March 3, 2023
|
Tampa (O) - Tampa, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kamila Soja SO-2 Nova Southeastern 17:38.64 21:45.31 17:07.80 19:52.25 22:16.14 20:02.53 17:28.36
2 Cheyenne Durda SO-2 Stetson 19:30.28 17:36.36 17:15.64 12:04.95 20:22.06 21:13.84 18:07.43
3 Holly Little SR-4 Saint Leo 20:15.32 14:42.92 17:18.73 18:41.83 12:59.05 17:29.12 19:33.77
4 Ariana Anderson JR-3 Embry-Riddle 21:24.70 17:03.58 17:24.47 22:16.93 16:21.81 14:26.91 21:45.59
5 Madelyn Rodriguez SR-4 Palm Beach Atlantic 13:23.04 21:18.53 17:36.63 13:01.91 17:26.07 19:01.16 18:50.60
6 Karley Piers   Florida Gulf Coast 16:39.03 19:29.07 17:42.79 18:35.93 14:31.49 14:42.12 17:21.54
7 Emma Mussante SO-2 Florida Southern 21:50.61 13:29.81 17:45.53 20:04.05 13:08.50 14:12.43 21:18.64
8 Paige Patterson JR-3 Saint Leo 19:43.83 17:46.51 17:46.51 15:38.53 22:34.47 20:05.16 14:34.54
9 Dune Costes SR-4 Palm Beach Atlantic 19:50.67 17:41.95 17:52.67 21:48.66 18:46.31 20:12.12 15:22.50
10 Tabitha Suggs SO-2 Tampa 13:47.52 18:05.45 17:54.70 14:19.76 22:55.62 12:53.79 20:57.40
11 Allison Seng JR-3 Palm Beach Atlantic 14:11.77 14:44.12 17:58.19 20:39.92 13:39.43 15:48.81 21:01.49
12 Emma Skinner FR-1 Tampa 19:33.91 13:46.09 18:06.95 23:33.04 17:56.08 14:51.30 22:49.56
13 Maya Espinosa SR-4 Nova Southeastern 14:49.95 22:09.43 18:18.70 23:26.34 17:23.77 13:33.04 16:06.86
14 Eden Toal SO-2 Nova Southeastern 19:57.90 14:06.23 18:18.99 17:35.03 19:46.91 18:18.99 17:02.06
15 Ellie Fluman SO-2 Florida Southern 17:13.76 20:20.72 18:19.74 22:21.69 13:11.82 16:51.76 19:14.73
16 Blake Petrick   Florida Gulf Coast 16:27.65 12:56.80 18:29.71 14:25.58 20:09.59 13:30.09 22:56.04
17 Madeleine Gear   Project DarkHorse 15:00.79 17:36.48 18:32.08 23:32.35 16:52.00 12:58.46 23:32.35
18 Mya Stam SO-2 Florida Southern 17:59.43 19:50.71 18:32.81 18:21.69 16:30.40 23:55.53 16:30.40
19 Emma Baron JR-3 Palm Beach Atlantic 14:29.23 22:28.42 18:34.39 16:09.52 18:12.11 24:08.71 13:55.80
20 Valeria Angel SR-4 North Georgia 18:01.19 22:50.99 18:34.62 20:03.79 18:12.33 22:06.40 15:13.99
21 Karmen LeRoy SR-4 North Georgia 14:08.32 17:18.07 18:36.20 15:15.29 23:37.58 13:01.34 18:13.88
22 Ally Jakubiak FR-1 Nova Southeastern 14:37.32 21:55.97 18:44.76 22:29.72 22:07.22 23:37.20 13:41.08
23 Kelly Steffens SO-2 Embry-Riddle 24:17.51 22:35.82 18:49.85 18:15.96 15:49.08 17:08.17 21:16.73
24 Leena Saidi SO-2 Nova Southeastern 22:14.77 20:21.66 18:51.16 23:22.64 23:56.58 15:27.56 23:56.58
25 Maggie Allen SR-4 Embry-Riddle 14:32.06 23:47.00 18:52.54 23:01.70 23:13.03 24:20.98 16:25.31
26 Chloe Fernander FR-1 Stetson 21:21.34 23:14.74 18:53.93 21:44.02 17:00.54 16:15.18 20:13.31
27 Rachel Starr Freshman Unattached 21:56.82 21:56.82 18:55.19 13:14.64 22:30.88 19:51.95 15:42.21
28 Cora Kolodge FR-1 South Florida 24:01.99 21:11.67 18:55.42 14:11.57 15:08.34 20:03.55 14:45.63
29 Kelly Lynch SO-2 South Florida 20:20.66 19:00.80 19:00.80 16:43.91 21:06.29 23:46.00 18:37.99
30 Deanna Bottino FR-1 Stetson 14:08.45 19:40.95 19:06.55 15:51.64 15:17.24 18:32.16 18:55.09
31 Lauren Brooks SO-2 Saint Leo 21:37.48 14:55.61 19:08.21 24:52.68 16:15.98 16:50.43 13:35.23
32 Brooke Brennan JR-3 Florida Southern 18:11.82 14:56.44 19:09.28 24:19.59 18:11.82 24:19.59 21:27.20
33 Sadie Nordmeyer SO-2 Palm Beach Atlantic 14:36.64 22:29.56 19:13.47 24:59.52 20:45.75 18:50.40 23:50.31
34 Kendall Mathis FR-1 Embry-Riddle 24:27.76 18:17.93 19:15.71 20:36.61 18:17.93 22:43.74 16:57.03
35 Emery Roth SO-2 Florida Southern 23:32.80 22:34.90 19:18.03 19:06.45 21:37.00 15:49.59 22:11.74
36 Campbell Caldwell FR-1 Tampa 17:00.89 23:00.52 19:20.10 14:53.28 23:35.33 24:33.33 17:58.90
37 Archike Parker SO-2 Stetson 22:49.26 22:26.06 19:20.39 17:24.36 17:47.56 18:33.98 15:39.92
38 Corinne Renshaw SO-2 Nova Southeastern 21:19.59 23:04.28 19:23.26 18:25.10 17:15.31 19:34.90 17:26.94
39 Mira Stimac SO-2 South Florida 13:58.49 20:34.44 19:24.56 22:30.89 25:02.29 24:15.70 23:05.83
40 Chloe Byrd SR-4 South Florida 17:54.25 17:42.57 19:27.66 25:17.96 16:20.84 15:57.49 22:34.49
41 Alex Frye FR-1 Tampa 16:21.76 25:19.39 19:28.76 16:33.45 18:06.95 24:20.95 15:23.32
42 Gabrielle Spain   Florida Gulf Coast 17:46.61 21:52.76 19:32.10 22:04.48 18:56.94 15:25.96 23:26.52
43 McKinzie Winget JR-3 Nova Southeastern 19:33.65 22:29.70 19:33.65 22:17.97 18:58.44 23:40.12 23:40.12
44 Elissa Oliver SO-2 North Georgia 18:24.80 22:55.12 19:35.31 25:04.40 14:17.98 25:27.91 22:19.86
45 Riley Briones FR-1 Saint Leo 19:16.99 22:49.50 19:40.60 16:19.90 23:48.53 13:58.23 18:17.96
46 Taylor Cushenberry FR-1 Stetson 18:56.12 14:00.25 19:43.45 21:18.13 15:46.76 17:56.94 25:38.49
47 Karah McElhone SO-2 Florida Southern 24:54.41 25:06.27 19:46.04 15:01.39 22:43.95 22:55.81 17:47.44
48 Nicole Bezborodko SR-4 Tampa 16:12.83 25:06.69 19:46.37 21:21.28 16:00.96 16:24.69 19:22.65
49 Julia Svartstrom SO-2 Florida Southern 15:31.82 18:42.96 19:54.63 21:18.26 21:06.31 16:07.65 16:55.44
50 Christina Adams SR-4 Nova Southeastern 18:43.83 16:44.27 19:55.56 21:19.25 14:44.72 24:06.63 17:20.14
51 Anna Chasteen SO-2 North Georgia 19:23.40 24:11.25 19:59.38 18:59.42 24:11.25 22:11.32 25:47.20
52 Angelina Baader FR-1 Palm Beach Atlantic 20:15.12 22:15.43 20:03.09 16:50.60 23:51.68 21:15.28 15:26.38
53 Ashley Pope JR-3 North Georgia 19:27.52 21:15.84 20:03.62 16:39.01 24:52.49 20:03.62 18:51.41
54 Hailey Cohen FR-1 South Florida 17:06.27 23:44.70 20:07.37 22:44.33 21:07.74 21:07.74 24:20.92
55 Emma Barcelona FR-1 Tampa 16:31.83 23:35.18 20:09.55 14:06.69 18:32.79 20:45.84 19:57.46
56 Marissa Hagenbarth JR-3 South Florida 21:57.74 21:08.94 20:20.13 17:41.52 25:12.97 21:08.94 24:11.96
57 Maricel Esquilin   Florida Gulf Coast 18:07.15 18:43.79 20:21.51 20:09.30 14:27.28 17:54.93 18:56.01
58 Sydney Bolyard JR-3 North Georgia 21:10.61 22:23.92 20:21.74 14:51.87 20:46.18 22:36.14 15:16.31
59 Hannah Rohrer FR-1 Tampa 25:18.04 15:18.17 20:24.22 17:57.32 14:29.20 25:30.28 22:02.16
60 Maylyn Wallace FR-1 Embry-Riddle 16:02.41 15:25.40 20:33.86 21:47.90 21:10.88 26:19.34 19:07.49
61 Annabelle Brink SO-2 Stetson 14:56.79 25:07.10 20:45.53 24:29.73 22:37.63 16:48.88 18:53.44
62 Emily Opalinski SO-2 Florida Southern 14:41.11 15:18.87 20:58.72 20:46.14 20:46.14 19:18.03 24:57.88
63 Julia Kooyer FR-1 Palm Beach Atlantic 27:23.62 23:34.28 21:14.12 19:32.19 16:33.82 22:05.09 24:50.72
64 Chloe Smith FR-1 Palm Beach Atlantic 23:37.14 16:23.06 21:16.70 23:37.14 22:33.31 16:35.83 26:35.88
65 Kiely Curran SR-4 Nova Southeastern 22:00.46 17:15.65 21:34.56 23:44.02 19:38.05 17:28.60 20:03.94
66 Amanda Medina-Torres SO-2 South Florida 27:45.26 18:12.83 21:40.98 21:27.97 17:59.82 21:40.98 27:06.23
67 Abigail Hammond SR-4 Florida College 26:19.42 17:06.62 21:56.18 19:31.40 17:06.62 27:51.55 21:43.02
68 Macy Palmer SR-4 Florida College 24:30.48 23:50.38 22:16.80 26:17.43 25:37.32 23:23.64 21:50.07
  Ashley Silva FR-1 South Florida DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jinia Johnson SO-2 Florida Southern DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Alyssa Wyatt FR-1 South Florida DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Gina Fuca FR-1 South Florida DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Mercy Kosgei   Florida Gulf Coast DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Marisa Kortright SO-2 Florida Southern DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Carolyn Brown JR-3 South Florida DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Victoria Valdez SO-2 South Florida DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Arden La-Rose SO-2 South Florida DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Grace Johnson SO-2 South Florida DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Aleecia Collins SO-2 South Florida DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Hannah Capel SR-4 Tampa DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Gwen Shamel SO-2 Palm Beach Atlantic DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Hailey Montgomery FR-1 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Meghan McNabb FR-1 Nova Southeastern DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Taylor Guthrie FR-1 Tampa DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Aspen Gordon JR-3 Tampa DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kerry Reilly SR-4 Saint Leo DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Anna O'Connor JR-3 Saint Leo DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Lia Smerina JR-3 Nova Southeastern DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
27 Rachel Starr Freshman Unattached 18:55.19 15:53.56 16:50.32
40 Chloe Byrd SR-4 South Florida 19:27.66 24:42.93 23:09.52
43 McKinzie Winget JR-3 Nova Southeastern 19:33.65 25:02.28 19:10.18
44 Elissa Oliver SO-2 North Georgia 19:35.31 21:32.85 15:04.99
50 Christina Adams SR-4 Nova Southeastern 19:55.56 20:19.48 25:30.32
52 Angelina Baader FR-1 Palm Beach Atlantic 20:03.09 17:14.66 16:02.48
57 Maricel Esquilin   Florida Gulf Coast 20:21.51 23:36.96 16:17.21
58 Sydney Bolyard JR-3 North Georgia 20:21.74 17:55.14 20:21.74
60 Maylyn Wallace FR-1 Embry-Riddle 20:33.86 23:51.28 26:19.34
62 Emily Opalinski SO-2 Florida Southern 20:58.72 19:43.20 22:52.01
63 Julia Kooyer FR-1 Palm Beach Atlantic 21:14.12 21:01.38 17:50.26
64 Chloe Smith FR-1 Palm Beach Atlantic 21:16.70 25:44.81 19:47.34
65 Kiely Curran SR-4 Nova Southeastern 21:34.56 21:47.51 18:33.33
66 Amanda Medina-Torres SO-2 South Florida 21:40.98 21:14.96 17:33.80
67 Abigail Hammond SR-4 Florida College 21:56.18 26:58.91 21:56.18
68 Macy Palmer SR-4 Florida College 22:16.80 28:44.48 26:57.53
  Marisa Kortright SO-2 Florida Southern DNS DNS DNS
  Mercy Kosgei   Florida Gulf Coast DNS DNS DNS
  Gina Fuca FR-1 South Florida DNS DNS DNS
  Hailey Montgomery FR-1 Embry-Riddle DNS DNS DNS
  Meghan McNabb FR-1 Nova Southeastern DNS DNS DNS
  Lia Smerina JR-3 Nova Southeastern DNS DNS DNS
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
31 Lauren Brooks SO-2 Saint Leo 20:51.55 19:08.21
32 Brooke Brennan JR-3 Florida Southern 23:56.60 19:09.28
34 Kendall Mathis FR-1 Embry-Riddle 13:40.56 19:15.71
35 Emery Roth SO-2 Florida Southern 24:19.12 19:18.03
39 Mira Stimac SO-2 South Florida 13:35.20 19:24.56
41 Alex Frye FR-1 Tampa 19:52.14 19:28.76
45 Riley Briones FR-1 Saint Leo 20:27.83 19:40.60
46 Taylor Cushenberry FR-1 Stetson 24:39.32 19:43.45
47 Karah McElhone SO-2 Florida Southern 24:30.69 19:46.04
49 Julia Svartstrom SO-2 Florida Southern 14:55.98 19:54.63
54 Hailey Cohen FR-1 South Florida 22:44.33 20:07.37
59 Hannah Rohrer FR-1 Tampa 20:24.22 20:24.22
61 Annabelle Brink SO-2 Stetson 23:02.54 20:45.53
  Ashley Silva FR-1 South Florida DNS DNS
  Alyssa Wyatt FR-1 South Florida DNS DNS
  Carolyn Brown JR-3 South Florida DNS DNS
  Aspen Gordon JR-3 Tampa DNS DNS
  Victoria Valdez SO-2 South Florida DNS DNS
  Grace Johnson SO-2 South Florida DNS DNS
  Aleecia Collins SO-2 South Florida DNS DNS
  Kerry Reilly SR-4 Saint Leo DNS DNS
  Jinia Johnson SO-2 Florida Southern DNS DNS
Women's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Blake Petrick   Florida Gulf Coast 16:38.74 18:51.91 18:29.71 14:03.38 15:21.06 16:27.65
18 Mya Stam SO-2 Florida Southern 22:59.89 20:12.97 18:32.81 13:54.61 19:50.71 21:19.74
19 Emma Baron JR-3 Palm Beach Atlantic 16:31.81 15:36.09 18:34.39 22:06.13 13:11.22 14:51.52
20 Valeria Angel SR-4 North Georgia 17:05.45 14:29.41 18:34.62 14:07.12 17:16.60 20:37.23
21 Karmen LeRoy SR-4 North Georgia 20:50.15 20:05.50 18:36.20 19:54.34 14:52.96 23:04.09
22 Ally Jakubiak FR-1 Nova Southeastern 14:26.07 14:14.82 18:44.76 21:33.48 21:10.98 22:40.96
24 Leena Saidi SO-2 Nova Southeastern 24:19.20 19:13.79 18:51.16 17:54.61 14:08.37 13:11.82
25 Maggie Allen SR-4 Embry-Riddle 19:26.52 13:46.76 18:52.54 17:10.62 22:16.40 19:03.87
29 Kelly Lynch SO-2 South Florida 19:46.44 19:35.03 19:00.80 14:15.60 19:35.03 15:24.05
33 Sadie Nordmeyer SO-2 Palm Beach Atlantic 14:25.11 23:27.24 19:13.47 18:38.87 23:15.70 19:25.01
36 Campbell Caldwell FR-1 Tampa 19:43.31 18:33.70 19:20.10 17:12.49 18:56.90 24:56.53
37 Archike Parker SO-2 Stetson 17:59.17 16:37.94 19:20.39 23:12.47 14:07.09 15:05.11
38 Corinne Renshaw SO-2 Nova Southeastern 14:20.82 14:55.71 19:23.26 23:27.55 20:44.69 21:31.22
42 Gabrielle Spain   Florida Gulf Coast 16:01.13 14:03.92 19:32.10 20:07.27 19:20.38 17:58.34
48 Nicole Bezborodko SR-4 Tampa 24:07.38 21:33.15 19:46.37 18:23.33 23:08.06 15:37.24
51 Anna Chasteen SO-2 North Georgia 20:47.36 16:59.48 19:59.38 15:59.51 25:47.20 23:35.27
53 Ashley Pope JR-3 North Georgia 20:39.73 24:04.35 20:03.62 22:28.06 17:51.23 25:40.64
55 Emma Barcelona FR-1 Tampa 16:19.74 15:07.17 20:09.55 24:11.46 18:56.98 15:07.17
56 Marissa Hagenbarth JR-3 South Florida 25:12.97 18:42.52 20:20.13 22:46.55 14:14.10 20:32.34
  Gwen Shamel SO-2 Palm Beach Atlantic DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Taylor Guthrie FR-1 Tampa DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Arden La-Rose SO-2 South Florida DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 5000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Kamila Soja SO-2 Nova Southeastern 17:07.80
2 Cheyenne Durda SO-2 Stetson 17:15.64
3 Holly Little SR-4 Saint Leo 17:18.73
4 Ariana Anderson JR-3 Embry-Riddle 17:24.47
5 Madelyn Rodriguez SR-4 Palm Beach Atlantic 17:36.63
6 Karley Piers   Florida Gulf Coast 17:42.79
7 Emma Mussante SO-2 Florida Southern 17:45.53
8 Paige Patterson JR-3 Saint Leo 17:46.51
9 Dune Costes SR-4 Palm Beach Atlantic 17:52.67
10 Tabitha Suggs SO-2 Tampa 17:54.70
11 Allison Seng JR-3 Palm Beach Atlantic 17:58.19
12 Emma Skinner FR-1 Tampa 18:06.95
13 Maya Espinosa SR-4 Nova Southeastern 18:18.70
14 Eden Toal SO-2 Nova Southeastern 18:18.99
15 Ellie Fluman SO-2 Florida Southern 18:19.74
17 Madeleine Gear   Project DarkHorse 18:32.08
23 Kelly Steffens SO-2 Embry-Riddle 18:49.85
26 Chloe Fernander FR-1 Stetson 18:53.93
28 Cora Kolodge FR-1 South Florida 18:55.42
30 Deanna Bottino FR-1 Stetson 19:06.55
  Anna O'Connor JR-3 Saint Leo DNS
  Hannah Capel SR-4 Tampa DNS