January 27-28, 2023
|
Wichita State-Heskett Center - Witchita, KS
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NJCAA

Men's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Dillon Callaway SO-2 Tabor 3:16.16 2:33.58 2:32.06
2 Eli Jacobson JR-3 Friends 2:39.61 3:01.31 2:34.96
3 Quwayne Reid SO-2 Cloud County CC 2:14.89 3:09.15 2:35.04
4 Raziel Patton SO-2 Cloud County CC 2:38.45 2:49.32 2:35.34
5 Jadin Whiting SR-4 John Brown 3:16.85 3:09.04 2:36.23
6 Pierce Klaassen SR-4 Tabor 1:59.57 2:56.20 2:37.32
7 Drew Birnbaum SO-2 John Brown 3:02.13 2:46.29 2:38.37
8 Randy Rojas-Mendez FR-1 Cowley College 2:05.17 3:06.96 2:38.44
9 Wyatt Allen SO-2 McPherson 2:32.27 2:52.89 2:38.61
10 Logan Anglemyer SR-4 Friends 2:50.06 2:02.38 2:38.93
11 Alan Catana SO-2 Tabor 2:42.59 1:54.77 2:39.40
12 Gunnar Laurance SO-2 Neosho County CC 1:54.79 2:21.89 2:39.42
12 Douwe Bentsink FR-1 Hutchinson CC 2:34.64 2:18.70 2:39.42
14 Ryan Stade FR-1 Tabor 2:31.03 3:07.99 2:40.67
15 Jerah Schmidt JR-3 Tabor 3:26.06 3:08.35 2:40.98
16 Andrew Ruiz SO-2 Neosho County CC 2:14.04 2:15.66 2:41.49
17 Kidus Misgina SO-2 Cloud County CC 3:02.54 1:57.93 2:41.54
18 Nathan Kemp SO-2 Cameron 2:32.52 3:30.93 2:42.25
19 Cody Kuss FR-1 McPherson 3:15.19 2:55.51 2:44.02
20 Tobin Wise SO-2 Bethel (Kan.) 1:59.91 2:19.62 2:44.26
21 Elijah Zortman FR-1 Friends 2:49.82 3:32.69 2:44.87
22 Alexander Lopez SO-2 Neosho County CC 3:30.33 3:08.80 2:45.61
23 Louis Wilson FR-1 Hutchinson CC 3:30.60 2:42.51 2:45.82
24 Daniel Fryar FR-1 Tabor 2:00.49 2:07.28 2:49.70
25 Meseret Elgin SR-4 Southwestern (Kan.) 2:12.50 3:03.46 2:49.87
26 Justin Morwood   Unattached 2:48.24 3:17.13 2:49.94
27 Nathan Barrett FR-1 Neosho County CC 3:18.62 2:44.38 2:51.22
28 Cobie Villegas JR-3 Tabor 2:19.08 3:08.87 2:51.70
29 Maliki Pope SR-4 Southwestern (Kan.) 3:27.64 3:31.10 2:53.03
30 Daniel Kaufman FR-1 Bethel (Kan.) 2:29.33 3:16.22 2:53.64
31 Daniel Aguilar SO-2 Garden City CC 3:16.58 2:36.57 2:53.96
32 Ryan Villarreal JR-3 Tabor 3:39.53 2:50.75 2:54.23
33 Hayden Stutzman FR-1 Neosho County CC 3:12.12 2:37.19 2:54.65
34 Taylor Reed FR-1 Neosho County CC 2:56.39 2:17.59 2:56.39
35 Logan Dybowski SO-2 Tabor 3:23.34 2:39.13 2:56.81
36 Zaccerie Penka SO-2 Garden City CC 2:43.59 2:29.36 2:57.81
37 Samuel Castle SO-2 Neosho County CC 2:27.88 2:42.31 3:00.34
38 Kolby Caster JR-3 Wichita State 3:11.20 2:42.06 3:02.09
39 Colton Ohlde FR-1 Pratt CC 2:23.94 2:42.39 3:04.53
40 Tyrel Haynes SR-4 Tabor 3:05.65 2:58.00 3:11.39
41 Apostolo Zuniga   UNAT-Pratt CC 4:19.66 4:25.99 3:31.10
  Nicholas Green SO-2 Tabor DNF DNF DNF
  Davon Beckles SO-2 Pratt CC DNS DNS DNS
  Nathan Vann SR-4 Wichita State DNS DNS DNS
  Luke Schmidt SO-2 Bethel (Kan.) DNS DNS DNS
  Nathan Jones JR-3 Sterling DNS DNS DNS
Men's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Randy Rojas-Mendez FR-1 Cowley College 2:38.44 2:21.02
20 Tobin Wise SO-2 Bethel (Kan.) 2:44.26 2:55.76
24 Daniel Fryar FR-1 Tabor 2:49.70 3:37.22
27 Nathan Barrett FR-1 Neosho County CC 2:51.22 2:16.98
30 Daniel Kaufman FR-1 Bethel (Kan.) 2:53.64 2:39.75
32 Ryan Villarreal JR-3 Tabor 2:54.23 3:09.91
34 Taylor Reed FR-1 Neosho County CC 2:56.39 2:45.81
35 Logan Dybowski SO-2 Tabor 2:56.81 2:14.38
37 Samuel Castle SO-2 Neosho County CC 3:00.34 3:00.34
39 Colton Ohlde FR-1 Pratt CC 3:04.53 3:54.36
  Nathan Jones JR-3 Sterling DNS DNS
  Luke Schmidt SO-2 Bethel (Kan.) DNS DNS
Men's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
19 Cody Kuss FR-1 McPherson 2:44.02 2:34.18 3:29.95
23 Louis Wilson FR-1 Hutchinson CC 2:45.82 3:00.75 2:42.51
25 Meseret Elgin SR-4 Southwestern (Kan.) 2:49.87 3:25.55 3:20.45
28 Cobie Villegas JR-3 Tabor 2:51.70 2:34.53 2:53.42
29 Maliki Pope SR-4 Southwestern (Kan.) 2:53.03 3:20.72 2:20.16
31 Daniel Aguilar SO-2 Garden City CC 2:53.96 2:57.44 2:36.57
36 Zaccerie Penka SO-2 Garden City CC 2:57.81 3:42.27 3:42.27
38 Kolby Caster JR-3 Wichita State 3:02.09 3:00.27 3:27.59
40 Tyrel Haynes SR-4 Tabor 3:11.39 3:57.33 4:04.98
41 Apostolo Zuniga   UNAT-Pratt CC 3:31.10 2:46.77 2:27.77
  Nathan Vann SR-4 Wichita State DNS DNS DNS
Men's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
4 Raziel Patton SO-2 Cloud County CC 2:47.77 2:36.90 2:07.38 3:18.84 2:35.34
9 Wyatt Allen SO-2 McPherson 2:46.54 2:44.96 3:18.27 3:23.02 2:38.61
10 Logan Anglemyer SR-4 Friends 2:53.24 3:18.67 1:54.43 3:04.36 2:38.93
12 Gunnar Laurance SO-2 Neosho County CC 2:13.92 2:34.64 3:19.28 2:04.35 2:39.42
12 Douwe Bentsink FR-1 Hutchinson CC 2:55.37 2:18.70 2:13.92 2:04.35 2:39.42
15 Jerah Schmidt JR-3 Tabor 2:58.69 2:08.79 3:13.18 2:39.37 2:40.98
16 Andrew Ruiz SO-2 Neosho County CC 2:12.43 2:02.74 3:13.79 2:39.88 2:41.49
17 Kidus Misgina SO-2 Cloud County CC 3:12.24 2:49.62 2:46.39 2:01.16 2:41.54
18 Nathan Kemp SO-2 Cameron 3:09.84 3:00.10 2:37.39 2:04.94 2:42.25
22 Alexander Lopez SO-2 Neosho County CC 2:22.43 2:34.02 2:52.24 2:02.56 2:45.61
26 Justin Morwood   Unattached 3:37.53 2:27.85 2:36.35 2:32.95 2:49.94
33 Hayden Stutzman FR-1 Neosho County CC 3:47.05 2:17.98 2:58.15 2:37.19 2:54.65
Men's 1000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Dillon Callaway SO-2 Tabor 2:32.06
2 Eli Jacobson JR-3 Friends 2:34.96
3 Quwayne Reid SO-2 Cloud County CC 2:35.04
5 Jadin Whiting SR-4 John Brown 2:36.23
6 Pierce Klaassen SR-4 Tabor 2:37.32
7 Drew Birnbaum SO-2 John Brown 2:38.37
11 Alan Catana SO-2 Tabor 2:39.40
14 Ryan Stade FR-1 Tabor 2:40.67
21 Elijah Zortman FR-1 Friends 2:44.87
  Nicholas Green SO-2 Tabor DNF
  Davon Beckles SO-2 Pratt CC DNS