March 24-25, 2023
|
South Carolina - Columbia, SC
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas NJCAA DI IC4A/ECAC

Women 400m Dash

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Mecca Jackson JR-3 Citadel 57.67 57.67 47.29 54.79
2 Astoria Beckett JR-3 Marshall 58.07 46.46 45.30 46.46
3 Breauna Lane SR-4 Radford 59.04 43.10 1:07.31 52.55
4 Tashianna Gray JR-3 N. Carolina A&T 59.12 53.21 44.34 1:00.90
5 Kyra Dalluge JR-3 Troy 59.15 47.32 57.38 1:01.52
6 Jada Johnson SR-4 Newberry 59.28 1:09.95 1:17.07 1:02.84
7 Kirsten McKenna SO-2 Col. of Charleston 59.51 1:03.68 49.40 52.97
8 Kyla Johnson SO-2 Southern Wesleyan 59.69 45.97 57.90 54.32
9 Samantha Kameka SR-4 UMBC 59.97 56.98 1:08.97 1:07.17
10 Lycia Zavala SR-4 Southern Wesleyan 1:00.02 54.62 1:06.63 45.62
11 Nilaja Florence SR-4 N. Carolina A&T 1:00.22 48.78 48.78 1:02.63
12 Ines Garcia SR-4 Troy 1:00.51 1:09.59 1:06.57 57.49
13 Kayla Johnson FR-1 Monroe College (NR) 1:00.55 44.81 1:13.27 58.74
14 Adekansola Adewami SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:00.72 1:01.33 56.47 1:13.48
15 Derionah Abner SO-2 Maryland-Eastern Shore 1:00.87 1:15.48 1:00.87 54.18
16 Jasmine Smith FR-1 Western Carolina 1:01.17 1:14.02 1:06.07 1:01.79
17 Jordan Jackson FR-1 Radford 1:01.29 1:15.39 1:12.94 1:00.07
18 Ashley Euerle SR-4 Lander 1:02.27 51.07 1:18.46 1:01.03
19 Skekinah Duffin JR-3 Claflin 1:02.28 1:19.10 54.19 1:09.13
20 Daje Bartley JR-3 Claflin 1:02.42 46.19 1:12.41 1:07.42
21 Parmelie Andris SO-2 Augusta 1:02.49 58.12 1:10.62 51.87
22 Kayla Lema SO-2 Southern Wesleyan 1:03.26 1:07.06 54.41 48.71
23 Angellyn Hyde FR-1 Lander 1:03.33 52.57 1:22.33 50.03
24 Clara Root JR-3 Western Carolina 1:04.20 1:18.33 1:13.19 1:00.35
25 Melanie Irizarry SO-2 North Greenville 1:04.70 56.29 1:09.88 1:19.59
26 Tashayna Flinch SR-4 Newberry 1:05.70 45.99 1:20.16 1:14.90
27 LeeAisha Ford FR-1 USC-Beaufort 1:06.78 1:02.11 47.42 1:16.80
28 Chris-Ann Nelson FR-1 Davidson 1:07.06 1:13.10 1:13.10 47.62
29 Abigail Alberts SO-2 Col. of Charleston 1:07.69 1:06.34 48.06 1:04.31
30 Skyler Andrews FR-1 Claflin 1:08.12 57.22 1:23.79 1:27.88
31 Kristian Goss SR-4 Claflin 1:09.58 51.49 1:19.33 1:26.98
32 Sophia Cucinotta JR-3 Col. of Charleston 1:10.33 1:23.70 1:30.73 1:27.21
33 Janae Johnson JR-3 Benedict 1:10.84 49.59 58.80 1:06.59
34 Gaby Darazi FR-1 Limestone 1:17.16 1:34.91 1:02.50 1:26.42
35 Dorian Hutcherson JR-3 Claflin 1:17.97 1:34.35 1:34.35 1:00.04
36 Emely Aguilera FR-1 Lander 1:20.88 56.62 56.62 1:03.90
37 Yanise Gallo SO-2 Monroe College (NR) 1:27.10 1:44.52 1:34.07 1:07.07
Women 400m Dash Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Astoria Beckett JR-3 Marshall 1:05.04 1:02.14 58.07 52.27
6 Jada Johnson SR-4 Newberry 1:06.40 1:06.40 59.28 56.91
8 Kyla Johnson SO-2 Southern Wesleyan 50.74 1:00.29 59.69 55.52
9 Samantha Kameka SR-4 UMBC 51.58 47.38 59.97 1:05.37
10 Lycia Zavala SR-4 Southern Wesleyan 1:14.43 1:14.43 1:00.02 55.82
13 Kayla Johnson FR-1 Monroe College (NR) 52.08 44.21 1:00.55 49.05
17 Jordan Jackson FR-1 Radford 1:16.00 53.94 1:01.29 59.46
Women 400m Dash Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Mecca Jackson JR-3 Citadel 1:11.51 1:12.09 49.02 57.67 51.33
3 Breauna Lane SR-4 Radford 53.14 59.63 53.73 59.04 1:07.90
5 Kyra Dalluge JR-3 Troy 1:08.03 1:13.94 59.75 59.15 57.97
7 Kirsten McKenna SO-2 Col. of Charleston 52.97 1:10.82 1:07.25 59.51 58.92
15 Derionah Abner SO-2 Maryland-Eastern Shore 59.66 1:19.14 43.83 1:00.87 1:15.48
16 Jasmine Smith FR-1 Western Carolina 51.39 51.39 1:12.80 1:01.17 1:07.90
21 Parmelie Andris SO-2 Augusta 52.50 55.62 1:14.99 1:02.49 1:13.12
Women 400m Dash Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Nilaja Florence SR-4 N. Carolina A&T 43.96 59.62 1:11.06 1:02.63 1:00.22
12 Ines Garcia SR-4 Troy 49.02 1:10.20 1:10.20 1:13.83 1:00.51
14 Adekansola Adewami SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:15.30 1:02.55 1:01.94 1:17.73 1:00.72
20 Daje Bartley JR-3 Claflin 1:14.28 54.93 1:03.67 1:07.42 1:02.42
Women 400m Dash Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Tashianna Gray JR-3 N. Carolina A&T 59.12
18 Ashley Euerle SR-4 Lander 1:02.27
19 Skekinah Duffin JR-3 Claflin 1:02.28
22 Kayla Lema SO-2 Southern Wesleyan 1:03.26
23 Angellyn Hyde FR-1 Lander 1:03.33
24 Clara Root JR-3 Western Carolina 1:04.20
25 Melanie Irizarry SO-2 North Greenville 1:04.70
34 Gaby Darazi FR-1 Limestone 1:17.16
Women 400m Dash Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
26 Tashayna Flinch SR-4 Newberry 1:24.76 1:10.30 1:20.82 1:03.73 53.22 1:05.70 1:08.99
27 LeeAisha Ford FR-1 USC-Beaufort 1:15.47 49.42 1:08.12 49.42 1:00.77 1:06.78 54.10
28 Chris-Ann Nelson FR-1 Davidson 1:23.83 1:27.18 1:11.09 1:19.81 1:23.16 1:07.06 1:13.77
29 Abigail Alberts SO-2 Col. of Charleston 1:19.88 1:07.69 1:28.00 1:16.49 1:17.85 1:07.69 53.48
30 Skyler Andrews FR-1 Claflin 1:16.30 1:17.66 49.05 1:08.81 49.73 1:08.12 1:21.07
32 Sophia Cucinotta JR-3 Col. of Charleston 1:18.07 1:16.66 1:25.81 1:15.96 53.45 1:10.33 53.45
33 Janae Johnson JR-3 Benedict 1:25.72 1:12.26 1:22.18 1:03.76 1:27.85 1:10.84 1:22.89
Women 400m Dash Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
31 Kristian Goss SR-4 Claflin 1:09.58
35 Dorian Hutcherson JR-3 Claflin 1:17.97
36 Emely Aguilera FR-1 Lander 1:20.88
37 Yanise Gallo SO-2 Monroe College (NR) 1:27.10