April 7- 8, 2023
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas Appalachian AC

Women's 10,000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Savannah Ackley SO-2 Cedarville 39:29.76 34:57.13 10
2 Alayna Ackley SR-4 Cedarville 29:31.45 35:08.87 8
3 Meghan Owens SR-4 Centre 25:58.79 35:35.32 6
4 Maddie Moody JR-3 Lipscomb 34:13.80 35:39.37 5
5 Alyssa Bearzi SO-2 Milligan 46:21.87 35:39.90 4
6 Kamila Soja SO-2 Nova Southeastern 27:14.92 35:51.20 3
7 Bethany Sholl SR-4 Cedarville 32:26.81 36:03.12 2
8 Grace Kilroy JR-3 Eastern Kentucky 34:40.70 36:07.39 1
9 Melissa Weidner SR-4 Dayton 34:47.83 36:14.82 -
10 Tatjana Mense JR-3 Wingate 29:01.28 36:16.59 -
11 Laila Abouzaid SO-2 Wingate 26:36.34 36:26.76 -
12 Olivia McLain JR-3 Lee (Tenn.) 33:17.06 36:34.57 -
13 Caroline Inman JR-3 Lipscomb 28:14.83 36:41.07 -
14 Erin Fegans SO-2 Georgia Tech 46:28.62 36:53.19 -
15 Katie Krueger SO-2 Lee (Tenn.) 39:33.83 36:58.53 -
16 Jozi Brown JR-3 Shawnee State 36:41.94 37:04.18 -
17 Hannah Beach SR-4 Augusta 31:10.84 37:07.18 -
18 Laura Georgelin FR-1 Palm Beach Atlantic 32:48.42 37:16.84 -
19 Emily Golden SO-2 Anderson (S.C.) 43:40.01 37:19.32 -
20 Nieves Megias JR-3 Harding 37:49.52 37:27.05 -
21 Ellie Fluman SO-2 Florida Southern 35:12.41 37:27.24 -
22 Allison Seng JR-3 Palm Beach Atlantic 32:13.57 37:28.33 -
23 Natalie Bash JR-3 Queens (N.C.) 27:46.24 37:31.67 -
24 Elise Matthews JR-3 Anderson (S.C.) 46:36.45 37:35.20 -
25 Becky Madsen SR-4 Cedarville 39:51.78 37:36.39 -
26 Elinor Tighe SR-4 Dayton 36:47.16 37:55.42 -
27 Cassie Lagan JR-3 Augusta 39:28.90 37:57.78 -
28 Justine Smith SO-2 Dayton 34:18.75 38:07.49 -
29 Madison Kennedy FR-1 Augusta 40:16.24 38:21.18 -
30 Katie Smock SO-2 Carson-Newman 41:28.15 38:23.84 -
31 Annette Rodriguez SO-2 Mercer 47:21.01 38:29.76 -
32 Mariah Davis JR-3 Indianapolis 31:59.39 38:32.51 -
33 Madisyn Acosta JR-3 Loyola-New Orleans 31:48.60 38:47.55 -
34 Jade Aubrey JR-3 Illinois-Springfield 42:20.66 38:50.88 -
35 Faith Nelson SO-2 Anderson (S.C.) 42:05.85 38:58.75 -
36 Emily Ward FR-1 King 41:21.46 39:23.29 -
37 Penelope Jackson SO-2 Mercer 34:18.64 39:26.25 -
38 Kylie Phillips JR-3 Harding 46:25.14 39:40.46 -
39 Mary Frances Mattingly FR-1 Alabama-Huntsville 41:45.54 39:46.22 -
40 Mikella Meddock SO-2 Shawnee State 29:30.92 39:53.13 -
41 Haley Gilbert JR-3 Augusta 46:21.00 39:57.41 -
42 Karah McElhone SO-2 Florida Southern 33:14.02 40:02.43 -
43 Emma Leahy FR-1 Illinois-Springfield 33:42.96 40:08.28 -
44 Sydney Hambel FR-1 Wheeling 41:24.20 40:11.84 -
45 Danielle Horter JR-3 Lee (Tenn.) 44:22.77 41:05.52 -
46 Gabrielle Harrell JR-3 Indianapolis 39:54.58 41:08.63 -
47 Neva Hippert SO-2 Wingate 44:41.70 42:34.00 -
  Mckenna Pannell SO-2 Shawnee State DNF DNF -
  Emily Kearney   Unattached DNF DNF -
Women's 10,000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
19 Emily Golden SO-2 Anderson (S.C.) 30:13.85 27:37.10 45:09.58 37:19.32 48:08.73 -
20 Nieves Megias JR-3 Harding 44:11.52 44:33.99 33:42.35 37:27.05 41:56.70 -
24 Elise Matthews JR-3 Anderson (S.C.) 32:19.48 36:50.10 42:05.83 37:35.20 39:27.96 -
25 Becky Madsen SR-4 Cedarville 37:58.96 41:44.60 33:50.76 37:36.39 26:42.04 -
27 Cassie Lagan JR-3 Augusta 36:49.45 44:02.23 34:32.78 37:57.78 28:28.34 -
28 Justine Smith SO-2 Dayton 48:25.12 27:04.12 44:13.49 38:07.49 48:25.12 -
29 Madison Kennedy FR-1 Augusta 40:39.25 39:53.23 26:50.83 38:21.18 36:03.11 -
30 Katie Smock SO-2 Carson-Newman 33:01.31 36:05.61 38:23.84 38:23.84 37:14.73 -
31 Annette Rodriguez SO-2 Mercer 45:48.62 38:29.76 30:24.71 38:29.76 47:21.01 -
34 Jade Aubrey JR-3 Illinois-Springfield 33:24.56 50:30.15 46:37.06 38:50.88 44:40.52 -
35 Faith Nelson SO-2 Anderson (S.C.) 44:26.18 39:22.14 32:44.55 38:58.75 33:54.72 -
36 Emily Ward FR-1 King 28:21.57 39:23.29 47:39.58 39:23.29 37:25.13 -
37 Penelope Jackson SO-2 Mercer 36:16.95 29:34.69 43:22.88 39:26.25 40:13.58 -
38 Kylie Phillips JR-3 Harding 34:07.20 51:10.80 39:16.66 39:40.46 28:33.94 -
39 Mary Frances Mattingly FR-1 Alabama-Huntsville 28:14.22 29:01.94 40:57.81 39:46.22 36:11.46 -
40 Mikella Meddock SO-2 Shawnee State 47:27.83 39:05.27 36:41.68 39:53.13 31:54.51 -
41 Haley Gilbert JR-3 Augusta 48:20.87 47:32.92 49:08.82 39:57.41 30:22.04 -
42 Karah McElhone SO-2 Florida Southern 49:39.02 30:49.88 39:38.41 40:02.43 47:14.87 -
43 Emma Leahy FR-1 Illinois-Springfield 44:33.19 34:07.04 30:54.38 40:08.28 43:20.95 -
44 Sydney Hambel FR-1 Wheeling 51:27.16 35:22.42 51:27.16 40:11.84 45:49.50 -
45 Danielle Horter JR-3 Lee (Tenn.) 39:51.56 52:11.21 50:07.94 41:05.52 30:49.14 -
46 Gabrielle Harrell JR-3 Indianapolis 53:04.54 29:12.73 30:02.10 41:08.63 50:11.73 -
47 Neva Hippert SO-2 Wingate 37:01.98 32:21.04 44:16.16 42:34.00 44:41.70 -
  Mckenna Pannell SO-2 Shawnee State DNF DNF DNF DNF DNF -
Women's 10,000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Savannah Ackley SO-2 Cedarville 32:09.36 25:30.91 34:57.13 25:30.91 39:50.73 10
2 Alayna Ackley SR-4 Cedarville 38:39.76 43:56.09 35:08.87 29:31.45 36:54.32 8
3 Meghan Owens SR-4 Centre 45:33.21 40:12.92 35:35.32 45:33.21 30:36.38 6
4 Maddie Moody JR-3 Lipscomb 40:38.89 31:01.26 35:39.37 27:05.93 43:08.64 5
5 Alyssa Bearzi SO-2 Milligan 35:39.90 36:44.10 35:39.90 39:56.69 38:31.10 4
6 Kamila Soja SO-2 Nova Southeastern 30:50.04 38:21.79 35:51.20 38:00.28 39:47.84 3
7 Bethany Sholl SR-4 Cedarville 29:55.39 29:12.13 36:03.12 28:07.24 25:14.19 2
8 Grace Kilroy JR-3 Eastern Kentucky 28:10.57 30:20.61 36:07.39 33:14.00 46:35.94 1
9 Melissa Weidner SR-4 Dayton 36:36.57 38:25.31 36:14.82 47:07.27 46:02.03 -
10 Tatjana Mense JR-3 Wingate 30:06.57 35:54.83 36:16.59 37:00.13 38:27.19 -
11 Laila Abouzaid SO-2 Wingate 34:15.56 41:32.91 36:26.76 29:09.41 25:52.60 -
12 Olivia McLain JR-3 Lee (Tenn.) 37:40.41 27:25.93 36:34.57 36:34.57 35:50.68 -
13 Caroline Inman JR-3 Lipscomb 35:57.05 45:51.34 36:41.07 26:46.79 40:43.19 -
14 Erin Fegans SO-2 Georgia Tech 40:56.64 34:40.40 36:53.19 26:55.63 26:33.50 -
15 Katie Krueger SO-2 Lee (Tenn.) 48:04.09 29:34.83 36:58.53 28:28.27 37:42.90 -
16 Jozi Brown JR-3 Shawnee State 29:17.11 44:06.78 37:04.18 31:30.56 35:12.97 -
17 Hannah Beach SR-4 Augusta 25:59.03 36:44.91 37:07.18 41:12.17 40:27.63 -
18 Laura Georgelin FR-1 Palm Beach Atlantic 38:23.95 48:27.90 37:16.84 28:42.37 40:38.16 -
21 Ellie Fluman SO-2 Florida Southern 41:34.44 41:56.91 37:27.24 31:27.69 32:35.10 -
22 Allison Seng JR-3 Palm Beach Atlantic 33:43.50 34:05.98 37:28.33 26:58.80 28:06.25 -
23 Natalie Bash JR-3 Queens (N.C.) 40:54.32 32:16.44 37:31.67 31:31.41 39:24.26 -
26 Elinor Tighe SR-4 Dayton 46:38.77 31:51.36 37:55.42 39:26.44 43:13.98 -
32 Mariah Davis JR-3 Indianapolis 43:56.27 37:23.14 38:32.51 47:47.52 44:19.39 -
33 Madisyn Acosta JR-3 Loyola-New Orleans 43:03.58 45:46.51 38:47.55 36:51.18 38:24.28 -
  Emily Kearney   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF -