Chandler JR-3 Transylvania 4:58.16 4:37.42 5:34.46 4:08.90 4:19.27 -
15 John Asplund JR-3 Franklin 4:38.47 3:07.38 3:54.23 4:30.66 4:20.25 -
16 Arnold Rupnow FR-1 Wisconsin Lutheran 5:03.73 3:18.99 5:29.91 4:34.93 4:21.83 -
17 Max Weston FR-1 Campbellsville 3:04.06 4:17.69 5:07.64 3:19.84 4:22.94 -
18 Jaden Schultz SR-4 Wisconsin Lutheran 4:31.13 3:43.75 5:13.25 5:39.57 4:23.23 -
19 Josiah Ernst FR-1 Asbury 4:52.38 5:26.94 5:45.54 5:37.57 4:25.80 -
20 Austin Shaffer SR-4 Thomas More 3:59.24 5:40.25 4:57.72 4:41.77 4:25.82 -
21 Michael Kersting   Unattached 3:06.64 3:49.30 5:25.28 4:47.95 4:26.62   
22 Jude Theriot SO-2 Thomas More 3:51.96 5:14.62 4:29.29 4:55.95 4:26.62 -
23 Jack Miller SO-2 Wittenberg 3:15.18 5:47.57 5:02.12 3:55.28 4:27.36 -
24 Drew Meader SR-4 Transylvania 3:42.98 3:59.09 3:16.11 3:48.35 4:28.64 -
25 Ben Hoseus   TU Alumni 5:12.62 3:32.91 3:11.35 3:38.30 4:29.50 -
26 Jonathan Abel FR-1 Wisconsin Lutheran 5:50.55 3:22.24 3:14.15 4:53.92 4:29.65 -
27 Riley Devening SO-2 Franklin 4:24.56 3:46.77 3:38.67 5:23.96 4:29.96 -
28 Nathan Furnish FR-1 Franklin 4:50.16 4:55.58 5:30.83 5:33.54 4:31.17 -
29 Samuel Larson FR-1 Campbellsville 3:18.05 5:06.57 3:28.91 3:20.77 4:31.30 -
30 Trevor Newby SO-2 Franklin 5:31.81 5:37.25 4:04.78 5:26.37 4:31.97 -
31 Elliott Gough JR-3 Franklin 4:05.78 4:49.48 3:27.55 4:49.48 4:33.09 -
32 Eli Cochrane JR-3 Franklin 5:14.17 4:16.80 3:54.95 4:22.27 4:33.19 -
33 Ethan Ly SR-4 Bluffton 3:55.73 4:01.21 4:31.36 5:17.96 4:34.10 -
34 Jarrod Roudebush SO-2 Bluffton 5:52.32 5:38.56 3:31.95 5:00.03 4:35.25 -
35 Jonah Decker SO-2 Franklin 4:28.38 4:20.08 3:24.75 5:59.69 4:36.68 -
36 Nathanael Turner FR-1 Campbellsville 4:01.22 5:57.67 5:57.67 3:30.72 4:37.26 -
37 Nate Rogers SO-2 Transylvania 4:51.58 5:27.68 4:07.15 4:15.48 4:37.69 -
38 Seth Meader SR-4 Transylvania 5:03.91 4:44.21 4:07.63 5:26.42 4:41.39 -
39 RJ Thalls JR-3 Hanover 6:06.55 4:53.24 3:48.39 4:16.59 4:41.96 -
40 Brandon Irvin JR-3 Campbellsville 4:25.03 5:44.82 5:47.67 5:02.07 4:44.97 -
41 Aiden Brien JR-3 Bluffton 4:45.99 4:08.82 5:11.73 3:40.22 4:45.99 -
42 Jack Matics JR-3 Transylvania 5:43.67 6:06.58 5:52.26 4:26.35 4:46.39 -
43 Carlito Johnson JR-3 Wisconsin Lutheran 5:38.69 3:26.66 3:43.88 4:38.41 4:47.02 -
44 Ben Bode JR-3 Wisconsin Lutheran 5:06.40 3:22.34 4:54.84 5:09.29 4:49.05 -
45 Carter Moski JR-3 Wisconsin Lutheran 4:50.46 5:45.65 5:57.27 5:34.03 4:50.46 -
46 Owen Via JR-3 Hanover 4:13.30 6:09.75 4:33.68 4:27.85 4:51.14 -
47 Patrick Stiltner SR-4 Transylvania 5:09.14 5:03.31 6:16.22 6:16.22 4:51.64 -
48 Ethan Tomasso SR-4 Midway 3:36.22 5:06.79 3:53.75 4:34.65 4:52.18 -
49 Finnegan Adams FR-1 Franklin 5:51.53 3:56.32 3:59.28 4:43.59 4:55.40 -
50 Andre Davis SO-2 Franklin 3:38.68 4:52.56 5:25.07 5:54.62 4:55.51 -
51 Eli Moon FR-1 Campbellsville 5:27.16 4:05.37 4:56.87 4:20.52 5:02.92 -
52 Mack Mullenhour SR-4 Campbellsville 4:36.88 6:29.46 5:49.90 3:51.24 5:04.26 -
53 Micah Dodson FR-1 Bluffton 4:49.74 4:18.92 5:35.97 6:31.46 5:08.23 -
54 Owen Rogers JR-3 Hanover 4:22.07 4:22.07 4:15.83 4:47.03 5:11.98 -
55 Elijah Strutz JR-3 Wisconsin Lutheran 5:32.38 4:13.99 6:44.50 5:26.11 5:13.56 -
56 George Thacker SO-2 Transylvania 5:18.76 4:57.51 5:36.47 6:43.76 5:54.17 -
57 Brayden Devenport JR-3 Franklin 6:37.70 6:19.12 6:22.83 6:45.14 6:11.68 -
  Peter Caine JR-3 Wittenberg NT NT NT NT NT   
  Oxiel Castro Badillo FR-1 Hanover NT NT NT NT NT   
  Adam Arndt JR-3 Wittenberg NT NT NT NT NT   
  Cameron Tapp SO-2 Asbury NT NT NT NT NT   
  Nick Lanter JR-3 Thomas More NT NT NT NT NT   
  David Warner FR-1 Thomas More DNS DNS DNS DNS DNS   
  Calvin Shannon SR-4 Kentucky State DNS DNS DNS DNS DNS   
  Ray Woller SO-2 Wisconsin Lutheran DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Carson Milner FR-1 Midway 4:04.04 10
2 Isaiah Herried JR-3 Wisconsin Lutheran 4:07.39 8
3 Lukas Smithson SR-4 Campbellsville 4:08.23 6
4 Myles Smithson JR-3 Campbellsville 4:11.61 5
5 Zach Meixner Junior Kentucky Club Running 4:12.67 4
6 Ethan Weston SR-4 Hanover 4:13.26 3
8 Jack Sells JR-3 Franklin 4:15.45 1
12 Sam Vitale SO-2 Oakland 4:18.68 -
24 Drew Meader SR-4 Transylvania 4:28.64 -
31 Elliott Gough JR-3 Franklin 4:33.09 -
33 Ethan Ly SR-4 Bluffton 4:34.10 -
  Adam Arndt JR-3 Wittenberg NT   
  Peter Caine JR-3 Wittenberg NT   
  Nick Lanter JR-3 Thomas More NT   
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Alex Steen SR-4 Campbellsville 5:17.77 4:37.09 3:00.49 4:14.21 4:47.26 2
9 Elijah Walters JR-3 Georgetown (Ky.) 4:09.15 4:19.42 5:28.77 4:16.85 3:12.64 -
10 Samuel Wilson SO-2 Franklin 3:33.37 5:08.49 3:07.67 4:17.07 5:11.06 -
11 Noah Micheel FR-1 Wisconsin Lutheran 3:08.64 3:31.90 3:13.81 4:18.41 3:06.06 -
13 Will Stanko FR-1 Georgetown (Ky.) 5:29.06 3:27.28 4:11.33 4:19.10 4:19.10 -
14 Cooper Chandler JR-3 Transylvania 4:50.39 4:06.31 4:50.39 4:19.27 3:04.09 -
15 John Asplund JR-3 Franklin 5:01.89 3:23.00 5:35.73 4:20.25 4:43.68 -
16 Arnold Rupnow FR-1 Wisconsin Lutheran 4:42.78 5:27.29 5:01.11 4:21.83 3:42.56 -
18 Jaden Schultz SR-4 Wisconsin Lutheran 3:56.91 4:02.18 4:15.34 4:23.23 3:35.85 -
20 Austin Shaffer SR-4 Thomas More 5:05.70 5:08.36 4:25.82 4:25.82 3:51.27 -
22 Jude Theriot SO-2 Thomas More 5:06.62 3:54.63 5:30.61 4:26.62 5:01.28 -
27 Riley Devening SO-2 Franklin 4:56.96 4:59.66 5:21.26 4:29.96 4:05.67 -
29 Samuel Larson FR-1 Campbellsville 4:31.30 4:50.30 5:30.99 4:31.30 4:01.46 -
32 Eli Cochrane JR-3 Franklin 3:38.56 3:27.63 4:33.19 4:33.19 4:57.78 -
  Oxiel Castro Badillo FR-1 Hanover NT NT NT NT NT   
  Cameron Tapp SO-2 Asbury NT NT NT NT NT   
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
17 Max Weston FR-1 Campbellsville 4:22.94 -
19 Josiah Ernst FR-1 Asbury 4:25.80 -
21 Michael Kersting   Unattached 4:26.62   
23 Jack Miller SO-2 Wittenberg 4:27.36 -
26 Jonathan Abel FR-1 Wisconsin Lutheran 4:29.65 -
28 Nathan Furnish FR-1 Franklin 4:31.17 -
30 Trevor Newby SO-2 Franklin 4:31.97 -
34 Jarrod Roudebush SO-2 Bluffton 4:35.25 -
35 Jonah Decker SO-2 Franklin 4:36.68 -
36 Nathanael Turner FR-1 Campbellsville 4:37.26 -
37 Nate Rogers SO-2 Transylvania 4:37.69 -
38 Seth Meader SR-4 Transylvania 4:41.39 -
42 Jack Matics JR-3 Transylvania 4:46.39 -
44 Ben Bode JR-3 Wisconsin Lutheran 4:49.05 -
47 Patrick Stiltner SR-4 Transylvania 4:51.64 -
50 Andre Davis SO-2 Franklin 4:55.51 -
  Ray Woller SO-2 Wisconsin Lutheran DNS   
  David Warner FR-1 Thomas More DNS   
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
25 Ben Hoseus   TU Alumni 4:29.50 -
39 RJ Thalls JR-3 Hanover 4:41.96 -
40 Brandon Irvin JR-3 Campbellsville 4:44.97 -
41 Aiden Brien JR-3 Bluffton 4:45.99 -
43 Carlito Johnson JR-3 Wisconsin Lutheran 4:47.02 -
45 Carter Moski JR-3 Wisconsin Lutheran 4:50.46 -
46 Owen Via JR-3 Hanover 4:51.14 -
48 Ethan Tomasso SR-4 Midway 4:52.18 -
49 Finnegan Adams FR-1 Franklin 4:55.40 -
51 Eli Moon FR-1 Campbellsville 5:02.92 -
52 Mack Mullenhour SR-4 Campbellsville 5:04.26 -
53 Micah Dodson FR-1 Bluffton 5:08.23 -
54 Owen Rogers JR-3 Hanover 5:11.98 -
55 Elijah Strutz JR-3 Wisconsin Lutheran 5:13.56 -
56 George Thacker SO-2 Transylvania 5:54.17 -
57 Brayden Devenport JR-3 Franklin 6:11.68 -
  Calvin Shannon SR-4 Kentucky State DNS