April 22, 2023
|
Rice - Houston, TX
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jessica Rabius SR-4 Houston Christian 2:08.38 2:17.11 2:04.64 2:39.54
2 Alyssa Balandran SR-4 Rice 1:56.55 1:27.73 2:05.32 2:37.91
3 Taigen Hunter-Galvan SR-4 Rice 2:43.49 2:20.86 2:05.76 2:00.73
4 Eline Mast FR-1 Houston Christian 2:27.51 1:46.68 2:11.70 2:15.65
5 Maryse Mbenoun SR-4 Nicholls State 2:20.33 1:57.61 2:13.64 2:45.72
6 Rianna Vidales SR-4 Texas Wesleyan 1:41.77 1:52.48 2:13.90 2:52.74
7 Sasha Elizondo SR-4 Sam Houston 2:35.98 2:10.43 2:14.46 2:42.70
8 Riley Cowan JR-3 Texas A&M-CC 2:44.33 1:54.49 2:14.69 2:18.73
9 Anna Martin JR-3 New Orleans 2:07.29 2:14.06 2:15.41 2:39.79
10 Ellie Galan SO-2 Sam Houston 2:29.20 1:37.66 2:15.63 1:53.93
11 Emily Cole SO-2 Dallas Baptist 2:48.42 2:17.18 2:15.82 2:07.67
12 Calista Segura SO-2 UT-Tyler 1:40.61 2:09.17 2:15.96 1:37.90
13 Genevieve Young SO-2 Cameron 2:52.84 1:42.88 2:17.17 1:42.88
14 Estrella Medellin JR-3 UT-Rio Grande Valley 2:33.36 2:04.35 2:18.16 2:15.40
15 Mykayla Mims JR-3 Lamar 2:50.05 1:42.31 2:18.25 1:57.52
16 Malethabo Seema SR-4 Cameron 2:37.93 2:06.07 2:18.53 2:15.76
17 Jasmine Walker SR-4 Texas Southern 2:20.26 1:48.32 2:18.87 2:45.26
18 Maddy Blair SO-2 UTSA 2:41.31 1:59.60 2:19.06 2:19.06
19 Kennedy Villalpando FR-1 Our Lady of the Lake 2:53.97 1:44.38 2:19.17 2:27.52
20 Darcey Lonsdale SO-2 Rice 2:38.97 1:45.98 2:19.44 1:37.61
21 Cici Calhoun FR-1 Rice 2:01.89 1:40.88 2:20.10 2:52.33
22 Yariveth Morales JR-3 Dallas Baptist 2:49.63 2:07.58 2:20.19 1:43.74
23 Mia Rivera FR-1 St. Edward's 2:58.38 1:49.56 2:20.45 3:01.18
24 Luzaan de Wit JR-3 UTSA 2:21.87 2:37.32 2:20.46 2:09.23
25 Reese Jay SR-4 Dallas Baptist 2:37.71 2:50.38 2:20.81 2:03.92
26 Hailey Rodriguez FR-1 St. Edward's 1:51.25 2:39.13 2:20.82 2:26.46
27 Delaney Long FR-1 St. Edward's 2:52.00 2:29.44 2:20.98 2:04.07
28 Caroline Thames   UNAT-Rice 1:54.61 2:08.76 2:21.49 3:01.11
29 Giselle Luera JR-3 Dallas Baptist 2:11.51 2:55.82 2:22.94 2:25.80
30 Melohdee Marroquin JR-3 Cameron 2:51.63 2:47.34 2:23.02 2:44.48
31 Indya Price JR-3 Texas Wesleyan 2:45.95 2:51.68 2:23.06 2:11.62
32 Cambria Clark SR-4 Texas A&M-CC 2:13.53 2:09.23 2:23.58 2:49.43
33 Tiffany Vargas SR-4 UT-Tyler 2:34.41 1:45.34 2:24.30 2:37.29
34 Mackenzie Bryan SO-2 Dallas Baptist 2:01.43 2:43.36 2:24.56 2:53.48
35 Annie King JR-3 Stephen F. Austin 1:56.09 2:17.86 2:25.11 3:02.84
36 Victoria Hinojosa JR-3 St. Edward's 2:06.28 2:22.24 2:25.14 2:44.01
37 Selissa Gonzales FR-1 UT-Rio Grande Valley 1:49.77 2:05.87 2:26.36 2:51.25
38 Marissa Agee SO-2 UT-Tyler 2:19.29 2:48.62 2:26.62 2:14.89
39 Natalie Jones FR-1 UT-Tyler 3:07.13 2:15.15 2:28.51 2:30.00
40 Hailey Cleggett FR-1 Lamar 3:09.25 1:57.72 2:29.01 2:11.13
41 Grace Waterman SR-4 Rice 2:19.39 2:50.87 2:29.88 3:05.86
42 Maddy Seguin FR-1 Dallas Baptist 1:45.92 3:15.19 2:31.31 3:00.06
43 Belkin Vega-Molina SO-2 Concordia (Tex.) 2:24.53 2:38.22 2:32.13 1:52.58
44 Amanda Chacon JR-3 Dallas Baptist 3:10.99 2:44.59 2:35.27 3:10.99
45 Hope Greenwald FR-1 LeTourneau 2:44.39 2:38.13 2:36.56 2:08.38
46 Jazaline Ayala SO-2 Lamar 2:05.06 2:08.23 2:38.30 2:24.06
47 Myla Castillo FR-1 St. Edward's 3:05.57 3:25.28 2:44.22 3:17.07
48 Taryn Broussard FR-1 Dallas Baptist 2:01.97 3:37.20 2:47.07 2:03.64
49 Keilee Riley FR-1 LeTourneau 3:09.31 3:21.25 2:50.55 2:33.50
50 Alayna Galloway FR-1 LeTourneau 2:40.81 2:21.37 2:56.71 2:42.58
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
39 Natalie Jones FR-1 UT-Tyler 2:25.54 2:58.22 2:28.51
42 Maddy Seguin FR-1 Dallas Baptist 1:53.49 3:01.58 2:31.31
43 Belkin Vega-Molina SO-2 Concordia (Tex.) 2:58.00 2:50.39 2:32.13
44 Amanda Chacon JR-3 Dallas Baptist 2:47.70 1:59.56 2:35.27
45 Hope Greenwald FR-1 LeTourneau 2:33.43 2:47.52 2:36.56
46 Jazaline Ayala SO-2 Lamar 2:43.05 3:25.79 2:38.30
47 Myla Castillo FR-1 St. Edward's 2:50.79 2:27.80 2:44.22
48 Taryn Broussard FR-1 Dallas Baptist 2:53.76 2:43.73 2:47.07
49 Keilee Riley FR-1 LeTourneau 2:11.33 2:55.67 2:50.55
50 Alayna Galloway FR-1 LeTourneau 2:33.74 2:07.24 2:56.71
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
22 Yariveth Morales JR-3 Dallas Baptist 2:20.19 2:24.40 2:53.84 2:56.64
26 Hailey Rodriguez FR-1 St. Edward's 2:20.82 2:02.52 2:10.97 2:37.72
27 Delaney Long FR-1 St. Edward's 2:20.98 2:22.39 2:32.26 2:32.26
28 Caroline Thames   UNAT-Rice 2:21.49 2:49.79 2:03.10 1:44.71
30 Melohdee Marroquin JR-3 Cameron 2:23.02 2:11.58 2:57.35 2:20.16
32 Cambria Clark SR-4 Texas A&M-CC 2:23.58 3:06.66 1:50.56 2:19.28
33 Tiffany Vargas SR-4 UT-Tyler 2:24.30 2:08.43 3:00.38 2:30.08
36 Victoria Hinojosa JR-3 St. Edward's 2:25.14 2:48.37 3:07.23 3:05.78
41 Grace Waterman SR-4 Rice 2:29.88 2:20.89 3:11.85 3:07.35
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Genevieve Young SO-2 Cameron 2:26.78 2:35.01 2:45.98 1:53.86 2:03.46 2:17.17 2:52.84
15 Mykayla Mims JR-3 Lamar 1:54.75 2:15.49 2:25.17 2:22.40 2:26.55 2:18.25 2:18.25
17 Jasmine Walker SR-4 Texas Southern 2:53.59 2:39.70 2:49.43 2:48.04 2:59.15 2:18.87 1:38.60
23 Mia Rivera FR-1 St. Edward's 1:39.72 1:41.13 1:43.94 2:56.97 1:49.56 2:20.45 2:47.14
25 Reese Jay SR-4 Dallas Baptist 1:42.80 2:36.30 1:38.57 2:10.96 1:54.06 2:20.81 2:33.49
29 Giselle Luera JR-3 Dallas Baptist 2:20.09 1:41.49 1:44.35 2:18.66 2:11.51 2:22.94 2:52.96
34 Mackenzie Bryan SO-2 Dallas Baptist 2:53.48 2:28.90 2:46.25 2:53.48 3:02.15 2:24.56 2:13.00
37 Selissa Gonzales FR-1 UT-Rio Grande Valley 2:57.10 1:45.38 1:54.16 3:01.49 1:45.38 2:26.36 1:49.77
38 Marissa Agee SO-2 UT-Tyler 2:39.82 2:48.62 2:11.96 3:04.75 1:44.10 2:26.62 2:03.16
40 Hailey Cleggett FR-1 Lamar 2:15.60 2:57.33 3:03.29 2:09.64 2:20.07 2:29.01 2:00.70
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Riley Cowan JR-3 Texas A&M-CC 2:25.47 2:55.10 1:47.76 2:14.69 2:17.39 2:52.41
9 Anna Martin JR-3 New Orleans 2:19.48 1:44.27 1:42.92 2:15.41 2:46.56 2:22.18
10 Ellie Galan SO-2 Sam Houston 2:11.57 2:53.61 1:45.80 2:15.63 2:10.21 1:59.36
11 Emily Cole SO-2 Dallas Baptist 2:10.39 2:19.90 2:02.24 2:15.82 2:30.76 1:37.79
12 Calista Segura SO-2 UT-Tyler 1:55.57 2:35.00 1:51.49 2:15.96 1:52.85 2:30.92
14 Estrella Medellin JR-3 UT-Rio Grande Valley 2:52.70 2:54.09 2:38.89 2:18.16 2:56.85 2:04.35
18 Maddy Blair SO-2 UTSA 2:44.09 2:44.09 2:27.41 2:19.06 2:35.75 2:02.38
20 Darcey Lonsdale SO-2 Rice 2:40.36 2:55.70 1:55.74 2:19.44 1:43.19 2:02.71
21 Cici Calhoun FR-1 Rice 2:08.90 2:06.09 1:54.89 2:20.10 2:52.33 2:04.69
35 Annie King JR-3 Stephen F. Austin 2:29.47 2:30.92 2:41.08 2:25.11 2:41.08 1:54.64
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jessica Rabius SR-4 Houston Christian 2:37.05 2:04.64
2 Alyssa Balandran SR-4 Rice 2:05.32 2:05.32
3 Taigen Hunter-Galvan SR-4 Rice 1:48.16 2:05.76
4 Eline Mast FR-1 Houston Christian 2:05.12 2:11.70
5 Maryse Mbenoun SR-4 Nicholls State 1:53.60 2:13.64
6 Rianna Vidales SR-4 Texas Wesleyan 2:07.21 2:13.90
7 Sasha Elizondo SR-4 Sam Houston 2:06.40 2:14.46
16 Malethabo Seema SR-4 Cameron 1:50.83 2:18.53
19 Kennedy Villalpando FR-1 Our Lady of the Lake 2:47.01 2:19.17
24 Luzaan de Wit JR-3 UTSA 2:33.11 2:20.46
31 Indya Price JR-3 Texas Wesleyan 2:58.83 2:23.06