April 22, 2023
|
Rice - Houston, TX
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Caitlin Wosika SR-4 Rice 3:22.00 4:12.49 4:09.84 4:17.81 4:25.78 4:41.73
2 Madison Brown SR-4 Dallas Baptist 4:24.73 4:22.06 5:18.21 4:08.69 4:27.40 5:42.28
3 Alexandra Weir JR-3 New Orleans 3:13.06 4:36.19 3:21.11 5:27.13 4:28.14 5:16.41
4 Tshwanelo Maruping JR-3 New Orleans 5:15.52 3:16.86 3:27.65 5:39.79 4:29.67 4:40.46
5 Nia Clatworthy SO-2 Lamar 5:40.20 4:08.40 5:34.80 4:00.30 4:30.00 4:16.50
6 Amelie Attenborough FR-1 Rice 3:30.69 3:30.69 5:21.43 4:57.13 4:30.11 5:07.93
7 Faith Bett SR-4 Texas A&M-CC 5:46.73 3:44.83 4:44.43 5:27.77 4:30.88 4:57.97
8 Marissa Insinna SR-4 Dallas Baptist 4:17.59 4:20.33 5:56.24 4:14.85 4:34.03 5:17.88
9 Ava White SO-2 Rice 5:15.58 4:53.62 4:42.65 4:39.90 4:34.41 3:56.00
10 Ciara Gilroy JR-3 McNeese State 4:03.54 4:25.67 3:33.09 4:00.77 4:36.74 3:55.23
11 Sharon Kiprop JR-3 Texas A&M-CC 3:30.81 4:20.73 3:14.16 3:47.45 4:37.37 5:41.17
12 Lina Spjut SR-4 Rice 3:42.28 4:51.74 3:33.94 5:55.64 4:37.84 6:01.20
13 Abbygail Balli JR-3 UTSA 4:56.39 6:03.50 5:29.94 5:27.15 4:39.61 4:28.43
14 Juliana Merlo FR-1 St. Edward's 5:47.99 5:00.28 5:03.08 4:49.05 4:40.63 4:04.15
15 Rebecca Dekay SO-2 New Orleans 5:17.32 3:19.38 3:53.08 4:01.50 4:40.81 3:50.27
16 Grace Sullivan SO-2 McNeese State 3:48.14 5:46.43 4:36.02 5:18.27 4:41.65 4:41.65
17 Katherine English SR-4 Stephen F. Austin 4:55.27 4:24.04 5:57.73 3:35.78 4:43.91 5:23.66
18 Runelda Jackson JR-3 Prairie View 5:44.08 4:13.08 5:52.61 4:27.30 4:44.36 6:06.83
19 Megan Smith JR-3 Dallas Baptist 5:49.88 4:27.39 4:35.92 4:16.01 4:44.45 5:58.41
20 Irene Barreiro-Lopez SO-2 McNeese State 3:22.29 6:10.39 5:19.10 5:56.14 4:44.91 5:19.10
21 Ami Clark FR-1 Sam Houston 5:02.75 4:37.05 4:34.19 5:51.30 4:45.61 4:19.91
22 Ashlei McDonald FR-1 Texas Wesleyan 3:25.93 5:20.34 4:05.97 5:57.52 4:46.01 4:51.73
23 Erin Rivera SO-2 Houston 5:11.94 5:34.83 4:40.46 4:11.84 4:46.18 3:31.78
24 Maggie Marshall JR-3 Stephen F. Austin 4:03.81 4:55.44 6:04.28 4:21.02 4:46.83 5:35.60
25 Irene Bonanomi JR-3 New Orleans 6:10.70 5:53.46 3:55.64 5:56.33 4:47.36 4:47.36
26 Rachel Taylor JR-3 Stephen F. Austin 4:23.39 4:49.43 6:04.69 5:12.59 4:49.43 4:11.81
27 Allison Fortman   UNAT-Rice 4:12.25 5:47.93 3:22.96 4:44.15 4:49.94 3:57.75
28 Giselle Luera JR-3 Dallas Baptist 3:23.12 5:42.40 4:50.17 6:17.23 4:50.17 3:40.53
29 Eleni Kaiser SO-2 Houston 3:31.22 5:22.70 3:51.76 4:18.16 4:53.36 5:19.77
30 Kyla Zalit FR-1 Stephen F. Austin 5:28.77 6:18.67 4:15.38 4:50.61 4:53.54 6:06.93
31 Ellie Hovre JR-3 St. Edward's 3:46.13 5:02.48 4:12.56 5:46.53 4:53.67 4:59.55
32 Daesha Brathwaite SO-2 Cameron 4:14.71 4:23.60 3:45.09 3:51.02 4:56.17 4:08.79
33 Hadley Watts   UNAT-Stephen F. Austin 6:25.36 5:32.01 4:59.40 6:07.58 4:56.43 3:27.51
34 Faith Cruz FR-1 UT-Rio Grande Valley 4:41.89 3:54.41 3:33.64 4:18.15 4:56.72 6:25.74
35 Liza Yusem JR-3 Rice 4:12.42 4:03.51 4:36.18 4:33.21 4:56.96 5:59.33
36 Mykayla Mims JR-3 Lamar 5:35.17 4:34.78 3:37.41 3:37.41 5:01.95 5:20.07
37 Morgan Jeffares FR-1 Stephen F. Austin 4:28.91 5:59.55 4:19.84 6:20.70 5:02.14 4:53.08
38 Shelby Devereaux SR-4 Prairie View 4:47.77 5:48.35 6:21.67 5:30.18 5:02.91 5:51.38
39 Sutton Walsh   UNAT-Rice 4:08.47 4:32.71 4:47.86 6:30.89 5:03.01 5:33.32
40 Tiffany Vargas SR-4 UT-Tyler 4:51.16 4:14.77 5:42.72 5:15.43 5:03.29 6:22.15
41 Janie Delgado JR-3 UT-Rio Grande Valley 3:50.94 6:16.79 4:12.21 4:15.25 5:03.86 4:54.75
42 Viridiana Zuniga JR-3 Our Lady of the Lake 5:17.64 5:23.75 3:39.91 4:19.61 5:05.42 6:30.94
43 Natalie Guillen FR-1 UT-Rio Grande Valley 3:40.93 3:37.86 4:45.37 5:43.66 5:06.84 4:05.48
44 Robbie Espericueta SR-4 Our Lady of the Lake 3:51.48 5:05.56 6:41.24 4:31.61 5:08.64 6:41.24
45 Allyson McCutcheon SO-2 Stephen F. Austin 4:07.86 4:48.14 6:17.98 5:09.82 5:09.82 4:26.45
46 Leilani Leza FR-1 Our Lady of the Lake 5:32.37 5:41.69 5:29.26 6:28.28 5:10.62 4:20.92
47 Sydney Smith SO-2 St. Edward's 5:23.37 3:40.76 5:45.14 4:05.64 5:10.93 6:03.79
48 Kalin Baratka SO-2 Nicholls State 4:09.20 4:31.00 4:31.00 3:59.85 5:11.49 4:37.23
49 Naomi Davis SR-4 Prairie View 4:33.53 4:42.96 6:45.58 6:01.56 5:14.40 6:04.71
50 Destinee Longoria SO-2 TAMU-Kingsville 6:41.78 4:32.07 5:22.69 5:22.69 5:16.36 3:44.62
51 Hope Greenwald FR-1 LeTourneau 6:03.93 5:35.45 6:03.93 5:48.11 5:16.46 6:00.77
52 Jasmine Walker SR-4 Texas Southern 4:07.63 6:20.97 5:46.05 6:17.79 5:17.47 6:40.02
53 Bryn Peters SO-2 St. Edward's 4:17.28 6:27.50 3:58.22 6:14.80 5:17.62 5:17.62
54 Rachel Kubenka FR-1 Dallas Baptist 4:53.07 5:47.82 6:16.80 4:27.31 5:22.05 6:13.58
55 Mary Lynch Freshman Unattached 6:33.58 4:59.25 5:57.80 6:33.58 5:25.27 3:47.69
56 Jourdan Garnett SO-2 Prairie View 5:38.85 3:48.07 5:12.78 3:54.59 5:25.81 4:33.68
57 Ana Segura SO-2 Texas Wesleyan 5:38.23 6:24.20 6:24.20 6:01.21 5:28.37 5:25.09
58 Tristan Nemec FR-1 Texas A&M-CC 4:16.32 4:13.03 7:07.20 4:59.04 5:28.61 4:52.47
59 Rachel Goebel SO-2 Houston 4:04.09 4:07.38 6:58.90 6:09.42 5:29.84 5:13.35
60 Taylor Latza SO-2 St. Edward's 5:19.18 4:55.91 6:32.33 4:59.24 5:32.48 5:45.78
61 Summer Seal SR-4 Nicholls State 5:24.78 5:58.97 5:45.29 5:14.52 5:41.87 5:48.71
62 Titilope Akinwunmi FR-1 Prairie View 5:04.10 7:18.87 4:19.17 6:16.66 5:45.56 4:15.72
63 Keilee Riley FR-1 LeTourneau 4:46.88 6:03.14 5:37.72 6:43.09 6:03.14 6:06.78
64 Ester Hardardottir SR-4 Nicholls State 4:21.59 6:10.58 4:17.95 4:39.75 6:03.31 5:37.88
65 Alayna Galloway FR-1 LeTourneau 7:00.28 6:52.78 5:48.99 6:04.00 6:15.25 6:37.77
  Deja Cain SR-4 Texas Southern DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Anna Martin JR-3 New Orleans DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Lauren Graham JR-3 Nicholls State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Caitlin Wosika SR-4 Rice 3:06.05 4:57.68 4:25.78 3:32.63 3:08.71 4:41.73 4:49.70
2 Madison Brown SR-4 Dallas Baptist 4:43.45 5:47.62 4:27.40 5:34.25 5:28.91 4:56.82 4:46.12
3 Alexandra Weir JR-3 New Orleans 3:34.52 4:14.74 4:28.14 3:23.79 4:25.46 4:20.10 3:23.79
4 Tshwanelo Maruping JR-3 New Orleans 5:02.03 4:32.37 4:29.67 4:00.01 5:20.91 5:02.03 3:41.13
5 Nia Clatworthy SO-2 Lamar 5:48.30 5:40.20 4:30.00 4:21.90 5:10.50 4:08.40 5:26.70
6 Amelie Attenborough FR-1 Rice 4:49.02 3:14.48 4:30.11 3:33.39 4:19.31 3:41.49 4:22.01
7 Faith Bett SR-4 Texas A&M-CC 4:28.18 5:44.02 4:30.88 4:49.85 5:22.35 5:00.68 4:44.43
8 Marissa Insinna SR-4 Dallas Baptist 5:09.66 5:20.62 4:34.03 4:23.07 3:36.49 5:48.02 5:04.18
9 Ava White SO-2 Rice 5:23.81 4:26.18 4:34.41 4:20.69 4:23.44 4:37.16 3:20.32
10 Ciara Gilroy JR-3 McNeese State 5:01.65 3:33.09 4:36.74 5:37.63 5:23.79 4:25.67 3:41.40
11 Sharon Kiprop JR-3 Texas A&M-CC 5:57.81 3:16.94 4:37.37 4:48.47 5:57.81 3:55.77 5:24.53
13 Abbygail Balli JR-3 UTSA 3:32.51 4:50.80 4:39.61 5:41.13 4:42.41 3:32.51 4:36.82
15 Rebecca Dekay SO-2 New Orleans 5:03.28 4:21.16 4:40.81 4:18.35 4:21.16 4:54.85 4:12.73
26 Rachel Taylor JR-3 Stephen F. Austin 3:48.65 5:27.06 4:49.43 4:23.39 5:18.38 3:51.55 4:52.33
  Anna Martin JR-3 New Orleans DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Lina Spjut SR-4 Rice 5:30.63 3:39.50 3:50.61 5:11.18 4:32.29 3:20.05 4:37.84
14 Juliana Merlo FR-1 St. Edward's 4:35.02 4:20.99 3:16.44 3:58.54 5:36.76 3:16.44 4:40.63
16 Grace Sullivan SO-2 McNeese State 4:02.22 6:00.52 5:32.35 5:57.70 5:12.64 3:36.87 4:41.65
17 Katherine English SR-4 Stephen F. Austin 4:58.11 4:38.24 5:09.47 4:09.84 5:09.47 5:17.98 4:43.91
18 Runelda Jackson JR-3 Prairie View 5:32.71 3:38.96 4:18.77 5:18.49 5:58.30 4:50.05 4:44.36
19 Megan Smith JR-3 Dallas Baptist 4:58.68 5:12.90 5:18.59 5:24.28 4:35.92 3:24.81 4:44.45
20 Irene Barreiro-Lopez SO-2 McNeese State 4:44.91 4:16.42 5:10.56 3:27.99 3:30.84 3:25.14 4:44.91
21 Ami Clark FR-1 Sam Houston 5:25.60 4:51.33 3:54.20 5:14.18 4:14.20 4:22.77 4:45.61
22 Ashlei McDonald FR-1 Texas Wesleyan 4:48.87 4:14.55 5:28.92 5:26.06 4:34.57 5:48.94 4:46.01
23 Erin Rivera SO-2 Houston 4:14.70 4:57.63 4:08.98 3:34.64 4:11.84 5:31.97 4:46.18
24 Maggie Marshall JR-3 Stephen F. Austin 3:52.34 5:06.91 5:24.12 3:20.78 3:52.34 3:23.65 4:46.83
25 Irene Bonanomi JR-3 New Orleans 5:59.20 3:52.77 3:44.14 3:24.03 6:02.08 4:58.86 4:47.36
28 Giselle Luera JR-3 Dallas Baptist 4:55.98 4:47.27 5:59.81 5:24.99 4:03.75 4:24.06 4:50.17
29 Eleni Kaiser SO-2 Houston 4:50.43 5:05.10 4:35.76 5:34.43 4:56.30 3:45.89 4:53.36
31 Ellie Hovre JR-3 St. Edward's 6:07.09 4:47.80 6:12.96 3:28.51 5:58.28 3:43.19 4:53.67
32 Daesha Brathwaite SO-2 Cameron 4:11.75 3:42.13 4:26.56 4:47.29 4:29.52 6:13.18 4:56.17
33 Hadley Watts   UNAT-Stephen F. Austin 5:40.90 4:38.65 4:50.51 6:25.36 5:14.22 6:13.51 4:56.43
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
27 Allison Fortman   UNAT-Rice 3:31.66 4:06.45 4:47.04 4:35.45 5:47.93 4:49.94
30 Kyla Zalit FR-1 Stephen F. Austin 4:09.51 3:34.29 3:43.09 4:38.87 5:19.96 4:53.54
34 Faith Cruz FR-1 UT-Rio Grande Valley 4:50.79 4:03.31 3:33.64 5:23.43 3:48.48 4:56.72
35 Liza Yusem JR-3 Rice 3:54.60 4:21.33 5:38.54 4:12.42 4:09.45 4:56.96
36 Mykayla Mims JR-3 Lamar 4:07.60 5:53.29 4:13.64 5:26.11 5:01.95 5:01.95
37 Morgan Jeffares FR-1 Stephen F. Austin 5:08.19 4:34.95 5:14.23 5:32.36 4:16.82 5:02.14
38 Shelby Devereaux SR-4 Prairie View 6:24.70 3:56.27 6:24.70 3:35.07 3:47.19 5:02.91
39 Sutton Walsh   UNAT-Rice 4:44.83 5:51.50 6:12.71 3:50.29 3:53.32 5:03.01
40 Tiffany Vargas SR-4 UT-Tyler 4:32.97 6:00.92 4:42.06 6:13.05 5:39.69 5:03.29
41 Janie Delgado JR-3 UT-Rio Grande Valley 3:41.82 6:16.79 5:49.44 5:16.02 4:45.63 5:03.86
43 Natalie Guillen FR-1 UT-Rio Grande Valley 3:47.07 4:05.48 6:11.28 4:30.02 5:31.39 5:06.84
45 Allyson McCutcheon SO-2 Stephen F. Austin 5:22.22 6:39.67 5:40.81 3:49.27 5:53.20 5:09.82
47 Sydney Smith SO-2 St. Edward's 5:07.82 6:19.34 3:50.09 5:51.35 5:48.25 5:10.93
48 Kalin Baratka SO-2 Nicholls State 6:07.56 3:50.51 5:27.07 6:26.25 6:13.79 5:11.49
53 Bryn Peters SO-2 St. Edward's 4:42.69 6:49.73 5:27.15 5:14.45 5:49.39 5:17.62
56 Jourdan Garnett SO-2 Prairie View 4:33.68 5:38.85 4:59.75 5:55.14 5:22.56 5:25.81
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
42 Viridiana Zuniga JR-3 Our Lady of the Lake 4:59.32 6:21.78 5:39.02 5:05.42 4:40.99 3:55.18
44 Robbie Espericueta SR-4 Our Lady of the Lake 6:16.54 6:19.63 5:48.77 5:08.64 6:35.06 6:38.15
46 Leilani Leza FR-1 Our Lady of the Lake 4:02.29 6:43.81 5:01.31 5:10.62 5:41.69 6:25.17
49 Naomi Davis SR-4 Prairie View 4:33.53 6:36.15 5:14.40 5:14.40 5:45.84 5:17.55
50 Destinee Longoria SO-2 TAMU-Kingsville 4:00.44 5:03.71 5:03.71 5:16.36 4:47.89 4:19.42
51 Hope Greenwald FR-1 LeTourneau 4:38.49 5:16.46 5:29.12 5:16.46 3:54.18 3:41.53
52 Jasmine Walker SR-4 Texas Southern 3:48.58 6:33.67 5:20.65 5:17.47 4:10.81 6:33.67
54 Rachel Kubenka FR-1 Dallas Baptist 3:45.44 3:58.32 4:56.29 5:22.05 4:01.54 5:51.04
55 Mary Lynch Freshman Unattached 5:12.26 4:49.49 5:38.28 5:25.27 4:49.49 5:05.76
57 Ana Segura SO-2 Texas Wesleyan 5:34.94 5:08.67 6:07.78 5:28.37 6:27.48 4:06.28
58 Tristan Nemec FR-1 Texas A&M-CC 4:19.61 6:57.34 4:45.89 5:28.61 5:02.33 4:59.04
59 Rachel Goebel SO-2 Houston 5:39.74 5:29.84 6:39.11 5:29.84 3:50.89 4:33.77
60 Taylor Latza SO-2 St. Edward's 5:42.46 4:16.01 4:39.29 5:32.48 6:22.36 6:35.66
61 Summer Seal SR-4 Nicholls State 6:39.99 5:07.69 5:31.62 5:41.87 7:21.02 5:38.46
62 Titilope Akinwunmi FR-1 Prairie View 4:36.45 4:19.17 6:33.94 5:45.56 4:33.00 5:52.48
63 Keilee Riley FR-1 LeTourneau 7:01.25 5:34.09 4:43.25 6:03.14 6:24.93 7:37.56
64 Ester Hardardottir SR-4 Nicholls State 5:59.68 4:57.92 5:59.68 6:03.31 5:34.25 7:12.34
65 Alayna Galloway FR-1 LeTourneau 4:26.43 8:07.83 7:41.56 6:15.25 5:41.48 5:45.23
  Deja Cain SR-4 Texas Southern DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Lauren Graham JR-3 Nicholls State DNF DNF DNF DNF DNF DNF