January 14, 2023
|
South Carolina-Indoor Track & Field Complex - Columbia, SC
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov Conference Carolinas

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Alex Haines JR-3 UNC-Asheville 3:32.83 5:17.96 4:16.42
2 Aidan Hatton SO-2 South Carolina 5:17.60 3:29.15 4:18.21
3 Jackson Dawson FR-1 South Carolina 3:57.75 3:16.40 4:18.42
4 George Luke SO-2 South Carolina 4:38.63 4:54.40 4:22.85
5 Brandon Martin SO-2 Emmanuel (Ga.) 3:17.68 3:04.50 4:23.57
6 Adam Trusty FR-1 Anderson (S.C.) 4:50.90 3:22.83 4:26.88
7 Nathaniel Edwards JR-3 UNC-Asheville 3:19.13 5:30.98 4:29.09
8 Jack Mensch JR-3 South Carolina 5:04.54 4:51.06 4:29.50
9 Felipe Barrios SO-2 Emmanuel (Ga.) 3:22.53 4:51.64 4:30.03
10 Kennedy Stinson JR-3 Limestone 3:31.09 3:14.85 4:30.62
11 Ronan O'Neill FR-1 Southern Wesleyan 3:23.10 3:31.23 4:30.80
12 Thomas Macagg SO-2 Southern Wesleyan 3:59.28 4:42.78 4:31.90
13 Sam Shimanskiy FR-1 USC Upstate 4:11.91 5:39.53 4:33.81
14 Drew Jones FR-1 Southern Wesleyan 3:39.23 5:45.28 4:34.03
15 Luis Rios Brena SO-2 Converse 5:29.60 5:32.34 4:34.66
16 Brock Newsome JR-3 UNC-Asheville 3:34.96 5:08.65 4:35.58
17 Demarco Hernandez SO-2 Emmanuel (Ga.) 3:52.13 4:52.92 4:36.34
18 Jordan Robertson SO-2 Emmanuel (Ga.) 5:23.78 4:50.57 4:36.73
19 Grady Clark FR-1 Southern Wesleyan 3:31.09 5:30.51 4:37.74
20 Jesse Sauve SO-2 Southern Wesleyan 3:19.37 5:53.81 4:40.80
21 Judson Taylor FR-1 Limestone 4:24.38 5:31.88 4:41.25
22 Reginald Gore FR-1 Claflin 4:44.08 3:45.01 4:41.26
23 Ethan Lee FR-1 Converse 5:05.88 4:51.72 4:43.22
24 Paul Glick FR-1 Limestone 5:01.19 4:21.41 4:44.14
25 Grayson Gillespie FR-1 Southern Wesleyan 4:36.74 4:33.88 4:45.29
26 Nathan Lucy SO-2 Converse 4:05.38 5:42.39 4:45.32
27 Danial Gallagher FR-1 Limestone 5:55.43 5:35.36 4:46.63
28 Samuel Bagwell FR-1 Converse 3:35.04 5:44.07 4:46.72
29 Robert Lewis SR-4 Erskine 5:22.17 5:02.04 4:47.65
30 Daniel Bowles FR-1 Covenant 4:01.85 4:50.79 4:47.91
31 Gabe Herron SO-2 USC Upstate 4:40.31 5:52.56 4:48.98
32 Xander Love FR-1 Limestone 5:56.81 5:04.60 4:50.09
33 Jakarriez Sanders FR-1 Claflin 6:09.74 4:54.05 4:51.13
34 Caleb Patterson SR-4 Claflin 4:46.13 5:18.25 4:51.97
35 Mason Parish FR-1 USC Upstate 5:34.08 4:26.68 4:53.05
36 Josue Avendano SO-2 Southern Wesleyan 3:47.42 4:05.14 4:55.34
37 Noah Boyd FR-1 Limestone 3:59.40 3:53.49 4:55.55
38 Spenser Kirby SO-2 Converse 4:33.04 4:44.91 4:56.78
39 Derek Staton JR-3 USC Upstate 4:06.18 4:33.20 5:00.22
40 Andrew Davis SO-2 Southern Wesleyan 5:34.65 3:40.08 5:01.48
41 Sebastian Dozier SO-2 Converse 6:19.22 4:29.13 5:05.82
42 Steven Parada FR-1 Limestone 4:41.52 4:41.52 5:06.00
43 Justin South FR-1 Limestone 4:11.08 6:07.43 5:06.19
44 Landon Mayfield FR-1 Southern Wesleyan 3:49.39 5:33.09 5:14.23
45 Isaiah Bowman FR-1 Claflin 5:34.82 4:40.61 5:18.87
46 Xavier Burrell FR-1 Claflin 6:24.56 7:07.65 5:31.51
  Ethan Hough SO-2 Limestone DNF DNF DNF
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Alex Haines JR-3 UNC-Asheville 3:37.96 5:23.09 4:16.42 5:33.35 5:20.53 4:49.76
2 Aidan Hatton SO-2 South Carolina 5:04.69 5:12.44 4:18.21 5:04.69 5:27.93 3:26.57
3 Jackson Dawson FR-1 South Carolina 4:44.27 5:12.69 4:18.42 3:16.40 3:34.49 3:57.75
4 George Luke SO-2 South Carolina 5:02.28 5:12.80 4:22.85 4:36.00 4:25.48 4:46.51
5 Brandon Martin SO-2 Emmanuel (Ga.) 4:20.94 5:16.29 4:23.57 5:34.74 4:26.21 4:36.75
6 Adam Trusty FR-1 Anderson (S.C.) 5:25.60 5:28.27 4:26.88 3:46.85 4:16.21 4:13.54
7 Nathaniel Edwards JR-3 UNC-Asheville 5:39.06 3:56.80 4:29.09 3:27.20 4:58.69 4:31.78
8 Jack Mensch JR-3 South Carolina 4:29.50 3:24.82 4:29.50 3:35.60 4:51.06 5:31.49
9 Felipe Barrios SO-2 Emmanuel (Ga.) 5:10.54 3:25.23 4:30.03 5:32.14 3:57.63 3:33.33
14 Drew Jones FR-1 Southern Wesleyan 5:17.88 4:34.03 4:34.03 3:41.97 4:25.81 5:23.36
16 Brock Newsome JR-3 UNC-Asheville 5:05.90 4:02.51 4:35.58 5:44.48 3:51.49 4:49.36
17 Demarco Hernandez SO-2 Emmanuel (Ga.) 4:58.45 4:50.16 4:36.34 4:55.69 5:09.50 4:28.05
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Kennedy Stinson JR-3 Limestone 4:54.98 4:00.86 3:44.62 5:38.28 3:12.14 4:30.62 4:11.68
11 Ronan O'Neill FR-1 Southern Wesleyan 4:28.10 5:03.30 3:55.60 5:52.04 5:24.96 4:30.80 4:28.10
13 Sam Shimanskiy FR-1 USC Upstate 3:55.48 3:28.10 4:58.46 3:39.05 4:50.24 4:33.81 5:53.22
15 Luis Rios Brena SO-2 Converse 5:54.32 5:26.85 5:04.88 4:45.65 4:01.70 4:34.66 3:15.01
18 Jordan Robertson SO-2 Emmanuel (Ga.) 5:07.17 5:12.71 3:19.25 5:43.15 4:47.80 4:36.73 3:24.78
19 Grady Clark FR-1 Southern Wesleyan 4:32.19 4:34.97 3:47.75 5:05.52 4:15.52 4:37.74 4:15.52
21 Judson Taylor FR-1 Limestone 3:16.88 3:53.44 4:49.69 3:25.32 4:07.50 4:41.25 4:10.32
24 Paul Glick FR-1 Limestone 5:23.92 5:26.76 4:44.14 6:09.39 3:58.68 4:44.14 5:49.50
26 Nathan Lucy SO-2 Converse 4:02.53 3:19.73 4:56.74 4:42.47 4:28.20 4:45.32 5:02.44
27 Danial Gallagher FR-1 Limestone 4:12.24 5:06.70 5:12.43 4:29.44 4:55.23 4:46.63 5:09.56
30 Daniel Bowles FR-1 Covenant 4:13.36 4:10.49 4:36.40 6:11.41 4:10.49 4:47.91 5:31.10
32 Xander Love FR-1 Limestone 5:24.90 5:13.30 3:34.67 6:08.42 5:13.30 4:50.09 4:32.69
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
12 Thomas Macagg SO-2 Southern Wesleyan 4:31.90
22 Reginald Gore FR-1 Claflin 4:41.26
23 Ethan Lee FR-1 Converse 4:43.22
28 Samuel Bagwell FR-1 Converse 4:46.72
31 Gabe Herron SO-2 USC Upstate 4:48.98
35 Mason Parish FR-1 USC Upstate 4:53.05
36 Josue Avendano SO-2 Southern Wesleyan 4:55.34
37 Noah Boyd FR-1 Limestone 4:55.55
38 Spenser Kirby SO-2 Converse 4:56.78
39 Derek Staton JR-3 USC Upstate 5:00.22
41 Sebastian Dozier SO-2 Converse 5:05.82
42 Steven Parada FR-1 Limestone 5:06.00
Men's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Jesse Sauve SO-2 Southern Wesleyan 5:03.27 4:54.84 5:20.12 5:56.62 3:58.68 4:40.80 5:28.54
25 Grayson Gillespie FR-1 Southern Wesleyan 3:59.65 4:39.59 5:10.97 4:53.85 3:56.79 4:45.29 5:22.38
29 Robert Lewis SR-4 Erskine 5:33.68 4:47.65 3:21.36 4:27.52 3:29.99 4:47.65 6:13.95
33 Jakarriez Sanders FR-1 Claflin 5:14.42 3:50.00 4:19.11 4:16.20 3:41.26 4:51.13 4:22.02
34 Caleb Patterson SR-4 Claflin 4:51.97 5:27.01 4:28.62 5:35.77 4:40.30 4:51.97 5:06.57
40 Andrew Davis SO-2 Southern Wesleyan 4:31.34 5:07.51 5:25.60 5:07.51 6:25.90 5:01.48 6:04.79
43 Justin South FR-1 Limestone 4:11.08 6:38.05 6:10.49 6:25.80 4:20.27 5:06.19 3:55.77
44 Landon Mayfield FR-1 Southern Wesleyan 5:58.23 4:05.10 5:07.95 6:04.51 4:17.67 5:14.23 5:26.80
45 Isaiah Bowman FR-1 Claflin 4:46.99 4:18.29 6:16.27 5:41.19 5:38.01 5:18.87 4:02.35
46 Xavier Burrell FR-1 Claflin 5:08.31 6:01.35 6:17.93 7:07.65 6:24.56 5:31.51 6:37.82
  Ethan Hough SO-2 Limestone DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF