January 27-28, 2023
|
ARC-Indianapolis - Indianapolis, IN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Andrew Bixler JR-3 Indianapolis 10:22.02 7:25.07 8:56.22 10:05.93
2 Tucker Burris FR-1 Indiana East 10:59.95 10:16.68 9:00.94 9:17.17
3 Nico Barrett SO-2 Indianapolis 6:57.14 9:07.16 9:01.74 6:51.73
4 Nyc Sigmon SR-4 Indianapolis 7:05.54 8:38.29 9:05.56 10:21.94
5 Mylan Nocton FR-1 Indiana East 7:42.16 8:15.18 9:10.19 10:27.22
6 Kyle Stanley FR-1 Indiana East 7:15.97 10:45.68 9:11.86 10:29.12
7 Richard Bower FR-1 Indiana East 7:22.45 8:50.94 9:13.06 7:22.45
8 Logan Wong SO-2 Indianapolis 9:14.03 6:38.91 9:14.03 7:12.15
9 Wyatt Beck FR-1 Indiana East 11:35.93 8:37.77 9:16.74 7:25.40
10 Nick Cummins SO-2 Lindsey Wilson 11:30.70 8:02.93 9:21.54 9:44.01
11 Blake Ellis SO-2 Indianapolis 11:43.13 7:01.88 9:22.50 7:30.00
12 Austin Shaffer SR-4 Thomas More 8:39.70 8:33.99 9:31.09 7:02.61
13 Nick Clark JR-3 Georgetown (Ky.) 9:30.50 11:08.47 9:36.26 9:07.45
14 Tanner Hayes SO-2 Kentucky Wesleyan 9:31.21 10:46.22 9:36.98 7:58.90
15 Wyatt Gatewood JR-3 Georgetown (Ky.) 9:48.08 7:57.45 9:42.25 6:59.22
16 Dixon Minton SO-2 Indiana East 9:40.45 7:13.87 9:46.31 11:31.85
17 Elijah Walters JR-3 Georgetown (Ky.) 8:30.51 8:12.91 9:46.79 6:50.76
18 Nick Lanter SO-2 Thomas More 9:02.22 8:50.43 9:49.36 11:23.66
19 Ben Kinsey JR-3 Georgetown (Ky.) 7:38.46 11:18.76 9:55.40 9:49.45
20 Austin Wenta FR-1 Indiana East 7:57.38 9:56.72 9:56.72 11:44.13
21 Caden Shumaker SO-2 Indiana East 10:38.59 10:50.53 9:56.81 12:26.02
22 Nate Stelflug   Unattached 7:53.87 10:50.05 10:07.52 12:45.48
23 Kyle Gutfreund SR-4 Thomas More 8:27.81 12:01.94 10:11.81 12:50.88
24 Jude Hawkins   Eagle Creek Endurance Project 13:25.30 9:42.30 10:19.46 9:42.30
25 Sam Peoples JR-3 Georgetown (Ky.) 10:35.96 8:48.92 10:29.66 12:23.00
26 Tommy Ray SR-4 Thomas More 13:58.58 10:52.23 11:05.54 11:32.17
  Lucas Liard JR-3 Indianapolis NT NT NT NT
  Justin Stearns SO-2 Lindsey Wilson NT NT NT NT
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Andrew Bixler JR-3 Indianapolis 8:56.22
2 Tucker Burris FR-1 Indiana East 9:00.94
3 Nico Barrett SO-2 Indianapolis 9:01.74
4 Nyc Sigmon SR-4 Indianapolis 9:05.56
5 Mylan Nocton FR-1 Indiana East 9:10.19
6 Kyle Stanley FR-1 Indiana East 9:11.86
7 Richard Bower FR-1 Indiana East 9:13.06
8 Logan Wong SO-2 Indianapolis 9:14.03
9 Wyatt Beck FR-1 Indiana East 9:16.74
10 Nick Cummins SO-2 Lindsey Wilson 9:21.54
11 Blake Ellis SO-2 Indianapolis 9:22.50
12 Austin Shaffer SR-4 Thomas More 9:31.09
18 Nick Lanter SO-2 Thomas More 9:49.36
  Lucas Liard JR-3 Indianapolis NT
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Nick Clark JR-3 Georgetown (Ky.) 8:32.88 8:38.64 9:07.45 9:53.55 11:54.57 9:36.26 12:17.62
14 Tanner Hayes SO-2 Kentucky Wesleyan 9:36.98 11:49.69 11:32.38 11:15.07 11:55.46 9:36.98 10:46.22
15 Wyatt Gatewood JR-3 Georgetown (Ky.) 12:31.11 8:38.21 12:36.93 8:55.67 7:10.87 9:42.25 7:57.45
16 Dixon Minton SO-2 Indiana East 10:27.36 7:02.15 7:08.01 6:50.42 8:24.23 9:46.31 11:02.53
17 Elijah Walters JR-3 Georgetown (Ky.) 8:18.78 11:50.02 11:38.28 12:07.62 7:49.44 9:46.79 12:31.10
19 Ben Kinsey JR-3 Georgetown (Ky.) 11:18.76 11:54.48 6:56.78 9:37.54 9:19.68 9:55.40 10:37.08
20 Austin Wenta FR-1 Indiana East 10:14.63 12:31.87 7:45.45 9:32.86 11:14.30 9:56.72 11:26.23
21 Caden Shumaker SO-2 Indiana East 11:08.43 11:26.34 11:20.37 11:26.34 12:55.86 9:56.81 9:21.01
22 Nate Stelflug   Unattached 10:31.82 10:37.90 11:26.50 11:14.35 11:44.73 10:07.52 9:49.30
23 Kyle Gutfreund SR-4 Thomas More 11:37.47 11:43.59 11:25.23 11:55.82 9:35.11 10:11.81 12:08.06
24 Jude Hawkins   Eagle Creek Endurance Project 7:56.99 8:09.38 8:52.74 12:04.77 9:17.52 10:19.46 9:42.30
25 Sam Peoples JR-3 Georgetown (Ky.) 8:36.33 9:14.10 9:45.59 9:20.40 10:17.07 10:29.66 11:13.74
26 Tommy Ray SR-4 Thomas More 10:38.92 8:19.16 12:58.69 8:25.81 11:52.13 11:05.54 13:12.00
  Justin Stearns SO-2 Lindsey Wilson NT NT NT NT NT NT NT