March 25, 2023
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Appalachian AC

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Celine Ritter SR-4 Lee (Tenn.) 4:31.37 5:47.36 3:34.39 4:01.52 4:01.52
2 Kathryn Vradenburgh JR-3 Dalton State 4:49.02 4:08.56 3:33.88 4:28.79 5:12.15
3 Julia Halterman FR-1 Lee (Tenn.) 4:51.60 5:09.10 5:55.76 4:51.60 4:31.19
4 Faith Brown SR-4 Chattanooga 4:54.95 5:09.70 3:44.17 5:45.10 5:59.84
5 Ella Stoudenmire SO-2 North Georgia 4:57.65 6:15.04 4:57.65 4:57.65 4:07.05
6 Grace Lathrop FR-1 Carson-Newman 4:58.47 6:16.08 5:01.46 4:01.76 6:25.03
7 Phoebe Moran SO-2 Lee (Tenn.) 5:00.09 4:36.09 4:51.09 4:03.08 6:09.11
8 Julianna McReynolds JR-3 Chattanooga 5:00.84 5:42.96 3:54.66 3:45.63 4:33.77
9 Emery Ryan JR-3 North Georgia 5:04.77 3:57.72 6:11.82 4:31.25 5:47.44
10 Leah Boyd FR-1 Chattanooga 5:05.51 4:10.52 6:00.51 4:31.91 4:13.58
11 Imke Van Gog SO-2 Carson-Newman 5:11.32 4:12.17 5:45.57 5:45.57 5:45.57
12 Ashlyn Vanlandingham FR-1 SCAD Atlanta 5:13.77 5:16.91 6:22.80 4:11.02 5:32.60
13 Paige Wohlgemuth JR-3 Alabama-Huntsville 5:17.85 4:11.11 4:49.25 5:24.21 6:15.07
14 Lindsay Allan SR-4 North Georgia 5:18.11 5:43.56 3:45.86 5:43.56 4:14.49
15 Macy Sheley JR-3 Georgia College 5:24.96 6:52.70 6:59.20 5:54.21 6:26.71
16 Kendall Johnson FR-1 Tennessee Tech 5:26.98 4:21.59 6:02.95 4:34.67 4:37.94
17 Sydney Smith   Unattached 5:33.14 7:09.75 4:59.83 5:43.14 4:13.19
18 Jenny Goodwin JR-3 Georgia College 5:48.29 4:49.08 5:16.95 4:21.22 5:16.95
19 Korey Dickerson JR-3 North Georgia 5:58.66 5:26.38 4:39.76 6:23.77 7:28.33
  Sydney White SO-2 Lee (Tenn.) DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Celine Ritter SR-4 Lee (Tenn.) 4:31.37
2 Kathryn Vradenburgh JR-3 Dalton State 4:49.02
3 Julia Halterman FR-1 Lee (Tenn.) 4:51.60
4 Faith Brown SR-4 Chattanooga 4:54.95
5 Ella Stoudenmire SO-2 North Georgia 4:57.65
6 Grace Lathrop FR-1 Carson-Newman 4:58.47
7 Phoebe Moran SO-2 Lee (Tenn.) 5:00.09
8 Julianna McReynolds JR-3 Chattanooga 5:00.84
9 Emery Ryan JR-3 North Georgia 5:04.77
10 Leah Boyd FR-1 Chattanooga 5:05.51
  Sydney White SO-2 Lee (Tenn.) DNF
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Imke Van Gog SO-2 Carson-Newman 6:26.04 5:01.98 5:17.55 5:11.32 4:33.97
12 Ashlyn Vanlandingham FR-1 SCAD Atlanta 4:01.61 4:23.57 4:36.12 5:13.77 6:00.84
13 Paige Wohlgemuth JR-3 Alabama-Huntsville 3:58.39 6:15.07 6:27.78 5:17.85 6:21.42
14 Lindsay Allan SR-4 North Georgia 5:08.57 6:34.46 5:11.75 5:18.11 6:02.65
15 Macy Sheley JR-3 Georgia College 5:54.21 6:07.21 5:15.22 5:24.96 5:31.46
16 Kendall Johnson FR-1 Tennessee Tech 4:08.51 4:51.02 6:42.19 5:26.98 6:58.54
17 Sydney Smith   Unattached 6:19.78 4:36.51 5:06.49 5:33.14 5:53.13
18 Jenny Goodwin JR-3 Georgia College 4:31.67 6:54.47 6:57.95 5:48.29 4:52.57
19 Korey Dickerson JR-3 North Georgia 6:59.64 6:27.36 7:28.33 5:58.66 6:45.29