January 27-28, 2023
|
ARC-Indianapolis - Indianapolis, IN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Robin Aguilar-Gonzalez JR-3 Marian (Ind.) 3:25.16 3:46.20 4:23.02
2 Joe Barrett JR-3 Marian (Ind.) 3:09.73 3:15.00 4:23.51
3 Joseph Ashman   Flashes Track Club 5:42.49 4:19.55 4:27.57
4 Teagen Rodriguez FR-1 Indiana East 4:49.38 3:37.04 4:27.94
5 Braden Coate FR-1 Indiana East 4:02.77 5:39.88 4:29.74
6 Howard Hendricks JR-3 Marian (Ind.) 3:17.43 3:12.02 4:30.45
7 Brayden Henkle   Flashes Track Club 5:35.97 4:17.40 4:30.94
8 Matt Mitsch FR-1 IUPUI 5:27.94 3:34.11 4:31.02
9 Blake Hipkiss JR-3 Marian (Ind.) 4:39.64 5:14.93 4:31.49
10 Alex Parkhurst FR-1 IUPUI 4:07.31 5:12.54 4:31.77
11 Deion Guise FR-1 IUPUI 4:24.16 3:40.59 4:32.33
12 Keith Bye SO-2 IUPUI 5:25.43 3:38.78 4:33.47
13 Solomon Barket JR-3 IUPUI 4:09.13 4:25.56 4:33.77
14 Nick Frank SO-2 Marian (Ind.) 3:59.02 4:01.77 4:34.73
15 Adam Heitz FR-1 Marian (Ind.) 5:29.99 3:53.75 4:34.99
16 Grant Monnier SO-2 Marian (Ind.) 4:50.32 5:59.44 4:36.49
17 Clark Chustz FR-1 Marian (Ind.) 3:56.36 4:38.06 4:38.06
18 Evan Farmer   Flashes Track Club 3:59.92 5:20.82 4:38.97
19 Nick Pulos FR-1 IUPUI 4:53.63 4:20.07 4:39.64
20 Myles Smithson FR-1 Campbellsville 6:03.55 4:34.06 4:39.65
21 Aiden Tucker SO-2 Campbellsville 4:31.43 4:53.82 4:39.82
22 Collin Zollman   TKP Elite 4:45.63 5:19.24 4:40.03
23 Mitchell Hayward SO-2 Marian (Ind.) 3:33.07 3:19.05 4:40.35
24 Aaron Trejo SR-4 Indianapolis 5:00.17 5:50.67 4:40.53
25 Alex Forey   Flashes Track Club 4:52.08 3:39.06 4:40.84
26 Cameron Nocton FR-1 Indiana East 4:29.83 4:07.35 4:41.07
27 Cooper Trout   Flashes Track Club 5:29.83 5:24.19 4:41.90
28 Robert Lohman FR-1 Marian (Ind.) 4:09.12 5:22.73 4:43.09
29 Liam Arthur FR-1 Indianapolis 5:13.11 5:35.88 4:44.64
30 Ethan Walsh FR-1 Indianapolis 5:22.16 5:30.71 4:45.09
31 Deacon Hall   Flashes Track Club 5:23.93 4:18.00 4:46.66
32 Brady Hall Senior Unattached 4:58.20 5:06.81 4:46.73
33 Aaron Broderick SO-2 Marian (Ind.) 5:50.08 3:23.74 4:46.95
34 Alex Steen JR-3 Campbellsville 4:18.55 4:35.78 4:47.27
35 Lukas Smithson JR-3 Campbellsville 3:41.55 3:24.29 4:47.72
36 Justin Reedus   Flashes Track Club 4:49.11 5:18.03 4:49.11
37 Tanner Hayes SO-2 Kentucky Wesleyan 4:03.59 5:18.98 4:49.98
38 Andrew Wright   Flashes Track Club 4:32.72 6:04.61 4:56.43
39 Brandon Ellis FR-1 Indianapolis 3:55.56 6:24.64 4:58.17
40 Drew Holok SR-4 Marian (Ind.) 5:37.47 4:13.85 4:58.64
41 Benjamin Graf JR-3 Campbellsville 4:08.86 4:02.87 4:59.83
42 Owen Lackey   Flashes Track Club 4:26.01 6:11.81 5:02.28
43 Andrew Evans SO-2 Campbellsville 4:19.04 6:14.85 5:04.75
44 Brandon Albin SR-4 Indianapolis 5:17.32 4:13.25 5:05.11
45 Nathan Samuels FR-1 Marian (Ind.) 6:00.05 3:39.69 5:05.12
46 Mackennen Mullenhour JR-3 Campbellsville 6:19.46 3:39.52 5:13.60
47 Colten Smith Freshman Soca Speed 6:06.18 4:12.54 5:15.67
48 Evan Fleck   Eagle Creek Endurance Project 6:50.81 5:36.99 5:20.94
49 Tommy Ray SR-4 Thomas More 3:54.53 5:46.84 5:30.32
50 Nate Arachi FR-1 Campbellsville 4:25.01 4:25.01 5:35.45
  Caleb Flanagan SO-2 Campbellsville NT NT NT
  Nolan Flispart FR-1 Campbellsville NT NT NT
  Justin Amburgy JR-3 IUPUI NT NT NT
  David Klenk Senior UNAT-Thomas More NT NT NT
  Landon Harper SO-2 Kentucky Wesleyan NT NT NT
  Mason Schmitz   Hornet Track Club NT NT NT
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Robin Aguilar-Gonzalez JR-3 Marian (Ind.) 4:23.02
2 Joe Barrett JR-3 Marian (Ind.) 4:23.51
3 Joseph Ashman   Flashes Track Club 4:27.57
5 Braden Coate FR-1 Indiana East 4:29.74
6 Howard Hendricks JR-3 Marian (Ind.) 4:30.45
7 Brayden Henkle   Flashes Track Club 4:30.94
8 Matt Mitsch FR-1 IUPUI 4:31.02
9 Blake Hipkiss JR-3 Marian (Ind.) 4:31.49
10 Alex Parkhurst FR-1 IUPUI 4:31.77
11 Deion Guise FR-1 IUPUI 4:32.33
12 Keith Bye SO-2 IUPUI 4:33.47
13 Solomon Barket JR-3 IUPUI 4:33.77
15 Adam Heitz FR-1 Marian (Ind.) 4:34.99
  Justin Amburgy JR-3 IUPUI NT
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Teagen Rodriguez FR-1 Indiana East 4:54.74 5:05.46 3:55.79 3:26.32 5:42.97 4:27.94 5:08.14
14 Nick Frank SO-2 Marian (Ind.) 5:04.95 3:37.04 5:43.42 3:53.52 4:56.71 4:34.73 4:53.97
16 Grant Monnier SO-2 Marian (Ind.) 3:19.08 5:59.44 5:51.15 3:46.73 3:41.20 4:36.49 3:16.31
18 Evan Farmer   Flashes Track Club 3:48.76 3:29.23 3:48.76 4:52.92 3:18.07 4:38.97 5:40.35
19 Nick Pulos FR-1 IUPUI 5:24.39 5:49.55 4:00.49 5:27.18 5:49.55 4:39.64 5:46.76
21 Aiden Tucker SO-2 Campbellsville 5:27.39 3:41.06 5:46.98 3:27.07 3:15.88 4:39.82 4:34.23
22 Collin Zollman   TKP Elite 4:00.83 3:30.03 5:19.24 4:03.63 5:38.84 4:40.03 3:49.63
24 Aaron Trejo SR-4 Indianapolis 5:14.20 3:36.01 3:24.79 4:32.12 4:12.48 4:40.53 5:25.42
25 Alex Forey   Flashes Track Club 4:23.99 5:53.86 3:47.48 5:31.40 5:34.20 4:40.84 4:15.57
28 Robert Lohman FR-1 Marian (Ind.) 5:19.90 5:56.70 3:26.66 5:11.40 3:37.98 4:43.09 3:29.49
29 Liam Arthur FR-1 Indianapolis 5:21.65 3:53.41 4:33.26 4:27.57 4:44.64 4:44.64 5:38.73
32 Brady Hall Senior Unattached 4:49.60 4:49.60 5:35.48 5:55.55 5:41.21 4:46.73 4:09.46
33 Aaron Broderick SO-2 Marian (Ind.) 3:35.22 4:03.91 4:35.48 4:06.78 4:24.00 4:46.95 4:38.35
35 Lukas Smithson JR-3 Campbellsville 3:38.67 5:48.15 5:10.74 4:33.34 4:59.23 4:47.72 5:04.99
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
17 Clark Chustz FR-1 Marian (Ind.) 3:45.23 5:11.43 4:57.53 4:38.06 4:40.84
20 Myles Smithson FR-1 Campbellsville 4:06.10 5:35.58 4:14.49 4:39.65 4:36.86
23 Mitchell Hayward SO-2 Marian (Ind.) 4:29.14 3:49.89 4:43.16 4:40.35 3:19.05
26 Cameron Nocton FR-1 Indiana East 4:55.13 3:56.10 3:33.62 4:41.07 5:59.77
27 Cooper Trout   Flashes Track Club 4:27.81 4:56.00 6:00.84 4:41.90 4:05.26
30 Ethan Walsh FR-1 Indianapolis 3:59.48 5:16.45 5:16.45 4:45.09 5:33.56
31 Deacon Hall   Flashes Track Club 4:26.60 3:46.47 4:03.67 4:46.66 3:26.40
34 Alex Steen JR-3 Campbellsville 4:47.27 6:13.45 5:16.00 4:47.27 4:01.31
36 Justin Reedus   Flashes Track Club 3:54.18 3:33.95 6:01.39 4:49.11 4:23.09
37 Tanner Hayes SO-2 Kentucky Wesleyan 3:57.79 5:42.18 6:11.18 4:49.98 4:47.08
38 Andrew Wright   Flashes Track Club 4:20.86 5:05.33 3:36.40 4:56.43 5:20.15
40 Drew Holok SR-4 Marian (Ind.) 5:31.49 6:19.28 5:07.60 4:58.64 4:28.78
42 Owen Lackey   Flashes Track Club 5:14.38 5:20.42 3:58.81 5:02.28 5:41.58
45 Nathan Samuels FR-1 Marian (Ind.) 5:38.69 4:31.56 3:39.69 5:05.12 6:12.25
Men's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
39 Brandon Ellis FR-1 Indianapolis 4:58.17 3:43.63
41 Benjamin Graf JR-3 Campbellsville 4:59.83 4:41.84
43 Andrew Evans SO-2 Campbellsville 5:04.75 4:09.90
44 Brandon Albin SR-4 Indianapolis 5:05.11 4:22.40
46 Mackennen Mullenhour JR-3 Campbellsville 5:13.60 3:52.07
47 Colten Smith Freshman Soca Speed 5:15.67 3:44.13
48 Evan Fleck   Eagle Creek Endurance Project 5:20.94 6:12.29
49 Tommy Ray SR-4 Thomas More 5:30.32 6:13.27
50 Nate Arachi FR-1 Campbellsville 5:35.45 5:48.87
  Mason Schmitz   Hornet Track Club NT NT
  Landon Harper SO-2 Kentucky Wesleyan NT NT
  David Klenk Senior UNAT-Thomas More NT NT
  Nolan Flispart FR-1 Campbellsville NT NT
  Caleb Flanagan SO-2 Campbellsville NT NT