January 27-28, 2023
|
ARC-Indianapolis - Indianapolis, IN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Reagan Gilmore Junior Derby City AC 10:41.87
2 Lex Brookshire SO-2 Indianapolis 10:49.55
3 Leah Penick Sophomore Derby City AC 10:51.07
4 Hannah Wells SO-2 Indianapolis 10:54.06
5 Ali Ray FR-1 Marian (Ind.) 10:57.54
6 Savannah Faught FR-1 Thomas More 10:58.66
7 Morgan White Sophomore Derby City AC 10:59.15
8 Gabrielle Harrell SO-2 Indianapolis 11:19.56
9 Brooke Greenwell Sophomore Derby City AC 11:33.48
10 Kirsten Geary FR-1 Georgetown (Ky.) 11:38.12
11 Sarah Bertsch JR-3 Thomas More 11:43.93
12 Sarah Keal Junior Derby City AC 11:49.28
13 Isabel Wilber FR-1 Georgetown (Ky.) 11:56.18
14 Sarah Bailey JR-3 Georgetown (Ky.) 12:01.52
15 Lotte Gertler SO-2 Lindsey Wilson 12:01.96
16 Mari Hudson SR-4 Marian (Ind.) 12:03.70
17 Lucy Knutson SR-4 Kentucky Wesleyan 12:35.74
18 Olivia Long Sophomore Derby City AC 12:48.65
19 Raffa Gano FR-1 Kentucky Wesleyan 13:49.66
20 Taylor Field Junior Derby City AC 13:55.54
21 Katie Hasty JR-3 Marian (Ind.) 15:00.14
  Catherine Holtrup   Hornet Track Club NT
  Emily Garten Sophomore Unattached NT
  Havanna Kirk FR-1 Georgetown (Ky.) NT
  Laura Cuin-Casimiro SO-2 Lindsey Wilson NT
  Eliza Hagens SO-2 Lindsey Wilson NT
  Ellie Cates JR-3 IUPUI NT
  Sophie Reichard JR-3 IUPUI NT
  Mya Bross FR-1 Thomas More NT
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Reagan Gilmore Junior Derby City AC 7:35.73 11:20.39 10:41.87
2 Lex Brookshire SO-2 Indianapolis 12:33.48 9:18.62 10:49.55
3 Leah Penick Sophomore Derby City AC 8:14.82 8:47.37 10:51.07
4 Hannah Wells SO-2 Indianapolis 11:46.39 8:49.79 10:54.06
5 Ali Ray FR-1 Marian (Ind.) 10:37.82 11:50.15 10:57.54
6 Savannah Faught FR-1 Thomas More 8:00.83 8:53.52 10:58.66
7 Morgan White Sophomore Derby City AC 11:32.11 10:39.38 10:59.15
8 Gabrielle Harrell SO-2 Indianapolis 14:02.66 11:12.77 11:19.56
9 Brooke Greenwell Sophomore Derby City AC 13:31.38 10:38.01 11:33.48
11 Sarah Bertsch JR-3 Thomas More 8:33.87 14:39.92 11:43.93
12 Sarah Keal Junior Derby City AC 15:14.98 15:07.88 11:49.28
16 Mari Hudson SR-4 Marian (Ind.) 8:33.83 13:01.60 12:03.70
  Catherine Holtrup   Hornet Track Club NT NT NT
  Sophie Reichard JR-3 IUPUI NT NT NT
  Ellie Cates JR-3 IUPUI NT NT NT
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Kirsten Geary FR-1 Georgetown (Ky.) 13:01.90 11:38.12 10:21.33 10:07.37 12:26.99
13 Isabel Wilber FR-1 Georgetown (Ky.) 11:27.54 11:56.18 10:01.60 13:57.93 11:49.02
14 Sarah Bailey JR-3 Georgetown (Ky.) 14:40.26 12:01.52 9:51.65 10:27.73 14:11.40
15 Lotte Gertler SO-2 Lindsey Wilson 10:56.99 12:01.96 14:26.36 13:35.82 15:02.45
17 Lucy Knutson SR-4 Kentucky Wesleyan 14:21.55 12:35.74 14:21.55 9:41.92 14:21.55
18 Olivia Long Sophomore Derby City AC 16:08.50 12:48.65 9:05.75 9:21.12 14:20.89
19 Raffa Gano FR-1 Kentucky Wesleyan 10:13.95 13:49.66 10:05.66 17:50.27 15:20.93
20 Taylor Field Junior Derby City AC 10:01.59 13:55.54 17:57.85 12:06.92 10:26.66
21 Katie Hasty JR-3 Marian (Ind.) 11:51.11 15:00.14 12:18.12 12:09.12 13:39.13
  Mya Bross FR-1 Thomas More NT NT NT NT NT
  Eliza Hagens SO-2 Lindsey Wilson NT NT NT NT NT
  Laura Cuin-Casimiro SO-2 Lindsey Wilson NT NT NT NT NT
  Havanna Kirk FR-1 Georgetown (Ky.) NT NT NT NT NT
  Emily Garten Sophomore Unattached NT NT NT NT NT