April 22, 2023
|
Rice - Houston, TX
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kolyn Saltzman SR-4 New Orleans 8:44.85 9:34.05 6:55.50 9:06.71 9:55.92 11:34.33
2 Gus Gannon FR-1 Rice 6:31.36 10:39.41 10:33.90 9:11.21 10:00.82 6:58.92
3 Andrew Murray SO-2 Rice 9:30.13 11:05.15 10:14.85 9:18.95 7:15.99 11:49.87
4 Wyatt Hoover FR-1 Stephen F. Austin 9:55.32 7:39.25 7:33.58 9:26.97 10:18.00 9:15.63
5 Trent Sakakini SR-4 UT-Dallas 10:58.85 6:48.94 10:19.09 9:27.97 7:23.02 7:45.74
6 Adrian Alonso Canales FR-1 Cameron 10:13.57 9:50.85 8:19.95 9:28.12 9:16.76 7:06.09
7 Adam Whitehead JR-3 Dallas Baptist 11:43.18 7:25.92 10:23.15 9:31.69 10:23.15 8:05.94
8 Grant Samara   UNAT-Rice 11:42.88 10:27.99 7:06.34 9:36.13 8:09.71 9:41.90
9 Landon Blankenship SO-2 UTSA 11:55.29 8:39.16 9:54.15 9:36.84 6:55.33 7:18.40
10 Idol Ramon JR-3 UTSA 11:56.33 6:55.93 9:14.58 9:37.68 8:11.03 8:39.92
11 Abraham Morales FR-1 UT-Rio Grande Valley 11:24.29 9:34.11 8:53.51 9:39.90 7:20.73 10:43.69
12 Ricardo Garcia JR-3 UT-Rio Grande Valley 9:57.47 7:26.65 10:49.67 9:40.06 7:44.05 11:59.28
13 AJ Espino JR-3 Cameron 9:46.21 11:01.66 11:01.66 9:40.40 11:13.27 7:55.93
14 Isaac Pendley FR-1 Dallas Baptist 8:43.74 10:51.77 9:07.02 9:41.93 8:26.28 11:38.32
15 Nathan Allen JR-3 Houston Christian 10:17.21 8:20.76 9:36.45 9:42.27 8:55.69 9:13.16
16 Brycen Pitre SR-4 Houston 8:27.50 7:40.83 11:22.50 9:43.33 11:10.83 9:55.00
17 Thomas Hughes SO-2 Concordia (Tex.) 7:30.26 9:28.75 12:38.33 9:52.44 7:18.41 10:16.14
18 Jacob Ismir SR-4 Concordia (Tex.) 8:02.69 11:33.87 7:02.36 10:03.36 10:45.60 9:45.26
19 Gabe Hernandez JR-3 UTSA 8:28.53 7:39.51 8:16.27 10:12.68 12:51.98 9:54.30
20 Colton Howard FR-1 Dallas Baptist 11:17.64 7:17.39 10:03.71 10:16.03 11:23.80 12:31.56
21 Jarrel Reynolds SR-4 Prairie View 9:24.86 11:55.49 12:26.87 10:27.62 12:08.04 7:19.34
22 Antonio Delgado FR-1 New Orleans 8:38.15 11:47.72 8:06.56 10:31.89 7:41.28 13:28.82
  Graham Wilson SO-2 Dallas Baptist DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
8 Grant Samara   UNAT-Rice 8:03.95 9:36.13 10:16.46
13 AJ Espino JR-3 Cameron 7:26.91 9:40.40 6:57.89
14 Isaac Pendley FR-1 Dallas Baptist 10:40.13 9:41.93 12:19.06
15 Nathan Allen JR-3 Houston Christian 8:44.05 9:42.27 9:42.27
16 Brycen Pitre SR-4 Houston 7:17.50 9:43.33 9:14.17
17 Thomas Hughes SO-2 Concordia (Tex.) 7:24.33 9:52.44 7:53.96
18 Jacob Ismir SR-4 Concordia (Tex.) 8:50.96 10:03.36 12:58.34
19 Gabe Hernandez JR-3 UTSA 11:56.84 10:12.68 7:57.89
20 Colton Howard FR-1 Dallas Baptist 8:25.15 10:16.03 13:08.52
21 Jarrel Reynolds SR-4 Prairie View 9:43.69 10:27.62 9:43.69
22 Antonio Delgado FR-1 New Orleans 13:28.82 10:31.89 10:31.89
  Graham Wilson SO-2 Dallas Baptist DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Kolyn Saltzman SR-4 New Orleans 8:39.38 9:06.71 10:06.85
2 Gus Gannon FR-1 Rice 8:27.12 9:11.21 10:00.82
3 Andrew Murray SO-2 Rice 7:21.57 9:18.95 7:04.81
4 Wyatt Hoover FR-1 Stephen F. Austin 7:39.25 9:26.97 7:05.23
5 Trent Sakakini SR-4 UT-Dallas 12:07.01 9:27.97 7:34.38
6 Adrian Alonso Canales FR-1 Cameron 10:24.94 9:28.12 11:10.39
7 Adam Whitehead JR-3 Dallas Baptist 11:14.60 9:31.69 10:06.00
9 Landon Blankenship SO-2 UTSA 9:25.31 9:36.84 7:47.24
10 Idol Ramon JR-3 UTSA 11:56.33 9:37.68 10:06.57
11 Abraham Morales FR-1 UT-Rio Grande Valley 8:59.31 9:39.90 8:36.12
12 Ricardo Garcia JR-3 UT-Rio Grande Valley 11:01.27 9:40.06 9:40.06