January 27-28, 2023
|
Youngstown State-WATTS - Youngstown, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov AARTFC IC4A/ECAC PSAC

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Joseph Jaster SR-4 Case Western 13:48.88 14:51.26
2 Thomas Caputo SO-2 Youngstown St. 13:23.84 14:53.15
3 Jonathan Thrush SO-2 California (Pa.) 17:44.74 14:54.74
4 Lee Sortore   Roberts Wesleyan 16:07.74 14:56.05
5 Aidan Nathan   Case Western 17:48.10 14:57.56
6 Tom Appenheimer   Canisius 12:25.71 14:58.44
7 Blake Kasper   Roberts Wesleyan 11:33.94 15:01.21
8 Henry Schmidt   Davis & Elkins 11:03.81 15:09.32
9 Dan Gibney JR-3 Indiana (Pa.) 17:01.74 15:12.26
10 Tim Patterson JR-3 St. Vincent (Pa.) 19:28.91 15:13.21
11 Skyler Vavro   Robert Morris 17:24.55 15:16.27
12 Tyler Paszkowski   Robert Morris 16:07.95 15:21.85
13 Luke Byrne   Robert Morris 14:45.28 15:22.16
14 Joel Beckwith SO-2 Indiana (Pa.) 17:05.83 15:24.17
15 Max Chew Senior Canisius 20:07.11 15:28.54
16 Ryan Champa JR-3 John Carroll 18:43.55 15:28.55
17 Chris McGlynn   Robert Morris 19:49.37 15:29.19
18 Colten Morris   Robert Morris 11:46.54 15:29.65
19 Dominic Delmoro JR-3 John Carroll 18:08.26 15:30.13
20 Chase Stewart SR-4 Youngstown St. 13:11.09 15:30.69
21 Thomas Hunyadi   Unattached 19:54.15 15:32.93
22 Stephen Henry   Case Western 15:27.15 15:36.51
23 Andrew Ye   Yeaster Bunny Track Club 17:54.40 15:42.45
24 Liam O'Reilly   Case Western 20:26.27 15:43.28
25 Brady Woods Senior Unattached 18:44.28 15:52.78
26 Steven Blatto   Daemen 15:16.07 15:54.24
27 Tucker Davis Junior Slippery Rock 13:22.96 15:55.90
28 Sam Moffat SO-2 Indiana (Pa.) 14:32.60 15:58.90
29 Robert St. Clair   Case Western 14:03.71 16:09.78
30 Brady Sundin SO-2 St. Vincent (Pa.) 15:12.28 16:10.51
31 Josiah Helmer   Geneva 13:39.79 16:15.94
32 Caden Jones JR-3 Frostburg State 19:32.66 16:17.21
33 Alex Morris JR-3 Shawnee State 14:41.89 16:19.87
34 Lucas Pajak JR-3 Indiana (Pa.) 15:39.92 16:29.39
35 Ethan Ribelin JR-3 Indiana (Pa.) 17:01.08 16:31.34
36 Malachi Shugert JR-3 Shawnee State 15:41.96 16:31.53
37 Joey Jafarace JR-3 St. Vincent (Pa.) 12:06.63 16:35.38
38 Jeremy Capella   St. Vincent (Pa.) 19:39.05 16:39.19
39 John Dyar JR-3 Point Park 20:06.38 16:45.31
40 Joshua Gosselin SO-2 Point Park 15:18.04 16:48.83
41 Hunter Tomich   Wheeling 15:49.63 16:50.24
42 David Schwinger   Daemen 14:29.24 16:50.74
43 Kole Morgan   Frostburg State 11:47.56 16:50.80
44 Luke Roberts   Grove City 19:23.61 16:51.83
45 Tristan Landsberg   Pitt.-Johnstown 14:15.99 16:59.03
46 Ben Raduns   Grove City 17:28.66 17:08.09
47 Evan Freil SO-2 Geneva 14:03.97 17:09.23
48 Archie McKissick SO-2 Geneva 16:43.58 17:25.39
49 Dallas Smithmyer SO-2 Geneva 21:04.39 17:51.51
50 Michael Hernandez JR-3 Geneva 14:20.17 17:55.21
51 Nathan Steiger   Grove City 14:54.46 17:57.66
52 Alexander Reynolds   Daemen 17:09.59 18:15.30
53 James Sams JR-3 West Virginia Wesleyan 23:35.44 18:17.24
54 Owen Gensemer   Grove City 17:33.17 18:28.60
55 Ian Jackson   Westminster (Pa.) 15:46.46 19:28.47
56 Marcus Hartlage   Seton Hill 16:06.40 20:55.06
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Joseph Jaster SR-4 Case Western 13:48.88 14:51.26 11:53.01 18:42.99 19:18.64
2 Thomas Caputo SO-2 Youngstown St. 11:54.52 14:53.15 13:50.63 10:52.00 13:41.70
3 Jonathan Thrush SO-2 California (Pa.) 17:00.01 14:54.74 11:11.06 14:10.01 11:28.95
4 Lee Sortore   Roberts Wesleyan 12:32.69 14:56.05 18:40.07 10:36.20 14:20.21
5 Aidan Nathan   Case Western 14:12.69 14:57.56 12:33.95 14:48.59 18:32.98
6 Tom Appenheimer   Canisius 10:37.90 14:58.44 14:31.49 15:07.43 15:25.40
7 Blake Kasper   Roberts Wesleyan 11:15.91 15:01.21 19:04.54 11:24.92 15:19.24
8 Henry Schmidt   Davis & Elkins 16:40.26 15:09.32 19:42.12 13:20.21 14:51.14
10 Tim Patterson JR-3 St. Vincent (Pa.) 19:01.52 15:13.21 16:26.27 12:28.84 10:39.25
11 Skyler Vavro   Robert Morris 10:50.56 15:16.27 14:12.14 14:57.95 17:33.71
13 Luke Byrne   Robert Morris 11:13.18 15:22.16 16:26.72 15:12.94 15:31.39
15 Max Chew Senior Canisius 15:28.54 15:28.54 12:59.98 19:29.96 13:46.40
18 Colten Morris   Robert Morris 16:53.32 15:29.65 14:24.58 18:44.88 17:02.62
22 Stephen Henry   Case Western 19:11.91 15:36.51 15:55.24 12:47.94 19:21.28
24 Liam O'Reilly   Case Western 11:19.17 15:43.28 12:44.06 14:46.69 19:01.37
33 Alex Morris JR-3 Shawnee State 17:57.86 16:19.87 17:38.26 14:12.49 15:30.88
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Dan Gibney JR-3 Indiana (Pa.) 15:12.26 13:13.67 13:59.28
12 Tyler Paszkowski   Robert Morris 15:21.85 18:53.88 16:35.60
14 Joel Beckwith SO-2 Indiana (Pa.) 15:24.17 18:29.01 14:37.97
16 Ryan Champa JR-3 John Carroll 15:28.55 19:57.83 14:23.56
17 Chris McGlynn   Robert Morris 15:29.19 12:51.23 11:36.90
19 Dominic Delmoro JR-3 John Carroll 15:30.13 17:31.05 18:17.56
20 Chase Stewart SR-4 Youngstown St. 15:30.69 13:01.78 14:16.24
21 Thomas Hunyadi   Unattached 15:32.93 17:24.89 14:36.96
23 Andrew Ye   Yeaster Bunny Track Club 15:42.45 11:46.84 12:43.39
25 Brady Woods Senior Unattached 15:52.78 19:12.87 12:32.70
26 Steven Blatto   Daemen 15:54.24 14:37.90 11:17.51
27 Tucker Davis Junior Slippery Rock 15:55.90 11:56.93 11:09.13
28 Sam Moffat SO-2 Indiana (Pa.) 15:58.90 11:20.82 18:41.92
29 Robert St. Clair   Case Western 16:09.78 13:05.53 16:29.18
30 Brady Sundin SO-2 St. Vincent (Pa.) 16:10.51 19:05.21 16:20.22
31 Josiah Helmer   Geneva 16:15.94 14:48.11 11:42.68
32 Caden Jones JR-3 Frostburg State 16:17.21 18:04.71 15:47.90
34 Lucas Pajak JR-3 Indiana (Pa.) 16:29.39 21:16.32 14:30.67
35 Ethan Ribelin JR-3 Indiana (Pa.) 16:31.34 20:39.18 15:41.78
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
36 Malachi Shugert JR-3 Shawnee State 16:31.53 16:31.53
37 Joey Jafarace JR-3 St. Vincent (Pa.) 16:35.38 14:25.98
38 Jeremy Capella   St. Vincent (Pa.) 16:39.19 20:19.02
39 John Dyar JR-3 Point Park 16:45.31 21:06.69
40 Joshua Gosselin SO-2 Point Park 16:48.83 15:48.30
41 Hunter Tomich   Wheeling 16:50.24 12:57.89
42 David Schwinger   Daemen 16:50.74 12:07.74
43 Kole Morgan   Frostburg State 16:50.80 16:20.48
44 Luke Roberts   Grove City 16:51.83 11:48.29
45 Tristan Landsberg   Pitt.-Johnstown 16:59.03 19:11.51
46 Ben Raduns   Grove City 17:08.09 12:51.07
47 Evan Freil SO-2 Geneva 17:09.23 13:43.39
48 Archie McKissick SO-2 Geneva 17:25.39 18:38.57
49 Dallas Smithmyer SO-2 Geneva 17:51.51 15:21.50
50 Michael Hernandez JR-3 Geneva 17:55.21 15:13.93
51 Nathan Steiger   Grove City 17:57.66 15:37.57
52 Alexander Reynolds   Daemen 18:15.30 13:52.43
53 James Sams JR-3 West Virginia Wesleyan 18:17.24 22:29.61
54 Owen Gensemer   Grove City 18:28.60 14:13.63
55 Ian Jackson   Westminster (Pa.) 19:28.47 14:24.67
56 Marcus Hartlage   Seton Hill 20:55.06 22:48.02