March 24-25, 2023
|
South Carolina - Columbia, SC
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas NJCAA DI IC4A/ECAC

Women 1500m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Brooke Donoghue SO-2 South Carolina 4:41.72
2 Tanner Guest SR-4 Troy 4:43.05
3 Savannah Bowers JR-3 South Carolina 4:46.34
4 Allyson Wilson SO-2 South Carolina 4:48.48
5 Emily Smith SO-2 South Carolina 4:50.41
6 Talia Sullivan JR-3 SCAD Savannah 4:50.85
7 Sophia Brown SO-2 Col. of Charleston 4:50.92
8 Shannon Smith JR-3 Col. of Charleston 4:51.59
9 Hannah Beach SR-4 Augusta 4:51.87
10 Rachel Millirons SR-4 Radford 4:53.42
11 Riley Triplett SO-2 Augusta 4:53.93
12 Avery Shope FR-1 North Greenville 4:54.14
13 Alex Midgett SR-4 SCAD Savannah 4:54.40
14 Zothile Jesica Mbhamali FR-1 Monroe College (NR) 4:54.96
15 Makenna Calbert FR-1 Troy 4:54.97
16 Tate Arrington FR-1 Davidson 4:55.04
17 Lily Strelecki FR-1 UMBC 4:55.63
18 Kayla Chance SR-4 Savannah State 4:56.55
19 Lyna Beraich FR-1 UMBC 4:56.85
20 Abbey Arnett JR-3 Col. of Charleston 4:57.28
21 Anne Berquist SO-2 Davidson 4:57.52
22 Jenna Pellizzari SO-2 South Carolina 4:57.85
23 Fajr Kelly JR-3 N. Carolina A&T 4:58.02
24 Maggie Froning SO-2 SCAD Savannah 4:58.47
25 Love' Melton SR-4 N. Carolina A&T 5:00.35
26 Riley Nicholson FR-1 North Greenville 5:00.43
27 Haley Gilbert JR-3 Augusta 5:01.18
28 Madison Kennedy FR-1 Augusta 5:02.33
29 Maria Lombardi FR-1 South Carolina 5:03.09
30 Alexandra Cisneros SR-4 Davidson 5:03.22
31 Katelyn Lafon FR-1 Radford 5:03.45
32 Natalie Preston FR-1 Radford 5:05.33
33 Isabella Pisani SO-2 South Carolina 5:05.83
34 Rachel Field SR-4 Morgan State 5:06.16
35 Shaquka Tyrell FR-1 Monroe College (NR) 5:06.78
36 Emily Williamson FR-1 Marshall 5:07.13
37 Savannah Hoff SR-4 Radford 5:10.21
38 Sarah Neville SO-2 South Carolina 5:11.19
39 Lilly Sirover JR-3 Davidson 5:13.76
40 Cheyenne Ryan FR-1 Augusta 5:14.38
41 Alaya Lindquist SR-4 Newberry 5:15.26
42 Purity Kibet FR-1 Benedict 5:16.27
43 Caroline Pierce FR-1 Augusta 5:18.00
44 Isabel Muehleman SR-4 Col. of Charleston 5:18.96
45 Floma Okumu SO-2 Benedict 5:20.30
46 Zoie Justice FR-1 North Greenville 5:22.00
47 Kylie Futrell SO-2 North Greenville 5:24.30
48 Julia Masino FR-1 Augusta 5:24.33
49 Lauren Michael SO-2 Augusta 5:25.14
50 Madison McDonald SO-2 Claflin 5:27.98
51 Rebekah Haddad FR-1 North Greenville 5:29.18
52 Juliana Gonzalez FR-1 North Greenville 5:31.41
53 Paris Alsup FR-1 North Greenville 5:31.83
54 Stef Baracaldo SO-2 SCAD Savannah 5:32.01
55 Priya Giddens JR-3 Augusta 5:32.41
56 Alia Ibensadiken FR-1 Limestone 5:34.31
57 Brayden Bailey FR-1 Augusta 5:34.48
58 Saidai Stuteley JR-3 Coppin State 5:34.66
59 Christiana Gidney FR-1 North Greenville 5:35.86
60 Andrea Segura SO-2 Limestone 5:44.49
61 Paige Trent SO-2 North Greenville 6:12.73
62 Gaby Darazi FR-1 Limestone 6:25.31
63 Missy O'Toole FR-1 Lander 6:29.15
64 Megan Hamby FR-1 Lander 6:51.02
65 Joselyn Leon SO-2 SCAD Savannah 8:19.32
  Diana Pukys FR-1 UMBC DNF
  Jada Banks SR-4 SC State DNF
  Lauren Esselborn JR-3 Western Carolina DNF
  Emily Henkel SR-4 Davidson DNF
Women 1500m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Tanner Guest SR-4 Troy 4:48.72 4:43.05 5:02.87
3 Savannah Bowers JR-3 South Carolina 5:29.29 4:46.34 4:37.75
4 Allyson Wilson SO-2 South Carolina 4:51.37 4:48.48 5:02.91
5 Emily Smith SO-2 South Carolina 4:32.99 4:50.41 5:31.07
7 Sophia Brown SO-2 Col. of Charleston 4:01.47 4:50.92 5:34.56
8 Shannon Smith JR-3 Col. of Charleston 4:39.93 4:51.59 4:57.43
9 Hannah Beach SR-4 Augusta 4:13.93 4:51.87 4:08.09
14 Zothile Jesica Mbhamali FR-1 Monroe College (NR) 4:54.96 4:54.96 3:44.17
16 Tate Arrington FR-1 Davidson 4:49.14 4:55.04 5:24.55
17 Lily Strelecki FR-1 UMBC 4:52.68 4:55.63 5:54.76
23 Fajr Kelly JR-3 N. Carolina A&T 4:04.38 4:58.02 6:12.53
30 Alexandra Cisneros SR-4 Davidson 5:54.77 5:03.22 6:06.90
33 Isabella Pisani SO-2 South Carolina 5:42.53 5:05.83 6:19.23
35 Shaquka Tyrell FR-1 Monroe College (NR) 6:26.55 5:06.78 4:20.77
Women 1500m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Brooke Donoghue SO-2 South Carolina 4:41.72 5:43.70 4:47.36 5:57.79 5:32.43
6 Talia Sullivan JR-3 SCAD Savannah 4:50.85 5:34.48 3:38.14 5:17.03 4:36.31
11 Riley Triplett SO-2 Augusta 4:53.93 4:33.36 4:03.97 6:07.42 4:39.24
15 Makenna Calbert FR-1 Troy 4:54.97 5:18.57 3:29.43 5:09.72 5:53.97
18 Kayla Chance SR-4 Savannah State 4:56.55 6:19.59 5:58.83 4:26.90 3:57.24
19 Lyna Beraich FR-1 UMBC 4:56.85 5:11.70 4:50.92 4:27.17 6:17.00
21 Anne Berquist SO-2 Davidson 4:57.52 6:26.78 4:18.85 5:21.33 4:42.65
22 Jenna Pellizzari SO-2 South Carolina 4:57.85 4:48.92 6:27.21 4:31.05 6:03.38
24 Maggie Froning SO-2 SCAD Savannah 4:58.47 3:52.81 3:31.92 4:19.67 3:46.84
26 Riley Nicholson FR-1 North Greenville 5:00.43 3:45.33 3:51.34 4:30.39 3:39.32
31 Katelyn Lafon FR-1 Radford 5:03.45 4:42.21 4:42.21 5:36.83 5:03.45
36 Emily Williamson FR-1 Marshall 5:07.13 5:50.13 3:47.28 4:30.28 5:34.78
44 Isabel Muehleman SR-4 Col. of Charleston 5:18.96 4:05.60 5:12.58 4:24.74 5:09.40
  Emily Henkel SR-4 Davidson DNF DNF DNF DNF DNF
  Jada Banks SR-4 SC State DNF DNF DNF DNF DNF
Women 1500m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Rachel Millirons SR-4 Radford 3:37.13 4:53.42 5:43.31 5:11.03 3:48.87
12 Avery Shope FR-1 North Greenville 3:49.43 4:54.14 6:07.68 4:30.61 5:00.03
13 Alex Midgett SR-4 SCAD Savannah 5:32.68 4:54.40 6:10.95 5:35.62 5:06.18
20 Abbey Arnett JR-3 Col. of Charleston 5:56.74 4:57.28 5:56.74 4:42.42 5:56.74
25 Love' Melton SR-4 N. Carolina A&T 4:48.34 5:00.35 4:06.29 3:48.27 4:03.29
27 Haley Gilbert JR-3 Augusta 4:40.10 5:01.18 5:43.35 5:55.40 5:31.30
28 Madison Kennedy FR-1 Augusta 4:20.01 5:02.33 5:32.57 6:08.85 5:08.38
29 Maria Lombardi FR-1 South Carolina 5:15.22 5:03.09 5:21.28 3:38.23 6:00.68
32 Natalie Preston FR-1 Radford 4:13.43 5:05.33 4:50.07 6:03.35 4:47.01
34 Rachel Field SR-4 Morgan State 6:34.95 5:06.16 6:10.46 6:25.77 3:58.81
37 Savannah Hoff SR-4 Radford 3:55.76 5:10.21 5:16.42 5:44.34 6:40.17
38 Sarah Neville SO-2 South Carolina 3:47.17 5:11.19 5:57.87 5:01.86 4:43.19
39 Lilly Sirover JR-3 Davidson 4:23.56 5:13.76 6:41.62 3:55.32 4:42.39
  Diana Pukys FR-1 UMBC DNF DNF DNF DNF DNF
Women 1500m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
40 Cheyenne Ryan FR-1 Augusta 5:14.38 4:42.95 6:48.70 4:11.51
41 Alaya Lindquist SR-4 Newberry 5:15.26 3:53.30 6:34.08 5:02.65
42 Purity Kibet FR-1 Benedict 5:16.27 4:22.51 4:41.48 3:41.39
43 Caroline Pierce FR-1 Augusta 5:18.00 4:30.30 5:40.26 5:05.28
46 Zoie Justice FR-1 North Greenville 5:22.00 5:34.88 6:16.74 6:36.06
47 Kylie Futrell SO-2 North Greenville 5:24.30 6:45.38 6:45.38 5:08.09
48 Julia Masino FR-1 Augusta 5:24.33 6:19.47 6:25.96 4:06.49
49 Lauren Michael SO-2 Augusta 5:25.14 5:18.64 6:20.42 5:08.89
50 Madison McDonald SO-2 Claflin 5:27.98 6:46.70 4:09.27 5:34.54
52 Juliana Gonzalez FR-1 North Greenville 5:31.41 4:54.96 4:28.45 4:08.56
57 Brayden Bailey FR-1 Augusta 5:34.48 6:01.24 6:38.04 6:21.31
58 Saidai Stuteley JR-3 Coppin State 5:34.66 4:37.77 5:04.54 5:07.89
  Lauren Esselborn JR-3 Western Carolina DNF DNF DNF DNF
Women 1500m Run Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
45 Floma Okumu SO-2 Benedict 6:46.79 5:20.30 4:38.67 5:58.74 6:27.57 5:55.54 3:50.62
51 Rebekah Haddad FR-1 North Greenville 6:54.77 5:29.18 3:53.72 5:19.31 4:33.22 4:43.10 4:33.22
53 Paris Alsup FR-1 North Greenville 4:25.47 5:31.83 5:48.43 6:54.79 4:22.15 6:51.47 6:51.47
54 Stef Baracaldo SO-2 SCAD Savannah 5:58.57 5:32.01 4:42.21 3:59.05 5:51.93 4:45.53 4:18.97
55 Priya Giddens JR-3 Augusta 4:45.88 5:32.41 5:45.71 6:42.22 5:19.12 6:35.57 6:48.87
56 Alia Ibensadiken FR-1 Limestone 6:21.12 5:34.31 5:47.69 7:07.92 4:20.77 4:57.54 6:44.52
59 Christiana Gidney FR-1 North Greenville 5:02.28 5:35.86 6:02.73 5:15.71 6:32.96 4:38.77 6:29.60
60 Andrea Segura SO-2 Limestone 5:47.94 5:44.49 5:20.38 5:23.82 4:14.93 5:10.05 7:00.28
61 Paige Trent SO-2 North Greenville 6:12.73 6:12.73 8:00.83 8:00.83 4:28.37 4:24.64 7:27.28
62 Gaby Darazi FR-1 Limestone 5:19.81 6:25.31 8:20.91 6:44.58 7:23.11 5:50.64 7:57.79
63 Missy O'Toole FR-1 Lander 7:54.77 6:29.15 6:17.48 7:15.85 7:08.07 6:01.91 8:18.12
64 Megan Hamby FR-1 Lander 8:42.00 6:51.02 8:37.89 7:32.13 7:15.69 5:12.38 5:28.82
65 Joselyn Leon SO-2 SCAD Savannah 6:24.48 8:19.32 10:29.15 9:49.20 7:49.36 9:19.24 7:09.42