January 15, 2023
|
The TRACK at New Balance - Boston, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: DIII New England NEICAAA IC4A/ECAC

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Lilly Tuck JR-3 Providence 11:37.70 9:04.54 10:01.27 9:27.23
2 Brooke Morabito JR-3 Central Connecticut 12:18.45 12:18.45 9:00.33 10:00.36
3 Rachael Woodruff JR-3 Connecticut 12:01.08 9:42.88 12:49.16 10:00.90
4 Vivian McMahon SO-2 Northeastern 9:31.65 8:49.53 8:01.39 10:01.73
5 Caroline Webb SR-4 Connecticut 11:44.43 9:25.95 11:56.47 10:02.07
6 Eugenia Fairhurst SO-2 UMass Amherst 12:57.14 7:31.83 11:50.87 10:02.43
7 Eve Feuerbach SR-4 Holy Cross 7:31.85 12:15.01 12:39.10 10:02.46
8 Rachel St. Germain FR-1 Quinnipiac 11:51.27 10:14.83 12:51.55 10:02.77
9 Orla O'Connor SR-4 Providence 7:08.58 7:20.65 8:39.13 10:03.63
10 Caroline Towle JR-3 Connecticut 11:23.71 12:12.11 11:11.61 10:05.05
11 Alessandra Zaffina SO-2 Quinnipiac 11:00.17 12:31.02 11:30.46 10:05.66
12 Katherine Strong FR-1 Dartmouth 12:55.86 7:04.30 9:41.90 10:06.14
13 Jasmine Trott FR-1 Bryant 7:43.74 7:49.84 10:59.00 10:10.18
14 Shannon Trevor SO-2 Northeastern 9:59.44 12:01.77 11:18.96 10:11.67
15 Sophie Coughlin JR-3 Connecticut 12:54.07 8:42.19 10:20.49 10:14.34
16 Silas Rutherford FR-1 Northeastern 11:21.69 8:20.32 11:40.45 10:25.40
17 Jennifer Lutz   Battle Road Track Club 12:07.59 11:17.41 12:51.50 10:27.23
18 Claire Kelly SO-2 Providence 11:06.33 9:19.47 8:48.04 10:28.61
19 Macenna Hansen JR-3 Dartmouth 7:59.11 9:33.67 8:24.32 10:30.40
20 Victoria Lombardi SR-4 Stonehill 12:24.52 11:27.25 11:01.80 10:36.34
21 Sydney Packard Senior Old Goat Track Club 9:27.07 7:38.75 12:06.35 10:37.15
22 Mia Pestle SR-4 Quinnipiac 9:10.35 11:56.74 10:59.14 10:39.94
23 Sophia Dimuccio SO-2 Rhode Island 10:28.19 8:39.22 9:43.32 10:41.01
24 Jordan Malloy FR-1 Stonehill 8:01.22 11:07.29 11:52.20 10:41.62
25 Emily Young FR-1 Stonehill 12:10.56 11:05.91 11:25.30 10:46.51
26 Olivia Skapczynski FR-1 Rhode Island 10:53.27 10:08.00 9:03.32 10:46.80
27 Paige Davis SR-4 Holy Cross 8:14.48 7:48.45 8:07.97 10:50.62
28 Casey Curran FR-1 Bryant 13:33.28 11:35.23 10:29.64 10:55.87
29 Sarah Ossing JR-3 WPI 8:58.54 13:34.37 9:24.81 10:56.75
30 Juliana Cancellieri SO-2 Central Connecticut 14:00.81 10:10.90 11:29.73 10:56.88
31 Brynne Wright SO-2 Rhode Island 13:26.44 10:21.35 13:00.00 11:01.01
32 Rebecca Erhard SR-4 Stonehill 12:21.68 13:34.52 14:07.63 11:02.21
33 Maura Doherty SR-4 Holy Cross 14:18.27 10:12.10 14:11.61 11:05.32
34 Jillian Callahan SR-4 Stonehill 11:14.73 10:47.19 14:13.74 11:28.50
35 Beth Irwin FR-1 WPI 9:20.86 8:39.32 12:13.97 11:32.42
36 Grace Sullivan SO-2 Bryant 8:50.06 10:36.07 15:11.70 11:46.74
  Kayla Ondy FR-1 Bryant DNF DNF DNF DNF
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Lilly Tuck JR-3 Providence 9:27.23 11:15.01
2 Brooke Morabito JR-3 Central Connecticut 10:00.36 10:30.38
4 Vivian McMahon SO-2 Northeastern 10:01.73 9:25.63
6 Eugenia Fairhurst SO-2 UMass Amherst 10:02.43 9:20.26
7 Eve Feuerbach SR-4 Holy Cross 10:02.46 7:01.73
8 Rachel St. Germain FR-1 Quinnipiac 10:02.77 9:02.50
9 Orla O'Connor SR-4 Providence 10:03.63 12:22.47
10 Caroline Towle JR-3 Connecticut 10:05.05 11:35.81
11 Alessandra Zaffina SO-2 Quinnipiac 10:05.66 7:34.25
12 Katherine Strong FR-1 Dartmouth 10:06.14 10:18.27
13 Jasmine Trott FR-1 Bryant 10:10.18 10:34.59
14 Shannon Trevor SO-2 Northeastern 10:11.67 10:23.91
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Rachael Woodruff JR-3 Connecticut 10:06.91 9:42.88 7:48.71 10:00.90 12:55.17 10:42.97 12:43.15
5 Caroline Webb SR-4 Connecticut 11:20.34 8:13.70 11:14.32 10:02.07 7:07.47 10:56.26 10:20.14
15 Sophie Coughlin JR-3 Connecticut 7:34.62 12:11.07 11:09.63 10:14.34 10:02.06 7:40.76 9:00.62
16 Silas Rutherford FR-1 Northeastern 11:52.96 11:34.20 7:36.55 10:25.40 10:00.39 10:37.91 13:08.01
17 Jennifer Lutz   Battle Road Track Club 10:58.60 7:56.70 9:11.97 10:27.23 11:36.23 12:57.77 7:50.43
19 Macenna Hansen JR-3 Dartmouth 7:27.59 7:52.80 11:39.75 10:30.40 8:55.84 7:21.28 8:30.63
20 Victoria Lombardi SR-4 Stonehill 13:40.88 11:59.07 10:42.71 10:36.34 9:07.26 13:47.25 11:39.98
21 Sydney Packard Senior Old Goat Track Club 13:22.81 9:58.92 7:51.50 10:37.15 12:44.58 9:27.07 8:10.61
22 Mia Pestle SR-4 Quinnipiac 7:27.96 10:46.34 11:05.54 10:39.94 8:12.76 12:28.73 13:13.53
23 Sophia Dimuccio SO-2 Rhode Island 8:13.58 11:51.53 13:21.27 10:41.01 11:19.47 9:11.27 7:28.71
27 Paige Davis SR-4 Holy Cross 9:58.57 10:37.61 9:39.06 10:50.62 13:26.77 8:33.99 9:13.03
  Kayla Ondy FR-1 Bryant DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
18 Claire Kelly SO-2 Providence 10:28.61 11:18.90 12:15.48
24 Jordan Malloy FR-1 Stonehill 10:41.62 7:29.14 11:07.29
25 Emily Young FR-1 Stonehill 10:46.51 10:20.65 11:31.77
26 Olivia Skapczynski FR-1 Rhode Island 10:46.80 14:00.84 13:15.57
28 Casey Curran FR-1 Bryant 10:55.87 12:14.58 9:56.85
29 Sarah Ossing JR-3 WPI 10:56.75 14:00.64 8:06.00
30 Juliana Cancellieri SO-2 Central Connecticut 10:56.88 11:29.73 12:48.55
31 Brynne Wright SO-2 Rhode Island 11:01.01 7:42.71 11:14.23
32 Rebecca Erhard SR-4 Stonehill 11:02.21 8:03.42 13:14.66
33 Maura Doherty SR-4 Holy Cross 11:05.32 13:18.39 11:11.98
34 Jillian Callahan SR-4 Stonehill 11:28.50 13:32.43 8:01.95
35 Beth Irwin FR-1 WPI 11:32.42 13:02.44 12:48.59
36 Grace Sullivan SO-2 Bryant 11:46.74 11:46.74 10:43.14