March 24-25, 2023
|
South Carolina - Columbia, SC
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas IC4A/ECAC

Women 800m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Isabella Darce SO-2 Davidson 2:18.51 1:59.12 2:53.14 1:45.27 1:53.58
2 Megan Thompson JR-3 Benedict 2:19.80 2:46.37 2:05.82 2:01.63 2:32.39
3 Andie Harding FR-1 Col. of Charleston 2:20.62 1:56.72 2:38.90 1:44.06 2:26.25
4 Aleisha Robinson FR-1 Morgan State 2:21.16 2:09.87 2:59.28 2:25.40 2:33.87
5 Jayla Jones JR-3 N. Carolina A&T 2:21.20 2:02.85 2:53.68 1:44.49 2:50.86
6 Meike Kalus SO-2 Col. of Charleston 2:21.24 2:38.19 2:45.25 2:36.78 2:29.72
7 Maliyah Paynter SR-4 Davidson 2:21.28 1:41.73 2:12.81 2:34.00 3:00.84
8 Kate McLearen FR-1 Radford 2:22.53 2:41.06 2:15.41 2:02.58 2:31.09
9 Shy-Ann Campbell SO-2 Maryland-Eastern Shore 2:22.60 2:08.34 2:04.07 2:31.16 2:08.34
10 Abbey Arnett JR-3 Col. of Charleston 2:22.77 2:04.21 2:39.91 2:47.04 1:41.37
11 Avery Shope FR-1 North Greenville 2:23.11 2:14.53 1:51.63 2:34.56 2:44.58
12 Love' Melton SR-4 N. Carolina A&T 2:23.63 3:00.98 2:06.40 2:23.63 2:36.56
13 Grace McGrew SR-4 Col. of Charleston 2:23.65 1:52.05 2:58.13 2:04.98 2:38.02
14 Shannon Smith JR-3 Col. of Charleston 2:23.85 2:39.68 2:22.42 2:16.66 2:28.17
15 Shennell Simms FR-1 Maryland-Eastern Shore 2:23.86 2:12.36 1:57.97 2:45.44 2:36.81
16 Lycia Zavala SR-4 Southern Wesleyan 2:25.02 2:23.57 2:59.83 3:04.18 1:41.52
17 Maggie Froning SO-2 SCAD Savannah 2:25.79 2:28.71 2:36.00 1:59.55 1:56.64
18 Riley Nicholson FR-1 North Greenville 2:26.59 2:25.13 2:26.59 2:13.40 2:25.13
19 Lauren Esselborn JR-3 Western Carolina 2:26.90 3:09.51 3:08.04 2:26.90 2:04.87
20 Katelyn Lafon FR-1 Radford 2:27.25 2:14.00 2:15.47 2:05.17 2:30.20
21 Deimante Bedalyte SO-2 Limestone 2:28.18 2:34.11 2:10.40 3:12.64 2:44.48
22 Cavel Barnett JR-3 Benedict 2:28.55 2:52.32 1:45.47 2:43.41 2:19.64
23 Floma Okumu SO-2 Benedict 2:28.64 2:55.40 1:52.97 1:50.00 2:47.97
24 Jonnica Fuller SR-4 Claflin 2:29.34 3:09.67 2:39.80 1:59.48 2:24.86
25 Purity Kibet FR-1 Benedict 2:31.46 2:25.41 2:58.73 2:25.41 2:42.07
26 Sophia Hood JR-3 Davidson 2:31.52 1:52.13 3:09.40 2:20.92 2:30.01
27 Isabel Muehleman SR-4 Col. of Charleston 2:31.73 1:47.73 2:13.53 2:56.01 2:04.42
28 Kylie Futrell SO-2 North Greenville 2:34.97 2:10.18 3:15.27 2:38.07 2:22.58
29 Olivia Kneski SR-4 Col. of Charleston 2:35.98 2:51.58 2:50.02 2:39.10 2:23.51
30 Madison McDonald SO-2 Claflin 2:38.24 3:06.73 3:16.22 2:42.99 2:47.74
31 Jasmine Smith FR-1 Western Carolina 2:38.94 3:05.96 2:00.80 1:54.44 2:26.23
32 Juliana Gonzalez FR-1 North Greenville 2:39.07 2:02.49 3:14.07 3:09.30 2:24.76
33 Clara Root JR-3 Western Carolina 2:39.84 3:23.00 3:08.62 3:18.21 2:11.07
34 Zoie Justice FR-1 North Greenville 2:42.26 2:13.06 3:26.07 3:21.21 3:14.72
35 Sophia Cucinotta JR-3 Col. of Charleston 2:46.48 3:26.44 3:13.12 3:19.78 3:13.12
36 Christiana Gidney FR-1 North Greenville 2:46.68 2:48.35 2:31.68 3:16.69 3:06.69
37 Abigail Alberts SO-2 Col. of Charleston 2:47.01 2:16.95 3:23.76 2:35.32 2:01.92
38 Janae Johnson JR-3 Benedict 2:55.81 2:04.83 2:45.27 2:27.68 2:57.57
39 Alyssa Campbell FR-1 Lander 3:06.32 3:26.82 3:26.82 2:45.83 3:10.05
40 Joselyn Leon SO-2 SCAD Savannah 3:47.36 2:59.62 4:05.55 4:07.83 3:15.53
Women 800m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Megan Thompson JR-3 Benedict 2:19.80 1:51.84
3 Andie Harding FR-1 Col. of Charleston 2:20.62 1:56.72
4 Aleisha Robinson FR-1 Morgan State 2:21.16 1:57.17
5 Jayla Jones JR-3 N. Carolina A&T 2:21.20 1:54.38
6 Meike Kalus SO-2 Col. of Charleston 2:21.24 2:00.06
7 Maliyah Paynter SR-4 Davidson 2:21.28 2:15.63
8 Kate McLearen FR-1 Radford 2:22.53 2:09.71
9 Shy-Ann Campbell SO-2 Maryland-Eastern Shore 2:22.60 2:25.46
13 Grace McGrew SR-4 Col. of Charleston 2:23.65 2:58.13
26 Sophia Hood JR-3 Davidson 2:31.52 2:13.34
Women 800m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Isabella Darce SO-2 Davidson 2:28.21 2:58.68 1:57.74 2:18.51 2:42.06 1:46.66
12 Love' Melton SR-4 N. Carolina A&T 2:23.63 2:46.61 2:27.94 2:23.63 2:33.69 1:49.16
14 Shannon Smith JR-3 Col. of Charleston 2:13.78 2:39.68 2:49.75 2:23.85 2:08.03 2:41.12
15 Shennell Simms FR-1 Maryland-Eastern Shore 2:59.83 2:25.30 2:19.55 2:23.86 3:04.14 1:42.14
16 Lycia Zavala SR-4 Southern Wesleyan 2:40.98 2:55.48 1:48.77 2:25.02 1:50.22 2:48.23
17 Maggie Froning SO-2 SCAD Savannah 2:18.50 2:06.84 2:54.95 2:25.79 2:09.76 2:06.84
18 Riley Nicholson FR-1 North Greenville 2:01.67 2:00.21 2:54.45 2:26.59 2:00.21 3:00.31
20 Katelyn Lafon FR-1 Radford 2:16.95 2:05.17 3:05.54 2:27.25 2:40.51 2:52.29
29 Olivia Kneski SR-4 Col. of Charleston 3:13.42 3:08.74 2:25.07 2:35.98 2:34.42 2:12.59
Women 800m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Abbey Arnett JR-3 Col. of Charleston 2:05.64 1:41.37 2:22.77 1:49.94 2:57.04 2:35.62
11 Avery Shope FR-1 North Greenville 2:41.72 1:43.04 2:23.11 1:48.77 2:35.99 3:00.32
19 Lauren Esselborn JR-3 Western Carolina 2:48.94 1:58.99 2:26.90 3:03.63 2:38.66 2:12.21
21 Deimante Bedalyte SO-2 Limestone 2:43.00 1:54.10 2:28.18 2:43.00 2:23.74 2:47.45
22 Cavel Barnett JR-3 Benedict 2:38.95 1:48.45 2:28.55 1:57.36 3:11.63 1:55.87
23 Floma Okumu SO-2 Benedict 2:09.32 3:13.24 2:28.64 1:48.51 2:22.70 2:15.27
24 Jonnica Fuller SR-4 Claflin 3:08.17 1:44.54 2:29.34 2:11.42 2:36.81 2:32.33
27 Isabel Muehleman SR-4 Col. of Charleston 3:09.67 2:57.53 2:31.73 2:25.66 2:08.97 2:46.91
30 Madison McDonald SO-2 Claflin 2:00.27 2:50.90 2:38.24 3:20.97 3:09.89 2:50.90
34 Zoie Justice FR-1 North Greenville 2:03.32 2:01.70 2:42.26 2:37.40 2:52.00 2:24.42
Women 800m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
25 Purity Kibet FR-1 Benedict 2:36.01 2:01.17 3:16.90 2:04.20 2:31.46 2:54.18
28 Kylie Futrell SO-2 North Greenville 2:19.48 2:31.87 2:42.72 2:41.17 2:34.97 2:48.92
31 Jasmine Smith FR-1 Western Carolina 2:51.66 3:09.14 3:12.32 2:43.71 2:38.94 2:43.71
32 Juliana Gonzalez FR-1 North Greenville 1:54.53 2:40.66 2:26.35 2:47.03 2:39.07 3:17.25
33 Clara Root JR-3 Western Carolina 2:44.64 2:14.27 2:09.47 2:27.06 2:39.84 3:10.21
35 Sophia Cucinotta JR-3 Col. of Charleston 2:34.83 2:01.53 2:33.17 3:36.43 2:46.48 3:11.46
36 Christiana Gidney FR-1 North Greenville 2:28.35 3:06.69 2:55.02 2:51.68 2:46.68 2:06.68
37 Abigail Alberts SO-2 Col. of Charleston 3:05.39 3:17.08 3:30.44 2:28.64 2:47.01 2:30.31
38 Janae Johnson JR-3 Benedict 3:48.56 2:17.14 3:48.56 3:38.01 2:55.81 2:27.68
39 Alyssa Campbell FR-1 Lander 3:58.49 3:24.96 3:28.68 2:16.02 3:06.32 2:38.38
40 Joselyn Leon SO-2 SCAD Savannah 4:51.02 4:28.29 3:17.81 3:26.90 3:47.36 2:59.62