January 15, 2023
|
The TRACK at New Balance - Boston, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: DIII New England NEICAAA IC4A/ECAC

Women's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Anya Hirschfeld JR-3 Dartmouth 2:52.68
2 Kimberley May SO-2 Providence 2:52.84
3 Ashley Dana JR-3 Central Connecticut 2:55.32
4 Annie Jackson SO-2 Dartmouth 2:55.99
5 Sarah Petersen SR-4 Northeastern 2:56.54
6 Isabel Stronski JR-3 Brown 2:57.84
7 Isolde McManus SO-2 Brown 2:59.03
8 Stephanie Kriss JR-3 Brown 2:59.37
9 Danielle Adams FR-1 Connecticut 2:59.47
10 Nimrit Ahuja FR-1 Brown 2:59.88
11 Hanna O'Connor JR-3 Rhode Island 2:59.93
12 Erin Hurley SO-2 Rhode Island 3:00.09
13 Abigail Hughes SO-2 Holy Cross 3:00.13
14 Fiona Doherty FR-1 Holy Cross 3:00.14
15 Silas Rutherford FR-1 Northeastern 3:00.32
16 Andie Murray FR-1 Dartmouth 3:01.11
17 Alex Lusby FR-1 Holy Cross 3:02.34
18 Julia Schriefer FR-1 Brown 3:03.28
19 Sara Fragione JR-3 Dartmouth 3:03.93
20 Lindsay Turgeon SO-2 Rhode Island 3:04.84
21 Caroline Robinson SR-4 Holy Cross 3:05.08
22 Elise O'Leary SR-4 Connecticut 3:05.89
23 Nicole Whipkey SR-4 WPI 3:08.12
24 Leyla Kvaternik   UNAT-Rhode Island 3:08.72
25 Charlotte Kokernak SR-4 WPI 3:08.98
26 Kaylee Gravel FR-1 Central Connecticut 3:09.10
27 Sophia DiNanno Senior Austin Prep 3:13.71
28 Mackey Donovan FR-1 Central Connecticut 3:17.90
29 Julia Antony FR-1 Brown 3:18.03
30 Deidra Anderson JR-3 WPI 3:20.82
31 Hayden Fischer   Big Blue Track Club 3:23.55
32 Abby Granrath FR-1 Holy Cross 3:23.82
33 Lauren Herlihy   Big Blue Track Club 3:24.61
34 Sydney Pilla Senior Austin Prep 3:24.73
35 Kayla Condon JR-3 WPI 3:30.69
  Lily Saul FR-1 Rhode Island DNF
Women's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Anya Hirschfeld JR-3 Dartmouth 2:52.68 2:09.51 2:23.33 3:09.95 2:54.41 3:18.59
2 Kimberley May SO-2 Providence 2:52.84 3:17.04 2:52.84 2:39.02 2:51.12 2:49.39
3 Ashley Dana JR-3 Central Connecticut 2:55.32 3:35.65 2:30.78 2:09.74 2:39.55 3:11.10
4 Annie Jackson SO-2 Dartmouth 2:55.99 2:36.64 3:17.11 2:17.28 3:04.79 3:47.03
5 Sarah Petersen SR-4 Northeastern 2:56.54 2:17.71 3:33.62 3:01.84 3:17.73 2:23.00
6 Isabel Stronski JR-3 Brown 2:57.84 3:08.51 2:57.84 2:25.83 2:09.83 2:38.28
8 Stephanie Kriss JR-3 Brown 2:59.37 2:34.26 3:44.22 3:08.34 2:27.09 2:36.06
15 Silas Rutherford FR-1 Northeastern 3:00.32 2:35.08 3:36.39 2:33.28 3:11.14 2:53.11
16 Andie Murray FR-1 Dartmouth 3:01.11 2:24.89 2:46.63 2:33.95 3:40.96 2:24.89
18 Julia Schriefer FR-1 Brown 3:03.28 3:12.45 3:32.61 2:50.45 2:37.62 3:06.95
19 Sara Fragione JR-3 Dartmouth 3:03.93 3:14.97 3:03.93 2:38.18 3:07.61 3:49.92
  Lily Saul FR-1 Rhode Island DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Isolde McManus SO-2 Brown 2:59.03 2:32.18
9 Danielle Adams FR-1 Connecticut 2:59.47 2:11.02
10 Nimrit Ahuja FR-1 Brown 2:59.88 3:34.06
11 Hanna O'Connor JR-3 Rhode Island 2:59.93 2:56.34
12 Erin Hurley SO-2 Rhode Island 3:00.09 3:09.10
13 Abigail Hughes SO-2 Holy Cross 3:00.13 2:40.32
14 Fiona Doherty FR-1 Holy Cross 3:00.14 2:11.51
20 Lindsay Turgeon SO-2 Rhode Island 3:04.84 2:46.36
22 Elise O'Leary SR-4 Connecticut 3:05.89 3:07.75
25 Charlotte Kokernak SR-4 WPI 3:08.98 4:00.01
26 Kaylee Gravel FR-1 Central Connecticut 3:09.10 3:56.38
29 Julia Antony FR-1 Brown 3:18.03 4:17.44
Women's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
17 Alex Lusby FR-1 Holy Cross 3:02.34 2:45.93
21 Caroline Robinson SR-4 Holy Cross 3:05.08 2:13.26
23 Nicole Whipkey SR-4 WPI 3:08.12 3:00.60
24 Leyla Kvaternik   UNAT-Rhode Island 3:08.72 3:31.37
27 Sophia DiNanno Senior Austin Prep 3:13.71 2:48.53
28 Mackey Donovan FR-1 Central Connecticut 3:17.90 3:08.01
30 Deidra Anderson JR-3 WPI 3:20.82 3:12.79
31 Hayden Fischer   Big Blue Track Club 3:23.55 3:03.20
32 Abby Granrath FR-1 Holy Cross 3:23.82 4:06.63
33 Lauren Herlihy   Big Blue Track Club 3:24.61 2:41.65
34 Sydney Pilla Senior Austin Prep 3:24.73 2:39.69
35 Kayla Condon JR-3 WPI 3:30.69 3:37.01