April 22, 2023
|
Rice - Houston, TX
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Lloyd Frilot JR-3 Houston 1:48.81 1:25.96 2:20.37 1:45.55
2 Jared Gilley   UNAT-Dallas Baptist 1:49.74 1:50.84 1:48.65 2:02.91
3 Kelvin Chiku SO-2 New Orleans 1:50.25 2:10.10 2:14.51 2:07.89
4 Cody Fountain SO-2 TAMU-Kingsville 1:50.55 1:25.13 1:57.19 1:37.29
5 Adam Mason SO-2 Houston 1:50.92 2:24.20 2:13.11 2:21.98
6 Omer El-Fadl SO-2 McNeese State 1:51.22 1:59.01 1:32.32 2:20.14
7 Germain Lemaitre FR-1 Stephen F. Austin 1:51.27 2:07.96 1:22.34 1:27.91
8 Riley Elliott SO-2 Stephen F. Austin 1:51.38 1:25.77 1:29.11 1:40.25
9 Zephaniah Cuico-McLennan FR-1 Huston-Tillotson 1:52.54 1:34.54 1:52.54 1:45.79
10 Devante' Jack   Shreveport Speed Track Cl 1:52.78 1:59.55 2:25.49 1:35.87
11 Krzysztof Turski SO-2 Houston Christian 1:52.82 2:25.54 1:47.18 2:04.11
12 Ka'Bren Mitchell FR-1 Texas Southern 1:53.12 1:28.24 1:30.50 1:46.34
13 Jeremiah Wilson JR-3 Houston 1:53.14 2:18.03 1:58.80 1:38.44
14 Olandis Johnson Senior Unattached 1:53.33 2:27.33 2:06.93 1:23.87
15 Miguel Escamilla JR-3 Stephen F. Austin 1:53.43 1:35.29 2:03.64 1:30.75
16 Sebastian Koran JR-3 St. Edward's 1:53.44 2:01.38 1:46.64 1:38.70
17 Brandon Washington SR-4 Texas Southern 1:53.54 2:04.90 1:29.70 1:21.75
18 Gabriel Lopez SO-2 St. Edward's 1:53.57 1:54.71 2:23.10 1:24.05
19 Cameron Houston SR-4 Texas Southern 1:53.73 2:11.93 2:11.93 2:23.30
20 Blake Hyatt FR-1 Stephen F. Austin 1:53.81 1:57.23 1:39.02 1:28.78
21 Davis Thames SO-2 Rice 1:54.41 2:17.30 1:24.67 1:24.67
22 Ronen Oosthuizen JR-3 Rice 1:54.41 2:00.13 1:38.40 2:11.58
23 Carlos Castillo SO-2 Houston 1:54.42 1:29.25 1:55.57 1:32.68
24 Jacob Zimmerman FR-1 Sam Houston 1:54.74 2:26.87 1:54.74 1:53.60
25 Christian Franklin JR-3 Texas Wesleyan 1:54.82 2:29.27 1:33.01 2:13.20
26 Aidan Killian FR-1 Houston 1:55.11 1:56.27 2:12.38 2:12.38
27 Jorge Salazar JR-3 UT-Rio Grande Valley 1:55.25 2:07.93 2:09.08 1:21.83
28 Abdullah Elkhair FR-1 McNeese State 1:55.28 1:34.53 1:59.90 1:34.53
29 Logan Moffitt JR-3 Dallas Baptist 1:55.31 1:20.72 2:21.84 1:50.70
30 Vance Ruiz Sophomore Unattached 1:55.43 1:42.74 2:06.98 1:35.81
31 Jackson Parrish SO-2 Stephen F. Austin 1:55.61 1:40.58 1:31.34 1:48.68
32 Jabari Mitchell FR-1 Sam Houston 1:55.64 2:10.68 1:34.83 1:44.08
33 RJ Lane SO-2 Lamar 1:55.66 1:56.82 2:00.29 2:06.07
34 Travis Jacobs SR-4 Houston Christian 1:56.04 1:40.96 2:00.69 1:54.88
35 Chuey Hernandez SO-2 UTSA 1:56.09 1:35.20 1:35.20 1:41.00
36 Kentrell Bell FR-1 Stephen F. Austin 1:56.25 1:29.52 2:05.55 1:50.44
37 Cerrone Thompson FR-1 Our Lady of the Lake 1:56.50 1:21.55 2:09.32 2:29.12
38 Cameron Chretien SO-2 Lamar 1:56.55 2:24.53 2:29.19 1:49.56
39 Luke Browning FR-1 Dallas Baptist 1:56.56 1:34.42 2:31.53 1:55.40
40 Brandon Jimenez FR-1 Jacksonville College 1:56.81 1:22.94 2:09.66 1:31.12
41 Willie Odem SO-2 St. Edward's 1:57.10 2:22.87 2:31.06 2:21.70
42 Nathan Turman FR-1 Rice 1:57.29 2:28.96 2:20.75 2:16.06
43 Cadan Hanson   UNAT-Rice 1:57.31 2:20.78 2:30.16 2:28.99
44 Joseph O'Halloran JR-3 St. Edward's 1:57.58 1:44.65 1:32.89 2:02.29
45 Joseph Gonzales   Unattached 1:57.60 1:30.56 1:39.96 1:37.61
46 Zane Thornton SO-2 Stephen F. Austin 1:57.82 2:04.89 2:13.14 1:44.86
47 Damon Cobbs SR-4 Prairie View 1:57.95 2:26.26 2:19.18 1:46.16
48 Kalen Barlow JR-3 UT-Tyler 1:58.13 2:31.21 2:07.58 1:55.77
49 Reese Lara SO-2 Texas A&M-CC 1:58.37 2:05.48 1:29.97 2:05.48
50 Walker Reeves FR-1 LeTourneau 1:58.44 1:56.08 2:22.13 1:32.39
51 Ethan Rodriguez Senior Unattached 1:58.62 1:49.13 1:40.83 2:16.42
52 Caelan Pando FR-1 Dallas Baptist 1:59.31 1:58.12 1:47.38 1:37.84
53 Anthony Alvarado SO-2 Our Lady of the Lake 1:59.34 1:27.12 1:40.25 1:52.18
54 Jake Fabacher SO-2 Nicholls State 1:59.71 1:41.76 2:05.70 2:35.63
55 Daniel Perez FR-1 TAMU-Kingsville 2:00.06 2:15.67 2:08.47 1:49.26
56 Karim Nasir FR-1 Jacksonville College 2:00.15 2:21.78 2:13.37 1:52.95
57 Hudson McGuire SO-2 LeTourneau 2:00.38 1:51.96 1:56.77 1:47.14
58 Ethan Phillips SR-4 Prairie View 2:00.38 2:00.38 1:49.55 1:53.16
59 Parker Tallis JR-3 Dallas Baptist 2:00.42 1:37.54 1:30.32 1:24.30
60 Daniel Bizima JR-3 Concordia (Tex.) 2:00.60 1:40.10 2:18.69 1:31.66
61 Obied Mohamed FR-1 McNeese State 2:00.98 1:52.52 1:51.31 2:00.98
62 Seth Andrade JR-3 UT-Tyler 2:01.06 2:22.85 2:15.59 2:24.07
63 Seth Kaplan JR-3 LeTourneau 2:01.19 2:16.95 2:21.80 1:29.68
64 Byron Daniels SR-4 Prairie View 2:01.37 1:52.88 1:55.31 1:38.31
65 Jacob Hughey JR-3 St. Edward's 2:01.76 1:36.19 2:28.55 1:30.11
66 Darren Corapcioglu   Unattached 2:02.67 2:32.11 2:34.57 2:23.53
67 Roel Ayala Jr. Junior Unattached 2:02.88 1:44.45 2:06.57 2:38.52
68 Matthew Flores FR-1 Texas A&M-CC 2:02.89 1:38.32 2:23.79 2:04.12
69 Gerald Rodriguez FR-1 UT-Tyler 2:03.34 1:46.08 2:23.08 1:30.04
70 Warren Anguiano FR-1 St. Edward's 2:03.44 1:58.51 2:21.96 1:38.76
71 Tyler Eldrige FR-1 Texas Southern 2:05.12 2:41.41 2:15.13 1:27.59
72 Luke Abad FR-1 St. Edward's 2:06.71 2:43.46 2:15.58 2:10.52
73 Joe Manning SR-4 Dallas Baptist 2:06.79 2:16.94 1:55.38 1:43.97
74 Tayghen Sanchez SO-2 St. Edward's 2:14.32 2:06.26 1:39.40 1:46.12
75 Wesley O'Neal JR-3 Nicholls State 2:15.88 1:47.35 1:41.91 2:43.06
76 John Scott JR-3 St. Edward's 2:21.37 2:53.89 1:43.20 2:22.79
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
43 Cadan Hanson   UNAT-Rice 1:57.31
66 Darren Corapcioglu   Unattached 2:02.67
69 Gerald Rodriguez FR-1 UT-Tyler 2:03.34
71 Tyler Eldrige FR-1 Texas Southern 2:05.12
72 Luke Abad FR-1 St. Edward's 2:06.71
74 Tayghen Sanchez SO-2 St. Edward's 2:14.32
76 John Scott JR-3 St. Edward's 2:21.37
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
47 Damon Cobbs SR-4 Prairie View 2:00.31 2:33.34 1:57.95 2:10.93 1:43.80 2:02.67 2:09.75
54 Jake Fabacher SO-2 Nicholls State 2:09.29 2:05.70 1:59.71 2:33.23 1:46.55 2:12.88 2:20.06
56 Karim Nasir FR-1 Jacksonville College 1:54.15 2:09.77 2:00.15 1:37.33 2:19.38 1:39.73 2:19.38
57 Hudson McGuire SO-2 LeTourneau 2:24.46 2:28.07 2:00.38 2:20.85 2:24.46 2:32.89 1:53.16
58 Ethan Phillips SR-4 Prairie View 2:28.07 1:35.10 2:00.38 2:01.59 2:28.07 2:31.68 1:30.29
65 Jacob Hughey JR-3 St. Edward's 2:12.72 2:17.59 2:01.76 2:00.55 1:32.54 2:01.76 2:27.33
70 Warren Anguiano FR-1 St. Edward's 1:42.46 1:36.29 2:03.44 2:15.79 1:37.52 2:31.84 1:27.65
73 Joe Manning SR-4 Dallas Baptist 2:29.62 1:35.10 2:06.79 2:38.49 2:29.62 2:06.79 2:44.83
75 Wesley O'Neal JR-3 Nicholls State 1:55.50 1:35.12 2:15.88 2:05.01 2:51.21 2:38.98 2:28.11
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
30 Vance Ruiz Sophomore Unattached 1:57.74 1:21.96 1:53.13 1:55.43
40 Brandon Jimenez FR-1 Jacksonville College 1:35.79 1:26.44 2:20.18 1:56.81
44 Joseph O'Halloran JR-3 St. Edward's 2:03.46 2:10.52 1:38.77 1:57.58
48 Kalen Barlow JR-3 UT-Tyler 1:43.96 1:40.41 2:12.31 1:58.13
50 Walker Reeves FR-1 LeTourneau 1:22.91 1:38.31 2:04.37 1:58.44
52 Caelan Pando FR-1 Dallas Baptist 2:01.70 1:39.03 1:49.77 1:59.31
59 Parker Tallis JR-3 Dallas Baptist 2:25.71 2:02.83 2:29.32 2:00.42
60 Daniel Bizima JR-3 Concordia (Tex.) 1:49.75 2:03.02 2:28.34 2:00.60
68 Matthew Flores FR-1 Texas A&M-CC 2:12.73 2:34.85 2:12.73 2:02.89
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
27 Jorge Salazar JR-3 UT-Rio Grande Valley 1:28.75 1:24.14 1:55.25 2:29.83
36 Kentrell Bell FR-1 Stephen F. Austin 1:33.00 1:23.70 1:56.25 1:41.14
39 Luke Browning FR-1 Dallas Baptist 1:36.75 2:25.70 1:56.56 1:56.56
41 Willie Odem SO-2 St. Edward's 2:01.79 2:00.62 1:57.10 1:48.91
46 Zane Thornton SO-2 Stephen F. Austin 2:22.57 2:26.10 1:57.82 2:03.72
49 Reese Lara SO-2 Texas A&M-CC 1:44.17 2:11.39 1:58.37 2:01.93
55 Daniel Perez FR-1 TAMU-Kingsville 2:31.28 2:21.67 2:00.06 1:38.45
62 Seth Andrade JR-3 UT-Tyler 1:33.22 1:55.01 2:01.06 2:16.80
63 Seth Kaplan JR-3 LeTourneau 2:18.16 1:33.32 2:01.19 1:56.35
67 Roel Ayala Jr. Junior Unattached 2:10.26 1:26.02 2:02.88 1:33.39
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Sebastian Koran JR-3 St. Edward's 1:47.77 1:44.37 1:43.23 1:23.95 1:53.44 2:13.86
23 Carlos Castillo SO-2 Houston 1:50.99 2:04.72 1:31.54 2:21.88 1:54.42 1:22.39
26 Aidan Killian FR-1 Houston 1:24.03 2:13.53 2:04.32 2:23.89 1:55.11 1:48.21
32 Jabari Mitchell FR-1 Sam Houston 1:56.80 2:07.21 2:14.15 1:52.17 1:55.64 1:25.58
33 RJ Lane SO-2 Lamar 2:17.64 2:19.95 2:28.05 1:39.47 1:55.66 1:38.31
38 Cameron Chretien SO-2 Lamar 2:00.05 1:21.59 1:23.92 1:26.25 1:56.55 1:25.09
42 Nathan Turman FR-1 Rice 2:25.44 2:16.06 2:31.31 1:45.57 1:57.29 2:18.41
45 Joseph Gonzales   Unattached 2:31.71 1:55.25 2:12.89 2:17.60 1:57.60 2:01.13
51 Ethan Rodriguez Senior Unattached 1:36.09 2:21.16 2:30.65 1:30.16 1:58.62 1:26.60
53 Anthony Alvarado SO-2 Our Lady of the Lake 2:20.83 2:32.76 1:50.99 2:19.63 1:59.34 1:25.93
64 Byron Daniels SR-4 Prairie View 1:55.31 2:23.22 2:37.79 1:52.88 2:01.37 1:24.96
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Devante' Jack   Shreveport Speed Track Cl 1:52.78
15 Miguel Escamilla JR-3 Stephen F. Austin 1:53.43
18 Gabriel Lopez SO-2 St. Edward's 1:53.57
19 Cameron Houston SR-4 Texas Southern 1:53.73
22 Ronen Oosthuizen JR-3 Rice 1:54.41
24 Jacob Zimmerman FR-1 Sam Houston 1:54.74
28 Abdullah Elkhair FR-1 McNeese State 1:55.28
61 Obied Mohamed FR-1 McNeese State 2:00.98
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
9 Zephaniah Cuico-McLennan FR-1 Huston-Tillotson 1:52.54 2:07.17 1:39.04 1:53.67
11 Krzysztof Turski SO-2 Houston Christian 1:52.82 2:08.62 1:26.88 1:48.31
13 Jeremiah Wilson JR-3 Houston 1:53.14 2:03.33 1:24.86 2:27.09
20 Blake Hyatt FR-1 Stephen F. Austin 1:53.81 1:45.85 1:34.47 2:24.54
21 Davis Thames SO-2 Rice 1:54.41 1:52.13 1:52.13 1:23.52
25 Christian Franklin JR-3 Texas Wesleyan 1:54.82 1:22.67 2:21.23 2:12.05
29 Logan Moffitt JR-3 Dallas Baptist 1:55.31 1:41.48 1:42.63 1:27.64
31 Jackson Parrish SO-2 Stephen F. Austin 1:55.61 1:49.83 2:01.39 2:01.39
34 Travis Jacobs SR-4 Houston Christian 1:56.04 1:30.52 1:25.87 1:28.19
35 Chuey Hernandez SO-2 UTSA 1:56.09 2:28.60 2:01.90 2:23.96
37 Cerrone Thompson FR-1 Our Lady of the Lake 1:56.50 1:26.21 2:29.12 1:54.17
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Lloyd Frilot JR-3 Houston 1:48.81 2:04.05 2:19.28 2:20.37 1:48.81
2 Jared Gilley   UNAT-Dallas Baptist 1:43.16 2:04.01 1:25.60 1:17.92 1:49.74
3 Kelvin Chiku SO-2 New Orleans 1:17.18 1:24.90 1:31.51 2:12.30 1:50.25
4 Cody Fountain SO-2 TAMU-Kingsville 2:13.77 2:08.24 1:26.23 1:59.40 1:50.55
5 Adam Mason SO-2 Houston 2:06.45 1:26.52 1:55.36 1:20.98 1:50.92
6 Omer El-Fadl SO-2 McNeese State 2:02.35 1:22.31 1:35.65 1:59.01 1:51.22
7 Germain Lemaitre FR-1 Stephen F. Austin 2:01.29 1:55.72 1:45.71 1:39.03 1:51.27
8 Riley Elliott SO-2 Stephen F. Austin 1:50.27 1:29.11 2:24.80 1:19.08 1:51.38
12 Ka'Bren Mitchell FR-1 Texas Southern 1:24.84 2:11.22 1:56.52 2:22.54 1:53.12
14 Olandis Johnson Senior Unattached 2:10.33 2:05.80 1:32.93 2:01.27 1:53.33
17 Brandon Washington SR-4 Texas Southern 1:39.92 1:19.48 1:31.97 1:36.51 1:53.54