January 15, 2023
|
The TRACK at New Balance - Boston, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: DIII New England NEICAAA IC4A/ECAC

Women's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Lauren Yeboah-Kodie JR-3 Brown 9.67 8.71
2 Trinity Smith SR-4 Rhode Island 11.08 8.72
3 Josefina Biernacki FR-1 Harvard 9.28 8.75
4 Fabiola Belibi FR-1 Harvard 8.06 8.76
5 Felicia Quainoo JR-3 Connecticut 8.16 8.77
6 Emily Lavarnway SR-4 Connecticut 8.64 9.00
7 A'liyah Thomas SO-2 Connecticut 8.24 9.05

Women's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jailya Ash SO-2 Connecticut 8.72 8.11 6.98 7.15 10.56 8.03
2 A'liyah Thomas SO-2 Connecticut 8.80 8.19 10.39 9.86 8.89 10.48
3 Josefina Biernacki FR-1 Harvard 8.82 7.24 9.44 8.38 10.32 10.32
4 Trinity Smith SR-4 Rhode Island 8.83 9.54 9.36 7.60 7.69 9.54
5 Emily Lavarnway SR-4 Connecticut 8.85 10.09 7.88 6.46 8.32 9.56
6 Felicia Quainoo JR-3 Connecticut 8.88 7.29 6.22 7.37 9.51 7.73
7 Fabiola Belibi FR-1 Harvard 8.95 7.07 6.99 10.48 6.81 7.25
8 Lauren Yeboah-Kodie JR-3 Brown 8.85 8.41 7.70 6.20 10.45 7.53
9 Lillian Kirry JR-3 UMass Amherst 8.92 10.98 9.28 10.71 8.30 9.82
10 Ella Grey SO-2 Holy Cross 8.93 6.70 8.04 10.90 6.70 8.93
11 Jada Johnson SO-2 Harvard 8.99 7.83 6.30 7.56 11.69 10.88
12 Brooke Ury JR-3 Brown 9.01 6.85 8.47 10.55 11.45 9.46
13 Virsavia Goretoy SO-2 Rhode Island 9.03 10.39 7.59 8.22 11.47 7.50
14 Adriana Phan SO-2 UMass Amherst 9.04 7.15 10.40 6.78 11.48 9.95
15 Katelyn Gorgenyi SO-2 UMass Amherst 9.12 6.66 11.13 6.39 11.40 11.59
16 Nakala Nadeau SO-2 Elmhurst 9.16 7.33 9.81 10.17 8.34 11.18
17 Celia Kulis FR-1 Holy Cross 9.16 8.43 11.82 10.45 9.16 6.78
18 Chiamaka Odenigbo JR-3 Brown 9.17 6.70 11.19 11.74 6.88 11.01
19 Katelyn Reid SO-2 Connecticut 9.23 9.51 7.20 7.94 10.53 11.63
20 Anna Davis SR-4 Northeastern 9.24 9.34 10.63 10.63 9.15 8.50
21 Madison Rousseau SO-2 Stonehill 9.28 10.58 10.95 7.43 9.28 11.42
22 Elizabeth Lee JR-3 UMass Amherst 9.31 6.89 10.90 8.29 9.78 7.08
23 Megan Frazee   UNAT-UMass Amherst 9.33 7.65 12.13 7.84 9.15 7.19
24 Makaya Fofana FR-1 Brown 9.34 8.69 9.72 7.85 7.20 11.21
25 Darcy Cochran JR-3 Maine 9.38 9.85 9.76 11.35 8.16 9.95
26 Maegan Feeney FR-1 Connecticut 9.38 10.42 8.54 6.57 8.45 11.35
27 Kennedee Cox SR-4 Northeastern 9.45 7.28 10.68 10.97 8.51 9.64
28 Jackie Edoro FR-1 Rhode Island 9.48 12.14 11.85 7.02 7.49 12.14
29 Alyssa Elliott SO-2 Connecticut 9.50 11.31 11.02 11.21 8.36 9.12
30 Adrienne Usher FR-1 Brown 9.54 7.45 10.88 10.69 11.17 11.26
31 Simone Dunbar FR-1 Brown 9.58 9.01 10.73 8.63 9.49 12.36
32 Alexandra Gonet SR-4 UMass Amherst 9.58 11.69 10.45 7.96 10.25 6.71
33 Lauren Clark SO-2 Holy Cross 9.59 8.44 7.39 6.81 7.58 10.94
34 Grace Yost JR-3 Bryant 9.69 6.98 12.21 12.21 12.41 8.24
35 Alyvia Caruso FR-1 Rhode Island 9.80 8.82 7.35 7.75 7.75 12.06
36 Jane Feeney SO-2 Holy Cross 9.81 9.72 7.17 11.97 11.97 6.87
37 Cassidy Becker JR-3 Stonehill 9.88 12.06 10.87 11.76 9.19 7.91
38 Aneka Andrews FR-1 Stonehill 9.97 7.68 10.97 11.17 11.37 6.98
39 Alissa Hurd SO-2 Central Connecticut 10.00 12.60 9.90 8.80 8.80 11.60
40 Corryn Fisher FR-1 WPI 10.04 10.75 11.65 12.05 11.15 8.04
41 Emma Phelps JR-3 Connecticut 10.16 7.12 11.69 11.08 10.47 11.89
42 Erika Lawson SO-2 Maine 10.22 9.30 11.35 10.74 11.04 7.98
43 Beth Brown FR-1 WPI 10.22 9.61 13.19 11.76 8.38 11.45
44 Lydia Beers FR-1 WPI 10.39 10.19 11.23 10.81 11.12 10.29
45 Natalee Barber FR-1 Northeastern 10.54 9.38 9.81 9.17 9.07 10.23
46 De'ja Salahuddin SO-2 Central Connecticut 10.76 11.62 12.81 12.70 9.37 11.09
47 Liliana MacDonald Junior Unattached 10.89 8.61 11.44 8.93 12.09 12.96
48 Emily Fedor SO-2 Central Connecticut 11.19 7.84 8.17 11.08 9.52 12.76
49 Grace Buser Freshman Austin Prep 11.48 11.25 8.50 11.60 13.78 9.07
50 Lauren Coutu FR-1 WPI 11.61 11.73 8.13 10.80 14.75 14.05
51 Rebecca Gracia JR-3 Stonehill 11.62 9.88 11.97 14.53 13.37 10.11
52 Bailey Allmon FR-1 WPI 13.75 17.33 13.48 10.87 11.00 10.45
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Emily Lavarnway SR-4 Connecticut 8.85
12 Brooke Ury JR-3 Brown 9.01
17 Celia Kulis FR-1 Holy Cross 9.16
19 Katelyn Reid SO-2 Connecticut 9.23
24 Makaya Fofana FR-1 Brown 9.34
30 Adrienne Usher FR-1 Brown 9.54
43 Beth Brown FR-1 WPI 10.22
52 Bailey Allmon FR-1 WPI 13.75
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 Trinity Smith SR-4 Rhode Island 7.95 7.24 8.83
11 Jada Johnson SO-2 Harvard 7.20 7.38 8.99
13 Virsavia Goretoy SO-2 Rhode Island 10.66 9.30 9.03
33 Lauren Clark SO-2 Holy Cross 9.50 8.64 9.59
34 Grace Yost JR-3 Bryant 8.92 11.73 9.69
38 Aneka Andrews FR-1 Stonehill 10.87 10.37 9.97
45 Natalee Barber FR-1 Northeastern 11.81 10.44 10.54
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jailya Ash SO-2 Connecticut 8.72 10.99 7.50 7.76 6.89 7.15 10.99
14 Adriana Phan SO-2 UMass Amherst 9.04 8.32 8.14 11.58 7.96 9.68 10.49
20 Anna Davis SR-4 Northeastern 9.24 8.41 6.93 7.40 7.03 10.81 8.32
27 Kennedee Cox SR-4 Northeastern 9.45 10.02 7.94 7.47 6.90 8.70 10.87
29 Alyssa Elliott SO-2 Connecticut 9.50 9.50 10.74 10.55 7.89 10.93 8.36
37 Cassidy Becker JR-3 Stonehill 9.88 8.80 8.60 10.77 8.70 9.88 9.39
51 Rebecca Gracia JR-3 Stonehill 11.62 12.67 12.09 13.02 9.53 14.41 14.53
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
7 Fabiola Belibi FR-1 Harvard 8.86 8.95 7.25
18 Chiamaka Odenigbo JR-3 Brown 10.27 9.17 8.90
23 Megan Frazee   UNAT-UMass Amherst 7.84 9.33 11.11
25 Darcy Cochran JR-3 Maine 11.64 9.38 12.20
31 Simone Dunbar FR-1 Brown 12.17 9.58 10.83
35 Alyvia Caruso FR-1 Rhode Island 7.26 9.80 12.16
44 Lydia Beers FR-1 WPI 7.59 10.39 7.90
49 Grace Buser Freshman Austin Prep 8.15 11.48 10.45
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Josefina Biernacki FR-1 Harvard 6.18 8.82 10.32 7.24 7.77
9 Lillian Kirry JR-3 UMass Amherst 7.05 8.92 9.55 10.89 9.55
15 Katelyn Gorgenyi SO-2 UMass Amherst 11.86 9.12 8.12 7.48 11.59
26 Maegan Feeney FR-1 Connecticut 9.85 9.38 8.82 11.45 11.07
28 Jackie Edoro FR-1 Rhode Island 9.58 9.48 9.67 12.23 8.25
46 De'ja Salahuddin SO-2 Central Connecticut 12.49 10.76 9.15 8.72 7.54
47 Liliana MacDonald Junior Unattached 7.74 10.89 8.72 12.53 8.50
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Felicia Quainoo JR-3 Connecticut 6.93 8.17 8.08 8.71 8.88 10.48
10 Ella Grey SO-2 Holy Cross 11.26 6.43 6.61 9.83 8.93 6.25
16 Nakala Nadeau SO-2 Elmhurst 11.73 10.35 7.06 11.55 9.16 6.78
21 Madison Rousseau SO-2 Stonehill 6.78 7.34 6.69 8.08 9.28 11.60
41 Emma Phelps JR-3 Connecticut 9.55 10.37 10.67 12.81 10.16 10.77
42 Erika Lawson SO-2 Maine 10.53 9.41 12.57 7.67 10.22 8.59
48 Emily Fedor SO-2 Central Connecticut 10.08 7.84 12.87 9.63 11.19 13.77
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 A'liyah Thomas SO-2 Connecticut 9.95 10.04 8.45 10.39 8.80
8 Lauren Yeboah-Kodie JR-3 Brown 9.30 9.12 7.53 7.00 8.85
22 Elizabeth Lee JR-3 UMass Amherst 11.64 6.89 6.71 6.61 9.31
32 Alexandra Gonet SR-4 UMass Amherst 6.71 11.69 9.68 7.48 9.58
36 Jane Feeney SO-2 Holy Cross 11.87 10.01 7.66 10.70 9.81
39 Alissa Hurd SO-2 Central Connecticut 7.10 7.10 10.20 10.00 10.00
40 Corryn Fisher FR-1 WPI 8.94 11.25 8.44 13.06 10.04
50 Lauren Coutu FR-1 WPI 14.17 8.25 8.83 11.73 11.61