April 7- 8, 2023
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas Appalachian AC

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Bryn Woodall SO-2 Milligan 14:00.11 10
2 Aaron Himes SO-2 Lee (Tenn.) 14:06.10 8
3 James Cragin SR-4 Georgia Tech 14:18.54 6
4 Jason Salyer Senior Dayton Track Club Elite 14:20.24 5
5 Noah Fisher JR-3 Findlay 14:22.35 4
6 John Higinbotham SO-2 Georgia Tech 14:23.60 3
7 Cortland Ross SO-2 Illinois-Springfield 14:24.09 2
8 Matthew Fowler JR-3 Lee (Tenn.) 14:25.98 1
9 Jon Fielding Stogner FR-1 Lee (Tenn.) 14:27.38 -
10 Wyatt McIntyre SR-4 Illinois-Springfield 14:27.84 -
11 Mitch Cox JR-3 Queens (N.C.) 14:37.38 -
12 Jordan Foster JR-3 Findlay 14:39.55 -
13 Shane Moran SO-2 Wingate 14:41.92 -
14 Jack Zettl SR-4 Belmont 14:42.07 -
15 Patrick Motes SO-2 Augusta 14:42.65 -
16 Ethan Stamey SO-2 Montreat 14:42.76 -
17 Evan Allen JR-3 North Alabama 14:44.24 -
18 Ronan Sullivan JR-3 Georgia Tech 14:44.27 -
19 Devin Wade SO-2 Georgia Tech 14:45.16 -
20 Aiden Kammler JR-3 Shawnee State 14:45.34 -
21 Demarco Hernandez JR-3 Emmanuel (Ga.) 14:45.98 -
22 Alexandre Rio FR-1 Indianapolis 14:46.22 -
23 Fedrick Kipyego SR-4 North Alabama 14:46.91 -
24 Zac Norton FR-1 Wingate 14:47.28 -
25 Silas Eckenroad JR-3 Lee (Tenn.) 14:48.78 -
26 Cedric Drennen SR-4 Concord 14:49.02 -
27 George Payne Senior Unattached 14:53.81 -
28 Jake Crow SR-4 Milligan 14:56.20 -
29 Carlos Rodriguez JR-3 Augusta 14:56.72 -
30 Nick DeHaven SR-4 Findlay 14:58.29 -
31 Bryson Yamnitz JR-3 Florida Southern 14:58.60 -
32 Coen Roberts Freshman Unattached 14:59.85 -
33 Jean-Lou Pare SO-2 Georgia Tech 15:00.56 -
34 Gabriel Bauer FR-1 Drury 15:00.68 -
35 Andrew Helfers FR-1 Augusta 15:01.12 -
36 Joseph Pitard JR-3 Montevallo 15:02.65 -
37 Collin Brooks FR-1 Stetson 15:02.69 -
38 Oskar Enseling FR-1 Wingate 15:03.38 -
39 Caleb Belmont JR-3 Tampa 15:04.80 -
40 Jakob McConnell JR-3 Stetson 15:05.55 -
41 Bramwell Havi JR-3 Florida Gulf Coast 15:06.22 -
42 Gabe Martinez JR-3 Illinois-Springfield 15:06.22 -
43 Andrew Todd SO-2 Augusta 15:06.34 -
44 Caleb Wright JR-3 Montreat 15:06.53 -
45 Nasrudin Mohamed FR-1 Augusta 15:07.24 -
46 Luke Gaddis FR-1 Emmanuel (Ga.) 15:07.59 -
47 Samuel Balboa SO-2 Queens (N.C.) 15:07.76 -
48 Andrew Pahnke SR-4 Emory 15:08.02 -
49 Ethan Davis SO-2 Queens (N.C.) 15:08.25 -
50 Ryan Phillips Senior Unattached 15:08.99 -
51 Benjamin Trimm SO-2 Lincoln Memorial 15:09.21 -
52 Tripp Miller FR-1 Augusta 15:11.32 -
53 Brandon Lee SR-4 North Alabama 15:11.51 -
54 Jacob Peters FR-1 Mercer 15:12.26 -
55 Nikhil Makker FR-1 Emory 15:14.53 -
56 Yianni Pothoulakis FR-1 Mercer 15:16.43 -
57 Ethan Curnow SO-2 Georgia Tech 15:17.30 -
58 Jordan Robertson SO-2 Emmanuel (Ga.) 15:18.04 -
59 Haden Fulkerson SO-2 Emory 15:19.60 -
60 Noah Epker FR-1 Belmont 15:20.41 -
61 George Alexander SO-2 Tampa 15:20.53 -
62 Caleb Potter JR-3 Montreat 15:21.71 -
63 Zimri Kuhn SO-2 Milligan 15:21.92 -
64 Nathan Stamey SO-2 Montreat 15:22.41 -
65 Franklin Caceres JR-3 Florida Gulf Coast 15:22.87 -
66 Luke Danison FR-1 Stetson 15:23.96 -
67 David Mahnke SO-2 Nova Southeastern 15:24.27 -
68 Lance Sotelo JR-3 Queens (N.C.) 15:25.32 -
69 Ethan Mines Senior Cahaba Distance Project 15:25.94 -
70 JJ Varner FR-1 Cedarville 15:26.60 -
71 Patrick Pitts FR-1 Stetson 15:26.86 -
72 Andrew Norris FR-1 Drury 15:26.90 -
73 Ethan Weaver   Unattached 15:28.50 -
74 Jack Lowe FR-1 Jacksonville St. 15:29.71 -
75 Michael Schumacher Freshman Unattached 15:31.04 -
76 Devon Sullivan SR-4 Tampa 15:31.77 -
77 Alexander Andrade-Sosa SR-4 Emmanuel (Ga.) 15:35.41 -
78 Alex Albers FR-1 Findlay 15:35.72 -
79 Basil Koech FR-1 Auburn Montgomery 15:37.14 -
80 Sean Popik SR-4 Tampa 15:37.26 -
81 Erik Martinez FR-1 Chattanooga 15:37.34 -
82 Marig Engelbrecht SO-2 Lincoln Memorial 15:37.35 -
83 Tanner Rice FR-1 Jacksonville St. 15:39.53 -
84 Caden Meyer FR-1 Jacksonville St. 15:43.01 -
85 Chinmay Dongari SO-2 Mercer 15:43.24 -
86 Jeremiah Hetrick FR-1 Cedarville 15:44.00 -
87 Connor Stoots SO-2 Auburn Montgomery 15:45.43 -
88 Sam Green SO-2 Jacksonville St. 15:46.12 -
89 Joseph Salerno SR-4 Nova Southeastern 15:46.53 -
90 Kevin Loftus Freshman Unattached 15:47.66 -
91 Eli Moran   UNAT-Bryan 15:47.85 -
92 Nathan Solomon FR-1 Georgia Tech 15:48.90 -
93 Will Nash SO-2 Mercer 15:50.03 -
94 Ransom Lester   Unattached 15:50.36 -
95 Adrien Zambaux JR-3 Nova Southeastern 15:51.89 -
96 Hayes Colvin SR-4 Auburn Montgomery 15:51.91 -
97 Peyton Millwood FR-1 Mercer 15:53.17 -
98 Keith Wiley   Unattached 15:55.80 -
99 Brady Thomas SO-2 Auburn Montgomery 15:56.92 -
100 Eduardo Diaz FR-1 Stetson 15:57.19 -
101 Ben Zamler SO-2 Emory 15:58.23 -
102 Patrick Pigg JR-3 Auburn Montgomery 15:58.36 -
103 Jackson Hamlin FR-1 North Alabama 15:59.89 -
104 Zachariah Rohrbough SR-4 Palm Beach Atlantic 16:02.44 -
105 Spencer Mauch SR-4 Illinois-Springfield 16:04.34 -
106 Aidan Reyna SR-4 Montreat 16:04.48 -
107 Kaden Harris FR-1 Jacksonville St. 16:06.80 -
108 Will Kolb JR-3 Carson-Newman 16:07.05 -
109 Josh Rossman Sophomore Unattached 16:07.49 -
110 Dylan French SO-2 Shawnee State 16:11.03 -
111 Caleb Greene FR-1 Tennessee Wesleyan 16:13.16 -
112 Brandon McKee FR-1 Auburn Montgomery 16:15.04 -
113 Kyle Boyd SO-2 Jacksonville St. 16:15.83 -
114 Cormac Dow FR-1 SCAD Atlanta 16:16.25 -
115 Mason Schrader SO-2 North Alabama 16:19.63 -
116 Mason McMahon SO-2 Jacksonville St. 16:24.38 -
117 J.R. Proctor SO-2 Jacksonville St. 16:37.19 -
  Brandon Martin SO-2 Emmanuel (Ga.) DNF -
  Buck Ledford FR-1 Mercer DNF -
  Antoine Laigle JR-3 Palm Beach Atlantic DNF -
  Zachariah Shealy FR-1 Palm Beach Atlantic DNF -
  Abel Ramos JR-3 Florida Gulf Coast DNF -
  Christian Noble   Unattached DNF -
  Jeremy Hall   Unattached DNF -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
77 Alexander Andrade-Sosa SR-4 Emmanuel (Ga.) 15:35.41 -
81 Erik Martinez FR-1 Chattanooga 15:37.34 -
85 Chinmay Dongari SO-2 Mercer 15:43.24 -
86 Jeremiah Hetrick FR-1 Cedarville 15:44.00 -
93 Will Nash SO-2 Mercer 15:50.03 -
96 Hayes Colvin SR-4 Auburn Montgomery 15:51.91 -
97 Peyton Millwood FR-1 Mercer 15:53.17 -
98 Keith Wiley   Unattached 15:55.80 -
99 Brady Thomas SO-2 Auburn Montgomery 15:56.92 -
102 Patrick Pigg JR-3 Auburn Montgomery 15:58.36 -
103 Jackson Hamlin FR-1 North Alabama 15:59.89 -
104 Zachariah Rohrbough SR-4 Palm Beach Atlantic 16:02.44 -
105 Spencer Mauch SR-4 Illinois-Springfield 16:04.34 -
108 Will Kolb JR-3 Carson-Newman 16:07.05 -
109 Josh Rossman Sophomore Unattached 16:07.49 -
111 Caleb Greene FR-1 Tennessee Wesleyan 16:13.16 -
112 Brandon McKee FR-1 Auburn Montgomery 16:15.04 -
113 Kyle Boyd SO-2 Jacksonville St. 16:15.83 -
115 Mason Schrader SO-2 North Alabama 16:19.63 -
116 Mason McMahon SO-2 Jacksonville St. 16:24.38 -
117 J.R. Proctor SO-2 Jacksonville St. 16:37.19 -
  Zachariah Shealy FR-1 Palm Beach Atlantic DNF -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
46 Luke Gaddis FR-1 Emmanuel (Ga.) 15:07.59 -
59 Haden Fulkerson SO-2 Emory 15:19.60 -
62 Caleb Potter JR-3 Montreat 15:21.71 -
63 Zimri Kuhn SO-2 Milligan 15:21.92 -
66 Luke Danison FR-1 Stetson 15:23.96 -
71 Patrick Pitts FR-1 Stetson 15:26.86 -
72 Andrew Norris FR-1 Drury 15:26.90 -
74 Jack Lowe FR-1 Jacksonville St. 15:29.71 -
78 Alex Albers FR-1 Findlay 15:35.72 -
82 Marig Engelbrecht SO-2 Lincoln Memorial 15:37.35 -
83 Tanner Rice FR-1 Jacksonville St. 15:39.53 -
84 Caden Meyer FR-1 Jacksonville St. 15:43.01 -
87 Connor Stoots SO-2 Auburn Montgomery 15:45.43 -
88 Sam Green SO-2 Jacksonville St. 15:46.12 -
91 Eli Moran   UNAT-Bryan 15:47.85 -
95 Adrien Zambaux JR-3 Nova Southeastern 15:51.89 -
100 Eduardo Diaz FR-1 Stetson 15:57.19 -
101 Ben Zamler SO-2 Emory 15:58.23 -
106 Aidan Reyna SR-4 Montreat 16:04.48 -
107 Kaden Harris FR-1 Jacksonville St. 16:06.80 -
114 Cormac Dow FR-1 SCAD Atlanta 16:16.25 -
  Abel Ramos JR-3 Florida Gulf Coast DNF -
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
34 Gabriel Bauer FR-1 Drury 15:00.68 11:06.51 -
36 Joseph Pitard JR-3 Montevallo 15:02.65 10:58.94 -
37 Collin Brooks FR-1 Stetson 15:02.69 17:09.07 -
40 Jakob McConnell JR-3 Stetson 15:05.55 14:20.28 -
43 Andrew Todd SO-2 Augusta 15:06.34 19:20.12 -
44 Caleb Wright JR-3 Montreat 15:06.53 10:34.57 -
45 Nasrudin Mohamed FR-1 Augusta 15:07.24 14:40.03 -
48 Andrew Pahnke SR-4 Emory 15:08.02 14:31.70 -
49 Ethan Davis SO-2 Queens (N.C.) 15:08.25 16:20.91 -
50 Ryan Phillips Senior Unattached 15:08.99 11:12.66 -
51 Benjamin Trimm SO-2 Lincoln Memorial 15:09.21 16:40.14 -
52 Tripp Miller FR-1 Augusta 15:11.32 15:11.32 -
53 Brandon Lee SR-4 North Alabama 15:11.51 12:00.10 -
55 Nikhil Makker FR-1 Emory 15:14.53 17:31.71 -
56 Yianni Pothoulakis FR-1 Mercer 15:16.43 18:56.38 -
60 Noah Epker FR-1 Belmont 15:20.41 16:52.46 -
65 Franklin Caceres JR-3 Florida Gulf Coast 15:22.87 12:27.53 -
67 David Mahnke SO-2 Nova Southeastern 15:24.27 14:47.30 -
70 JJ Varner FR-1 Cedarville 15:26.60 11:07.16 -
90 Kevin Loftus Freshman Unattached 15:47.66 18:19.29 -
94 Ransom Lester   Unattached 15:50.36 19:28.95 -
110 Dylan French SO-2 Shawnee State 16:11.03 19:34.95 -
  Buck Ledford FR-1 Mercer DNF DNF -
Men's 5000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
13 Shane Moran SO-2 Wingate 14:41.92 14:15.47 10:26.17 11:27.90 10:34.99 -
16 Ethan Stamey SO-2 Montreat 14:42.76 15:26.90 17:39.32 11:02.07 16:55.18 -
24 Zac Norton FR-1 Wingate 14:47.28 10:21.10 13:27.43 13:00.81 16:51.50 -
28 Jake Crow SR-4 Milligan 14:56.20 13:08.66 10:45.27 15:32.05 19:25.06 -
29 Carlos Rodriguez JR-3 Augusta 14:56.72 12:06.35 17:38.13 18:49.87 17:02.26 -
33 Jean-Lou Pare SO-2 Georgia Tech 15:00.56 15:27.58 18:54.71 16:39.63 12:09.46 -
35 Andrew Helfers FR-1 Augusta 15:01.12 15:19.15 15:37.17 13:03.98 19:22.45 -
38 Oskar Enseling FR-1 Wingate 15:03.38 12:02.71 15:57.59 17:00.82 14:45.32 -
39 Caleb Belmont JR-3 Tampa 15:04.80 17:02.43 12:58.13 15:13.85 14:46.71 -
41 Bramwell Havi JR-3 Florida Gulf Coast 15:06.22 15:33.41 18:34.65 13:53.73 15:24.35 -
47 Samuel Balboa SO-2 Queens (N.C.) 15:07.76 13:46.07 14:58.69 19:40.09 19:03.78 -
64 Nathan Stamey SO-2 Montreat 15:22.41 11:31.81 14:27.07 13:50.17 17:31.55 -
68 Lance Sotelo JR-3 Queens (N.C.) 15:25.32 15:25.32 11:24.74 18:11.88 10:56.98 -
69 Ethan Mines Senior Cahaba Distance Project 15:25.94 13:44.09 19:35.95 18:31.13 19:45.21 -
76 Devon Sullivan SR-4 Tampa 15:31.77 18:38.13 18:00.86 17:04.95 11:01.56 -
79 Basil Koech FR-1 Auburn Montgomery 15:37.14 10:56.00 15:55.89 16:42.74 17:38.97 -
80 Sean Popik SR-4 Tampa 15:37.26 13:35.42 15:27.89 18:35.34 18:16.60 -
89 Joseph Salerno SR-4 Nova Southeastern 15:46.53 17:30.65 11:02.57 17:21.19 11:40.44 -
92 Nathan Solomon FR-1 Georgia Tech 15:48.90 16:26.86 15:01.46 20:05.11 18:49.20 -
  Jeremy Hall   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF -
  Antoine Laigle JR-3 Palm Beach Atlantic DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 5000 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
12 Jordan Foster JR-3 Findlay 15:32.33 10:59.67 17:35.46 14:39.55 12:45.21 18:37.03 10:59.67 -
14 Jack Zettl SR-4 Belmont 12:20.94 12:38.58 13:22.69 14:42.07 12:56.23 13:05.05 10:43.92 -
15 Patrick Motes SO-2 Augusta 17:21.53 16:02.09 18:58.62 14:42.65 16:10.92 11:54.95 15:53.27 -
17 Evan Allen JR-3 North Alabama 14:53.09 14:00.03 11:12.03 14:44.24 18:16.46 10:36.66 16:48.04 -
19 Devin Wade SO-2 Georgia Tech 11:21.58 16:49.09 11:56.98 14:45.16 19:10.71 15:11.72 11:48.13 -
20 Aiden Kammler JR-3 Shawnee State 18:17.83 12:32.54 17:15.85 14:45.34 12:59.10 17:33.56 14:45.34 -
21 Demarco Hernandez JR-3 Emmanuel (Ga.) 12:06.51 15:12.56 16:58.88 14:45.98 16:58.88 12:24.23 17:52.04 -
22 Alexandre Rio FR-1 Indianapolis 16:59.16 16:41.43 11:31.26 14:46.22 12:42.15 16:59.16 11:57.84 -
23 Fedrick Kipyego SR-4 North Alabama 17:26.56 12:42.75 18:10.90 14:46.91 14:11.44 18:28.64 16:33.34 -
25 Silas Eckenroad JR-3 Lee (Tenn.) 16:26.55 18:48.75 13:28.79 14:48.78 12:26.58 16:44.33 17:46.54 -
26 Cedric Drennen SR-4 Concord 12:35.67 14:31.24 11:15.66 14:49.02 14:49.02 15:42.37 17:20.16 -
27 George Payne Senior Unattached 14:27.00 15:56.38 14:18.06 14:53.81 18:10.45 10:52.49 18:55.14 -
31 Bryson Yamnitz JR-3 Florida Southern 16:55.42 18:52.24 18:16.30 14:58.60 17:04.41 13:37.73 10:47.00 -
32 Coen Roberts Freshman Unattached 16:11.84 17:14.83 14:14.86 14:59.85 17:50.83 11:05.89 14:59.85 -
54 Jacob Peters FR-1 Mercer 11:42.44 12:09.81 13:22.79 15:12.26 12:00.69 19:00.33 17:47.35 -
57 Ethan Curnow SO-2 Georgia Tech 10:42.11 19:52.49 18:11.59 15:17.30 15:17.30 11:46.33 13:08.88 -
58 Jordan Robertson SO-2 Emmanuel (Ga.) 15:54.77 17:44.93 15:45.59 15:18.04 15:36.40 19:53.46 16:13.13 -
61 George Alexander SO-2 Tampa 12:07.22 14:25.30 12:07.22 15:20.53 18:33.85 17:57.02 16:43.38 -
73 Ethan Weaver   Unattached 11:08.52 12:22.80 17:19.92 15:28.50 12:04.23 11:36.38 12:50.66 -
Men's 5000 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Bryn Woodall SO-2 Milligan 14:00.11 13:18.11 10
2 Aaron Himes SO-2 Lee (Tenn.) 14:06.10 18:19.93 8
3 James Cragin SR-4 Georgia Tech 14:18.54 10:26.74 6
4 Jason Salyer Senior Dayton Track Club Elite 14:20.24 16:12.08 5
5 Noah Fisher JR-3 Findlay 14:22.35 14:30.98 4
6 John Higinbotham SO-2 Georgia Tech 14:23.60 14:06.33 3
7 Cortland Ross SO-2 Illinois-Springfield 14:24.09 16:16.43 2
8 Matthew Fowler JR-3 Lee (Tenn.) 14:25.98 15:00.62 1
9 Jon Fielding Stogner FR-1 Lee (Tenn.) 14:27.38 10:15.84 -
10 Wyatt McIntyre SR-4 Illinois-Springfield 14:27.84 15:45.95 -
11 Mitch Cox JR-3 Queens (N.C.) 14:37.38 16:13.90 -
18 Ronan Sullivan JR-3 Georgia Tech 14:44.27 14:44.27 -
30 Nick DeHaven SR-4 Findlay 14:58.29 13:10.50 -
42 Gabe Martinez JR-3 Illinois-Springfield 15:06.22 13:17.48 -
75 Michael Schumacher Freshman Unattached 15:31.04 12:15.53 -
  Brandon Martin SO-2 Emmanuel (Ga.) DNF DNF -
  Christian Noble   Unattached DNF DNF -