January 20, 2023
|
Rose-Hulman-Sports & Rec Center - Terre Haute, IN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAC HCAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Haiden Diemer-McKinney FR-1 Wabash 2:19.55 1:47.78 1:23.96 1:38.71 1:22.82 1:53.45 1:39.84 10
2 Jacob Eve JR-3 Rose-Hulman 2:33.26 2:27.27 2:09.31 2:02.13 1:31.00 1:59.73 1:41.77 8
3 Will Neubauer SO-2 Wabash 2:35.31 2:37.76 1:35.39 2:16.97 2:23.08 2:02.29 1:35.39 6
4 Jack Rutstein JR-3 DePauw 2:20.49 1:50.91 1:48.45 2:14.32 2:22.95 2:03.23 1:48.45 5
5 Aslan Henderson FR-1 Rose-Hulman 2:21.44 1:31.82 2:26.41 2:15.24 2:06.56 2:04.07 1:46.70 4
6 Aidan Makled JR-3 Wabash 2:12.79 2:17.85 1:38.64 2:27.96 2:06.46 2:06.46 2:26.70 -
7 Timothy Lueking FR-1 St. Mary-of-the-Woods 1:59.43 1:35.03 2:34.10 1:32.46 2:45.65 2:08.41 1:41.45 3
8 Elan Varhan SO-2 Rose-Hulman 1:40.20 2:23.88 2:44.43 1:53.05 2:17.46 2:08.46 1:51.76 -
9 Nolan Hughes SR-4 Wabash 1:41.42 2:30.15 2:44.64 2:35.42 1:45.37 2:11.71 1:51.96 -
10 Alec Smith JR-3 St. Mary-of-the-Woods 2:16.07 1:42.72 2:14.74 2:45.42 2:34.75 2:13.40 2:06.73 2
11 Gerrick Sheffer FR-1 Brescia 1:58.94 2:03.09 1:46.50 1:53.41 2:45.96 2:18.30 2:00.33 1
12 Brody Kurz FR-1 Brescia 1:47.02 2:20.65 2:46.64 2:42.06 2:55.82 2:32.88 2:49.70 -
13 James Barrow SR-4 Brescia 3:03.95 2:15.63 2:35.89 2:40.57 2:14.07 2:35.89 2:04.72 -
14 Nicholas Greer FR-1 Brescia 2:57.30 3:09.85 3:06.71 3:19.27 1:59.25 2:36.90 2:13.37 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Haiden Diemer-McKinney FR-1 Wabash 2:02.53 1:53.45 2:24.09 1:52.32 2:01.40 2:13.88 10
2 Jacob Eve JR-3 Rose-Hulman 2:08.12 1:59.73 1:31.00 1:35.79 1:48.96 1:29.80 8
3 Will Neubauer SO-2 Wabash 1:36.61 2:02.29 1:54.96 2:18.19 2:13.30 1:43.95 6
4 Jack Rutstein JR-3 DePauw 2:03.23 2:03.23 1:50.91 1:34.89 2:40.20 2:32.81 5
5 Aslan Henderson FR-1 Rose-Hulman 1:54.15 2:04.07 2:33.85 1:39.26 2:15.24 1:36.78 4
7 Timothy Lueking FR-1 St. Mary-of-the-Woods 2:13.55 2:08.41 1:50.44 1:41.45 1:29.89 1:41.45 3
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
6 Aidan Makled JR-3 Wabash 1:32.32 1:39.91 2:44.40 1:37.38 2:22.90 1:42.44 2:06.46 -
8 Elan Varhan SO-2 Rose-Hulman 2:20.03 1:32.50 2:26.45 1:54.33 2:36.73 2:45.72 2:08.46 -
9 Nolan Hughes SR-4 Wabash 2:06.45 2:42.01 2:05.13 2:23.57 2:30.15 2:38.06 2:11.71 -
10 Alec Smith JR-3 St. Mary-of-the-Woods 1:57.40 2:28.08 1:58.73 2:05.40 2:10.74 2:24.08 2:13.40 2
11 Gerrick Sheffer FR-1 Brescia 2:12.77 2:14.16 1:42.35 1:57.56 2:44.58 2:21.07 2:18.30 1
12 Brody Kurz FR-1 Brescia 1:51.61 2:25.24 1:57.72 2:42.06 2:51.23 2:29.83 2:32.88 -
13 James Barrow SR-4 Brescia 2:24.98 2:28.10 2:12.51 2:35.89 2:54.60 2:18.75 2:35.89 -
14 Nicholas Greer FR-1 Brescia 2:25.92 2:03.96 2:35.34 3:20.84 2:00.82 3:23.97 2:36.90 -