January 27-28, 2023
|
Youngstown State-WATTS - Youngstown, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov SUNYAC AARTFC IC4A/ECAC PSAC

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Natalia Sawyer   Buffalo State 58.15 1:11.53 1:15.02 42.45 56.99
2 Mihaela Toader   Allegheny 59.04 46.65 1:09.08 52.55 42.51
3 Elizabeth Adams SR-4 Ashland 59.07 50.80 57.30 1:16.20 1:05.57
4 Faith Mucci SR-4 Duquesne 59.40 46.34 1:04.75 1:02.37 58.81
5 Liana Rodriguez JR-3 Youngstown St. 59.58 1:15.07 47.67 50.05 41.71
6 Berna Zukina   Edinboro 59.69 58.50 47.16 49.55 1:12.83
7 Alice Bogia Sophomore Slippery Rock 59.76 1:05.14 1:01.56 43.63 54.98
8 Jaylin Bradshaw   Central State 59.82 1:12.98 46.66 1:11.19 1:09.40
9 Montana Walker SO-2 Ashland 1:00.20 56.59 48.77 49.97 1:02.01
10 Maura Jordan   Canisius 1:00.39 1:18.51 42.88 59.79 45.30
11 Khia Laster   Buffalo State 1:00.84 49.28 56.59 1:14.23 1:02.06
12 Baby Jimerson SR-4 Frostburg State 1:00.86 1:15.47 1:11.21 1:10.60 46.26
13 Abby Below JR-3 Ashland 1:01.21 47.14 1:17.13 1:01.21 1:03.05
14 Tumba Powell Senior Thiel 1:01.33 56.43 1:14.83 1:12.37 42.94
15 Layla Robertson SO-2 Seton Hill 1:01.52 1:18.75 1:04.60 1:11.37 58.45
16 Camilia Hoya JR-3 Charleston (W.V.) 1:01.58 50.50 47.42 1:10.21 58.51
17 Molly Wagner   Carlow 1:01.59 58.51 1:03.44 1:00.98 1:16.38
18 Mya Greschner SO-2 Carlow 1:01.66 1:17.08 1:07.21 43.78 1:09.06
19 Jasmine Scott SO-2 Frostburg State 1:01.69 56.76 52.44 56.76 1:16.50
20 Taylor Timmons JR-3 California (Pa.) 1:01.76 1:05.47 1:11.03 1:19.67 53.74
21 Mackenzie Fletcher   Edinboro 1:01.91 51.39 58.20 1:14.30 1:14.30
22 Jessica Fatigati SR-4 Westminster (Pa.) 1:02.03 59.55 1:18.16 1:20.02 50.25
23 Layla James   Alderson Broaddus 1:02.22 48.54 1:11.56 47.29 1:17.78
24 Tia Moye JR-3 Frostburg State 1:02.64 48.24 51.37 55.75 1:19.56
25 Michael Addison   Central State 1:02.68 53.28 43.88 1:18.35 1:12.71
26 Roxanne Mcfarlin   Davis & Elkins 1:02.71 56.44 1:09.61 1:00.21 58.32
27 Haley Brenny JR-3 Seton Hill 1:02.86 1:09.78 52.81 1:09.78 1:02.24
28 Janel Mitchell   Glenville St. 1:03.36 1:14.77 1:17.30 58.93 50.06
29 Anne Holdeman SR-4 Geneva 1:03.42 1:00.89 51.37 1:04.69 47.57
30 Sydney Urbine   California (Pa.) 1:03.71 1:18.37 1:04.99 1:08.17 1:12.63
31 Patricia Alonso-Munoz JR-3 Charleston (W.V.) 1:03.92 1:02.65 51.14 1:17.35 1:14.15
32 Anna Roberts SR-4 Seton Hill 1:03.95 1:06.51 1:16.10 49.89 46.69
33 Clara Symington   Franciscan (Ohio) 1:03.97 59.50 1:08.45 1:14.85 1:19.97
34 Bailee Miara   Edinboro 1:04.02 1:02.74 55.70 1:22.59 54.42
35 Abby Biddle   Grove City 1:04.14 1:13.77 1:04.79 1:18.90 51.96
36 Mackenzie Huston   Edinboro 1:04.30 1:01.73 57.87 1:22.31 1:09.45
37 Makayla Rice SO-2 Point Park 1:04.31 1:06.24 48.88 1:08.82 1:19.75
38 Alexandra Walton   Pitt.-Johnstown 1:04.33 57.26 1:10.12 1:17.84 51.47
39 Trinity Bumbry SO-2 Alderson Broaddus 1:04.46 1:07.04 46.42 1:21.87 1:10.91
40 Emma Anderson   Allegheny 1:04.57 1:16.20 58.76 52.31 58.12
41 Hannah Rekito JR-3 California (Pa.) 1:05.17 1:12.34 54.75 1:16.25 1:14.30
42 Maddie Stacey JR-3 Ashland 1:05.35 1:07.97 46.40 52.94 1:23.00
43 Abigail Oesterling JR-3 Seton Hill 1:05.47 47.80 55.65 1:23.15 1:18.57
44 Aissatou Diallo   Frostburg State 1:05.70 1:09.65 53.88 1:12.93 1:16.22
45 Aubrey Wiethe SR-4 West Virginia Wesleyan 1:05.76 1:03.13 1:20.89 1:20.23 1:10.37
46 Hannah Hill SO-2 Glenville St. 1:05.79 1:01.85 1:00.53 1:20.93 48.03
47 Emma Dennison   Seton Hill 1:05.90 1:19.08 1:09.86 1:21.06 54.70
48 Caitlyn Goodrich SR-4 Westminster (Pa.) 1:06.14 56.22 1:25.99 1:22.68 1:18.71
49 Delaney Miller   Wheeling 1:06.39 57.76 59.76 1:26.31 1:03.74
50 Becca Bolster   Franciscan (Ohio) 1:06.43 47.83 52.48 59.13 48.50
51 Nykia Fort   Alderson Broaddus 1:06.45 49.84 57.15 1:13.10 1:24.40
52 Abigail Painter SO-2 Westminster (Pa.) 1:06.99 1:11.68 1:04.98 1:13.69 57.62
53 Kaylee Suarez Senior Thiel 1:07.19 48.38 1:05.85 1:22.65 1:15.26
54 Bre'ya Clopper   Wheeling 1:07.57 56.76 47.98 54.06 56.76
55 Favour Oladapo SO-2 Geneva 1:07.73 1:08.41 50.12 1:25.34 58.93
56 Natalie Minnaar   Grove City 1:07.80 52.21 1:26.79 50.18 1:22.72
57 Rachel Blessing JR-3 Geneva 1:08.07 1:14.88 1:10.12 1:00.59 50.38
58 Justice Washington   Alderson Broaddus 1:08.13 50.42 59.96 54.51 1:24.49
59 Mckenzie Reynolds   Glenville St. 1:08.23 57.32 1:00.05 55.95 1:02.78
60 RaKeya Ellsberry JR-3 Point Park 1:08.52 55.51 1:17.43 1:20.17 53.45
61 Sage McLaughlin JR-3 Charleston (W.V.) 1:08.57 1:16.80 1:16.80 1:16.12 1:27.77
62 Tamyah Ray SO-2 Westminster (Pa.) 1:08.77 1:14.96 1:02.58 48.14 49.52
63 Luchama Lubin JR-3 Point Park 1:09.12 48.39 1:26.40 1:11.20 56.68
64 Victoria Unnerstall   Franciscan (Ohio) 1:09.58 1:12.37 48.71 1:02.63 1:05.41
65 Eva Tolliver   Wheeling 1:09.78 1:20.25 1:26.53 1:30.72 55.83
66 Grace Gominiak   Daemen 1:10.32 1:30.01 1:04.70 1:00.48 1:30.72
67 Alyssa West SO-2 Glenville St. 1:11.58 1:15.88 55.12 1:05.14 1:16.59
68 Alana Bradford   Franciscan (Ohio) 1:12.65 57.40 1:10.47 1:31.54 1:22.10
69 Liz Salas   Wheeling 1:12.86 1:26.71 1:05.58 1:18.69 1:00.48
70 Desiree Knotts   Alderson Broaddus 1:14.17 1:25.30 1:07.50 1:03.79 1:01.57
71 Emily Reese   Thiel 1:14.75 1:08.03 1:16.25 53.82 1:14.01
72 Elizabeth Curtin   Indiana (Pa.) 1:24.34 1:41.21 1:31.93 1:30.25 1:01.57
  Marimo Akita SO-2 West Virginia Wesleyan DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Mihaela Toader   Allegheny 1:03.77 49.60 41.92 59.04 1:15.58
5 Liana Rodriguez JR-3 Youngstown St. 1:12.10 45.28 1:08.52 59.58 42.31
8 Jaylin Bradshaw   Central State 1:16.57 54.44 44.87 59.82 1:02.22
10 Maura Jordan   Canisius 1:01.60 58.58 57.37 1:00.39 56.77
12 Baby Jimerson SR-4 Frostburg State 49.30 49.30 48.08 1:00.86 1:17.30
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Natalia Sawyer   Buffalo State 45.94 59.90 48.27 50.01 58.15 54.08 1:04.55
3 Elizabeth Adams SR-4 Ashland 1:06.16 1:04.39 1:08.53 1:15.02 59.07 1:14.43 57.89
4 Faith Mucci SR-4 Duquesne 1:08.91 1:01.78 1:14.25 1:01.19 59.40 1:10.10 1:13.66
19 Jasmine Scott SO-2 Frostburg State 51.21 1:19.58 43.19 1:09.10 1:01.69 52.44 49.36
26 Roxanne Mcfarlin   Davis & Elkins 1:20.90 53.93 1:10.87 50.80 1:02.71 58.32 57.70
58 Justice Washington   Alderson Broaddus 1:27.21 59.96 1:04.05 1:10.86 1:08.13 1:27.89 1:20.40
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Montana Walker SO-2 Ashland 45.15 1:00.20
11 Khia Laster   Buffalo State 1:16.66 1:00.84
14 Tumba Powell Senior Thiel 55.20 1:01.33
17 Molly Wagner   Carlow 57.28 1:01.59
20 Taylor Timmons JR-3 California (Pa.) 51.26 1:01.76
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Berna Zukina   Edinboro 1:06.86 59.69 47.16
7 Alice Bogia Sophomore Slippery Rock 1:00.96 59.76 41.84
13 Abby Below JR-3 Ashland 1:15.29 1:01.21 1:04.27
15 Layla Robertson SO-2 Seton Hill 59.68 1:01.52 1:18.13
30 Sydney Urbine   California (Pa.) 1:05.63 1:03.71 1:10.09
42 Maddie Stacey JR-3 Ashland 52.94 1:05.35 1:22.35
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
16 Camilia Hoya JR-3 Charleston (W.V.) 1:00.35 43.73 1:01.58
21 Mackenzie Fletcher   Edinboro 1:17.39 1:10.58 1:01.91
28 Janel Mitchell   Glenville St. 48.16 51.33 1:03.36
40 Emma Anderson   Allegheny 1:12.32 1:05.22 1:04.57
41 Hannah Rekito JR-3 California (Pa.) 1:01.26 1:03.87 1:05.17
  Marimo Akita SO-2 West Virginia Wesleyan DNF DNF DNF
Women's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
24 Tia Moye JR-3 Frostburg State 1:18.30 1:02.64 43.85 1:06.40 1:15.80 46.36
25 Michael Addison   Central State 47.64 1:02.68 56.42 1:16.47 1:02.06 55.79
29 Anne Holdeman SR-4 Geneva 45.03 1:03.42 46.30 1:08.50 1:01.52 1:11.03
32 Anna Roberts SR-4 Seton Hill 57.56 1:03.95 1:13.55 59.48 1:04.59 45.41
35 Abby Biddle   Grove City 1:16.33 1:04.14 1:06.71 55.16 1:08.63 57.09
36 Mackenzie Huston   Edinboro 1:15.88 1:04.30 1:12.02 54.02 1:17.16 1:22.95
Women's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
22 Jessica Fatigati SR-4 Westminster (Pa.) 45.91 1:07.62 56.45 1:02.03 49.63
27 Haley Brenny JR-3 Seton Hill 45.26 1:19.21 57.21 1:02.86 47.78
31 Patricia Alonso-Munoz JR-3 Charleston (W.V.) 1:11.59 55.61 48.58 1:03.92 1:19.26
37 Makayla Rice SO-2 Point Park 56.60 57.24 46.31 1:04.31 1:08.17
38 Alexandra Walton   Pitt.-Johnstown 1:01.12 1:01.76 1:17.84 1:04.33 47.61
45 Aubrey Wiethe SR-4 West Virginia Wesleyan 1:13.66 1:14.97 59.85 1:05.76 1:25.49
Women's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
18 Mya Greschner SO-2 Carlow 1:01.66 1:15.23
34 Bailee Miara   Edinboro 1:04.02 51.22
44 Aissatou Diallo   Frostburg State 1:05.70 53.22
51 Nykia Fort   Alderson Broaddus 1:06.45 1:11.77
56 Natalie Minnaar   Grove City 1:07.80 1:09.16
57 Rachel Blessing JR-3 Geneva 1:08.07 1:05.35
Women's 400 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
33 Clara Symington   Franciscan (Ohio) 50.54 1:00.14 1:11.01 1:03.97
43 Abigail Oesterling JR-3 Seton Hill 1:03.51 1:14.64 1:22.50 1:05.47
49 Delaney Miller   Wheeling 57.10 1:01.75 1:03.07 1:06.39
52 Abigail Painter SO-2 Westminster (Pa.) 1:06.99 1:20.39 47.57 1:06.99
55 Favour Oladapo SO-2 Geneva 1:15.18 56.22 1:11.12 1:07.73
70 Desiree Knotts   Alderson Broaddus 1:26.04 1:10.47 1:31.23 1:14.17
Women's 400 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
46 Hannah Hill SO-2 Glenville St. 51.32 1:09.08 1:05.79 46.06
48 Caitlyn Goodrich SR-4 Westminster (Pa.) 58.87 1:25.99 1:06.14 1:06.14
54 Bre'ya Clopper   Wheeling 1:10.95 1:26.49 1:07.57 1:22.44
60 RaKeya Ellsberry JR-3 Point Park 1:10.58 1:11.95 1:08.52 1:18.12
62 Tamyah Ray SO-2 Westminster (Pa.) 57.08 56.40 1:08.77 1:19.09
64 Victoria Unnerstall   Franciscan (Ohio) 54.28 1:10.28 1:09.58 1:26.98
Women's 400 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
50 Becca Bolster   Franciscan (Ohio) 1:01.78 1:19.06 1:19.06 1:06.43 47.17
59 Mckenzie Reynolds   Glenville St. 1:14.37 52.54 1:13.69 1:08.23 1:21.88
61 Sage McLaughlin JR-3 Charleston (W.V.) 1:14.06 1:25.03 57.60 1:08.57 49.37
63 Luchama Lubin JR-3 Point Park 1:00.83 1:00.14 1:20.18 1:09.12 54.61
65 Eva Tolliver   Wheeling 51.64 1:16.06 1:04.90 1:09.78 1:29.32
Women's 400 Meters Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
23 Layla James   Alderson Broaddus 47.29 1:02.22 46.05 1:05.34
66 Grace Gominiak   Daemen 1:07.51 1:10.32 49.93 1:02.59
67 Alyssa West SO-2 Glenville St. 55.12 1:11.58 52.26 1:08.72
69 Liz Salas   Wheeling 52.46 1:12.86 1:17.24 59.02
72 Elizabeth Curtin   Indiana (Pa.) 1:40.37 1:24.34 1:09.16 1:00.73
Women's 400 Meters Section 13
PL NAME YEAR TEAM TIME
39 Trinity Bumbry SO-2 Alderson Broaddus 1:04.46
47 Emma Dennison   Seton Hill 1:05.90
53 Kaylee Suarez Senior Thiel 1:07.19
68 Alana Bradford   Franciscan (Ohio) 1:12.65
71 Emily Reese   Thiel 1:14.75