April 7- 8, 2023
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas Appalachian AC

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Annika Urban JR-3 Emory 5:24.73 4:26.17 4:02.22 10
2 Lesley Green SR-4 Chattanooga 3:20.21 4:34.25 5:23.62 8
3 Liza Kellerman SR-4 Lee (Tenn.) 5:13.28 4:34.80 4:34.80 6
4 Lily Hare SO-2 Lee (Tenn.) 5:16.14 4:34.90 5:51.88 5
5 Aria Hawkins SO-2 Lee (Tenn.) 4:43.18 4:34.93 3:39.95 4
6 Brooke Garter JR-3 Belmont 5:41.81 4:37.89 4:57.35 3
7 Audrianna Enns FR-1 Cedarville 3:59.48 4:38.46 5:42.51 2
8 Kaitlyn Vanderkolk SO-2 Belmont 5:14.80 4:38.58 5:09.23 1
9 Brooke Stromsland SO-2 Belmont 5:38.08 4:39.40 4:31.02 -
10 Caitlin Dominy SR-4 Milligan 3:29.97 4:39.96 5:24.76 -
11 Megan Adams FR-1 Lee (Tenn.) 3:58.62 4:40.72 6:02.13 -
12 Jenna Daly SO-2 Emory 4:52.75 4:41.49 4:02.09 -
13 Emily McBride SO-2 North Georgia 3:54.74 4:42.82 3:43.43 -
14 Ella Stoudenmire SO-2 North Georgia 6:09.00 4:48.28 3:30.45 -
15 Kathryn Vradenburgh JR-3 Dalton State 5:46.14 4:48.45 6:09.22 -
16 Kilia Hasty SO-2 Montreat 5:55.68 4:49.17 5:18.09 -
17 Breanna Chandler JR-3 Illinois-Springfield 5:09.49 4:49.24 3:54.29 -
18 Madison Tiaffay FR-1 Emory 4:46.52 4:49.41 4:49.41 -
19 Lily Hallum SR-4 Belmont 3:37.17 4:49.55 5:27.20 -
20 Sira Bo FR-1 Wingate 3:28.83 4:50.03 3:54.93 -
21 Enora Toupin SO-2 Wingate 5:33.92 4:50.36 4:18.42 -
22 Maya Espinosa SR-4 Nova Southeastern 3:43.60 4:50.38 3:37.79 -
23 Aoife Mahony SR-4 Palm Beach Atlantic 5:17.50 4:51.28 5:08.76 -
24 Madison Webster SO-2 Queens (N.C.) 4:34.11 4:51.60 6:16.17 -
25 Shana Fitzmaurice SR-4 Emory 5:09.18 4:51.68 6:01.69 -
26 Emily Kriney FR-1 Tampa 4:25.67 4:51.94 5:18.22 -
27 Katelyn Deitrick FR-1 Tampa 5:18.40 4:52.11 3:24.48 -
28 Betsy Gordon SO-2 Belmont 4:46.56 4:52.40 5:27.49 -
29 Caroline Fodor SR-4 Wheeling 4:06.45 4:53.39 3:54.72 -
30 Claudia Dassow SR-4 Alabama-Huntsville 4:21.38 4:53.68 3:31.45 -
31 Leah Boyd FR-1 Chattanooga 6:10.19 4:53.80 5:32.00 -
32 Ona Alonso FR-1 Wingate 6:22.00 4:53.84 4:03.89 -
33 Eden Toal SO-2 Nova Southeastern 3:52.16 4:53.87 4:59.75 -
34 Chloe Fernander FR-1 Stetson 6:22.58 4:54.29 5:00.18 -
35 Katilee Croft SO-2 Lincoln Memorial 6:11.21 4:54.61 5:44.70 -
36 Amber Scott SO-2 Wingate 3:49.94 4:54.79 4:13.52 -
37 Jessica Hernandez FR-1 Tampa 4:37.12 4:54.80 5:44.92 -
38 Jaycie Ponce JR-3 Piedmont 5:42.47 4:55.23 4:08.00 -
39 Michelle Mittaz SO-2 Emory 4:46.49 4:55.35 5:27.84 -
40 Ashlyn Iliff SO-2 Lee (Tenn.) 3:35.77 4:55.57 6:24.25 -
41 Grace Rose SO-2 Lincoln Memorial 5:34.79 4:56.27 5:08.12 -
42 Mahaley Cronk JR-3 Montreat 6:16.79 4:56.68 4:56.68 -
43 Emily Coddington JR-3 Tusculum 4:37.36 4:58.23 6:12.79 -
44 Emery Ryan JR-3 North Georgia 6:25.62 4:58.93 3:47.19 -
45 Abigail Atkins FR-1 Cedarville 3:41.34 4:59.10 6:22.85 -
46 Yessenia Castellanos SO-2 Montreat 5:11.13 4:59.16 3:59.33 -
47 Christina Adams SR-4 Nova Southeastern 4:35.31 4:59.25 6:14.07 -
48 Ashlyn Vanlandingham FR-1 SCAD Atlanta 5:23.65 4:59.67 5:26.64 -
49 Lucy Hansen SO-2 Emory 3:50.79 4:59.72 4:59.72 -
50 Ally Jakubiak FR-1 Nova Southeastern 3:54.76 5:00.97 5:13.01 -
51 Julianna McReynolds JR-3 Chattanooga 3:31.66 5:02.37 3:37.71 -
52 Elizabeth Beckham JR-3 Lee (Tenn.) 3:39.14 5:04.36 5:07.41 -
53 Anna Janke FR-1 Queens (N.C.) 6:02.91 5:07.55 4:52.18 -
54 Amanda Lowery FR-1 King 5:20.92 5:08.57 4:46.97 -
55 Hannah Capel SR-4 Tampa 4:41.70 5:09.56 6:26.95 -
56 Andrea Ellis FR-1 Chattanooga 3:46.87 5:10.77 5:20.10 -
57 Marina Serra FR-1 Mercer 5:33.20 5:11.40 5:48.77 -
58 Abigail Hampton JR-3 Tennessee Wesleyan 4:38.19 5:12.57 5:21.95 -
59 Ella Malone FR-1 Palm Beach Atlantic 6:22.97 5:13.91 6:35.53 -
60 Natalie Sandlow SO-2 Emory 3:46.65 5:14.79 6:39.79 -
61 Inmacaluda Delgado FR-1 Tusculum 6:31.61 5:15.81 4:12.65 -
62 Molly Woodby SO-2 Tennessee Wesleyan 4:29.22 5:16.72 4:38.72 -
63 Devin Helms SR-4 North Georgia 6:43.28 5:17.54 6:24.23 -
64 Amber Byrd JR-3 Loyola-New Orleans 4:48.27 5:27.58 6:46.20 -
65 Helena Kummings JR-3 Emory 4:05.97 5:27.96 4:22.37 -
  Emily Kearney   Unattached DNF DNF DNF -
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
31 Leah Boyd FR-1 Chattanooga 4:53.80 -
48 Ashlyn Vanlandingham FR-1 SCAD Atlanta 4:59.67 -
49 Lucy Hansen SO-2 Emory 4:59.72 -
54 Amanda Lowery FR-1 King 5:08.57 -
56 Andrea Ellis FR-1 Chattanooga 5:10.77 -
57 Marina Serra FR-1 Mercer 5:11.40 -
58 Abigail Hampton JR-3 Tennessee Wesleyan 5:12.57 -
59 Ella Malone FR-1 Palm Beach Atlantic 5:13.91 -
61 Inmacaluda Delgado FR-1 Tusculum 5:15.81 -
62 Molly Woodby SO-2 Tennessee Wesleyan 5:16.72 -
63 Devin Helms SR-4 North Georgia 5:17.54 -
64 Amber Byrd JR-3 Loyola-New Orleans 5:27.58 -
65 Helena Kummings JR-3 Emory 5:27.96 -
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
16 Kilia Hasty SO-2 Montreat 4:26.04 4:49.17 5:03.63 -
18 Madison Tiaffay FR-1 Emory 4:17.58 4:49.41 4:49.41 -
21 Enora Toupin SO-2 Wingate 6:14.57 4:50.36 5:01.98 -
25 Shana Fitzmaurice SR-4 Emory 5:00.43 4:51.68 4:48.77 -
28 Betsy Gordon SO-2 Belmont 3:39.30 4:52.40 4:29.01 -
30 Claudia Dassow SR-4 Alabama-Huntsville 4:00.82 4:53.68 4:03.76 -
39 Michelle Mittaz SO-2 Emory 3:38.56 4:55.35 5:07.17 -
41 Grace Rose SO-2 Lincoln Memorial 6:01.45 4:56.27 4:56.27 -
44 Emery Ryan JR-3 North Georgia 6:28.61 4:58.93 5:52.74 -
45 Abigail Atkins FR-1 Cedarville 3:41.34 4:59.10 4:17.23 -
47 Christina Adams SR-4 Nova Southeastern 4:29.33 4:59.25 5:35.16 -
51 Julianna McReynolds JR-3 Chattanooga 3:52.83 5:02.37 4:53.30 -
52 Elizabeth Beckham JR-3 Lee (Tenn.) 5:53.06 5:04.36 5:28.71 -
53 Anna Janke FR-1 Queens (N.C.) 5:35.23 5:07.55 6:05.99 -
60 Natalie Sandlow SO-2 Emory 3:52.95 5:14.79 6:05.16 -
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
14 Ella Stoudenmire SO-2 North Georgia 4:48.28 5:48.82 3:56.39 4:25.22 4:56.93 -
17 Breanna Chandler JR-3 Illinois-Springfield 4:49.24 6:13.12 6:04.45 4:52.14 3:39.83 -
22 Maya Espinosa SR-4 Nova Southeastern 4:50.38 4:32.96 5:16.52 3:34.89 5:13.61 -
26 Emily Kriney FR-1 Tampa 4:51.94 4:46.11 5:09.46 3:38.96 5:29.90 -
27 Katelyn Deitrick FR-1 Tampa 4:52.11 5:24.25 5:30.09 5:44.69 4:37.51 -
29 Caroline Fodor SR-4 Wheeling 4:53.39 4:53.39 4:41.66 4:59.26 6:00.87 -
33 Eden Toal SO-2 Nova Southeastern 4:53.87 5:55.59 5:49.71 6:22.04 6:16.16 -
37 Jessica Hernandez FR-1 Tampa 4:54.80 6:02.61 4:31.22 4:16.48 5:15.44 -
38 Jaycie Ponce JR-3 Piedmont 4:55.23 4:16.85 4:34.57 5:30.66 5:48.38 -
40 Ashlyn Iliff SO-2 Lee (Tenn.) 4:55.57 6:06.51 5:42.87 4:20.11 4:17.15 -
43 Emily Coddington JR-3 Tusculum 4:58.23 3:58.59 5:04.20 4:19.46 4:04.55 -
46 Yessenia Castellanos SO-2 Montreat 4:59.16 4:32.24 5:59.00 4:53.18 4:38.22 -
50 Ally Jakubiak FR-1 Nova Southeastern 5:00.97 5:13.01 5:55.15 5:10.00 5:34.08 -
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Audrianna Enns FR-1 Cedarville 5:20.23 4:38.46 4:35.68 4:32.89 5:20.23 3:34.42 2
11 Megan Adams FR-1 Lee (Tenn.) 3:55.81 4:40.72 3:47.39 3:47.39 3:30.54 5:28.45 -
12 Jenna Daly SO-2 Emory 3:36.75 4:41.49 3:33.94 3:19.86 4:52.75 5:06.83 -
13 Emily McBride SO-2 North Georgia 5:59.19 4:42.82 3:43.43 4:42.82 5:36.56 5:39.39 -
15 Kathryn Vradenburgh JR-3 Dalton State 5:14.41 4:48.45 4:45.57 5:40.38 6:06.34 4:16.72 -
20 Sira Bo FR-1 Wingate 4:23.93 4:50.03 4:00.73 4:12.33 6:08.34 5:13.24 -
23 Aoife Mahony SR-4 Palm Beach Atlantic 5:26.24 4:51.28 6:07.02 3:23.90 5:08.76 4:07.59 -
24 Madison Webster SO-2 Queens (N.C.) 4:37.02 4:51.60 4:37.02 5:29.51 5:58.67 5:58.67 -
34 Chloe Fernander FR-1 Stetson 4:07.21 4:54.29 3:49.55 6:16.70 5:26.67 5:20.78 -
35 Katilee Croft SO-2 Lincoln Memorial 4:28.10 4:54.61 6:05.32 3:26.23 3:43.91 6:14.16 -
36 Amber Scott SO-2 Wingate 3:29.30 4:54.79 4:40.05 4:40.05 4:31.21 3:38.15 -
42 Mahaley Cronk JR-3 Montreat 3:27.68 4:56.68 3:30.65 6:04.92 4:21.08 6:22.72 -
55 Hannah Capel SR-4 Tampa 6:20.76 5:09.56 5:31.23 6:23.86 4:44.80 3:36.70 -
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Annika Urban JR-3 Emory 5:03.44 4:52.79 5:00.78 4:18.19 4:26.17 10
2 Lesley Green SR-4 Chattanooga 5:37.33 5:29.10 5:12.65 4:31.51 4:34.25 8
3 Liza Kellerman SR-4 Lee (Tenn.) 3:37.10 4:40.30 5:18.77 4:01.83 4:34.80 6
4 Lily Hare SO-2 Lee (Tenn.) 4:01.92 5:02.39 3:15.18 4:21.16 4:34.90 5
5 Aria Hawkins SO-2 Lee (Tenn.) 5:54.66 3:45.45 4:51.43 4:07.44 4:34.93 4
6 Brooke Garter JR-3 Belmont 3:39.54 5:16.80 3:14.53 5:02.90 4:37.89 3
8 Kaitlyn Vanderkolk SO-2 Belmont 3:54.01 4:19.08 5:28.73 6:02.16 4:38.58 1
9 Brooke Stromsland SO-2 Belmont 3:21.17 4:22.64 4:00.29 3:35.14 4:39.40 -
10 Caitlin Dominy SR-4 Milligan 3:46.77 5:58.35 4:53.96 3:27.17 4:39.96 -
19 Lily Hallum SR-4 Belmont 4:49.55 6:16.42 5:59.05 4:52.45 4:49.55 -
32 Ona Alonso FR-1 Wingate 6:10.24 5:43.80 3:37.45 3:58.01 4:53.84 -
  Emily Kearney   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF -