February 18, 2023
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL
|
Timing: Elite Timing
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Andrew Stowe FR-1 Embry-Riddle 15:00.73 12:00.59 10
2 Zach Fenton SO-2 West Florida 15:01.76 18:29.17 8
3 Matthew Taddeo   PRS 15:10.15 16:50.27 6
4 Jordon Garman   DEHJ/New South 15:12.08 14:35.60 5
5 Jayven Garcia Freshman UNAT-Daytona State College 15:27.18 14:22.28 4
6 Thomas Hellenbrand   Jacksonville 15:32.88 13:22.28 3
7 Simon Cole FR-1 Embry-Riddle 15:41.54 11:17.91 2
8 Nathan Deboutez FR-1 West Florida 15:41.75 15:51.17 1
9 Brandon Santangelo FR-1 Embry-Riddle 15:42.28 14:17.48 -
10 Jacob Willis   Unattached 15:44.84 11:58.08   
11 Riley Maher   Jacksonville 15:45.28 13:51.85 -
12 Steven Lazar   Knight Runners 16:09.71 11:18.80 -
13 Julian Pomales Freshman UNAT-Daytona State College 16:16.08 16:35.61 -
14 Owen Skelton   Jacksonville 16:18.32 15:00.06 -
15 Cademon Galloway FR-1 West Florida 16:18.78 16:28.57 -
16 Sam Henery   Raider Track Club 16:20.69 16:30.50 -
17 Ethan Stout FR-1 Embry-Riddle 16:25.09 16:15.24 -
18 Ryan Musil SO-2 Embry-Riddle 16:26.27 20:42.70 -
19 Evan Patel   Knight Runners 16:28.56 12:41.20 -
20 Nicolas Arciniegas   Jacksonville 16:29.55 21:06.63 -
21 Brendan Hamilton Freshman UNAT-Daytona State College 16:29.86 16:49.66 -
22 Lewis Perry   Jacksonville 16:31.47 13:42.92 -
23 Ivan Marin-Padilla Freshman UNAT-Daytona State College 16:40.52 14:10.45 -
24 Karl Glick Freshman Unattached 16:46.32 18:26.96   
25 Michael Cowles SO-2 Florida Tech 16:49.44 20:01.24 -
26 Julian Yerger   Knight Runners 16:53.22 14:51.64 -
27 Sebastian Kruger-Lagomarsino   Raider Track Club 16:54.13 20:16.96 -
28 Ivan De La Cruz SO-2 West Florida 17:01.59 16:51.38 -
29 Jacob Bormet Freshman UNAT-Daytona State College 17:04.85 12:28.14 -
30 Joe Royston   Raider Track Club 17:05.59 19:18.92 -
31 Luke Aagaard SO-2 Florida Tech 17:40.78 16:37.14 -
32 Brennan Lackey FR-1 Florida Tech 17:52.29 15:43.62 -
33 Brycen Haner FR-1 Florida Tech 18:04.96 17:21.57 -
34 Joey Gurtis   Knight Runners 18:08.34 19:35.41 -
35 Mike Klein SO-2 Embry-Riddle 18:15.68 23:00.56 -
36 Andrew Blanchette   Jacksonville 18:23.71 15:49.19 -
37 Rey Permaul   Raider Track Club 18:25.33 21:00.08 -
38 Pete Hopfe FR-1 Embry-Riddle 18:32.99 20:13.16 -
39 Robert Caponegro-Kees   Knight Runners 19:17.48 16:47.01 -
40 Nick Porcelli   Knight Runners 19:19.39 24:09.24 -
  Jerzy Dobrowolski   Knight Runners DNS DNS   
  Simon DeVoss Senior Unattached DNS DNS   
  Connor O'Flynn FR-1 Embry-Riddle DNS DNS   
  Micah Blair FR-1 Embry-Riddle DNS DNS   
  Gavin Weinheimer FR-1 Embry-Riddle DNS DNS   
  Bartosz Kwiecinski SR-4 Embry-Riddle DNS DNS   
  Christian Pastrana Sophomore UNAT-Daytona State College DNS DNS   
  Giuliano Gencarelli Junior Unattached DNS DNS   
  Matthew Labrato Senior Unattached DNS DNS   
  Steven Ritchie FR-1 Florida College DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Andrew Stowe FR-1 Embry-Riddle 16:21.80 11:42.57 15:00.73 19:21.95 12:54.63 13:12.65 10
2 Zach Fenton SO-2 West Florida 15:46.85 13:04.54 15:01.76 18:29.17 18:29.17 19:05.24 8
3 Matthew Taddeo   PRS 15:37.46 15:55.66 15:10.15 19:25.00 16:22.97 13:39.14 6
4 Jordon Garman   DEHJ/New South 17:10.65 12:27.91 15:12.08 18:14.50 12:18.79 15:02.96 5
5 Jayven Garcia Freshman UNAT-Daytona State College 11:07.57 19:28.25 15:27.18 14:31.55 15:27.18 19:46.79 4
6 Thomas Hellenbrand   Jacksonville 19:16.78 14:18.25 15:32.88 15:14.23 15:42.21 16:28.86 3
7 Simon Cole FR-1 Embry-Riddle 15:22.71 12:04.99 15:41.54 16:47.45 20:24.01 16:00.37 2
8 Nathan Deboutez FR-1 West Florida 14:17.00 15:22.92 15:41.75 14:45.25 12:52.24 18:12.43 1
9 Brandon Santangelo FR-1 Embry-Riddle 11:27.87 16:10.55 15:42.28 10:59.60 16:10.55 17:16.51 -
10 Jacob Willis   Unattached 11:48.63 19:22.16 15:44.84 11:20.29 18:53.81 13:23.12   
11 Riley Maher   Jacksonville 12:07.87 15:45.28 15:45.28 18:44.89 11:39.51 19:13.25 -
12 Steven Lazar   Knight Runners 11:38.20 20:21.84 16:09.71 15:40.62 14:03.65 14:03.65 -
13 Julian Pomales Freshman UNAT-Daytona State College 12:41.35 15:37.04 16:16.08 18:03.45 12:31.59 11:23.26 -
15 Cademon Galloway FR-1 West Florida 14:40.91 12:04.30 16:18.78 16:38.36 16:38.36 21:02.63 -
17 Ethan Stout FR-1 Embry-Riddle 19:12.56 15:45.69 16:25.09 15:35.84 20:11.66 20:01.81 -
20 Nicolas Arciniegas   Jacksonville 13:21.54 18:18.40 16:29.55 15:10.39 15:40.08 16:19.66 -
22 Lewis Perry   Jacksonville 17:21.05 15:12.16 16:31.47 17:01.22 16:01.73 19:59.68 -
23 Ivan Marin-Padilla Freshman UNAT-Daytona State College 18:10.57 11:50.37 16:40.52 14:30.46 14:50.47 12:00.38 -
24 Karl Glick Freshman Unattached 21:07.97 21:48.22 16:46.32 12:24.68 12:24.68 13:04.93   
25 Michael Cowles SO-2 Florida Tech 15:18.59 19:41.05 16:49.44 21:11.90 13:07.37 21:11.90 -
  Micah Blair FR-1 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Gavin Weinheimer FR-1 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Giuliano Gencarelli Junior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Simon DeVoss Senior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Bartosz Kwiecinski SR-4 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
14 Owen Skelton   Jacksonville 16:18.32 12:52.88 17:26.81 15:48.97 16:08.54 -
16 Sam Henery   Raider Track Club 16:20.69 13:33.98 15:51.27 12:35.14 15:21.85 -
18 Ryan Musil SO-2 Embry-Riddle 16:26.27 16:55.86 12:09.84 19:23.80 13:38.61 -
19 Evan Patel   Knight Runners 16:28.56 20:06.05 18:56.85 16:58.22 19:36.39 -
21 Brendan Hamilton Freshman UNAT-Daytona State College 16:29.86 13:01.99 17:29.26 21:16.92 12:32.30 -
26 Julian Yerger   Knight Runners 16:53.22 15:11.90 20:46.26 18:44.68 13:30.58 -
27 Sebastian Kruger-Lagomarsino   Raider Track Club 16:54.13 19:56.68 15:53.29 18:05.12 14:11.87 -
28 Ivan De La Cruz SO-2 West Florida 17:01.59 19:24.62 14:48.79 15:39.87 12:35.98 -
29 Jacob Bormet Freshman UNAT-Daytona State College 17:04.85 17:15.10 16:54.61 17:45.85 17:15.10 -
30 Joe Royston   Raider Track Club 17:05.59 17:56.87 12:59.45 16:14.31 14:00.99 -
31 Luke Aagaard SO-2 Florida Tech 17:40.78 14:29.84 13:15.59 16:58.35 21:34.16 -
32 Brennan Lackey FR-1 Florida Tech 17:52.29 19:18.08 18:56.63 13:24.22 15:00.73 -
33 Brycen Haner FR-1 Florida Tech 18:04.96 20:36.86 13:44.57 13:55.42 19:31.76 -
34 Joey Gurtis   Knight Runners 18:08.34 22:40.43 22:40.43 13:25.38 17:57.46 -
35 Mike Klein SO-2 Embry-Riddle 18:15.68 22:27.69 15:20.38 16:26.12 14:36.55 -
36 Andrew Blanchette   Jacksonville 18:23.71 16:00.23 21:31.34 18:23.71 19:40.97 -
37 Rey Permaul   Raider Track Club 18:25.33 13:37.95 17:30.07 17:52.17 15:39.53 -
38 Pete Hopfe FR-1 Embry-Riddle 18:32.99 21:19.94 16:30.57 15:01.53 15:01.53 -
39 Robert Caponegro-Kees   Knight Runners 19:17.48 22:45.83 13:30.24 17:56.46 23:08.98 -
40 Nick Porcelli   Knight Runners 19:19.39 21:26.93 21:50.11 24:32.43 22:48.08 -
  Jerzy Dobrowolski   Knight Runners DNS DNS DNS DNS DNS   
  Connor O'Flynn FR-1 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS DNS   
  Matthew Labrato Senior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS   
  Christian Pastrana Sophomore UNAT-Daytona State College DNS DNS DNS DNS DNS   
  Steven Ritchie FR-1 Florida College DNS DNS DNS DNS DNS