May 11-12, 2023
|
Baldwin-Wallace - Berea, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA AARTFC

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Christopher Hunter Junior Unattached 12:37.90 14:11.57 17:35.95
2 Ryan Meadows SO-2 Youngstown St. 12:31.40 14:13.86 16:21.94
3 Zane Aldrich JR-3 Northwood 12:12.30 14:21.53 16:04.92
4 Nathan Moore FR-1 Walsh 15:15.81 14:32.20 12:56.26
5 Owen White JR-3 Roberts Wesleyan 11:48.75 14:35.00 15:53.75
6 Hunter Hoover SR-4 Shawnee State 16:39.70 14:36.93 17:14.78
7 Tyler Jenkins FR-1 Rio Grande 10:37.61 14:45.57 16:22.99
8 Chase Balko SO-2 Malone 10:41.73 14:51.28 11:08.46
9 Blake Kasper JR-3 Roberts Wesleyan 13:22.88 14:52.08 12:56.11
10 Joe Backus JR-3 John Carroll 10:43.06 14:53.13 14:26.34
11 Alex Morris JR-3 Shawnee State 10:44.08 14:54.55 15:48.23
12 Luke Baun SR-4 Youngstown St. 11:39.53 14:56.83 17:29.30
13 Jackson Doran Sophomore Unattached 16:22.87 15:01.71 13:58.59
14 Zachary Hall SO-2 Roberts Wesleyan 18:43.67 15:06.18 13:17.44
15 Dave Russo SR-4 Baldwin Wallace 10:34.61 15:06.58 19:20.43
16 Lane Goble SO-2 Malone 12:07.35 15:09.18 13:38.27
17 Jack Root SO-2 John Carroll 10:54.76 15:09.38 17:16.70
18 Anthony Toskin JR-3 Walsh 13:40.99 15:12.21 18:05.53
19 Julian Shrock JR-3 Walsh 16:55.49 15:14.85 19:03.57
20 Josiah Hicks FR-1 Malone 14:47.75 15:15.20 16:37.57
21 Logan Boggs JR-3 Shawnee State 14:39.29 15:25.56 12:48.22
22 Aaron Guzman JR-3 Ohio Northern 11:34.89 15:26.52 16:12.85
23 John Shoemaker SO-2 John Carroll 16:05.23 15:28.10 16:23.79
24 Kyle Woods FR-1 Walsh 13:19.05 15:29.12 18:53.53
25 Matt Parker SR-4 Walsh 17:43.83 15:33.18 13:50.53
26 Trevor Cross SR-4 Cedarville 13:13.23 15:33.21 17:06.54
27 Joey Buehner JR-3 Walsh 16:49.26 15:43.23 12:06.29
28 Alex Kowalak Sophomore Unattached 14:47.84 15:44.51 18:53.42
29 Nick Dascani JR-3 Baldwin Wallace 14:25.21 15:50.78 19:00.94
30 Benji House JR-3 Walsh 16:41.15 15:53.47 14:08.59
31 Justin Arnold SO-2 Mount Union 12:05.51 15:54.61 15:35.52
32 JT Basco SO-2 Ohio Northern 14:00.32 15:54.91 14:48.07
33 Michael Sanders SR-4 Roberts Wesleyan 13:22.88 15:55.81 14:01.12
34 Joseph Kelly SO-2 Baldwin Wallace 11:30.19 15:58.59 18:22.38
35 Brian Standley FR-1 John Carroll 17:54.04 15:58.96 14:51.84
36 Griffin Littler FR-1 Walsh 17:54.67 15:59.52 14:04.38
37 Trent Babcock SO-2 Ohio Northern 14:23.66 15:59.62 18:33.16
38 Nicholas Kiplinger FR-1 Ohio Northern 11:41.92 16:01.53 18:06.53
39 Payton Herron SO-2 Ohio Christian 14:35.06 16:01.60 12:39.67
40 Joshua Gosselin FR-1 Point Park 12:30.33 16:01.96 20:12.07
41 Bennett Kerr SO-2 PSU-Behrend 13:09.11 16:02.33 20:02.92
42 Skylar Dawson SR-4 Ohio Northern 20:20.97 16:09.02 15:01.19
43 Brady Sundin FR-1 St. Vincent (Pa.) 18:36.11 16:10.53 18:26.41
44 Adam Hellman SO-2 Ohio Northern 13:13.73 16:19.91 15:50.52
45 Donovan Brown SO-2 Ohio Northern 15:43.72 16:23.04 18:40.67
46 Jason Springer SO-2 Rio Grande 13:17.88 16:25.03 17:43.84
47 Ethan Kemp FR-1 Ohio Northern 20:24.29 16:51.81 15:40.99
48 Matthew Perry SO-2 Baldwin Wallace 11:56.65 17:03.78 18:05.21
  Ryan Karker JR-3 Roberts Wesleyan DNF DNF DNF
  Hunter Moore SO-2 Roberts Wesleyan DNF DNF DNF
  Jaxon Bunting SO-2 Roberts Wesleyan DNF DNF DNF
  Landon Schreib SO-2 Roberts Wesleyan DNF DNF DNF
  Lee Sortore SR-4 Roberts Wesleyan DNF DNF DNF
  Dominic Delmoro SO-2 John Carroll DNF DNF DNF
  Eric Rupe   Unattached DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Christopher Hunter Junior Unattached 14:11.57 16:44.86 18:27.05 10:13.13
2 Ryan Meadows SO-2 Youngstown St. 14:13.86 12:31.40 10:14.78 10:40.40
3 Zane Aldrich JR-3 Northwood 14:21.53 14:12.92 13:38.46 16:47.99
4 Nathan Moore FR-1 Walsh 14:32.20 13:39.87 13:31.15 13:39.87
5 Owen White JR-3 Roberts Wesleyan 14:35.00 15:27.50 18:22.50 12:15.00
6 Hunter Hoover SR-4 Shawnee State 14:36.93 18:24.94 16:57.24 11:24.01
7 Tyler Jenkins FR-1 Rio Grande 14:45.57 15:03.29 16:31.84 13:52.44
8 Chase Balko SO-2 Malone 14:51.28 12:01.94 14:15.63 15:53.67
9 Blake Kasper JR-3 Roberts Wesleyan 14:52.08 16:12.37 18:17.26 18:08.34
10 Joe Backus JR-3 John Carroll 14:53.13 11:27.71 11:27.71 16:40.31
11 Alex Morris JR-3 Shawnee State 14:54.55 10:53.03 14:36.66 15:57.17
12 Luke Baun SR-4 Youngstown St. 14:56.83 15:59.61 14:11.99 18:41.04
13 Jackson Doran Sophomore Unattached 15:01.71 16:40.90 19:32.23 16:40.90
14 Zachary Hall SO-2 Roberts Wesleyan 15:06.18 17:58.36 16:09.62 12:23.07
15 Dave Russo SR-4 Baldwin Wallace 15:06.58 18:44.16 12:32.47 14:39.39
16 Lane Goble SO-2 Malone 15:09.18 13:10.99 16:12.83 15:27.37
19 Julian Shrock JR-3 Walsh 15:14.85 14:01.67 12:02.74 14:10.81
20 Josiah Hicks FR-1 Malone 15:15.20 18:45.70 13:43.68 11:35.56
23 John Shoemaker SO-2 John Carroll 15:28.10 17:00.91 14:13.86 19:47.97
25 Matt Parker SR-4 Walsh 15:33.18 16:10.51 16:38.51 16:57.17
26 Trevor Cross SR-4 Cedarville 15:33.21 11:11.92 11:49.24 11:02.58
  Lee Sortore SR-4 Roberts Wesleyan DNF DNF DNF DNF
  Eric Rupe   Unattached DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
17 Jack Root SO-2 John Carroll 16:49.42 15:00.29 15:09.38
18 Anthony Toskin JR-3 Walsh 18:42.02 19:00.27 15:12.21
21 Logan Boggs JR-3 Shawnee State 20:03.23 11:43.43 15:25.56
22 Aaron Guzman JR-3 Ohio Northern 16:59.18 19:55.21 15:26.52
24 Kyle Woods FR-1 Walsh 14:24.09 18:44.24 15:29.12
27 Joey Buehner JR-3 Walsh 13:02.88 11:28.56 15:43.23
28 Alex Kowalak Sophomore Unattached 11:01.16 12:35.61 15:44.51
29 Nick Dascani JR-3 Baldwin Wallace 11:43.58 15:31.77 15:50.78
30 Benji House JR-3 Walsh 13:11.38 11:26.50 15:53.47
31 Justin Arnold SO-2 Mount Union 16:04.16 20:41.00 15:54.61
32 JT Basco SO-2 Ohio Northern 15:16.72 11:56.19 15:54.91
33 Michael Sanders SR-4 Roberts Wesleyan 13:32.44 18:38.30 15:55.81
34 Joseph Kelly SO-2 Baldwin Wallace 16:36.94 13:34.81 15:58.59
35 Brian Standley FR-1 John Carroll 12:08.81 17:34.86 15:58.96
36 Griffin Littler FR-1 Walsh 18:42.64 14:33.17 15:59.52
37 Trent Babcock SO-2 Ohio Northern 19:49.93 17:25.99 15:59.62
38 Nicholas Kiplinger FR-1 Ohio Northern 16:20.76 15:03.84 16:01.53
39 Payton Herron SO-2 Ohio Christian 17:28.15 13:46.98 16:01.60
40 Joshua Gosselin FR-1 Point Park 19:33.60 11:32.62 16:01.96
41 Bennett Kerr SO-2 PSU-Behrend 14:45.35 14:45.35 16:02.33
42 Skylar Dawson SR-4 Ohio Northern 20:11.28 17:45.93 16:09.02
43 Brady Sundin FR-1 St. Vincent (Pa.) 20:03.46 17:18.47 16:10.53
44 Adam Hellman SO-2 Ohio Northern 15:01.52 20:44.49 16:19.91
45 Donovan Brown SO-2 Ohio Northern 15:24.06 14:25.08 16:23.04
46 Jason Springer SO-2 Rio Grande 20:21.44 17:53.69 16:25.03
47 Ethan Kemp FR-1 Ohio Northern 13:29.45 17:22.17 16:51.81
48 Matthew Perry SO-2 Baldwin Wallace 15:31.64 19:27.11 17:03.78
  Landon Schreib SO-2 Roberts Wesleyan DNF DNF DNF
  Hunter Moore SO-2 Roberts Wesleyan DNF DNF DNF
  Ryan Karker JR-3 Roberts Wesleyan DNF DNF DNF
  Jaxon Bunting SO-2 Roberts Wesleyan DNF DNF DNF
  Dominic Delmoro SO-2 John Carroll DNF DNF DNF