March 24-25, 2023
|
Arizona - Tucson, AZ
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men 100m Dash College

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME WIND
1 Karon Dean JR-3 UTEP 11.47 7.44 10.33 0.9
2 Trayvion White-Austin JR-3 Arizona 7.91 11.65 10.40 0.9
3 Tyson Tippett SO-2 Mesa CC 10.82 8.01 10.40 0.9
4 Kyle De Moica SR-4 Grand Canyon 12.81 12.70 10.41 0.9
5 Dennis Johnson JR-3 UTEP 10.58 12.78 10.47 0.9
6 Ousman Jagne SO-2 Mesa CC 12.15 11.52 10.47 0.9
7 Adam Knuff SR-4 Grand Canyon 12.70 11.75 10.49 0.9
8 Khamis Hassan SO-2 Mesa CC 8.41 7.78 10.51 0.9
9 Abdulraof Rashid FR-1 UTEP 12.35 12.77 10.55 0.9
10 James Onanubosi FR-1 Arizona 7.73 13.24 10.59 0.9
11 Conner Kittleson FR-1 Grand Canyon 12.00 9.88 10.62 0.9
12 Kyle Smith SO-2 Northern Arizona 10.33 7.46 10.65 0.9
13 Jaichaun Stanton-Jones SO-2 Grand Canyon 10.97 10.44 10.65 0.9
14 Calvin Absten FR-1 Grand Canyon 8.35 9.42 10.70 0.6
15 Ethan Zake FR-1 Grand Canyon 8.02 13.32 10.83 2.4
16 Ian Lipsey SO-2 Northern Arizona 11.07 11.72 10.85 0.6
17 Romar Stapleton SO-2 Central Arizona 12.17 13.58 10.86 0.9
18 Mitchell Effing JR-3 Northern Arizona 13.60 10.01 10.88 -0.5
19 Dwayne Barrow SO-2 Mesa CC 10.35 10.35 10.89 2.4
20 Mo Yassin Senior Unattached 10.60 7.87 10.92 0.6
21 Jacob Rosales SO-2 Pima CC 9.61 8.41 10.92 2.4
22 MarcAnthony Sanchez FR-1 Northern Arizona 9.97 12.82 10.95 0.6
23 Skyler Andam SR-4 Utah State 13.96 11.98 10.99 0.6
24 Sir Jonathan Sims FR-1 Arizona 14.12 13.90 11.03 0.6
25 Bobby Coleman FR-1 Central Arizona 12.70 9.17 11.04 2.4
26 Michael Glasser FR-1 Pima CC 12.85 10.08 11.07 1.8
27 Jacorey Jones SR-4 Arizona 12.85 9.86 11.07 0.6
28 Dylan Hukill SO-2 Park Gilbert 9.99 12.54 11.09 2.4
29 Mathew Polk FR-1 UTEP 9.10 9.65 11.09 0.6
30 Jaylyn Martin SO-2 Mesa CC 10.60 14.28 11.15 1.2
31 Sean Wray Junior Unattached 14.58 9.31 11.21 -0.5
32 Bridger Megeath SO-2 Park Gilbert 13.15 10.79 11.24 1.2
33 Jacques Jones FR-1 Pima CC 12.40 13.19 11.27 1.2
34 Prince Conteh FR-1 Pima CC 13.31 14.44 11.37 -0.5
35 Yiannis Periclos Freshman Unattached 11.29 11.18 11.40 1.2
36 John Magee FR-1 Eastern New Mexico 10.30 11.10 11.44 1.8
37 Greyson Taylor JR-3 Grand Canyon 8.28 12.08 11.50 1.8
38 Hank Moore FR-1 Pima CC 9.04 9.28 11.59 1.8
39 Jace Boren FR-1 Pima CC 10.69 12.31 11.61 1.2
40 Nehemiah Gilliam SO-2 Pima CC 10.18 13.34 11.70 1.2
41 Christian Mutengela FR-1 Northern Arizona 12.00 14.35 11.76 2.2
42 Jett Jue FR-1 Pima CC 13.26 10.54 11.84 1.8
43 Ivan Romero Senior Unattached 10.67 14.11 11.85 1.8
44 Jacob Acedo FR-1 Pima CC 8.45 12.73 11.89 2.2
45 Isaac Young FR-1 Park Gilbert 14.26 14.26 12.08 2.2
46 Wyatt Walker Freshman Unattached 12.82 9.04 12.21 1.2
47 Richard Blancas Junior Old Pueblo Faithfuls 18.27 18.58 15.61 1.8
  Dominick Brister FR-1 Glendale CC DNF DNF DNF -
Men 100m Dash College Section 1
W: 0.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Karon Dean JR-3 UTEP 12.81 10.33 13.23 13.02 8.89
2 Trayvion White-Austin JR-3 Arizona 12.28 10.40 10.09 9.57 8.43
3 Tyson Tippett SO-2 Mesa CC 13.52 10.40 11.55 8.84 9.26
4 Kyle De Moica SR-4 Grand Canyon 13.33 10.41 13.12 7.29 8.12
5 Dennis Johnson JR-3 UTEP 8.69 10.47 7.96 12.57 9.53
9 Abdulraof Rashid FR-1 UTEP 12.14 10.55 9.39 11.71 10.03
10 James Onanubosi FR-1 Arizona 12.71 10.59 12.50 8.48 10.49
17 Romar Stapleton SO-2 Central Arizona 10.32 10.86 14.01 10.21 11.19
  Dominick Brister FR-1 Glendale CC DNF DNF DNF DNF DNF
Men 100m Dash College Section 2
W: 0.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Ousman Jagne SO-2 Mesa CC 10.47 8.90
7 Adam Knuff SR-4 Grand Canyon 10.49 9.86
8 Khamis Hassan SO-2 Mesa CC 10.51 11.14
11 Conner Kittleson FR-1 Grand Canyon 10.62 10.52
12 Kyle Smith SO-2 Northern Arizona 10.65 8.95
13 Jaichaun Stanton-Jones SO-2 Grand Canyon 10.65 12.46
Men 100m Dash College Section 3
W: 0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
14 Calvin Absten FR-1 Grand Canyon 8.67 10.70
16 Ian Lipsey SO-2 Northern Arizona 8.47 10.85
20 Mo Yassin Senior Unattached 9.40 10.92
22 MarcAnthony Sanchez FR-1 Northern Arizona 13.58 10.95
23 Skyler Andam SR-4 Utah State 12.75 10.99
24 Sir Jonathan Sims FR-1 Arizona 8.61 11.03
27 Jacorey Jones SR-4 Arizona 10.96 11.07
29 Mathew Polk FR-1 UTEP 11.54 11.09
Men 100m Dash College Section 4
W: 2.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Ethan Zake FR-1 Grand Canyon 10.83 8.88 10.73 11.05 10.51 11.81
19 Dwayne Barrow SO-2 Mesa CC 10.89 14.16 8.06 13.73 8.72 12.31
21 Jacob Rosales SO-2 Pima CC 10.92 10.81 13.44 13.54 9.18 13.11
25 Bobby Coleman FR-1 Central Arizona 11.04 12.70 9.61 9.94 14.36 11.15
28 Dylan Hukill SO-2 Park Gilbert 11.09 13.98 13.20 13.98 13.98 8.21
Men 100m Dash College Section 5
W: -0.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
18 Mitchell Effing JR-3 Northern Arizona 9.36 10.88 10.12
31 Sean Wray Junior Unattached 11.89 11.21 9.76
34 Prince Conteh FR-1 Pima CC 10.69 11.37 14.33
Men 100m Dash College Section 6
W: 1.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
30 Jaylyn Martin SO-2 Mesa CC 12.38 10.49 11.15 13.16 12.94 13.16 13.94
32 Bridger Megeath SO-2 Park Gilbert 12.14 10.23 11.24 10.12 12.93 9.00 7.87
33 Jacques Jones FR-1 Pima CC 11.61 9.25 11.27 12.29 14.54 12.74 13.53
35 Yiannis Periclos Freshman Unattached 8.67 14.25 11.40 8.44 9.69 10.15 10.72
39 Jace Boren FR-1 Pima CC 8.13 9.52 11.61 8.71 10.22 9.52 14.98
40 Nehemiah Gilliam SO-2 Pima CC 12.87 13.81 11.70 15.10 12.17 9.48 9.71
46 Wyatt Walker Freshman Unattached 14.78 13.92 12.21 9.16 8.80 12.46 9.04
Men 100m Dash College Section 7
W: 1.8
PL NAME YEAR TEAM TIME
26 Michael Glasser FR-1 Pima CC 11.07
36 John Magee FR-1 Eastern New Mexico 11.44
37 Greyson Taylor JR-3 Grand Canyon 11.50
38 Hank Moore FR-1 Pima CC 11.59
42 Jett Jue FR-1 Pima CC 11.84
43 Ivan Romero Senior Unattached 11.85
47 Richard Blancas Junior Old Pueblo Faithfuls 15.61
Men 100m Dash College Section 8
W: 2.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
41 Christian Mutengela FR-1 Northern Arizona 11.76 10.59
44 Jacob Acedo FR-1 Pima CC 11.89 9.52
45 Isaac Young FR-1 Park Gilbert 12.08 11.00

Men 100m Dash Adaptive

W: 0.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Valera Allen   Unattached 16.06 19.44 19.44 16.71
2 Aidan Gravelle   Unattached 16.54 16.05 17.21 15.55
3 Peyton Gunnarson   Unattached 17.06 13.82 18.43 21.33
4 Wyatt Willand   Unattached 17.16 16.99 12.70 15.96
5 Arturo Torres   Unattached 17.24 21.90 22.42 14.31
6 Dustin Stallberg   Unattached 17.32 13.17 13.34 22.52

Boys 100m Dash High School Finals

W: -1.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Beau Sparks 12 El Paso Franklin 13.41 11.08 10.20
2 Lincoln Jurado 12 El Paso Parkland 11.09 11.31 13.12
3 Abdiel Rincon 10 El Paso Americas 10.11 11.36 11.70
4 Joseph Gomez Whitten 11 El Paso Parkland 13.57 11.40 12.89
5 Jalile Bost 12 Pebble Hills 14.63 11.43 8.92
6 Julian Mars 12 El Paso Franklin 8.59 11.45 10.42
7 Paden Hall 12 Catalina Foothills High S 9.52 11.47 9.98
8 Ronald Worthy 12 Catalina Foothills High S 12.40 11.48 10.57
9 Noe Medina 12 Catalina Foothills High S 12.47 11.54 13.97

Boys 100m Dash High School Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Beau Sparks 12 El Paso Franklin 11.07 10.96 9.21 12.06 9.65 11.62 0.1
2 Joseph Gomez Whitten 11 El Paso Parkland 11.25 11.25 10.24 10.24 11.03 9.23 0.8
3 Paden Hall 12 Catalina Foothills High S 12.64 11.28 14.10 14.67 10.04 13.54 -1.1
4 Jalile Bost 12 Pebble Hills 11.33 11.33 13.71 11.33 9.75 12.58 -0.1
5 Abdiel Rincon 10 El Paso Americas 12.82 11.34 11.68 13.27 13.16 12.48 0.6
6 Ronald Worthy 12 Catalina Foothills High S 13.96 11.35 8.18 8.18 8.52 9.77 1.0
7 Julian Mars 12 El Paso Franklin 13.52 11.36 14.20 12.05 10.23 8.86 0.1
8 Lincoln Jurado 12 El Paso Parkland 11.16 11.38 14.23 10.70 12.98 12.75 0.8
9 Noe Medina 12 Catalina Foothills High S 13.26 11.43 11.78 13.83 10.41 14.29 0.8
10 Jose Guardado 12 El Paso Riverside 9.28 11.45 14.55 13.63 13.63 14.09 1.0
11 Nicolas Natale 12 Canyon Del Oro High Schoo 9.28 11.45 8.13 8.02 14.43 13.97 0.7
12 Jordan Thomas 12 Canyon Del Oro High Schoo 8.30 11.52 9.80 9.22 14.40 8.76 0.7
13 Voitaire Tillakembaye 12 Rincon University High Sc 9.47 11.54 14.89 10.74 14.20 13.51 1.4
14 Amari Deion Welch 11 Pebble Hills 10.30 11.57 9.49 12.73 14.81 12.04 0.8
15 Cristian Doyle 12 Rio Rico High School 13.19 11.57 13.54 8.10 11.92 10.07 -1.1
16 Hayden Blair 11 Pima High School 11.98 11.63 10.47 10.70 11.75 13.73 0.8
17 Damian Rios 11 Safford High School 14.37 11.68 12.50 9.82 11.80 12.85 0.6
18 Anthony Miranda 11 El Paso Americas 14.86 11.70 12.52 12.06 13.46 8.31 -1.1
19 Michael Kintonis 11 Mingus Union High School 12.52 11.70 12.99 13.93 12.76 10.42 -0.1
20 Gael Ochoa 11 Pebble Hills 11.50 11.73 9.27 11.26 15.14 13.02 0.4
21 Sebastian Allen 11 El Paso Socorro 10.10 11.74 12.33 10.92 9.98 11.98 0.7
22 Devin Hernandez 12 El Paso Ysleta 10.94 11.76 12.47 14.23 14.94 11.18 0.1
23 Brian Promesse-Gonzal 11 El Paso Americas 14.73 11.78 9.07 14.38 11.90 9.43 0.1
24 Eloy Tellez 12 El Paso Socorro 10.87 11.81 12.52 12.17 14.29 11.46 1.4
25 Arturo Alvarez Medina 12 Nogales High School 14.21 11.84 9.36 9.59 13.50 14.80 0.4
26 Parker Jeong 12 Nogales High School 14.58 11.85 14.11 9.48 11.14 8.30 0.7
27 Kaleb Martinez 10 El Paso Parkland 13.76 11.86 15.30 12.81 8.42 9.61 1.4
28 Quadre Willis 12 El Paso Eastlake 11.86 11.86 8.78 14.12 9.02 8.66 0.6
29 Jermanie Merricks 10 El Paso El Dorado 9.61 11.86 10.20 12.69 10.44 11.15 0.8
30 Logan Melonis 10 Ironwood Ridge High Schoo 11.05 11.88 13.43 11.17 12.00 12.60 1.0
31 Alexander Ziemer 12 El Paso Eastlake 12.75 11.91 9.89 12.63 13.11 10.48 0.1
32 Ngonkra Fuangunyi 10 Empire High 15.01 11.91 10.13 11.68 14.30 13.82 -0.1
33 Seth Taylor 11 Ironwood Ridge High Schoo 8.94 11.92 13.83 11.21 8.71 13.00 -1.1
34 Julian Granados 12 El Paso Eastlake 15.38 11.92 13.00 8.35 9.06 13.95 0.1
35 Noah Vick 12 El Paso Franklin 8.71 11.92 15.14 13.24 13.35 14.90 0.4
36 Jayden Barrett 10 Ironwood Ridge High Schoo 10.74 11.93 14.44 15.04 10.50 12.05 0.4
37 Seth Brueland 11 Mingus Union High School 11.72 11.96 8.73 9.93 11.25 11.13 1.4
38 Kamren Hannah 10 El Paso Burges 12.56 11.96 9.81 13.28 8.73 12.80 0.8
39 Ryker Kinnison 11 Safford High School 9.81 11.96 9.57 10.41 8.85 8.38 1.0
40 Gage Hull 12 Sabino High School 10.07 11.98 12.10 14.74 12.46 11.62 0.4
41 Flint Davis 10 Benson High School 9.95 11.98 15.46 9.11 15.46 10.07 0.8
42 Isaac Marquez 12 Amphitheater High School 13.31 11.99 13.07 10.08 15.23 12.47 1.4
43 Jayden Simmons 9 Flowing Wells High School 9.96 12.00 14.04 13.80 12.96 13.20 1.4
44 Romello Haywood 10 Tucson Magnet High School 10.32 12.00 9.24 14.40 10.32 10.92 0.6
45 Dominic Borunda 10 El Paso Ysleta 9.73 12.01 11.17 12.97 11.53 12.37 -0.1
46 Raniyen Orr 10 El Paso Burges 13.46 12.01 14.30 9.97 15.62 13.22 0.7
47 Manuel Dawson 10 Safford High School 15.16 12.03 13.48 10.47 15.28 12.27 0.8
48 Mekhi Gaskin 12 Sunnyside High School 8.68 12.05 8.44 13.86 10.25 9.89 -1.1
49 Martin SaenzPardo 10 El Paso Socorro 13.27 12.06 11.22 13.75 10.50 11.94 0.1
50 Isaiah Lomeli 12 Flowing Wells High School 9.19 12.09 8.95 14.51 8.95 9.07 0.8
51 Cesar Alcantar 12 Sunnyside High School 10.65 12.10 12.59 15.73 8.96 11.50 -0.1
52 Tristan Lopez 11 El Paso Riverside 10.18 12.12 8.61 8.97 12.37 8.97 0.1
53 Logan Adame 12 Flowing Wells High School 15.28 12.12 13.82 10.31 11.40 14.91 0.1
54 Sergio Bermudez 12 Rio Rico High School 13.35 12.13 10.68 13.83 10.80 14.68 0.1
55 Zachary Williams 10 Odyssey Institute 14.20 12.13 10.68 11.89 15.53 11.16 1.0
56 Burke Wood 9 Mica Mountain High School 10.57 12.14 11.66 12.39 12.63 8.74 0.1
57 Elliot Lovett 10 Pusch Ridge Christian Aca 10.82 12.15 12.76 14.34 8.75 13.49 -0.1
58 Nick Smith 12 Empire High 15.80 12.15 11.06 11.91 15.19 10.45 0.4
59 Dylan Murga 12 El Paso Riverside 15.59 12.18 9.75 11.70 12.31 10.36 0.8
60 Adrian Robles 12 Sunnyside High School 15.88 12.21 11.97 8.55 15.63 10.38 0.6
61 Gattlin Miles 11 Canyon Del Oro High Schoo 11.36 12.21 14.41 12.70 9.28 11.85 -1.1
62 Blake Reed 12 Pusch Ridge Christian Aca 12.24 12.24 14.20 12.73 15.92 14.32 -0.1
63 Amier Austin 12 Tucson Magnet High School 13.86 12.26 11.53 10.79 11.16 9.20 0.6
64 Noah Schackart 9 Catalina Magnet High Scho 9.93 12.26 13.86 11.16 10.18 9.08 0.8
65 Gael Garavito 11 Nogales High School 10.85 12.32 15.16 13.06 11.46 15.40 0.7
66 Ian Vasquez 10 El Paso Jefferson 12.36 12.36 11.62 15.82 12.61 10.63 0.1
67 Kienan Parker 10 Empire High 14.38 12.39 13.39 14.13 13.88 11.77 1.0
68 Pierce Ashby 12 Pima High School 8.77 12.53 13.04 16.04 13.29 13.04 0.1
69 Leonardo Hernandez 10 El Paso Jefferson 14.80 12.54 8.78 16.06 12.92 14.80 -1.1
70 Alan Martinez 9 Rio Rico High School 12.64 12.64 15.30 12.39 10.50 11.25 0.7
71 Nathanael Campa 9 Pusch Ridge Christian Aca 11.04 12.68 10.78 9.89 10.27 13.44 0.8
72 Andrew Workman 9 Benson High School 15.49 12.69 10.54 15.74 9.52 11.55 0.7
73 Xavier Machado 11 Mingus Union High School 9.28 12.71 12.71 15.51 10.43 9.41 0.6
74 Adam Abdoulaye 11 Rincon University High Sc 15.78 12.72 9.16 10.94 9.42 12.09 1.4
75 Darren Nebafu 12 Rincon University High Sc 15.81 12.75 16.32 10.46 9.82 12.37 -0.1
76 Carlos Espeleta 10 El Paso Ysleta 14.19 12.78 12.14 16.62 13.93 14.19 0.8
77 Najee Johnson 10 Odyssey Institute 10.00 12.81 11.66 9.48 11.28 12.81 0.1
78 Gabriel Rodrigues 12 Pima High School 13.98 12.82 9.23 14.75 9.62 16.67 0.4
79 Christian Elkins 10 St. Augustine Catholic Hi 13.04 13.04 13.04 10.57 10.57 14.74 1.0
80 Tyler Marion 10 Odyssey Institute 15.17 13.07 11.37 11.51 11.11 15.56 -1.1
81 Aundre McCauley 9 Morenci Jr./Sr. High Scho 10.17 13.20 9.64 15.45 10.04 10.04 0.4
82 Jacob Espinoza 10 Amphitheater High School 14.96 13.35 11.49 10.28 12.55 12.69 0.6
83 Narciso Villa 10 St. Augustine Catholic Hi 12.52 14.39 12.81 11.37 17.27 10.08 0.1
84 Isaiah Scholer 9 Benson High School 10.70 14.85 13.37 18.27 18.86 12.48 1.4
85 Javier Rios 9 St. Augustine Catholic Hi 16.16 15.24 18.60 19.82 18.44 15.70 0.8
  Nathaniel Bryant 10 Mica Mountain High School FS FS FS FS FS FS -
Boys 100m Dash High School Preliminaries Heat 1
W: 0.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Joseph Gomez Whitten 11 El Paso Parkland 11.25 12.15 10.35
9 Noe Medina 12 Catalina Foothills High S 11.43 9.49 13.49
14 Amari Deion Welch 11 Pebble Hills 11.57 14.70 9.38
29 Jermanie Merricks 10 El Paso El Dorado 11.86 14.83 12.34
38 Kamren Hannah 10 El Paso Burges 11.96 9.81 12.08
47 Manuel Dawson 10 Safford High School 12.03 13.72 8.67
71 Nathanael Campa 9 Pusch Ridge Christian Aca 12.68 12.05 16.11
Boys 100m Dash High School Preliminaries Heat 2
W: 1.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
13 Voitaire Tillakembaye 12 Rincon University High Sc 13.85 13.85 9.58 9.58 11.54
24 Eloy Tellez 12 El Paso Socorro 10.75 11.58 11.70 12.05 11.81
27 Kaleb Martinez 10 El Paso Parkland 10.56 14.24 11.75 14.12 11.86
37 Seth Brueland 11 Mingus Union High School 10.05 8.50 13.64 11.37 11.96
42 Isaac Marquez 12 Amphitheater High School 9.00 12.59 14.03 15.59 11.99
43 Jayden Simmons 9 Flowing Wells High School 14.52 10.80 8.76 13.44 12.00
74 Adam Abdoulaye 11 Rincon University High Sc 10.56 10.05 13.74 11.83 12.72
84 Isaiah Scholer 9 Benson High School 17.82 13.67 16.64 13.96 14.85
Boys 100m Dash High School Preliminaries Heat 3
W: 0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Abdiel Rincon 10 El Paso Americas 11.34 12.48 8.28 11.34 8.40 7.94
17 Damian Rios 11 Safford High School 12.74 12.03 8.41 11.68 14.49 9.82
28 Quadre Willis 12 El Paso Eastlake 9.61 13.05 13.88 11.86 9.61 9.14
44 Romello Haywood 10 Tucson Magnet High School 9.72 15.24 9.24 12.00 12.24 9.12
60 Adrian Robles 12 Sunnyside High School 9.53 15.27 14.53 12.21 12.82 13.07
63 Amier Austin 12 Tucson Magnet High School 12.75 15.45 13.49 12.26 11.28 12.39
73 Xavier Machado 11 Mingus Union High School 9.66 8.90 16.40 12.71 10.81 12.46
82 Jacob Espinoza 10 Amphitheater High School 16.02 14.56 15.36 13.35 10.28 11.75
Boys 100m Dash High School Preliminaries Heat 4
W: -0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Jalile Bost 12 Pebble Hills 13.26 13.60 13.26 10.31 11.33 7.93 9.52
19 Michael Kintonis 11 Mingus Union High School 12.64 11.47 10.18 10.18 11.70 11.59 8.66
32 Ngonkra Fuangunyi 10 Empire High 13.70 13.82 11.91 12.99 11.91 15.13 14.18
45 Dominic Borunda 10 El Paso Ysleta 9.85 12.25 13.70 11.89 12.01 12.13 8.77
51 Cesar Alcantar 12 Sunnyside High School 10.89 10.65 15.49 14.04 12.10 14.89 10.29
57 Elliot Lovett 10 Pusch Ridge Christian Aca 14.46 11.43 10.09 13.61 12.15 13.13 12.15
62 Blake Reed 12 Pusch Ridge Christian Aca 14.69 15.18 15.92 8.69 12.24 10.78 10.90
75 Darren Nebafu 12 Rincon University High Sc 13.01 10.97 11.22 16.07 12.75 15.94 9.95
Boys 100m Dash High School Preliminaries Heat 5
W: 0.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
8 Lincoln Jurado 12 El Paso Parkland 11.38 10.36 14.23 11.38 11.50
16 Hayden Blair 11 Pima High School 11.63 13.26 12.56 8.96 13.73
41 Flint Davis 10 Benson High School 11.98 8.51 10.67 10.43 12.34
50 Isaiah Lomeli 12 Flowing Wells High School 12.09 15.72 12.94 10.89 11.73
59 Dylan Murga 12 El Paso Riverside 12.18 10.48 8.65 9.26 13.28
64 Noah Schackart 9 Catalina Magnet High Scho 12.26 14.47 11.90 14.23 15.70
76 Carlos Espeleta 10 El Paso Ysleta 12.78 11.25 12.91 11.76 11.25
85 Javier Rios 9 St. Augustine Catholic Hi 15.24 13.26 10.82 11.89 14.48
  Nathaniel Bryant 10 Mica Mountain High School FS FS FS FS FS
Boys 100m Dash High School Preliminaries Heat 6
W: 0.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Gael Ochoa 11 Pebble Hills 13.38 9.62 8.57 9.51 10.68 11.73 13.96
25 Arturo Alvarez Medina 12 Nogales High School 13.38 11.25 8.77 14.33 11.02 11.84 12.44
35 Noah Vick 12 El Paso Franklin 8.71 15.26 8.59 12.88 9.66 11.92 11.92
36 Jayden Barrett 10 Ironwood Ridge High Schoo 13.84 9.07 8.83 8.83 11.70 11.93 9.19
40 Gage Hull 12 Sabino High School 13.42 8.87 8.63 8.39 10.79 11.98 11.39
58 Nick Smith 12 Empire High 13.61 13.37 14.71 11.55 9.36 12.15 12.15
78 Gabriel Rodrigues 12 Pima High School 13.85 14.88 9.49 15.00 11.93 12.82 13.59
81 Aundre McCauley 9 Morenci Jr./Sr. High Scho 10.96 11.22 13.47 12.28 13.07 13.20 14.13
Boys 100m Dash High School Preliminaries Heat 7
W: 0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Julian Mars 12 El Paso Franklin 11.25 11.36
23 Brian Promesse-Gonzal 11 El Paso Americas 12.96 11.78
34 Julian Granados 12 El Paso Eastlake 9.78 11.92
49 Martin SaenzPardo 10 El Paso Socorro 12.79 12.06
52 Tristan Lopez 11 El Paso Riverside 9.58 12.12
54 Sergio Bermudez 12 Rio Rico High School 14.32 12.13
66 Ian Vasquez 10 El Paso Jefferson 11.99 12.36
68 Pierce Ashby 12 Pima High School 13.54 12.53
Boys 100m Dash High School Preliminaries Heat 8
W: 0.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Nicolas Natale 12 Canyon Del Oro High Schoo 8.13 11.68 14.89 11.57 10.54 11.45
12 Jordan Thomas 12 Canyon Del Oro High Schoo 8.87 11.64 14.29 13.25 10.49 11.52
21 Sebastian Allen 11 El Paso Socorro 13.39 10.45 11.16 11.74 10.22 11.74
26 Parker Jeong 12 Nogales High School 14.46 12.57 10.55 10.91 11.85 11.85
46 Raniyen Orr 10 El Paso Burges 11.05 9.97 15.26 10.21 10.45 12.01
65 Gael Garavito 11 Nogales High School 14.66 9.00 10.60 9.74 8.87 12.32
70 Alan Martinez 9 Rio Rico High School 10.50 12.77 15.17 14.79 15.80 12.64
72 Andrew Workman 9 Benson High School 11.30 13.84 12.06 14.98 15.11 12.69
Boys 100m Dash High School Preliminaries Heat 9
W: 1.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Ronald Worthy 12 Catalina Foothills High S 8.40 13.06 11.35 13.62 9.88 12.26
10 Jose Guardado 12 El Paso Riverside 13.74 13.86 11.45 14.77 11.91 12.37
30 Logan Melonis 10 Ironwood Ridge High Schoo 9.86 15.33 11.88 14.62 13.07 11.53
39 Ryker Kinnison 11 Safford High School 9.93 9.45 11.96 11.25 13.52 12.92
55 Zachary Williams 10 Odyssey Institute 11.28 10.68 12.13 13.59 13.47 14.92
67 Kienan Parker 10 Empire High 12.77 9.05 12.39 14.75 9.67 14.13
79 Christian Elkins 10 St. Augustine Catholic Hi 11.35 16.30 13.04 12.26 16.83 9.13
Boys 100m Dash High School Preliminaries Heat 10
W: -1.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Paden Hall 12 Catalina Foothills High S 12.75 11.28
15 Cristian Doyle 12 Rio Rico High School 13.77 11.57
18 Anthony Miranda 11 El Paso Americas 13.11 11.70
33 Seth Taylor 11 Ironwood Ridge High Schoo 14.43 11.92
48 Mekhi Gaskin 12 Sunnyside High School 10.61 12.05
61 Gattlin Miles 11 Canyon Del Oro High Schoo 14.66 12.21
69 Leonardo Hernandez 10 El Paso Jefferson 12.92 12.54
80 Tyler Marion 10 Odyssey Institute 15.03 13.07
Boys 100m Dash High School Preliminaries Heat 11
W: 0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Beau Sparks 12 El Paso Franklin 8.88 8.66 10.96
22 Devin Hernandez 12 El Paso Ysleta 10.82 8.94 11.76
31 Alexander Ziemer 12 El Paso Eastlake 15.13 15.01 11.91
53 Logan Adame 12 Flowing Wells High School 9.82 9.46 12.12
56 Burke Wood 9 Mica Mountain High School 14.21 14.69 12.14
77 Najee Johnson 10 Odyssey Institute 11.40 10.38 12.81
83 Narciso Villa 10 St. Augustine Catholic Hi 15.98 11.95 14.39

Boys 200m Dash High School Finals

W: -1.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Beau Sparks 12 El Paso Franklin 22.11 22.11 18.80 17.91 24.33 21.45 19.02
2 Demarion Crest Daniels 12 El Paso Parkland 22.24 18.02 24.91 16.91 26.02 28.03 21.58
3 Joseph Gomez Whitten 11 El Paso Parkland 22.77 28.69 18.68 15.94 16.85 27.33 24.82
4 Gerald Williams 9 El Paso Franklin 22.78 29.16 16.41 16.18 29.39 22.33 22.78
5 Dezmond Gonzalez 12 El Paso El Dorado 22.84 19.42 26.04 24.67 25.36 22.62 18.50
6 Nicolas Natale 12 Canyon Del Oro High Schoo 22.88 17.39 27.23 24.71 23.57 27.46 17.85
7 Voitaire Tillakembaye 12 Rincon University High Sc 23.20 19.49 22.74 29.00 19.26 22.04 29.93
  Lincoln Jurado 12 El Paso Parkland DQ DQ DQ DQ DQ DQ DQ

Boys 200m Dash High School Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Demarion Crest Daniels 12 El Paso Parkland 21.72 29.11 19.93 23.96 22.39 27.10 22.39 1.9
2 Voitaire Tillakembaye 12 Rincon University High Sc 18.03 23.28 20.54 19.17 16.43 17.12 22.82 1.0
3 Joseph Gomez Whitten 11 El Paso Parkland 21.69 26.94 28.54 29.45 28.31 19.87 22.83 1.9
4 Nicolas Natale 12 Canyon Del Oro High Schoo 17.88 22.24 17.42 24.30 20.86 16.96 22.92 -0.5
5 Dezmond Gonzalez 12 El Paso El Dorado 20.21 16.76 17.45 26.87 29.85 28.24 22.96 0.6
6 Lincoln Jurado 12 El Paso Parkland 23.02 24.18 29.93 29.70 16.35 23.71 23.02 0.6
7 Beau Sparks 12 El Paso Franklin 22.11 17.97 21.65 28.56 27.87 22.11 23.03 0.2
8 Gerald Williams 9 El Paso Franklin 21.20 18.67 16.13 25.58 18.44 27.19 23.04 -1.0
9 Fabian Talavera 12 El Paso Americas 29.82 17.80 26.12 26.58 18.49 21.96 23.11 1.0
10 Jalile Bost 12 Pebble Hills 19.55 19.32 16.99 29.79 28.39 27.00 23.27 0.6
11 Cristian Doyle 12 Rio Rico High School 27.47 29.57 19.09 17.70 26.08 25.61 23.28 -1.0
12 Michael Kintonis 11 Mingus Union High School 25.92 23.33 28.04 20.50 28.75 21.21 23.56 3.2
13 Sammy Alkhayat 11 Catalina Foothills High S 22.48 19.64 18.46 23.43 26.50 16.80 23.66 0.6
14 Iandel Rosario 12 Pebble Hills 22.18 22.41 28.14 22.18 18.12 30.76 23.84 0.2
15 Alonso Rodriguez 10 El Paso Ysleta 26.52 19.12 30.11 25.57 22.46 25.81 23.89 0.2
16 Tristen McClelland 11 Canyon Del Oro High Schoo 26.81 27.52 22.50 29.68 20.34 23.22 23.93 -0.5
17 Brian Promesse-Gonzal 11 El Paso Americas 20.36 27.31 17.01 26.59 21.08 25.87 23.95 1.0
18 Jayden Barrett 10 Ironwood Ridge High Schoo 18.97 22.81 18.73 16.81 23.77 18.01 24.01 1.9
19 Logan Melonis 10 Ironwood Ridge High Schoo 19.49 29.36 26.47 21.66 17.09 22.14 24.06 1.0
20 Jerry Jeremiah) Rodri 12 El Paso Eastlake 28.17 30.57 25.28 18.30 18.78 17.09 24.07 0.6
21 Elkor Landeros 10 El Paso Socorro 18.82 24.61 27.50 29.67 31.36 17.13 24.12 -1.0
22 Javan Sutter 10 Mingus Union High School 19.58 17.65 30.22 30.94 21.27 20.79 24.17 0.6
23 Romello Haywood 10 Tucson Magnet High School 23.26 25.92 20.11 28.83 20.35 26.40 24.22 0.6
24 Makhi Prescott 9 Mica Mountain High School 22.30 21.57 21.81 31.50 26.41 17.21 24.23 -0.5
25 Matthew Ramirez 12 El Paso Americas 19.42 25.97 22.82 31.31 25.49 24.27 24.27 -1.0
26 Joseph Akers 12 Benson High School 25.82 25.08 29.95 18.51 25.08 31.66 24.35 0.6
27 Jaidyn Crist 9 Mica Mountain High School 23.88 17.79 26.31 20.47 19.74 22.17 24.36 3.2
28 Ruben Luevanos 11 Sunnyside High School 18.84 23.00 28.62 27.40 28.38 30.09 24.46 1.0
29 Ngonkra Fuangunyi 10 Empire High 30.15 19.12 22.80 17.65 24.76 28.19 24.51 1.0
30 Manuel Dawson 10 Safford High School 30.90 30.65 19.37 20.60 27.71 29.67 24.52 1.0
31 Joe Munoz-Rios 12 El Paso Riverside 26.01 21.35 19.87 19.38 19.14 31.65 24.53 1.0
32 Jermanie Merricks 10 El Paso El Dorado 18.65 17.67 19.63 30.67 21.59 17.42 24.53 0.3
33 Synzere King 9 Mica Mountain High School 30.92 23.56 24.79 17.67 24.79 30.68 24.54 -0.5
34 Martin SaenzPardo 10 El Paso Socorro 29.71 23.33 19.89 22.59 18.66 20.14 24.55 0.3
35 Andrew Aranda 12 El Paso Eastlake 27.06 20.67 21.90 25.10 20.67 22.88 24.60 1.0
36 Jairo Soto 12 Tucson Magnet High School 23.17 26.37 19.47 29.57 30.56 27.60 24.64 0.6
37 Nick Smith 12 Empire High 24.65 26.38 21.70 22.93 25.39 23.91 24.65 -0.5
37 Seth Brueland 11 Mingus Union High School 29.58 25.39 22.44 29.34 23.17 21.45 24.65 3.2
39 Ulyses Arce 12 Nogales High School 28.12 24.42 17.76 21.21 19.98 27.87 24.66 1.0
40 Joseph Schied 12 Ironwood Ridge High Schoo 28.37 17.52 23.69 31.58 21.96 26.65 24.67 0.6
41 Jayden Upton 12 Odyssey Institute 30.59 21.22 18.01 31.09 25.66 17.52 24.67 0.6
42 Osatohamwen Gbowa 12 El Paso Burges 26.91 19.01 30.85 18.51 27.65 28.39 24.68 1.9
43 Ethan Wolf 12 El Paso Socorro 20.75 17.54 18.04 27.42 23.22 28.66 24.70 0.6
44 Dessie Baca 9 Tucson Magnet High School 31.15 22.50 28.93 20.03 20.03 18.30 24.72 -0.5
45 Isaiah Lomeli 12 Flowing Wells High School 31.20 20.06 21.05 22.54 27.74 30.21 24.76 1.9
46 Edmundo Chavez Ramirez 11 Nogales High School 17.92 30.87 27.13 25.64 18.17 21.91 24.89 0.2
47 Ibrahim Taha 10 El Paso Burges 31.42 18.45 24.44 25.93 24.68 32.16 24.93 1.0
48 Jayden Simmons 9 Flowing Wells High School 26.95 32.19 27.45 32.19 22.21 23.21 24.95 3.2
49 Alexander Johnson 12 Rio Rico High School 29.94 22.40 25.16 19.38 30.95 29.44 25.16 0.6
50 Ian Vasquez 10 El Paso Jefferson 25.45 19.15 29.98 31.49 32.50 25.45 25.19 0.2
51 Joe Acosta 11 El Paso Riverside 30.60 18.97 23.27 22.77 23.52 25.55 25.29 1.9
52 Luis Padilla Portill 11 Nogales High School 30.17 25.35 27.13 23.33 21.30 19.02 25.35 0.6
53 Isaac Marquez 12 Amphitheater High School 28.19 32.25 25.39 28.95 23.62 28.69 25.39 0.6
54 Elliot Mendoza 10 Catalina Foothills High S 24.95 26.22 19.60 24.69 21.64 20.62 25.45 1.0
55 Dominic Painter 9 Pusch Ridge Christian Aca 26.56 26.04 19.15 18.39 21.19 29.87 25.53 0.6
56 Leonardo Hernandez 10 El Paso Jefferson 17.93 25.10 32.78 30.99 27.92 19.98 25.61 0.6
57 Ravindu Vithanachchi 10 Catalina Foothills High S 32.27 26.33 31.23 29.69 20.65 26.33 25.81 0.2
58 Adam Abdoulaye 11 Rincon University High Sc 21.55 28.56 31.68 26.22 18.70 27.00 25.96 0.3
59 Degan Gurnett 12 Catalina Magnet High Scho 26.05 27.88 22.67 20.06 21.63 20.84 26.05 1.9
60 Nathanael Campa 9 Pusch Ridge Christian Aca 22.78 28.54 23.57 20.69 27.75 30.63 26.18 0.6
61 Jake Swies 12 Benson High School 18.88 20.19 31.98 19.14 22.02 29.36 26.21 3.2
62 Saul Salazar 9 Amphitheater High School 24.67 28.87 24.67 30.44 26.24 20.21 26.24 0.6
63 Jackson Barker 9 Sabino High School 20.58 26.12 20.32 32.72 29.81 19.53 26.38 -1.0
64 Najee Johnson 10 Odyssey Institute 23.48 26.71 22.67 25.90 19.43 24.02 26.98 1.0
65 Misael Pacheco 9 Sunnyside High School 28.33 22.67 20.78 31.84 29.41 28.06 26.98 -0.5
66 Keegan Lloyd 9 Odyssey Institute 32.21 35.48 30.02 22.11 33.02 23.20 27.29 -1.0
67 Aundre McCauley 9 Morenci Jr./Sr. High Scho 32.61 28.46 27.91 29.02 28.19 25.70 27.63 0.6
68 Steven Acosta 9 Pima High School 28.26 31.94 27.98 23.46 32.79 26.57 28.26 0.6
69 Sael Estrada 11 Catalina Magnet High Scho 23.81 22.96 24.94 32.88 22.68 33.16 28.34 3.2
70 Narciso Villa 10 St. Augustine Catholic Hi 20.82 36.29 26.77 33.31 21.71 32.72 29.74 1.0
71 Daniel Duran 11 El Paso Ysleta 30.17 37.04 31.37 24.20 30.77 27.78 29.87 1.9
72 Hayden Britanico 9 St. Augustine Catholic Hi 32.37 25.25 30.76 24.28 39.82 28.81 32.37 -1.0
Boys 200m Dash High School Preliminaries Heat 1
W: 1.9
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Demarion Crest Daniels 12 El Paso Parkland 22.39
3 Joseph Gomez Whitten 11 El Paso Parkland 22.83
18 Jayden Barrett 10 Ironwood Ridge High Schoo 24.01
42 Osatohamwen Gbowa 12 El Paso Burges 24.68
45 Isaiah Lomeli 12 Flowing Wells High School 24.76
51 Joe Acosta 11 El Paso Riverside 25.29
59 Degan Gurnett 12 Catalina Magnet High Scho 26.05
71 Daniel Duran 11 El Paso Ysleta 29.87
Boys 200m Dash High School Preliminaries Heat 2
W: 3.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Michael Kintonis 11 Mingus Union High School 23.56 29.93 20.50 16.50 22.86 29.69 20.03
27 Jaidyn Crist 9 Mica Mountain High School 24.36 22.90 30.45 19.74 26.80 18.76 27.77
37 Seth Brueland 11 Mingus Union High School 24.65 28.10 26.38 19.97 25.39 32.05 26.87
48 Jayden Simmons 9 Flowing Wells High School 24.95 24.21 21.71 22.71 25.45 21.71 22.21
61 Jake Swies 12 Benson High School 26.21 30.41 34.08 31.98 31.98 31.72 23.33
69 Sael Estrada 11 Catalina Magnet High Scho 28.34 34.86 29.19 30.89 29.19 29.76 24.38
Boys 200m Dash High School Preliminaries Heat 3
W: 0.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
32 Jermanie Merricks 10 El Paso El Dorado 18.65 30.18 24.53 23.31 23.55
34 Martin SaenzPardo 10 El Paso Socorro 29.71 19.89 24.55 21.61 18.66
58 Adam Abdoulaye 11 Rincon University High Sc 20.77 24.93 25.96 21.55 26.48
Boys 200m Dash High School Preliminaries Heat 4
W: -0.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Nicolas Natale 12 Canyon Del Oro High Schoo 24.30 24.99 21.78 23.38 17.42 22.92 19.49
16 Tristen McClelland 11 Canyon Del Oro High Schoo 23.46 20.58 29.92 28.96 28.96 23.93 25.85
24 Makhi Prescott 9 Mica Mountain High School 27.38 19.39 17.69 25.45 25.69 24.23 21.33
33 Synzere King 9 Mica Mountain High School 22.58 22.09 17.92 23.32 25.77 24.54 21.11
37 Nick Smith 12 Empire High 30.32 20.22 18.49 22.19 23.17 24.65 31.56
44 Dessie Baca 9 Tucson Magnet High School 18.54 18.30 23.74 24.23 22.99 24.72 22.25
65 Misael Pacheco 9 Sunnyside High School 31.30 26.17 29.41 32.38 27.79 26.98 21.32
Boys 200m Dash High School Preliminaries Heat 5
W: 1.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Voitaire Tillakembaye 12 Rincon University High Sc 17.58 29.67 22.82 19.63 26.02 22.60
19 Logan Melonis 10 Ironwood Ridge High Schoo 27.67 25.03 24.06 23.10 25.51 25.51
31 Joe Munoz-Rios 12 El Paso Riverside 23.80 25.02 24.53 29.44 21.35 26.74
39 Ulyses Arce 12 Nogales High School 18.50 19.49 24.66 26.39 26.64 23.18
47 Ibrahim Taha 10 El Paso Burges 22.69 29.17 24.93 27.93 19.20 27.43
54 Elliot Mendoza 10 Catalina Foothills High S 19.35 24.44 25.45 21.89 29.27 26.73
64 Najee Johnson 10 Odyssey Institute 28.60 22.67 26.98 31.30 28.60 24.02
70 Narciso Villa 10 St. Augustine Catholic Hi 31.23 31.23 29.74 21.71 24.39 24.39
Boys 200m Dash High School Preliminaries Heat 6
W: 0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Jalile Bost 12 Pebble Hills 23.04 23.27
20 Jerry Jeremiah) Rodri 12 El Paso Eastlake 20.70 24.07
40 Joseph Schied 12 Ironwood Ridge High Schoo 29.36 24.67
49 Alexander Johnson 12 Rio Rico High School 22.40 25.16
52 Luis Padilla Portill 11 Nogales High School 23.07 25.35
56 Leonardo Hernandez 10 El Paso Jefferson 28.18 25.61
60 Nathanael Campa 9 Pusch Ridge Christian Aca 23.30 26.18
62 Saul Salazar 9 Amphitheater High School 28.61 26.24
Boys 200m Dash High School Preliminaries Heat 7
W: -1.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Gerald Williams 9 El Paso Franklin 23.27 23.04
11 Cristian Doyle 12 Rio Rico High School 20.72 23.28
21 Elkor Landeros 10 El Paso Socorro 30.40 24.12
25 Matthew Ramirez 12 El Paso Americas 24.52 24.27
63 Jackson Barker 9 Sabino High School 31.92 26.38
66 Keegan Lloyd 9 Odyssey Institute 31.11 27.29
72 Hayden Britanico 9 St. Augustine Catholic Hi 22.99 32.37
Boys 200m Dash High School Preliminaries Heat 8
W: 1.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Fabian Talavera 12 El Paso Americas 23.11 23.35 29.58 30.05 24.04
17 Brian Promesse-Gonzal 11 El Paso Americas 23.95 28.50 30.18 25.63 18.21
28 Ruben Luevanos 11 Sunnyside High School 24.46 20.80 23.97 29.60 18.59
29 Ngonkra Fuangunyi 10 Empire High 24.51 17.90 17.16 17.65 20.59
30 Manuel Dawson 10 Safford High School 24.52 18.88 27.71 24.03 29.67
35 Andrew Aranda 12 El Paso Eastlake 24.60 18.95 25.59 26.33 23.13
Boys 200m Dash High School Preliminaries Heat 9
W: 0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Dezmond Gonzalez 12 El Paso El Dorado 26.87 24.57 22.96 21.59 20.90 19.29 29.39
23 Romello Haywood 10 Tucson Magnet High School 24.47 20.35 24.22 31.25 26.89 18.17 28.83
26 Joseph Akers 12 Benson High School 19.73 22.16 24.35 23.14 24.35 27.52 23.14
41 Jayden Upton 12 Odyssey Institute 21.22 23.19 24.67 29.36 27.88 17.27 19.00
53 Isaac Marquez 12 Amphitheater High School 29.71 31.23 25.39 30.73 17.78 22.35 29.20
Boys 200m Dash High School Preliminaries Heat 10
W: 0.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Beau Sparks 12 El Paso Franklin 23.03 24.88 26.26 21.42 19.58 22.34 29.25
14 Iandel Rosario 12 Pebble Hills 23.84 30.28 25.99 25.99 25.99 21.94 17.88
15 Alonso Rodriguez 10 El Paso Ysleta 23.89 19.12 23.89 19.12 27.72 24.85 24.13
46 Edmundo Chavez Ramirez 11 Nogales High School 24.89 31.86 29.13 17.43 25.39 21.66 28.88
50 Ian Vasquez 10 El Paso Jefferson 25.19 32.25 26.20 20.16 19.40 19.90 19.65
57 Ravindu Vithanachchi 10 Catalina Foothills High S 25.81 27.36 20.65 20.91 22.20 33.04 27.88
Boys 200m Dash High School Preliminaries Heat 11
W: 0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Lincoln Jurado 12 El Paso Parkland 20.49 17.04 24.41 22.10 23.02
13 Sammy Alkhayat 11 Catalina Foothills High S 24.85 25.56 30.53 23.66 23.66
22 Javan Sutter 10 Mingus Union High School 19.34 24.42 30.22 24.17 24.17
36 Jairo Soto 12 Tucson Magnet High School 29.08 24.89 21.44 31.05 24.64
43 Ethan Wolf 12 El Paso Socorro 27.91 25.69 19.27 27.42 24.70
55 Dominic Painter 9 Pusch Ridge Christian Aca 30.13 21.45 32.17 21.19 25.53
67 Aundre McCauley 9 Morenci Jr./Sr. High Scho 35.65 31.50 26.81 34.54 27.63
68 Steven Acosta 9 Pima High School 24.87 36.18 23.18 33.92 28.26

Men 200m Dash College

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME WIND
1 David Dunlap SR-4 Northern Arizona 20.65 21.89 0.8
2 Dominick Brister FR-1 Glendale CC 21.00 18.27 0.8
3 Karon Dean JR-3 UTEP 21.04 19.36 0.8
4 Kyle De Moica SR-4 Grand Canyon 21.12 19.86 0.8
5 Trayvion White-Austin JR-3 Arizona 21.27 15.74 0.8
6 Abdulraof Rashid FR-1 UTEP 21.28 16.82 0.8
7 Tyson Tippett SO-2 Mesa CC 21.29 24.49 1.1
8 James Onanubosi FR-1 Arizona 21.46 21.89 0.8
9 Adam Knuff SR-4 Grand Canyon 21.51 18.07 1.1
10 Conner Kittleson FR-1 Grand Canyon 21.56 25.44 1.1
11 Timothy Frederick JR-3 Eastern New Mexico 21.64 25.76 1.1
12 Jaichaun Stanton-Jones SO-2 Grand Canyon 21.73 20.43 0.1
13 Kyle Smith SO-2 Northern Arizona 21.74 20.22 0.8
14 Khamis Hassan SO-2 Mesa CC 21.80 22.89 0.7
15 Razak Abdul SO-2 Central Arizona 21.81 26.61 0.1
16 Jacob Holguin FR-1 Grand Canyon 21.86 25.80 0.7
17 Tristan Spalding SO-2 Pima CC 21.88 27.79 0.1
18 Mathew Polk FR-1 UTEP 22.01 15.41 1.1
19 Joshua Boehm SO-2 Mesa CC 22.02 26.65 0.6
20 Skyler Andam SR-4 Utah State 22.04 19.62 1.1
21 Calvin Absten FR-1 Grand Canyon 22.05 22.72 0.7
22 Mo Yassin Senior Unattached 22.07 25.61 0.7
23 Brian Limage FR-1 Arizona 22.16 17.07 0.1
24 Brayden Hasher FR-1 Arizona 22.20 23.09 0.7
25 Dennis Johnson JR-3 UTEP 22.23 19.34 1.1
26 Orion Barger SO-2 Pima CC 22.28 25.85 1.3
27 Trenton Givens SO-2 Northern Arizona 22.29 16.05 0.1
28 Spencer Eldridge SR-4 Utah State 22.30 28.55 0.1
29 Jack Schaumberg FR-1 Grand Canyon 22.31 26.55 1.3
30 Ben Stratman FR-1 Grand Canyon 22.31 18.97 0.7
31 MarcAnthony Sanchez FR-1 Northern Arizona 22.36 26.61 0.1
32 Ethan Seppala SO-2 Northern Arizona 22.37 20.81 1.3
33 Bryson Benjamin SR-4 Grand Canyon 22.38 26.19 0.7
34 Tyson Givens SO-2 Northern Arizona 22.48 17.76 0.7
35 Joseph Green FR-1 Arizona 22.51 22.06 0.1
36 Ethan Zake FR-1 Grand Canyon 22.55 23.91 1.3
37 Broden Cahoon FR-1 Pima CC 22.56 16.47 0.3
38 Dwayne Barrow SO-2 Mesa CC 22.56 24.14 0.6
39 Christian Baca FR-1 Mesa CC 22.60 18.31 0.3
40 Jacob Rosales SO-2 Pima CC 22.63 26.71 0.6
41 Austin Atencio JR-3 Grand Canyon 22.72 28.18 0.1
42 Grace Sangwa SO-2 Glendale CC 22.74 26.38 0.3
43 Dylan Hukill SO-2 Park Gilbert 22.78 23.70 1.3
44 Zack Bell SR-4 Utah State 22.82 28.99 0.3
45 Bobby Coleman FR-1 Central Arizona 22.82 25.11 0.6
46 Wil Peralta SR-4 Northern Arizona 22.84 27.64 0.1
47 Anthony Lorenzo FR-1 Northern Arizona 22.95 20.89 0.3
48 CRISTIAN VALDEZ   EDSONORA 23.00 28.29 1.3
49 Karsen Burke SR-4 Northern Arizona 23.05 20.52 0.3
50 Zach Schroeder SO-2 Northern Arizona 23.07 26.77 0.6
51 Hank Moore FR-1 Pima CC 23.11 18.49 0.3
52 Bridger Megeath SO-2 Park Gilbert 23.18 28.28 0.3
53 James Hoban SO-2 Western New Mexico 23.23 17.19 0.3
54 Spencer Ramos Sophomore Unattached 23.26 16.52 0.3
55 Yiannis Periclos Freshman Unattached 23.27 30.02 0.3
56 Michael Glasser FR-1 Pima CC 23.27 20.02 1.2
57 Prince Conteh FR-1 Pima CC 23.29 30.05 0.3
58 John Magee FR-1 Eastern New Mexico 23.39 21.06 0.3
59 Greyson Taylor JR-3 Grand Canyon 23.42 26.94 1.2
60 Romar Stapleton SO-2 Central Arizona 23.46 26.98 1.3
61 Julius Cheek FR-1 Arizona 23.51 22.34 1.3
62 David Lopez FR-1 Pima CC 24.14 18.11 1.2
63 Ivan Romero Senior Unattached 24.28 20.40 1.2
64 Isaac Young FR-1 Park Gilbert 24.37 31.20 1.2
65 Allen Ortiz FR-1 Western New Mexico 24.41 24.41 0.3
66 Ethan Black FR-1 Pima CC 24.71 19.77 0.1
67 Kendi Brewley FR-1 Central Arizona 24.93 29.42 1.2
68 Wyatt Walker Freshman Unattached 25.45 20.11 1.2
69 Richard Blancas Junior Old Pueblo Faithfuls 30.88 21.62 1.2
Men 200m Dash College Section 1
W: 0.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 David Dunlap SR-4 Northern Arizona 20.65 25.20 14.67 20.65
2 Dominick Brister FR-1 Glendale CC 18.90 24.99 23.52 21.00
3 Karon Dean JR-3 UTEP 23.99 26.72 18.52 21.04
4 Kyle De Moica SR-4 Grand Canyon 19.43 19.22 19.65 21.12
5 Trayvion White-Austin JR-3 Arizona 23.61 19.79 21.49 21.27
6 Abdulraof Rashid FR-1 UTEP 15.96 15.33 27.24 21.28
8 James Onanubosi FR-1 Arizona 16.96 20.39 19.32 21.46
13 Kyle Smith SO-2 Northern Arizona 22.61 21.31 18.70 21.74
Men 200m Dash College Section 2
W: 1.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Tyson Tippett SO-2 Mesa CC 21.29 17.67 25.34 23.64 24.70
9 Adam Knuff SR-4 Grand Canyon 21.51 23.23 22.80 25.82 21.30
10 Conner Kittleson FR-1 Grand Canyon 21.56 24.80 20.27 22.00 16.39
11 Timothy Frederick JR-3 Eastern New Mexico 21.64 16.88 28.14 26.62 23.38
18 Mathew Polk FR-1 UTEP 22.01 21.35 18.93 21.57 15.63
20 Skyler Andam SR-4 Utah State 22.04 18.52 21.16 23.15 28.66
25 Dennis Johnson JR-3 UTEP 22.23 19.57 25.79 21.12 19.79
Men 200m Dash College Section 3
W: 0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Jaichaun Stanton-Jones SO-2 Grand Canyon 22.82 21.73 25.21 23.47
15 Razak Abdul SO-2 Central Arizona 24.87 21.81 27.48 18.32
17 Tristan Spalding SO-2 Pima CC 22.98 21.88 18.16 17.07
23 Brian Limage FR-1 Arizona 28.37 22.16 24.60 28.59
27 Trenton Givens SO-2 Northern Arizona 18.73 22.29 27.87 27.87
31 MarcAnthony Sanchez FR-1 Northern Arizona 22.36 22.36 22.81 23.71
35 Joseph Green FR-1 Arizona 28.37 22.51 24.09 16.66
41 Austin Atencio JR-3 Grand Canyon 18.86 22.72 25.68 17.73
Men 200m Dash College Section 4
W: 0.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
14 Khamis Hassan SO-2 Mesa CC 24.86 21.80 21.59
16 Jacob Holguin FR-1 Grand Canyon 16.84 21.86 19.02
21 Calvin Absten FR-1 Grand Canyon 16.54 22.05 28.23
22 Mo Yassin Senior Unattached 20.75 22.07 22.74
24 Brayden Hasher FR-1 Arizona 21.32 22.20 16.65
30 Ben Stratman FR-1 Grand Canyon 15.84 22.31 20.53
33 Bryson Benjamin SR-4 Grand Canyon 27.53 22.38 21.71
34 Tyson Givens SO-2 Northern Arizona 29.23 22.48 17.31
Men 200m Dash College Section 5
W: 1.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
26 Orion Barger SO-2 Pima CC 27.41 18.27 22.28
29 Jack Schaumberg FR-1 Grand Canyon 18.08 26.33 22.31
32 Ethan Seppala SO-2 Northern Arizona 26.85 24.61 22.37
36 Ethan Zake FR-1 Grand Canyon 16.92 22.33 22.55
43 Dylan Hukill SO-2 Park Gilbert 23.92 25.75 22.78
48 CRISTIAN VALDEZ   EDSONORA 18.17 16.56 23.00
60 Romar Stapleton SO-2 Central Arizona 19.24 16.66 23.46
61 Julius Cheek FR-1 Arizona 16.46 28.92 23.51
Men 200m Dash College Section 6
W: 0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
19 Joshua Boehm SO-2 Mesa CC 22.02 22.24 17.40 17.18 20.92
38 Dwayne Barrow SO-2 Mesa CC 22.56 23.92 28.43 16.70 28.20
40 Jacob Rosales SO-2 Pima CC 22.63 15.84 20.82 27.16 20.14
45 Bobby Coleman FR-1 Central Arizona 22.82 16.66 16.66 27.16 24.42
50 Zach Schroeder SO-2 Northern Arizona 23.07 26.30 23.54 24.46 25.61
Men 200m Dash College Section 7
W: 0.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
37 Broden Cahoon FR-1 Pima CC 27.08 18.05 19.86 22.56 17.83 25.27 16.47
39 Christian Baca FR-1 Mesa CC 27.12 15.82 21.02 22.60 25.77 27.12 21.02
42 Grace Sangwa SO-2 Glendale CC 20.02 17.51 27.06 22.74 25.70 21.15 28.88
47 Anthony Lorenzo FR-1 Northern Arizona 22.04 29.84 27.54 22.95 19.05 23.41 18.36
53 James Hoban SO-2 Western New Mexico 18.36 22.54 24.86 23.23 24.40 29.74 25.32
54 Spencer Ramos Sophomore Unattached 20.47 25.12 29.54 23.26 18.15 26.29 26.99
57 Prince Conteh FR-1 Pima CC 21.43 21.20 23.53 23.29 21.66 24.92 17.47
Men 200m Dash College Section 8
W: 0.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
44 Zack Bell SR-4 Utah State 28.30 22.82
49 Karsen Burke SR-4 Northern Arizona 23.98 23.05
51 Hank Moore FR-1 Pima CC 29.82 23.11
52 Bridger Megeath SO-2 Park Gilbert 17.16 23.18
55 Yiannis Periclos Freshman Unattached 27.23 23.27
58 John Magee FR-1 Eastern New Mexico 16.84 23.39
65 Allen Ortiz FR-1 Western New Mexico 26.37 24.41
Men 200m Dash College Section 9
W: 1.2
PL NAME YEAR TEAM TIME
56 Michael Glasser FR-1 Pima CC 23.27
59 Greyson Taylor JR-3 Grand Canyon 23.42
62 David Lopez FR-1 Pima CC 24.14
63 Ivan Romero Senior Unattached 24.28
64 Isaac Young FR-1 Park Gilbert 24.37
67 Kendi Brewley FR-1 Central Arizona 24.93
68 Wyatt Walker Freshman Unattached 25.45
69 Richard Blancas Junior Old Pueblo Faithfuls 30.88
Men 200m Dash College Section 10
W: 0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME
28 Spencer Eldridge SR-4 Utah State 22.30
46 Wil Peralta SR-4 Northern Arizona 22.84
66 Ethan Black FR-1 Pima CC 24.71

Boys 400m Dash High School Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Josiah Johnson 11 Immanuel Christian School 58.00 50.43 44.89 43.37 58.50
2 Deandre Jackson 11 El Paso Ysleta 57.13 50.55 52.07 44.49 1:02.18
3 Nick Garcia 12 El Paso Franklin 38.97 50.61 46.57 1:02.76 45.05
4 Roman Gomez 12 El Paso Jefferson 38.31 51.07 1:00.27 39.33 37.80
5 Jordan Perry 10 Mica Mountain High School 49.61 51.67 54.77 51.67 53.22
6 Miguel Chapa 9 El Paso El Dorado 1:05.66 51.70 40.85 57.91 44.47
7 Joseph Akers 12 Benson High School 42.40 51.70 42.40 53.77 47.05
8 Mavrick Neustadter 12 Canyon Del Oro High Schoo 54.03 51.95 51.43 53.51 1:01.82
9 Grady Lackner 9 Safford High School 57.70 52.45 1:07.66 1:00.32 58.75

Boys 400m Dash High School Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Josiah Johnson 11 Immanuel Christian School 47.68 57.72 37.14 47.18 50.19 36.14
2 Roman Gomez 12 El Paso Jefferson 37.47 47.22 46.19 1:02.10 51.32 56.97
3 Deandre Jackson 11 El Paso Ysleta 38.00 36.46 41.60 56.49 51.35 1:03.68
4 Nick Garcia 12 El Paso Franklin 1:05.52 42.82 37.66 51.08 51.59 43.34
5 Joseph Akers 12 Benson High School 45.44 50.09 44.92 42.34 51.63 55.25
6 Miguel Chapa 9 El Paso El Dorado 1:07.59 57.19 59.27 1:00.83 51.99 1:05.51
7 Jordan Perry 10 Mica Mountain High School 47.87 1:02.96 44.75 1:07.64 52.03 1:01.92
8 Mavrick Neustadter 12 Canyon Del Oro High Schoo 48.48 57.35 55.78 55.78 52.13 38.06
9 Grady Lackner 9 Safford High School 52.01 1:03.04 1:00.41 41.50 52.53 1:02.51
10 Noah Sanchez 11 Pebble Hills 59.91 54.13 38.89 1:03.06 52.55 38.89
11 Kyle Cagno 12 Catalina Foothills High S 50.57 1:01.63 50.04 37.40 52.67 41.61
12 Amari Taylor 10 Pebble Hills 38.55 42.77 50.69 42.24 52.80 49.64
13 mahamat abdoulaye 10 Rincon University High Sc 43.38 1:01.90 45.50 49.20 52.90 55.02
14 Richard Neasham 11 Canyon Del Oro High Schoo 41.27 38.10 1:08.79 51.86 52.91 37.57
15 Damian Ibarra 12 Pebble Hills 52.98 1:00.93 1:07.82 1:05.70 52.98 42.92
16 Aidan Hernandez 12 El Paso Eastlake 43.55 1:00.54 1:02.66 38.77 53.10 59.48
17 Luke Dexter-Quinn 10 El Paso Burges 41.07 41.60 1:00.80 40.00 53.33 1:06.13
18 Alonzo Chacon 12 El Paso Burges 56.14 59.92 1:02.62 1:05.32 53.98 1:07.48
19 James Jerusalem 10 Catalina Magnet High Scho 41.60 54.02 59.43 59.43 54.02 42.68
20 Isaiah Beasley 12 El Paso Parkland 1:05.06 50.96 40.12 1:07.22 54.21 51.50
21 Kevin Seckinger 12 Tucson Magnet High School 53.96 53.41 40.88 1:02.13 54.50 58.32
22 Tristan Flores 9 Safford High School 1:04.86 51.78 43.60 1:04.31 54.50 42.51
23 Joaquin Figueroa 11 El Paso Riverside 1:03.82 46.91 1:09.82 40.36 54.54 39.82
24 Renee Galaviz 11 El Paso Socorro 1:04.37 43.10 1:02.19 38.19 54.55 52.92
25 Yuri Alvarez 10 El Paso Burges 58.58 50.36 1:10.07 1:02.96 54.74 1:07.33
26 Tayvien Biancuzzo 11 Mica Mountain High School 44.63 1:10.52 53.44 38.57 55.09 45.18
27 Isaiah Peyton 12 Pusch Ridge Christian Aca 1:00.13 1:03.99 49.65 1:00.68 55.16 1:07.85
28 Ruben Luevanos 11 Sunnyside High School 1:10.71 40.88 1:07.95 45.30 55.24 1:04.63
29 Zachary Williams 10 Odyssey Institute 1:08.60 47.03 1:09.71 46.47 55.32 48.13
30 Gavin Dean 10 Pusch Ridge Christian Aca 48.77 50.99 59.30 57.09 55.42 59.86
31 Paul Dancil 10 Mica Mountain High School 41.62 1:03.26 57.71 1:07.15 55.49 1:07.15
32 Eduard Saldamando 11 Catalina Magnet High Scho 57.50 1:08.10 1:12.57 51.92 55.82 40.75
33 Brady Hooper 12 Morenci Jr./Sr. High Scho 1:02.53 42.43 1:06.44 46.90 55.83 1:08.67
34 Ethan Hellbusch 11 Catalina Foothills High S 50.32 43.61 1:05.42 55.35 55.91 39.14
35 Jairo Soto 12 Tucson Magnet High School 43.82 52.25 55.06 50.00 56.18 47.20
36 Mason Frydenlund 12 Catalina Foothills High S 51.29 45.66 47.35 56.36 56.36 58.62
37 Joseph Schied 12 Ironwood Ridge High Schoo 51.37 46.29 59.84 43.47 56.45 1:03.23
38 Jordan Dominguez 11 El Paso Socorro 47.72 48.86 48.29 1:01.36 56.81 1:08.74
39 Abraham Chavez 9 Nogales High School 1:07.68 1:11.66 43.79 40.95 56.87 54.60
40 Sergio Bermudez 12 Rio Rico High School 1:03.88 1:02.74 1:05.02 1:07.87 57.03 1:12.43
41 Jordan Wallen 12 Empire High 43.44 58.87 41.72 48.58 57.15 42.30
42 Toasamoa Misioka 9 El Paso Riverside 1:12.20 1:08.19 58.45 52.15 57.30 44.70
43 Jaylin Nichols 9 Rincon University High Sc 45.86 1:14.52 1:01.91 46.43 57.32 49.87
44 Julio Mantecca 10 Flowing Wells High School 58.48 46.44 1:05.93 41.28 57.33 56.76
45 Anthony Martinez 11 Sunnyside High School 50.60 1:14.75 1:01.53 42.55 57.50 47.73
46 Zack Chavez 11 El Paso Jefferson 49.00 52.46 44.39 1:03.98 57.64 42.08
47 Dessie Baca 9 Tucson Magnet High School 1:14.22 44.07 1:11.32 1:12.48 57.98 1:05.52
48 Alan Martinez 9 Rio Rico High School 58.17 1:03.99 53.52 1:03.41 58.17 52.94
49 Eli Ramos 11 El Paso Ysleta 1:03.50 49.52 47.19 1:11.65 58.25 43.69
50 Erik Rafacz 10 Pusch Ridge Christian Aca 1:11.11 1:05.86 52.46 1:00.62 58.28 52.46
51 George Story 9 Odyssey Institute 1:11.28 1:12.44 1:11.28 1:06.60 58.42 1:13.61
52 Abraham Carrasco 10 El Paso Bowie 50.83 49.66 59.01 1:03.10 58.42 57.26
53 Syric Ramirez 10 Benson High School 1:13.78 57.38 1:00.31 1:05.58 58.55 43.33
54 Jackson Barker 9 Sabino High School 45.78 55.17 41.09 48.13 58.69 42.26
55 David Silva 11 Amphitheater High School 47.25 1:08.51 1:03.20 50.80 59.06 56.70
56 Jaydon Moore 9 Rincon University High Sc 1:16.00 1:01.16 1:10.06 1:05.90 59.37 54.03
57 Tyler Lewis 12 Morenci Jr./Sr. High Scho 54.23 44.70 1:07.34 47.08 59.59 1:10.92
58 Erick Ramriez 12 Rio Rico High School 42.40 52.55 1:02.70 1:06.88 59.71 58.52
59 John Perales 9 Flowing Wells High School 1:11.21 58.05 1:12.41 49.07 59.84 1:04.63
60 Gabriel Rodrigues 12 Pima High School 1:11.70 1:15.35 57.73 46.79 1:00.76 53.47
61 Izaiah Mendoza Reed 10 Amphitheater High School 1:03.92 1:12.44 1:14.87 1:13.66 1:00.87 51.13
62 Quinn Van 9 Flowing Wells High School 56.21 1:04.76 1:16.98 1:00.48 1:01.09 47.65
63 Parker Nickles 11 Sabino High School 1:06.06 1:06.06 48.93 1:07.28 1:01.16 1:19.51
64 Christian Elkins 10 St. Augustine Catholic Hi 1:18.81 1:10.74 1:17.57 1:10.12 1:02.05 1:16.95
65 Noah Schackart 9 Catalina Magnet High Scho 1:21.01 1:19.76 1:06.05 1:05.43 1:02.31 1:12.91
66 Diesel Hughes 9 Pima High School 53.79 59.42 1:17.55 45.66 1:02.54 1:04.42
67 James Farraro 9 Mingus Union High School 1:19.14 1:19.77 45.59 1:18.51 1:03.31 47.49
68 Jose Gaucin 12 El Paso El Dorado 48.85 1:21.21 1:14.86 1:15.50 1:03.44 1:07.88
69 Abel Velasquez 11 Immanuel Christian School 52.78 55.33 44.52 1:07.41 1:03.59 1:21.40
70 Matthew Gonzalez 9 St. Augustine Catholic Hi 1:21.68 47.59 46.31 1:22.96 1:04.31 45.02
71 Buck Garrett 10 Benson High School 58.11 1:01.38 1:17.05 1:22.27 1:05.29 45.71
72 Derik Zimmerman 12 St. Augustine Catholic Hi 49.35 1:03.82 1:06.45 1:24.22 1:05.79 1:04.48
73 Jonathan Vasquez 10 Morenci Jr./Sr. High Scho 1:11.03 1:12.36 46.47 1:04.39 1:06.38 1:10.37
74 Dominic Borunda 10 El Paso Ysleta 1:03.24 52.59 57.91 47.26 1:06.56 1:13.22
75 Brandon Samaniego 11 Sabino High School 53.39 1:24.19 56.81 1:00.23 1:08.44 1:07.76
  Jayden Payne 9 Canyon Del Oro High Schoo FS FS FS FS FS FS
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Kyle Cagno 12 Catalina Foothills High S 1:06.89 52.15 52.67 54.78 46.35
13 mahamat abdoulaye 10 Rincon University High Sc 48.67 57.67 52.90 39.68 44.97
14 Richard Neasham 11 Canyon Del Oro High Schoo 1:04.03 48.68 52.91 1:07.20 50.27
28 Ruben Luevanos 11 Sunnyside High School 49.72 53.59 55.24 46.96 49.72
35 Jairo Soto 12 Tucson Magnet High School 1:09.11 1:04.61 56.18 48.88 43.82
53 Syric Ramirez 10 Benson High School 1:00.90 44.50 58.55 57.38 58.55
66 Diesel Hughes 9 Pima High School 1:07.55 1:06.92 1:02.54 1:08.80 1:08.80
68 Jose Gaucin 12 El Paso El Dorado 1:05.98 1:14.23 1:03.44 1:00.27 1:18.67
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Deandre Jackson 11 El Paso Ysleta 51.35
9 Grady Lackner 9 Safford High School 52.53
29 Zachary Williams 10 Odyssey Institute 55.32
60 Gabriel Rodrigues 12 Pima High School 1:00.76
73 Jonathan Vasquez 10 Morenci Jr./Sr. High Scho 1:06.38
  Jayden Payne 9 Canyon Del Oro High Schoo FS
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Josiah Johnson 11 Immanuel Christian School 39.15 50.19
19 James Jerusalem 10 Catalina Magnet High Scho 1:06.99 54.02
31 Paul Dancil 10 Mica Mountain High School 1:09.92 55.49
36 Mason Frydenlund 12 Catalina Foothills High S 1:12.71 56.36
45 Anthony Martinez 11 Sunnyside High School 1:04.40 57.50
57 Tyler Lewis 12 Morenci Jr./Sr. High Scho 1:05.55 59.59
61 Izaiah Mendoza Reed 10 Amphitheater High School 1:05.13 1:00.87
72 Derik Zimmerman 12 St. Augustine Catholic Hi 52.64 1:05.79
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
15 Damian Ibarra 12 Pebble Hills 51.92 52.98
25 Yuri Alvarez 10 El Paso Burges 45.99 54.74
37 Joseph Schied 12 Ironwood Ridge High Schoo 1:03.79 56.45
43 Jaylin Nichols 9 Rincon University High Sc 59.62 57.32
50 Erik Rafacz 10 Pusch Ridge Christian Aca 41.38 58.28
67 James Farraro 9 Mingus Union High School 1:03.31 1:03.31
69 Abel Velasquez 11 Immanuel Christian School 1:02.32 1:03.59
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Joseph Akers 12 Benson High School 56.80 51.63 51.63
12 Amari Taylor 10 Pebble Hills 36.96 52.80 50.16
20 Isaiah Beasley 12 El Paso Parkland 56.38 54.21 53.13
32 Eduard Saldamando 11 Catalina Magnet High Scho 44.66 55.82 56.38
56 Jaydon Moore 9 Rincon University High Sc 52.84 59.37 1:14.81
59 John Perales 9 Flowing Wells High School 49.67 59.84 48.47
62 Quinn Van 9 Flowing Wells High School 1:02.32 1:01.09 1:02.93
74 Dominic Borunda 10 El Paso Ysleta 1:24.54 1:06.56 59.24
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Miguel Chapa 9 El Paso El Dorado 1:06.03 58.23 52.51 51.99 39.00 1:07.59 56.15
16 Aidan Hernandez 12 El Paso Eastlake 58.41 54.70 48.86 53.10 52.04 59.48 39.83
21 Kevin Seckinger 12 Tucson Magnet High School 1:00.50 1:10.31 1:05.95 54.50 46.87 41.42 52.87
52 Abraham Carrasco 10 El Paso Bowie 45.57 1:00.76 45.57 58.42 1:00.18 1:07.77 1:08.94
54 Jackson Barker 9 Sabino High School 50.48 1:01.63 1:05.74 58.69 1:05.74 1:01.63 1:12.19
64 Christian Elkins 10 St. Augustine Catholic Hi 1:02.05 1:03.30 55.85 1:02.05 47.16 59.57 53.99
70 Matthew Gonzalez 9 St. Augustine Catholic Hi 1:04.31 1:08.82 54.02 1:04.31 1:11.39 1:08.82 52.74
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Jordan Perry 10 Mica Mountain High School 55.16 52.03
26 Tayvien Biancuzzo 11 Mica Mountain High School 42.97 55.09
27 Isaiah Peyton 12 Pusch Ridge Christian Aca 40.27 55.16
33 Brady Hooper 12 Morenci Jr./Sr. High Scho 54.72 55.83
38 Jordan Dominguez 11 El Paso Socorro 56.25 56.81
40 Sergio Bermudez 12 Rio Rico High School 1:06.73 57.03
46 Zack Chavez 11 El Paso Jefferson 1:10.90 57.64
48 Alan Martinez 9 Rio Rico High School 1:15.04 58.17
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 Nick Garcia 12 El Paso Franklin 43.86 36.12 51.59
17 Luke Dexter-Quinn 10 El Paso Burges 40.00 39.47 53.33
22 Tristan Flores 9 Safford High School 52.87 1:08.67 54.50
34 Ethan Hellbusch 11 Catalina Foothills High S 1:00.39 39.70 55.91
42 Toasamoa Misioka 9 El Paso Riverside 52.72 46.99 57.30
51 George Story 9 Odyssey Institute 42.65 1:08.94 58.42
63 Parker Nickles 11 Sabino High School 53.82 45.87 1:01.16
71 Buck Garrett 10 Benson High School 1:21.62 52.24 1:05.29
75 Brandon Samaniego 11 Sabino High School 1:13.23 1:07.76 1:08.44
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Noah Sanchez 11 Pebble Hills 52.55
23 Joaquin Figueroa 11 El Paso Riverside 54.54
24 Renee Galaviz 11 El Paso Socorro 54.55
39 Abraham Chavez 9 Nogales High School 56.87
47 Dessie Baca 9 Tucson Magnet High School 57.98
55 David Silva 11 Amphitheater High School 59.06
65 Noah Schackart 9 Catalina Magnet High Scho 1:02.31
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Roman Gomez 12 El Paso Jefferson 52.35 48.76 51.32 1:03.64 39.01
8 Mavrick Neustadter 12 Canyon Del Oro High Schoo 39.10 58.91 52.13 1:05.69 1:00.47
18 Alonzo Chacon 12 El Paso Burges 1:00.46 1:04.24 53.98 44.81 48.05
30 Gavin Dean 10 Pusch Ridge Christian Aca 59.30 57.09 55.42 59.30 43.79
41 Jordan Wallen 12 Empire High 54.30 1:06.30 57.15 1:00.58 1:12.01
44 Julio Mantecca 10 Flowing Wells High School 1:03.64 56.19 57.33 1:08.23 59.05
49 Eli Ramos 11 El Paso Ysleta 41.94 51.26 58.25 1:11.65 48.35
58 Erick Ramriez 12 Rio Rico High School 48.97 1:03.30 59.71 53.74 1:14.64

Men 400m Dash College

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Carl Hicks SO-2 Arizona 46.28
2 Julio Pacheco Estrada FR-1 UTEP 46.74
3 Isaac Davis JR-3 Arizona 46.77
4 Jacob Samford SO-2 Mesa CC 47.25
5 Razak Abdul SO-2 Central Arizona 47.49
6 Orion Barger SO-2 Pima CC 47.50
7 Joshua Hill SO-2 UTEP 47.67
8 Mariano Hernandez SR-4 Grand Canyon 47.78
9 Tristan Spalding SO-2 Pima CC 47.89
10 Joshua Boehm SO-2 Mesa CC 47.99
11 Bryson Benjamin SR-4 Grand Canyon 48.15
12 Eysias Banks SO-2 Glendale CC 48.20
13 Joshua Anderson SO-2 Mesa CC 48.20
14 Jack Schaumberg FR-1 Grand Canyon 48.20
15 Ben Stratman FR-1 Grand Canyon 48.21
16 Brayden Hasher FR-1 Arizona 48.26
17 Zack Bell SR-4 Utah State 49.02
18 Spencer Eldridge SR-4 Utah State 49.19
19 Patrick Nelson JR-3 Grand Canyon 49.32
20 Ethan Seppala SO-2 Northern Arizona 49.40
21 CRISTIAN VALDEZ   EDSONORA 49.69
22 Brian Limage FR-1 Arizona 50.18
23 Donovan Castillo SO-2 Mesa CC 50.23
24 Anthony Lorenzo FR-1 Northern Arizona 50.26
25 Cannon Booker FR-1 Mesa CC 50.29
26 Broden Cahoon FR-1 Pima CC 50.32
27 Michael Glasser FR-1 Pima CC 50.59
28 Ronaldo Griffiths SR-4 UTEP 50.76
29 Spencer Ramos Sophomore Unattached 50.92
30 Jonathan Dixon FR-1 Grand Canyon 51.05
31 Efrain Velez FR-1 Mesa CC 51.35
32 Jalen Cadet SO-2 UTEP 51.82
33 Hank Moore FR-1 Pima CC 52.49
34 Elijah Munoz FR-1 UTEP 53.00
35 Dillon Arvayo FR-1 Pima CC 53.32
36 Colton Jackson SO-2 Mesa CC 53.46
37 Ethan Black FR-1 Pima CC 54.21
38 Rene Felix SO-2 Pima CC 55.05
39 Ellis Nei SO-2 Grand Canyon 55.26
40 Daniel Parrish FR-1 Pima CC 57.92
  David Lopez FR-1 Pima CC DQ
Men 400m Dash College Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Carl Hicks SO-2 Arizona 36.10 36.57 52.30 46.28
3 Isaac Davis JR-3 Arizona 35.55 59.87 48.64 46.77
4 Jacob Samford SO-2 Mesa CC 53.87 34.97 47.25 47.25
5 Razak Abdul SO-2 Central Arizona 41.32 56.04 55.57 47.49
7 Joshua Hill SO-2 UTEP 46.24 39.57 53.87 47.67
8 Mariano Hernandez SR-4 Grand Canyon 42.53 55.91 37.27 47.78
23 Donovan Castillo SO-2 Mesa CC 50.23 54.25 50.23 50.23
Men 400m Dash College Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Julio Pacheco Estrada FR-1 UTEP 1:00.77 46.74 43.00 41.14
6 Orion Barger SO-2 Pima CC 34.68 47.50 50.35 1:00.80
9 Tristan Spalding SO-2 Pima CC 46.94 47.89 36.40 1:01.78
10 Joshua Boehm SO-2 Mesa CC 55.67 47.99 56.15 36.00
11 Bryson Benjamin SR-4 Grand Canyon 1:00.19 48.15 39.97 49.60
15 Ben Stratman FR-1 Grand Canyon 44.84 48.21 34.72 58.82
16 Brayden Hasher FR-1 Arizona 41.99 48.26 56.95 57.92
18 Spencer Eldridge SR-4 Utah State 47.23 49.19 40.34 1:03.46
22 Brian Limage FR-1 Arizona 45.17 50.18 40.65 39.14
Men 400m Dash College Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
12 Eysias Banks SO-2 Glendale CC 48.20 53.51 47.72
13 Joshua Anderson SO-2 Mesa CC 48.20 42.42 57.84
14 Jack Schaumberg FR-1 Grand Canyon 48.20 39.53 1:01.22
17 Zack Bell SR-4 Utah State 49.02 44.12 57.85
19 Patrick Nelson JR-3 Grand Canyon 49.32 53.27 53.76
20 Ethan Seppala SO-2 Northern Arizona 49.40 41.01 43.97
21 CRISTIAN VALDEZ   EDSONORA 49.69 44.23 46.71
30 Jonathan Dixon FR-1 Grand Canyon 51.05 55.65 1:03.82
Men 400m Dash College Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
24 Anthony Lorenzo FR-1 Northern Arizona 1:01.32 50.26 54.79 48.25 54.28 42.22
25 Cannon Booker FR-1 Mesa CC 49.79 50.29 53.81 51.30 55.83 1:04.38
26 Broden Cahoon FR-1 Pima CC 35.23 50.32 36.23 41.27 41.77 36.74
27 Michael Glasser FR-1 Pima CC 1:00.21 50.59 1:01.72 55.15 1:03.75 1:00.21
28 Ronaldo Griffiths SR-4 UTEP 1:02.95 50.76 1:03.45 52.29 50.76 54.82
29 Spencer Ramos Sophomore Unattached 51.94 50.92 43.29 41.76 38.70 52.96
32 Jalen Cadet SO-2 UTEP 44.57 51.82 1:03.74 1:00.12 36.80 40.94
36 Colton Jackson SO-2 Mesa CC 1:04.69 53.46 37.96 50.79 50.26 37.96
Men 400m Dash College Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
31 Efrain Velez FR-1 Mesa CC 46.22 1:01.11 51.35 1:01.11
33 Hank Moore FR-1 Pima CC 1:02.99 1:03.52 52.49 56.17
  David Lopez FR-1 Pima CC DQ DQ DQ DQ
Men 400m Dash College Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
34 Elijah Munoz FR-1 UTEP 50.88 40.81 37.63 53.00 56.71
35 Dillon Arvayo FR-1 Pima CC 57.59 1:00.26 50.66 53.32 1:07.72
37 Ethan Black FR-1 Pima CC 1:06.68 1:09.93 1:03.97 54.21 1:00.72
38 Rene Felix SO-2 Pima CC 40.74 1:00.01 57.81 55.05 1:08.82
39 Ellis Nei SO-2 Grand Canyon 43.11 1:00.24 1:07.97 55.26 1:03.00
40 Daniel Parrish FR-1 Pima CC 46.92 41.13 1:12.98 57.92 1:03.72

Boys 800m Run High School

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Mark Barajs 11 Pebble Hills 1:58.11
2 Omer Ibrahim 12 Pebble Hills 1:58.65
3 Diego Romero 10 El Paso Americas 1:59.38
4 Rai Lopez 12 El Paso Franklin 2:00.22
5 Efren Moncada 12 El Paso Parkland 2:00.64
6 Aaron Call 10 El Paso Franklin 2:02.81
7 Cesar Diaz 12 Mingus Union High School 2:03.30
8 Austen Percifull 12 El Paso Franklin 2:03.33
9 Miika Lagat 11 Rincon University High Sc 2:03.97
10 Christian Hurtado 11 El Paso Americas 2:04.57
11 Danny Knapp 10 Rio Rico High School 2:05.17
12 Mason Tengel 11 Ironwood Ridge High Schoo 2:05.25
13 Noah Castorena 12 Pebble Hills 2:05.28
14 Noah Brunet 11 Ironwood Ridge High Schoo 2:05.48
15 Alec Guerra 10 Nogales High School 2:05.70
16 Kody Gluyas 11 Safford High School 2:06.12
17 Jesus Gastelum-Bustam 10 El Paso Burges 2:06.54
18 Matthew Garmon 10 Ironwood Ridge High Schoo 2:06.57
19 Joseph Markowski 11 Sabino High School 2:07.24
20 Alexander Luckett 12 Canyon Del Oro High Schoo 2:07.47
21 Luc Leyton 11 Rincon University High Sc 2:07.64
22 Myles Floyd 11 Pusch Ridge Christian Aca 2:08.11
23 Esteban Armendariz 11 El Paso Burges 2:08.78
24 Israel Quintana 11 Immanuel Christian School 2:08.90
25 Marco Nevarez 12 El Paso Jefferson 2:09.36
26 Aiden Junker 11 Catalina Foothills High S 2:09.42
27 Roman Romero 12 Mica Mountain High School 2:09.95
28 Noah Macias 10 Mica Mountain High School 2:09.97
29 Isaiah Aranda 10 Pusch Ridge Christian Aca 2:11.67
30 Nathan Hartman 11 Canyon Del Oro High Schoo 2:11.79
31 Yael Lopez 10 El Paso Socorro 2:13.07
32 Samuel Zink 11 Catalina Foothills High S 2:13.66
33 Pablo Fuentes 10 El Paso Riverside 2:13.81
34 Mitchell Gordon 10 Mingus Union High School 2:13.89
35 Ruben Padilla 11 Canyon Del Oro High Schoo 2:14.22
36 Gabriel Gaytan 12 El Paso Jefferson 2:14.44
37 Dominic Hernandez 11 Tucson Magnet High School 2:15.57
38 Claude Uwahawenayo 11 Tucson Magnet High School 2:15.67
39 Alan Mota-Gurrola 10 El Paso Bowie 2:15.93
40 Joel Martinez Peralt 10 Nogales High School 2:16.11
41 Isaac Acosta 12 Rio Rico High School 2:16.39
42 Robert Snook 12 Flowing Wells High School 2:18.29
43 Zach Smith 9 Pusch Ridge Christian Aca 2:19.05
44 Jacob Stark 10 Empire High 2:19.53
45 Jose Coronado II 10 Nogales High School 2:19.67
46 Kevin Perez 12 El Paso Riverside 2:19.95
47 Carter Jones 12 Mica Mountain High School 2:21.61
48 Joey Bryce 12 Pima High School 2:21.65
49 Rene Espinoza 11 Sunnyside High School 2:22.60
50 Parker Nickles 11 Sabino High School 2:25.04
51 Danny Trujillo 11 Amphitheater High School 2:28.01
52 Syric Ramirez 10 Benson High School 2:28.11
53 Mason Jennings 12 Sabino High School 2:29.29
54 Abel Velasquez 11 Immanuel Christian School 2:41.17
Boys 800m Run High School Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
32 Samuel Zink 11 Catalina Foothills High S 1:46.93 2:13.66 2:12.33
36 Gabriel Gaytan 12 El Paso Jefferson 2:41.33 2:14.44 2:54.78
38 Claude Uwahawenayo 11 Tucson Magnet High School 2:19.74 2:15.67 1:51.25
42 Robert Snook 12 Flowing Wells High School 2:18.29 2:18.29 2:26.59
43 Zach Smith 9 Pusch Ridge Christian Aca 2:14.88 2:19.05 1:52.63
44 Jacob Stark 10 Empire High 2:13.95 2:19.53 2:43.25
46 Kevin Perez 12 El Paso Riverside 1:46.37 2:19.95 2:36.75
48 Joey Bryce 12 Pima High School 2:01.82 2:21.65 1:49.07
49 Rene Espinoza 11 Sunnyside High School 2:55.40 2:22.60 2:04.07
51 Danny Trujillo 11 Amphitheater High School 1:49.53 2:28.01 3:05.02
53 Mason Jennings 12 Sabino High School 2:48.70 2:29.29 2:15.86
54 Abel Velasquez 11 Immanuel Christian School 2:13.78 2:41.17 2:47.62
Boys 800m Run High School Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Danny Knapp 10 Rio Rico High School 1:56.41 2:05.17 1:37.64 1:51.41
19 Joseph Markowski 11 Sabino High School 2:45.42 2:07.24 2:36.51 1:32.89
21 Luc Leyton 11 Rincon University High Sc 1:49.77 2:07.64 2:29.34 1:39.56
27 Roman Romero 12 Mica Mountain High School 1:50.46 2:09.95 2:17.75 2:08.65
28 Noah Macias 10 Mica Mountain High School 2:17.77 2:09.97 2:34.67 2:00.88
34 Mitchell Gordon 10 Mingus Union High School 2:11.22 2:13.89 2:08.54 1:51.13
37 Dominic Hernandez 11 Tucson Magnet High School 2:23.71 2:15.57 1:48.46 1:45.75
39 Alan Mota-Gurrola 10 El Paso Bowie 1:35.16 2:15.93 2:15.93 1:44.67
40 Joel Martinez Peralt 10 Nogales High School 2:47.42 2:16.11 2:46.06 2:24.28
41 Isaac Acosta 12 Rio Rico High School 1:53.21 2:16.39 2:17.76 2:36.85
45 Jose Coronado II 10 Nogales High School 2:28.05 2:19.67 2:01.52 2:28.05
50 Parker Nickles 11 Sabino High School 2:46.80 2:25.04 2:32.30 2:41.00
52 Syric Ramirez 10 Benson High School 2:50.33 2:28.11 2:42.93 2:54.77
Boys 800m Run High School Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Miika Lagat 11 Rincon University High Sc 2:33.73 1:31.74 2:07.69 1:29.26 2:03.97 1:45.38
14 Noah Brunet 11 Ironwood Ridge High Schoo 2:38.11 2:35.60 2:31.83 1:57.96 2:05.48 1:32.86
15 Alec Guerra 10 Nogales High School 1:55.65 1:40.56 2:38.39 1:43.08 2:05.70 2:05.70
16 Kody Gluyas 11 Safford High School 1:53.51 2:21.26 2:12.43 2:18.74 2:06.12 2:04.86
17 Jesus Gastelum-Bustam 10 El Paso Burges 2:35.65 2:29.32 1:46.30 2:25.53 2:06.54 2:19.20
18 Matthew Garmon 10 Ironwood Ridge High Schoo 2:07.84 2:33.15 1:31.13 2:17.97 2:06.57 2:19.23
24 Israel Quintana 11 Immanuel Christian School 1:34.10 1:35.39 2:08.90 2:35.97 2:08.90 2:30.82
26 Aiden Junker 11 Catalina Foothills High S 1:38.36 2:04.25 1:51.31 2:28.84 2:09.42 2:13.31
29 Isaiah Aranda 10 Pusch Ridge Christian Aca 2:24.84 1:54.56 1:57.19 2:18.26 2:11.67 2:38.01
30 Nathan Hartman 11 Canyon Del Oro High Schoo 2:05.20 1:40.16 2:43.42 2:47.38 2:11.79 2:24.97
31 Yael Lopez 10 El Paso Socorro 1:47.79 2:41.02 2:25.05 2:19.73 2:13.07 2:30.37
33 Pablo Fuentes 10 El Paso Riverside 2:16.49 1:57.76 2:15.15 2:07.12 2:13.81 2:27.20
35 Ruben Padilla 11 Canyon Del Oro High Schoo 2:16.91 2:47.78 2:10.20 1:36.64 2:14.22 1:56.78
47 Carter Jones 12 Mica Mountain High School 2:04.62 2:47.10 2:23.03 2:41.44 2:21.61 2:11.70
Boys 800m Run High School Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Mark Barajs 11 Pebble Hills 1:38.04 1:58.11 2:26.46
2 Omer Ibrahim 12 Pebble Hills 2:17.64 1:58.65 2:33.06
3 Diego Romero 10 El Paso Americas 1:49.83 1:59.38 2:32.81
4 Rai Lopez 12 El Paso Franklin 1:34.98 2:00.22 2:05.03
5 Efren Moncada 12 El Paso Parkland 1:58.23 2:00.64 2:35.63
6 Aaron Call 10 El Paso Franklin 2:26.15 2:02.81 2:11.41
7 Cesar Diaz 12 Mingus Union High School 2:02.07 2:03.30 2:24.27
8 Austen Percifull 12 El Paso Franklin 1:27.57 2:03.33 1:26.33
10 Christian Hurtado 11 El Paso Americas 1:39.66 2:04.57 2:23.26
12 Mason Tengel 11 Ironwood Ridge High Schoo 2:16.53 2:05.25 2:22.79
13 Noah Castorena 12 Pebble Hills 1:51.50 2:05.28 2:30.34
20 Alexander Luckett 12 Canyon Del Oro High Schoo 1:30.51 2:07.47 1:58.55
22 Myles Floyd 11 Pusch Ridge Christian Aca 1:54.02 2:08.11 2:11.96
23 Esteban Armendariz 11 El Paso Burges 2:10.07 2:08.78 2:39.69
25 Marco Nevarez 12 El Paso Jefferson 1:55.13 2:09.36 1:35.73

Men 800m Run Adaptive

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Dustin Stallberg   Unattached 1:51.65 1:44.96
2 Valera Allen   Unattached 1:52.23 1:48.87
3 Aidan Gravelle   Unattached 1:52.23 2:06.82
4 Wyatt Willand   Unattached 1:53.12 1:28.24
5 Peyton Gunnarson   Unattached 1:57.59 2:12.88

Men 800m Run College

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Yusuf Mohamud SR-4 UTEP 1:51.62 2:12.83 1:32.65 2:01.67
2 Jarron Stevens FR-1 Grand Canyon 1:52.22 2:06.81 1:57.84 1:51.10
3 Maxwell Kipkosgei JR-3 UTEP 1:52.82 1:40.41 1:48.31 1:50.57
4 Cade Russo SO-2 Arizona 1:52.86 1:22.39 1:57.38 1:44.96
5 Ian Sanchez Lopez SO-2 Arizona 1:52.90 1:25.81 2:23.39 2:25.65
6 Alex Rafferty SO-2 Grand Canyon 1:52.96 1:59.74 2:07.65 2:07.65
7 Max Carmona SR-4 Grand Canyon 1:53.20 1:44.15 1:50.94 2:05.66
8 Cooper Quigley FR-1 Arizona 1:53.23 1:22.66 2:14.75 2:15.88
9 Logan Marek FR-1 Arizona 1:53.72 1:49.18 2:19.88 2:03.96
10 Joseph Meagher SO-2 Central Arizona 1:53.87 2:20.06 1:45.90 2:20.06
11 Evan Simmons FR-1 Arizona 1:55.02 2:11.13 2:08.83 2:19.18
12 Aaron Busche JR-3 Fort Lewis 1:55.38 1:43.85 2:25.38 1:36.92
13 Latryll Webb-Anderson SO-2 Glendale CC 1:56.36 1:33.09 1:38.91 2:28.94
14 Yotuel Garcia SO-2 Mesa CC 1:56.42 2:05.74 1:49.44 1:22.66
15 Jackson Parker FR-1 Grand Canyon 1:56.64 1:48.48 2:04.81 1:22.82
16 Carmelo Corral   Unattached 1:56.74 1:38.07 2:24.76 1:34.56
17 Adam Maal Senior Unattached 1:57.12 2:14.69 1:48.93 1:29.02
18 Emanuel Thompson FR-1 Grand Canyon 1:57.58 1:37.60 1:28.19 2:11.69
19 Nathan Plant SO-2 Pima CC 1:58.05 1:58.05 2:18.12 1:59.23
20 Robby Foster JR-3 Grand Canyon 1:58.45 2:00.82 2:22.14 1:30.03
21 Manuel Najera JR-3 Park Gilbert 1:58.97 2:20.39 1:36.37 2:06.11
22 Parker Lehmann SO-2 Arizona 1:59.56 2:34.24 2:10.32 1:59.56
23 Brady Burrough SO-2 Fort Lewis 1:59.63 1:24.94 1:57.24 1:53.65
24 Elijah Young SO-2 Glendale CC 1:59.65 1:59.65 2:29.57 1:45.30
25 Michael Sims SR-4 UTEP 2:00.32 2:30.40 1:32.65 1:26.63
26 Tyler Rafferty FR-1 Embry-Riddle Arizona 2:00.77 2:12.85 2:11.64 1:40.24
27 Colton Jackson SO-2 Mesa CC 2:01.04 2:05.89 1:50.15 1:52.57
28 Pablo Mejia FR-1 Mesa CC 2:01.08 2:11.98 2:30.14 2:16.82
29 Nicholas Logan SO-2 Embry-Riddle Arizona 2:02.03 2:11.80 2:05.69 2:20.34
30 Malakai Hanson FR-1 Fort Lewis 2:02.18 2:21.73 2:29.06 2:15.62
31 Trevor Snedeker JR-3 Park Gilbert 2:02.62 2:12.43 2:11.21 2:22.24
32 Austin Lemus SO-2 Embry-Riddle Arizona 2:02.96 2:09.11 2:38.62 1:28.54
33 Nathan Kutscher FR-1 Embry-Riddle Arizona 2:03.85 1:58.90 2:24.91 1:53.95
34 Jaden Augustine SO-2 Central Arizona 2:04.79 1:48.57 1:43.58 2:21.02
35 Jacob Block SO-2 Embry-Riddle Arizona 2:04.93 2:14.93 2:23.67 2:42.41
36 Javier Victorino SR-4 Fort Lewis 2:05.20 2:35.25 2:06.46 2:13.97
37 Noah Bugeyong FR-1 Western New Mexico 2:06.07 2:11.12 2:17.42 2:21.20
38 Zachary Stewart   Unattached 2:06.44 1:28.51 2:06.44 1:32.31
39 Dax Rios FR-1 Western New Mexico 2:06.78 1:32.55 1:59.18 1:56.64
40 Gabriel Romo FR-1 Central Arizona 2:06.88 2:01.81 2:20.84 2:38.60
41 Dale Snook FR-1 Pima CC 2:07.43 2:22.73 2:24.00 2:35.47
42 Blaine Goklish FR-1 Fort Lewis 2:11.58 2:44.48 2:15.53 2:45.79
43 Jeremy Ozbirn SO-2 Pima CC 2:12.90 1:50.31 2:26.19 2:18.22
44 Esau Au FR-1 Western New Mexico 2:13.31 2:37.31 2:13.31 2:46.64
45 Dillon Eisner FR-1 Embry-Riddle Arizona 2:13.45 2:33.47 1:53.44 2:25.46
46 Jacob Griffith Junior Unattached 2:16.08 1:42.06 2:37.86 1:37.98
47 Kyler Castro SO-2 Embry-Riddle Arizona 2:19.79 2:26.78 2:05.81 2:21.19
48 Treyton Padilla FR-1 Western New Mexico 2:26.53 2:39.72 2:28.00 2:36.79
  Julius Cheek FR-1 Arizona DNF DNF DNF DNF
  Logan Hasher JR-3 Arizona DNF DNF DNF DNF
Men 800m Run College Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Yusuf Mohamud SR-4 UTEP 1:32.65 2:01.67 1:46.04 2:21.76 1:51.62
2 Jarron Stevens FR-1 Grand Canyon 1:24.17 2:23.65 1:35.39 2:12.42 1:52.22
3 Maxwell Kipkosgei JR-3 UTEP 1:32.52 1:57.34 1:20.11 1:30.26 1:52.82
4 Cade Russo SO-2 Arizona 1:41.58 1:30.29 2:18.82 1:53.99 1:52.86
5 Ian Sanchez Lopez SO-2 Arizona 1:51.78 2:07.58 2:14.36 2:23.39 1:52.90
6 Alex Rafferty SO-2 Grand Canyon 1:33.76 1:29.24 1:28.11 1:58.61 1:52.96
7 Max Carmona SR-4 Grand Canyon 2:21.50 1:29.43 1:37.36 1:20.38 1:53.20
8 Cooper Quigley FR-1 Arizona 2:18.14 1:19.27 1:55.50 1:33.98 1:53.23
11 Evan Simmons FR-1 Arizona 2:23.78 2:06.53 1:29.72 1:45.82 1:55.02
20 Robby Foster JR-3 Grand Canyon 2:02.01 2:19.78 1:35.95 1:51.35 1:58.45
Men 800m Run College Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Logan Marek FR-1 Arizona 1:59.41 1:25.29 2:09.64 1:57.14 1:29.84 1:53.72 2:17.61
10 Joseph Meagher SO-2 Central Arizona 1:25.41 2:05.26 2:17.79 2:20.06 2:07.54 1:53.87 1:59.57
12 Aaron Busche JR-3 Fort Lewis 2:09.23 1:46.15 2:02.31 1:27.69 1:33.46 1:55.38 2:10.38
14 Yotuel Garcia SO-2 Mesa CC 2:19.71 1:57.59 1:58.75 1:41.29 1:43.62 1:56.42 2:11.56
15 Jackson Parker FR-1 Grand Canyon 1:33.32 2:07.14 1:48.48 1:39.15 1:35.65 1:56.64 1:36.82
17 Adam Maal Senior Unattached 1:46.58 1:37.21 2:21.72 1:48.93 1:25.50 1:57.12 1:36.04
22 Parker Lehmann SO-2 Arizona 2:29.45 2:07.93 1:27.28 1:36.85 2:33.04 1:59.56 1:33.26
23 Brady Burrough SO-2 Fort Lewis 2:22.36 1:45.28 1:44.08 1:28.53 1:33.32 1:59.63 1:30.92
25 Michael Sims SR-4 UTEP 1:36.26 1:59.12 1:51.90 1:26.63 1:35.06 2:00.32 1:42.28
  Logan Hasher JR-3 Arizona DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Julius Cheek FR-1 Arizona DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 800m Run College Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
13 Latryll Webb-Anderson SO-2 Glendale CC 2:04.51 1:56.36 2:16.15
16 Carmelo Corral   Unattached 1:55.58 1:56.74 1:59.08
18 Emanuel Thompson FR-1 Grand Canyon 1:25.84 1:57.58 2:18.75
19 Nathan Plant SO-2 Pima CC 1:34.44 1:58.05 1:46.25
21 Manuel Najera JR-3 Park Gilbert 1:54.22 1:58.97 2:32.29
26 Tyler Rafferty FR-1 Embry-Riddle Arizona 1:29.37 2:00.77 2:34.59
30 Malakai Hanson FR-1 Fort Lewis 1:56.08 2:02.18 2:10.74
36 Javier Victorino SR-4 Fort Lewis 2:10.21 2:05.20 2:10.21
38 Zachary Stewart   Unattached 1:34.83 2:06.44 1:41.16
Men 800m Run College Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
24 Elijah Young SO-2 Glendale CC 1:26.15 1:59.65
27 Colton Jackson SO-2 Mesa CC 1:57.41 2:01.04
28 Pablo Mejia FR-1 Mesa CC 2:24.09 2:01.08
29 Nicholas Logan SO-2 Embry-Riddle Arizona 2:20.34 2:02.03
31 Trevor Snedeker JR-3 Park Gilbert 2:21.02 2:02.62
34 Jaden Augustine SO-2 Central Arizona 1:53.56 2:04.79
35 Jacob Block SO-2 Embry-Riddle Arizona 1:34.95 2:04.93
37 Noah Bugeyong FR-1 Western New Mexico 2:30.03 2:06.07
43 Jeremy Ozbirn SO-2 Pima CC 1:41.01 2:12.90
47 Kyler Castro SO-2 Embry-Riddle Arizona 2:29.58 2:19.79
Men 800m Run College Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
32 Austin Lemus SO-2 Embry-Riddle Arizona 1:37.14 2:20.18 1:38.37 1:35.91 1:56.82 2:02.96
33 Nathan Kutscher FR-1 Embry-Riddle Arizona 1:29.18 2:18.72 2:29.86 2:12.52 1:29.18 2:03.85
39 Dax Rios FR-1 Western New Mexico 2:32.14 1:31.29 2:16.93 2:34.68 2:14.39 2:06.78
40 Gabriel Romo FR-1 Central Arizona 2:27.18 1:56.73 2:06.88 2:30.99 2:10.69 2:06.88
41 Dale Snook FR-1 Pima CC 1:35.58 2:38.02 1:35.58 1:53.42 2:09.98 2:07.43
42 Blaine Goklish FR-1 Fort Lewis 1:46.58 2:27.37 2:02.37 2:33.95 2:02.37 2:11.58
44 Esau Au FR-1 Western New Mexico 1:49.32 2:06.65 2:34.64 2:03.98 1:34.65 2:13.31
45 Dillon Eisner FR-1 Embry-Riddle Arizona 2:02.78 1:38.76 1:40.09 2:08.12 2:53.49 2:13.45
46 Jacob Griffith Junior Unattached 2:41.94 2:56.91 1:58.39 2:20.17 2:20.17 2:16.08
48 Treyton Padilla FR-1 Western New Mexico 2:11.88 2:52.91 2:48.51 3:04.63 1:44.04 2:26.53

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Daniel Bernal SR-4 UTEP 3:51.43 4:53.92
2 Kenneth Talavera JR-3 UTEP 3:51.98 4:22.14
3 Aidan Puffer FR-1 Northern Arizona 3:53.50 4:16.85
4 Conner Dossman SO-2 Fort Lewis 3:54.31 3:33.23
5 Logan Marek FR-1 Arizona 3:54.81 4:58.21
6 Yotuel Garcia SO-2 Mesa CC 3:55.47 3:36.64
7 Yusuf Mohamud SR-4 UTEP 3:55.92 2:52.23
8 Christian Fagerlin SR-4 Grand Canyon 3:56.26 4:10.44
9 Blake Bennett SR-4 Grand Canyon 3:56.27 4:41.17
10 Aaron Busche JR-3 Fort Lewis 3:57.92 4:43.13
11 Ernest Green FR-1 Mesa CC 3:59.03 2:59.28
12 Hayden Gelder SO-2 Mesa CC 3:59.14 4:54.15
13 Cannon Angotti JR-3 Grand Canyon 3:59.43 3:25.91
14 Samuel Green FR-1 Mesa CC 3:59.93 2:50.35
15 Brennan Foody SO-2 Arizona 4:00.17 4:43.40
16 Brady Burrough SO-2 Fort Lewis 4:00.94 3:12.76
17 Michael Sims SR-4 UTEP 4:00.99 3:17.62
18 Joseph Meagher SO-2 Central Arizona 4:02.00 4:43.14
19 Alex Rafferty SO-2 Grand Canyon 4:02.78 3:11.80
20 Parker Lehmann SO-2 Arizona 4:03.25 3:24.33
21 Joseph Skoog JR-3 Grand Canyon 4:04.07 3:49.43
22 Panth Patel   Unattached 4:04.10 3:07.96
23 Carmelo Corral   Unattached 4:04.34 3:22.81
24 Preston Fagerlin SO-2 Grand Canyon 4:04.48 3:08.25
25 Collins Yego FR-1 New Mexico St. 4:04.64 4:34.00
26 Juan Olmos JR-3 UTEP 4:05.08 3:52.83
27 Adams Biwott FR-1 New Mexico St. 4:06.59 4:58.38
28 Anekin Hetman JR-3 New Mexico St. 4:07.12 4:04.65
29 Nick Allred FR-1 New Mexico St. 4:10.28 5:05.35
30 Cody Klingelhoffer Sophomore Unattached 4:10.59 4:35.65
31 Nick Ortiz SO-2 New Mexico St. 4:10.86 3:35.74
32 Javier Victorino SR-4 Fort Lewis 4:15.13 3:39.42
33 Jorge Corona FR-1 Central Arizona 4:16.13 4:05.89
34 Manuel Najera JR-3 Park Gilbert 4:16.98 3:38.44
35 Jonah Archer FR-1 Grand Canyon 4:17.32 3:51.59
36 Zachary Stewart   Unattached 4:18.44 3:13.83
37 Dilan Sanchez SO-2 New Mexico St. 4:20.09 4:56.51
38 Holden Tutich FR-1 Grand Canyon 4:20.17 3:09.93
39 Mac Eliason FR-1 Grand Canyon 4:22.46 5:41.20
40 Trevor Snedeker JR-3 Park Gilbert 4:23.37 4:44.44
41 Tyler Rafferty FR-1 Embry-Riddle Arizona 4:23.59 4:47.32
42 Noah Clark SO-2 Mesa CC 4:23.88 4:10.69
43 Michael Sexson FR-1 Central Arizona 4:26.30 4:58.26
44 Masen Hoffman SO-2 Mesa CC 4:26.67 4:21.34
45 Pablo Mejia FR-1 Mesa CC 4:27.30 3:33.84
46 Gabriel Romo FR-1 Central Arizona 4:27.57 4:38.28
47 Rene Arambula FR-1 Western New Mexico 4:27.91 5:45.61
48 Dale Snook FR-1 Pima CC 4:28.25 5:21.90
49 Rowan Flores FR-1 Western New Mexico 4:32.52 3:32.57
50 Dillon Eisner FR-1 Embry-Riddle Arizona 4:35.15 3:31.87
51 Jeremy Ozbirn SO-2 Pima CC 4:43.13 3:49.34
52 Noah Fleming FR-1 Park Gilbert 4:48.71 4:45.83
53 Shaunanthony Pashano Sophomore Unattached 5:17.52 6:11.50
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Daniel Bernal SR-4 UTEP 4:40.03 4:21.52 3:51.43 4:26.15
2 Kenneth Talavera JR-3 UTEP 3:19.51 4:12.86 3:51.98 3:38.07
3 Aidan Puffer FR-1 Northern Arizona 4:12.18 4:26.19 3:53.50 3:55.84
4 Conner Dossman SO-2 Fort Lewis 5:02.26 4:31.80 3:54.31 3:44.94
5 Logan Marek FR-1 Arizona 4:37.08 3:00.81 3:54.81 4:51.17
6 Yotuel Garcia SO-2 Mesa CC 2:44.83 3:15.44 3:55.47 3:36.64
7 Yusuf Mohamud SR-4 UTEP 4:54.90 5:04.34 3:55.92 3:04.02
8 Christian Fagerlin SR-4 Grand Canyon 3:20.83 4:15.16 3:56.26 3:01.92
9 Blake Bennett SR-4 Grand Canyon 4:15.18 2:50.12 3:56.27 4:36.44
11 Ernest Green FR-1 Mesa CC 2:54.50 3:59.03 3:59.03 3:20.79
13 Cannon Angotti JR-3 Grand Canyon 3:04.37 3:06.76 3:59.43 5:04.08
14 Samuel Green FR-1 Mesa CC 4:26.33 3:23.94 3:59.93 3:19.15
15 Brennan Foody SO-2 Arizona 2:48.12 3:02.53 4:00.17 2:52.93
16 Brady Burrough SO-2 Fort Lewis 3:05.53 4:15.40 4:00.94 2:48.66
17 Michael Sims SR-4 UTEP 5:08.47 2:51.11 4:00.99 3:51.35
20 Parker Lehmann SO-2 Arizona 3:31.63 3:02.44 4:03.25 4:39.74
21 Joseph Skoog JR-3 Grand Canyon 3:17.70 3:17.70 4:04.07 4:40.68
25 Collins Yego FR-1 New Mexico St. 4:56.02 5:18.04 4:04.64 3:27.95
26 Juan Olmos JR-3 UTEP 5:06.35 4:39.40 4:05.08 3:13.62
28 Anekin Hetman JR-3 New Mexico St. 4:24.42 3:37.47 4:07.12 3:44.88
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Aaron Busche JR-3 Fort Lewis 3:57.92 5:06.92 4:45.51 3:31.75 5:06.92
12 Hayden Gelder SO-2 Mesa CC 3:59.14 4:03.93 3:32.84 3:16.10 5:08.49
18 Joseph Meagher SO-2 Central Arizona 4:02.00 4:02.00 4:26.20 4:33.46 4:09.26
19 Alex Rafferty SO-2 Grand Canyon 4:02.78 4:00.36 5:03.48 4:22.21 5:15.62
22 Panth Patel   Unattached 4:04.10 4:13.87 5:17.33 3:15.28 4:18.75
23 Carmelo Corral   Unattached 4:04.34 4:19.00 5:10.32 4:06.79 4:53.21
27 Adams Biwott FR-1 New Mexico St. 4:06.59 3:29.61 5:05.78 3:02.48 4:53.45
29 Nick Allred FR-1 New Mexico St. 4:10.28 4:27.80 4:30.31 3:35.24 4:22.80
30 Cody Klingelhoffer Sophomore Unattached 4:10.59 3:07.95 5:10.74 5:10.74 4:43.17
31 Nick Ortiz SO-2 New Mexico St. 4:10.86 3:40.76 3:23.20 4:45.98 4:13.37
32 Javier Victorino SR-4 Fort Lewis 4:15.13 3:08.80 4:17.69 3:39.42 5:16.37
35 Jonah Archer FR-1 Grand Canyon 4:17.32 4:04.46 4:50.78 4:25.04 4:09.60
36 Zachary Stewart   Unattached 4:18.44 5:28.22 5:17.89 3:44.85 3:11.25
37 Dilan Sanchez SO-2 New Mexico St. 4:20.09 5:04.31 4:17.49 4:17.49 5:09.51
38 Holden Tutich FR-1 Grand Canyon 4:20.17 5:38.23 3:20.33 5:38.23 4:27.98
39 Mac Eliason FR-1 Grand Canyon 4:22.46 4:53.96 4:06.72 5:41.20 5:25.45
49 Rowan Flores FR-1 Western New Mexico 4:32.52 5:27.03 4:40.70 3:54.37 4:40.70
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
24 Preston Fagerlin SO-2 Grand Canyon 4:04.48 4:31.38
33 Jorge Corona FR-1 Central Arizona 4:16.13 4:00.77
34 Manuel Najera JR-3 Park Gilbert 4:16.98 3:43.58
40 Trevor Snedeker JR-3 Park Gilbert 4:23.37 5:02.88
41 Tyler Rafferty FR-1 Embry-Riddle Arizona 4:23.59 3:44.06
42 Noah Clark SO-2 Mesa CC 4:23.88 5:32.49
43 Michael Sexson FR-1 Central Arizona 4:26.30 3:54.35
44 Masen Hoffman SO-2 Mesa CC 4:26.67 5:09.34
45 Pablo Mejia FR-1 Mesa CC 4:27.30 3:28.50
46 Gabriel Romo FR-1 Central Arizona 4:27.57 3:42.09
47 Rene Arambula FR-1 Western New Mexico 4:27.91 4:01.12
48 Dale Snook FR-1 Pima CC 4:28.25 4:47.03
50 Dillon Eisner FR-1 Embry-Riddle Arizona 4:35.15 4:46.16
51 Jeremy Ozbirn SO-2 Pima CC 4:43.13 3:43.68
52 Noah Fleming FR-1 Park Gilbert 4:48.71 5:11.81
53 Shaunanthony Pashano Sophomore Unattached 5:17.52 3:54.97

Men's 1600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Diego Flores 12 El Paso Franklin 4:54.32 3:48.03 4:25.15 4:38.41
2 Max Irey 11 Catalina Foothills High S 5:00.34 5:21.60 4:25.78 5:02.99
3 Juan Leal 11 El Paso Franklin 5:09.12 4:34.18 4:28.80 3:32.36
4 Myles Floyd 11 Pusch Ridge Christian Aca 5:36.38 3:21.83 4:29.10 5:36.38
5 Jace Schaub 12 Canyon Del Oro High Schoo 4:57.62 5:16.56 4:30.56 3:39.16
6 Diego Romero 10 El Paso Americas 3:20.77 3:15.35 4:31.31 5:14.72
7 Miika Lagat 11 Rincon University High Sc 5:24.76 5:11.11 4:32.90 4:08.34
8 Mark Barajs 11 Pebble Hills 4:22.36 4:49.69 4:33.29 4:05.97
9 Evan Rasoumoff 12 Catalina Foothills High S 3:52.55 5:41.98 4:33.58 4:30.85
10 Matthew Engle 11 El Paso Franklin 4:25.51 5:25.73 4:33.72 3:44.45
11 Brandon Martz 12 Catalina Foothills High S 5:50.84 3:50.24 4:34.09 5:23.43
12 Mathew Guerra 12 El Paso Burges 5:18.66 5:26.90 4:34.70 4:53.93
13 Cesar Diaz 12 Mingus Union High School 4:44.62 5:37.13 4:36.33 4:36.33
14 Jorge Felix Valle 11 Nogales High School 4:37.97 4:18.52 4:37.97 4:46.31
15 Michael Castorena 12 El Paso Parkland 5:38.79 4:31.59 4:39.99 5:38.79
16 Connor Grusendorf 11 Mica Mountain High School 5:41.51 4:05.55 4:42.24 5:38.69
17 Ethan Fritzinger 12 Canyon Del Oro High Schoo 3:34.82 4:08.74 4:42.65 5:19.40
18 Jorge Soto 10 Pebble Hills 3:20.82 5:19.61 4:42.84 3:26.48
19 Isaiah Aranda 10 Pusch Ridge Christian Aca 4:00.57 3:49.25 4:43.02 5:36.80
20 Kody Gluyas 11 Safford High School 5:23.18 6:02.87 4:43.49 4:20.81
21 Christian Hurtado 11 El Paso Americas 5:09.91 5:44.03 4:44.32 5:52.56
22 Micah Neese 11 Canyon Del Oro High Schoo 5:41.63 4:47.54 4:44.69 6:10.10
23 Elijah Conroy 12 Rincon University High Sc 5:44.04 3:52.23 4:46.70 3:49.36
24 Darrien Sprung 11 Sabino High School 3:56.31 4:51.07 4:48.18 5:11.24
25 Camden Odell 9 Pusch Ridge Christian Aca 3:29.11 4:30.10 4:50.43 5:42.71
26 Isais Gaytan 10 El Paso Burges 4:41.74 5:10.79 4:50.45 6:17.59
27 Pablo Corral 10 Pebble Hills 3:40.89 5:45.87 4:50.64 3:43.80
28 Manny Braitberg 12 Rincon University High Sc 6:09.52 4:56.78 4:50.96 3:35.31
29 Anthony Heathman 10 Morenci Jr./Sr. High Scho 5:40.72 5:17.22 4:53.72 4:44.91
30 Keaton Jasso 11 Morenci Jr./Sr. High Scho 4:54.49 6:05.17 4:54.49 4:33.88
31 Lorenzo Herrera 11 El Paso Socorro 4:36.97 4:36.97 4:54.65 4:51.71
32 Israel Quintana 11 Immanuel Christian School 4:49.73 3:35.82 4:55.64 3:56.52
33 Cam Shepherd 11 Odyssey Institute 5:17.38 5:58.90 4:56.61 4:06.19
34 Dallin Snider 11 Odyssey Institute 5:24.69 5:09.80 4:57.88 3:52.35
35 Jesus Gastelum-Bustam 10 El Paso Burges 4:49.93 3:56.13 4:58.89 4:34.98
36 Jose Coronado II 10 Nogales High School 4:23.16 4:41.10 4:59.04 4:26.15
37 Ramon Loya 12 Bisbee High School 5:33.34 4:33.28 5:00.30 6:27.39
38 Jose Hernandez 11 Rio Rico High School 4:42.49 4:39.49 5:00.52 5:00.52
39 Isaac Ortega 12 El Paso Jefferson 5:04.59 4:55.54 5:01.57 5:22.68
40 Mitchell Gordon 10 Mingus Union High School 5:46.81 4:34.43 5:01.57 4:25.39
41 Juan Pablo Ozuna 11 Sabino High School 4:01.82 4:07.87 5:02.27 6:26.91
42 Sameer Howe 10 Ironwood Ridge High Schoo 4:39.00 5:39.66 5:03.26 5:09.33
43 Pablo Fuentes 10 El Paso Riverside 5:58.70 5:28.30 5:03.98 5:58.70
44 Moises Rodriguez 10 El Paso El Dorado 5:16.82 4:55.50 5:04.63 4:40.26
45 Ivan Martinez 11 El Paso Socorro 6:11.47 5:22.35 5:07.00 6:02.26
46 Angel Navarrete 10 El Paso Riverside 3:35.94 3:35.94 5:08.48 4:00.62
47 Damian Velazquez 9 Mingus Union High School 6:17.34 5:27.85 5:09.29 4:35.27
48 Santiago Aguilar 12 Nogales High School 5:18.96 4:38.71 5:09.67 5:09.67
49 William Baldwin 11 Empire High 6:15.02 5:09.93 5:09.93 6:39.81
50 Aaric Myatt 11 Benson High School 3:37.68 6:16.27 5:10.96 4:36.76
51 Pacifque Tuyisenge 11 Tucson Magnet High School 4:27.58 3:44.02 5:11.14 6:13.37
52 Logan Bonhorst 12 Mica Mountain High School 5:20.54 5:11.20 5:11.20 6:22.78
53 Charles Richardson 9 Pima High School 3:50.59 4:15.52 5:11.60 6:04.58
54 Joey Bryce 12 Pima High School 5:18.12 4:09.51 5:11.88 4:43.81
55 Alejandro Baltier 12 St. Augustine Catholic Hi 4:54.03 5:03.41 5:12.79 4:44.64
56 Kevin Perez 12 El Paso Riverside 4:31.97 5:32.06 5:16.24 5:00.43
57 Zachary Yanez 11 Ironwood Ridge High Schoo 5:22.05 6:13.07 5:18.86 4:59.73
58 Ethan Avalos 11 El Paso Ysleta 4:05.93 4:25.10 5:19.39 6:04.11
59 Mason Jennings 12 Sabino High School 4:54.23 4:31.84 5:19.81 4:47.83
60 Angel Martinez Cordob 11 Rio Rico High School 5:16.92 4:09.70 5:20.12 4:16.10
61 Derrick Johnson 11 Flowing Wells High School 5:45.12 4:01.91 5:22.54 4:24.49
62 Diego Sanchez 10 Ironwood Ridge High Schoo 6:33.31 3:57.29 5:25.05 6:33.31
63 Emiliano Caldera 9 Catalina Magnet High Scho 6:04.18 4:00.62 5:25.16 5:02.40
64 Watabe Shutaro 10 El Paso Jefferson 3:50.95 4:39.74 5:25.27 4:59.25
65 Fernando Cortes 10 Rio Rico High School 6:25.88 5:33.55 5:27.01 5:00.85
66 Rene Espinoza 11 Sunnyside High School 4:07.02 5:45.83 5:29.36 5:45.83
67 Alvaro Salgado 10 El Paso Ysleta 5:59.21 6:02.54 5:32.60 4:26.08
68 Destry Benally 9 Tucson Magnet High School 6:06.95 5:20.25 5:33.59 4:26.88
69 Danny Trujillo 11 Amphitheater High School 5:49.61 6:36.67 5:36.16 4:05.40
70 Asaph Gurrola 9 Sunnyside High School 7:24.95 4:22.14 5:44.92 5:06.98
71 Corban Fry 10 St. David 5:15.49 6:17.90 5:46.69 7:30.70
72 Marco Espino 11 El Paso Ysleta 7:01.66 6:37.27 5:48.48 6:05.91
73 James Leck 11 Benson High School 5:49.74 4:49.69 5:53.27 6:25.07
74 Abel Velasquez 11 Immanuel Christian School 4:45.27 7:38.60 6:01.10 5:35.83
75 Samuel Guevera 11 St. Augustine Catholic Hi 5:55.67 4:38.67 6:06.67 7:09.01
76 Kristopher Vazquez Salazar 10 Flowing Wells High School 6:11.18 5:56.34 6:11.18 6:29.74
77 Jesus Luzania 9 Sunnyside High School 7:33.17 6:10.78 6:14.52 6:55.72
78 Kian Richards 9 Tucson Magnet High School 5:51.57 7:30.93 6:22.14 7:00.36
79 Makai Pralto 9 Benson High School 6:34.82 7:13.52 6:27.07 6:34.82
80 Kaelsy Cluff 10 Pima High School 6:30.11 7:32.53 6:30.11 6:14.51
81 Angel De Los Rios 9 St. Augustine Catholic Hi 5:45.53 8:10.80 6:32.64 7:07.98
82 Logan Billy 9 Morenci Jr./Sr. High Scho 6:36.08 5:33.07 7:30.09 5:24.07
Men's 1600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
51 Pacifque Tuyisenge 11 Tucson Magnet High School 5:29.81 5:11.14 5:11.14 5:36.04 5:04.92
58 Ethan Avalos 11 El Paso Ysleta 6:10.50 5:19.39 4:12.32 6:04.11 6:29.66
60 Angel Martinez Cordob 11 Rio Rico High School 5:07.32 5:20.12 4:25.70 4:44.91 5:10.52
62 Diego Sanchez 10 Ironwood Ridge High Schoo 4:42.80 5:25.05 5:57.56 6:52.82 5:34.81
65 Fernando Cortes 10 Rio Rico High School 4:21.61 5:27.01 5:10.66 4:01.99 4:44.50
66 Rene Espinoza 11 Sunnyside High School 5:12.90 5:29.36 6:28.65 4:43.25 5:59.01
67 Alvaro Salgado 10 El Paso Ysleta 4:56.02 5:32.60 5:39.26 7:02.41 6:05.86
68 Destry Benally 9 Tucson Magnet High School 6:13.62 5:33.59 6:53.66 6:00.28 6:50.32
69 Danny Trujillo 11 Amphitheater High School 5:42.89 5:36.16 5:49.61 6:56.84 7:17.01
70 Asaph Gurrola 9 Sunnyside High School 6:15.97 5:44.92 4:11.80 5:06.98 7:07.70
71 Corban Fry 10 St. David 5:46.69 5:46.69 5:46.69 7:13.37 4:58.16
72 Marco Espino 11 El Paso Ysleta 4:45.76 5:48.48 5:55.45 5:13.64 5:38.03
73 James Leck 11 Benson High School 7:00.40 5:53.27 4:49.69 7:00.40 6:03.87
75 Samuel Guevera 11 St. Augustine Catholic Hi 7:09.01 6:06.67 5:15.34 6:25.01 5:00.67
76 Kristopher Vazquez Salazar 10 Flowing Wells High School 4:53.24 6:11.18 7:14.28 7:40.27 7:18.00
77 Jesus Luzania 9 Sunnyside High School 5:52.05 6:14.52 7:40.66 6:14.52 6:51.98
78 Kian Richards 9 Tucson Magnet High School 4:58.07 6:22.14 5:32.47 7:00.36 5:05.72
79 Makai Pralto 9 Benson High School 6:30.94 6:27.07 6:42.56 7:09.65 7:59.97
80 Kaelsy Cluff 10 Pima High School 4:52.59 6:30.11 6:30.11 7:28.63 4:56.49
81 Angel De Los Rios 9 St. Augustine Catholic Hi 6:13.01 6:32.64 5:53.38 5:41.60 7:51.17
82 Logan Billy 9 Morenci Jr./Sr. High Scho 6:22.58 7:30.09 5:28.57 8:33.11 5:28.57
Men's 1600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
25 Camden Odell 9 Pusch Ridge Christian Aca 4:01.06 5:04.96 3:32.02 3:23.31 4:06.87 5:54.33 4:50.43
34 Dallin Snider 11 Odyssey Institute 5:06.82 4:16.18 4:13.20 5:48.52 4:51.93 3:40.44 4:57.88
36 Jose Coronado II 10 Nogales High School 5:28.95 4:17.18 4:08.21 4:50.07 4:56.05 6:19.78 4:59.04
38 Jose Hernandez 11 Rio Rico High School 5:54.62 4:54.51 6:00.63 5:00.52 5:03.53 4:24.46 5:00.52
39 Isaac Ortega 12 El Paso Jefferson 6:01.89 6:23.00 6:29.03 6:19.98 4:40.46 6:10.94 5:01.57
42 Sameer Howe 10 Ironwood Ridge High Schoo 6:22.11 4:20.81 3:41.38 5:03.26 4:45.07 4:17.77 5:03.26
43 Pablo Fuentes 10 El Paso Riverside 6:13.90 4:48.79 4:09.27 3:47.99 5:31.34 4:06.23 5:03.98
44 Moises Rodriguez 10 El Paso El Dorado 6:32.98 6:17.75 5:44.24 5:38.14 4:55.50 4:40.26 5:04.63
45 Ivan Martinez 11 El Paso Socorro 6:05.33 4:33.23 6:02.26 3:50.25 5:25.42 5:19.28 5:07.00
46 Angel Navarrete 10 El Paso Riverside 4:43.81 5:36.25 5:11.57 6:13.26 4:40.72 4:25.30 5:08.48
47 Damian Velazquez 9 Mingus Union High School 4:25.99 3:45.79 5:12.39 6:38.99 5:12.39 5:21.67 5:09.29
48 Santiago Aguilar 12 Nogales High School 5:49.93 6:14.70 5:12.77 6:33.28 5:28.25 4:04.64 5:09.67
53 Charles Richardson 9 Pima High School 4:34.21 4:12.40 6:45.08 6:32.62 3:56.82 4:12.40 5:11.60
54 Joey Bryce 12 Pima High School 6:20.50 4:31.34 5:18.12 5:49.31 3:38.32 4:00.15 5:11.88
55 Alejandro Baltier 12 St. Augustine Catholic Hi 3:54.60 3:45.21 4:29.00 4:47.77 5:25.31 5:44.07 5:12.79
57 Zachary Yanez 11 Ironwood Ridge High Schoo 6:00.32 4:24.66 4:46.98 5:28.43 4:15.09 5:06.11 5:18.86
61 Derrick Johnson 11 Flowing Wells High School 3:55.46 3:49.01 4:37.39 6:14.15 3:55.46 6:20.60 5:22.54
63 Emiliano Caldera 9 Catalina Magnet High Scho 6:26.94 5:18.66 5:25.16 6:04.18 4:26.64 6:26.94 5:25.16
64 Watabe Shutaro 10 El Paso Jefferson 3:50.95 4:42.99 5:12.26 6:04.31 6:49.84 6:43.34 5:25.27
74 Abel Velasquez 11 Immanuel Christian School 4:59.72 5:10.55 5:24.99 5:10.55 6:40.83 7:06.10 6:01.10
Men's 1600 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Michael Castorena 12 El Paso Parkland 4:14.79 5:13.59 4:23.19 4:39.99 5:27.59 3:16.00 4:56.79
18 Jorge Soto 10 Pebble Hills 4:06.07 4:11.73 3:20.82 4:42.84 6:04.87 4:06.07 3:26.48
21 Christian Hurtado 11 El Paso Americas 3:36.09 4:24.42 4:58.54 4:44.32 3:53.15 3:50.30 4:01.68
22 Micah Neese 11 Canyon Del Oro High Schoo 4:21.92 5:30.24 3:56.30 4:44.69 4:30.46 5:04.62 4:50.39
23 Elijah Conroy 12 Rincon University High Sc 5:06.77 5:32.58 6:12.71 4:46.70 5:26.84 6:09.85 3:37.90
26 Isais Gaytan 10 El Paso Burges 5:36.93 6:08.88 3:43.65 4:50.45 3:58.17 4:41.74 5:42.74
27 Pablo Corral 10 Pebble Hills 4:18.67 4:18.67 4:50.64 4:50.64 5:10.99 3:29.26 4:09.95
28 Manny Braitberg 12 Rincon University High Sc 5:46.25 4:56.78 5:37.52 4:50.96 5:20.06 3:38.22 3:44.04
29 Anthony Heathman 10 Morenci Jr./Sr. High Scho 3:43.23 4:21.41 3:57.92 4:53.72 5:28.97 6:18.90 4:30.23
30 Keaton Jasso 11 Morenci Jr./Sr. High Scho 6:02.23 3:37.93 5:21.00 4:54.49 4:01.49 4:19.16 3:58.54
31 Lorenzo Herrera 11 El Paso Socorro 5:03.49 3:58.67 5:21.17 4:54.65 5:56.53 6:23.05 4:57.60
33 Cam Shepherd 11 Odyssey Institute 5:08.48 5:50.00 4:38.82 4:56.61 4:59.58 5:41.11 5:11.44
35 Jesus Gastelum-Bustam 10 El Paso Burges 4:29.01 3:29.23 6:13.62 4:58.89 4:11.07 4:08.08 5:37.75
37 Ramon Loya 12 Bisbee High School 5:06.31 5:24.33 3:57.24 5:00.30 4:36.28 6:09.37 3:57.24
40 Mitchell Gordon 10 Mingus Union High School 3:55.23 5:04.59 6:16.97 5:01.57 5:49.83 6:13.95 5:46.81
41 Juan Pablo Ozuna 11 Sabino High School 5:26.46 4:32.05 4:29.02 5:02.27 3:37.64 5:47.61 4:07.87
49 William Baldwin 11 Empire High 6:24.32 4:17.25 4:23.44 5:09.93 3:40.05 4:45.14 6:27.42
50 Aaric Myatt 11 Benson High School 5:29.62 5:04.74 4:36.76 5:10.96 4:55.42 6:34.92 4:02.55
52 Logan Bonhorst 12 Mica Mountain High School 4:43.20 5:17.43 3:53.40 5:11.20 6:44.56 4:40.08 5:01.87
56 Kevin Perez 12 El Paso Riverside 6:16.33 3:47.70 5:57.36 5:16.24 4:54.11 5:19.41 6:10.00
59 Mason Jennings 12 Sabino High School 5:54.99 6:17.38 5:45.40 5:19.81 4:22.25 6:39.77 4:35.04
Men's 1600 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Diego Flores 12 El Paso Franklin 5:39.40 5:12.88 4:33.11 3:08.26 5:15.53 4:25.15
2 Max Irey 11 Catalina Foothills High S 5:08.31 4:07.18 5:29.57 3:24.65 3:14.02 4:25.78
3 Juan Leal 11 El Paso Franklin 5:49.44 5:36.00 3:59.24 3:48.48 3:16.23 4:28.80
4 Myles Floyd 11 Pusch Ridge Christian Aca 3:46.05 5:28.31 5:17.54 3:35.28 4:58.71 4:29.10
5 Jace Schaub 12 Canyon Del Oro High Schoo 4:52.21 3:58.10 5:49.03 4:33.27 3:09.40 4:30.56
6 Diego Romero 10 El Paso Americas 5:20.15 3:28.91 4:12.32 4:17.75 4:31.31 4:31.31
7 Miika Lagat 11 Rincon University High Sc 3:43.78 5:11.11 5:13.84 4:27.45 5:05.65 4:32.90
8 Mark Barajs 11 Pebble Hills 5:49.82 5:41.62 3:27.70 4:30.56 3:33.17 4:33.29
9 Evan Rasoumoff 12 Catalina Foothills High S 5:14.62 4:08.96 3:44.34 3:44.34 5:52.92 4:33.58
10 Matthew Engle 11 El Paso Franklin 4:28.25 3:30.77 5:20.26 5:39.42 5:22.99 4:33.72
11 Brandon Martz 12 Catalina Foothills High S 4:28.61 3:14.61 4:31.35 5:23.43 5:20.69 4:34.09
12 Mathew Guerra 12 El Paso Burges 3:39.76 5:29.64 3:42.51 3:28.78 4:48.44 4:34.70
13 Cesar Diaz 12 Mingus Union High School 5:31.60 5:06.73 3:54.88 5:31.60 3:41.07 4:36.33
14 Jorge Felix Valle 11 Nogales High School 5:41.91 5:05.77 3:28.48 3:50.72 3:47.94 4:37.97
16 Connor Grusendorf 11 Mica Mountain High School 3:23.22 5:02.00 3:23.22 5:02.00 4:47.89 4:42.24
17 Ethan Fritzinger 12 Canyon Del Oro High Schoo 4:59.61 4:08.74 5:16.57 4:34.17 4:53.96 4:42.65
19 Isaiah Aranda 10 Pusch Ridge Christian Aca 5:36.80 5:19.82 4:54.34 4:20.38 5:50.95 4:43.02
20 Kody Gluyas 11 Safford High School 4:37.82 5:37.36 5:57.20 5:00.50 3:58.14 4:43.49
24 Darrien Sprung 11 Sabino High School 4:28.01 4:19.37 3:59.19 4:53.95 3:33.26 4:48.18
32 Israel Quintana 11 Immanuel Christian School 6:24.34 5:01.56 4:14.25 4:17.21 5:51.82 4:55.64

Men's 3200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Omer Ibrahim 12 Pebble Hills 7:48.58 7:42.80 9:38.49 7:48.58 7:37.01 8:40.65
2 Diego Flores 12 El Paso Franklin 7:03.15 7:08.95 9:39.65 6:51.56 12:21.96 8:12.71
3 Denovan Estrada 12 El Paso Franklin 11:18.07 10:31.31 9:44.54 6:55.03 11:47.30 8:11.02
4 Matthew Engle 11 El Paso Franklin 12:03.23 12:26.75 9:47.99 12:14.99 11:22.07 8:02.16
5 Declan Jorgenson 12 Ironwood Ridge High Schoo 12:47.73 7:56.12 9:55.14 9:37.29 10:01.10 12:23.93
6 Jorge Felix Valle 11 Nogales High School 9:22.77 12:22.38 9:58.69 7:05.07 7:35.01 9:34.75
7 Michael Castorena 12 El Paso Parkland 9:53.21 9:23.25 9:59.20 9:29.24 7:35.40 6:59.44
8 Micah Neese 11 Canyon Del Oro High Schoo 7:35.56 8:41.49 9:59.41 7:47.54 12:35.26 7:35.56
9 Mathew Guerra 12 El Paso Burges 11:21.12 7:56.18 10:02.76 9:26.60 12:57.56 13:03.59
10 Connor Grusendorf 11 Mica Mountain High School 7:02.41 12:10.17 10:03.44 7:20.52 11:33.96 12:10.17
11 Israel Quintana 11 Immanuel Christian School 10:01.75 10:32.14 10:07.82 10:07.82 11:39.00 10:07.82
12 Jorge Soto 10 Pebble Hills 10:29.20 10:10.87 10:10.87 7:56.48 9:22.00 8:27.03
13 Darrien Sprung 11 Sabino High School 10:46.09 7:16.88 10:15.32 8:12.26 12:06.08 9:50.71
14 Efren Moncada 12 El Paso Parkland 9:04.92 11:35.24 10:26.34 11:03.92 10:57.66 12:50.40
15 Elijah Conroy 12 Rincon University High Sc 7:40.91 11:02.95 10:31.38 11:53.46 8:12.48 10:06.13
16 Manny Braitberg 12 Rincon University High Sc 10:52.05 7:29.47 10:33.05 11:17.37 10:01.40 11:55.35
17 Jose Hernandez 11 Rio Rico High School 11:37.50 12:53.59 10:34.09 11:31.16 10:46.78 9:56.05
18 Braddock Brockschmidt 10 Catalina Foothills High S 12:48.40 9:18.84 10:35.04 13:39.21 10:09.64 10:35.04
19 Anthony Heathman 10 Morenci Jr./Sr. High Scho 13:35.95 8:17.22 10:37.46 12:19.46 8:23.60 9:59.22
20 Cam Shepherd 11 Odyssey Institute 12:02.03 13:12.31 10:38.96 10:38.96 7:27.28 11:23.69
21 Isais Gaytan 10 El Paso Burges 9:40.33 10:31.92 10:44.81 8:42.30 13:13.12 13:45.36
22 Finnegan Hawes 9 Rincon University High Sc 13:02.58 12:17.31 10:46.76 10:01.49 14:00.79 13:28.45
23 Lorenzo Herrera 11 El Paso Socorro 12:26.02 10:42.23 10:48.71 13:50.35 10:55.20 12:58.46
24 Isaac Ortega 12 El Paso Jefferson 10:43.37 8:25.51 10:56.50 12:21.85 8:32.07 14:13.45
25 Juan Pablo Ozuna 11 Sabino High School 13:08.38 8:45.59 10:56.98 13:41.23 9:25.01 12:02.68
26 Luke Johnson 9 Pusch Ridge Christian Aca 11:40.99 13:20.19 11:01.31 8:29.21 11:21.15 10:15.02
27 Ramon Loya 12 Bisbee High School 11:28.22 14:13.66 11:01.75 9:35.73 10:02.20 11:54.69
28 Noah Hymson 10 Sabino High School 13:47.23 10:35.31 11:01.78 9:29.13 12:47.67 9:55.61
29 Dallin Snider 11 Odyssey Institute 13:55.24 8:01.10 11:08.19 10:21.42 8:34.51 12:41.74
30 Ivan Martinez 11 El Paso Socorro 10:08.31 14:15.65 11:08.47 10:35.05 13:28.85 8:07.99
31 John Sportsman 10 Canyon Del Oro High Schoo 10:15.48 10:15.48 11:16.35 11:09.59 10:22.25 13:51.91
32 Angel Navarrete 10 El Paso Riverside 12:45.43 12:38.66 11:17.37 9:42.54 9:28.99 8:00.94
33 Henry Snyder 9 Catalina Foothills High S 8:41.90 11:24.57 11:17.79 10:23.57 10:23.57 10:23.57
34 Damian Velasquez 9 Mingus Union High School 14:12.80 13:04.58 11:22.24 10:00.38 7:57.57 13:45.51
35 Aaric Myatt 11 Benson High School 14:40.45 13:45.85 11:22.52 12:23.95 12:03.48 11:49.82
36 Santiago Aguilar 12 Nogales High School 13:16.10 10:17.67 11:26.29 14:17.87 8:00.41 13:16.10
37 Juan Ibarra 9 Flowing Wells High School 13:31.03 13:03.54 11:27.31 13:37.90 11:13.57 9:37.34
38 Ethan Avalos 11 El Paso Ysleta 13:45.98 12:49.02 11:52.05 15:11.43 10:33.73 9:22.52
39 Fransico Murrieta 11 Rio Rico High School 8:32.85 13:17.76 11:52.28 13:46.25 11:02.42 11:38.04
40 Derek Light 12 Mingus Union High School 15:30.32 10:44.07 11:55.63 13:50.13 11:12.70 10:58.38
41 David Booker 11 Pusch Ridge Christian Aca 12:27.45 13:03.74 12:05.68 10:16.83 9:26.03 12:56.48
42 Corban Fry 10 St. David 11:37.85 9:22.78 12:30.37 14:22.93 15:00.45 15:30.46
43 Alvaro Salgado 10 El Paso Ysleta 10:26.85 10:04.20 12:35.24 10:49.51 10:49.51 13:13.01
44 Marco Espino 11 El Paso Ysleta 14:10.87 14:03.06 13:00.61 16:46.99 13:24.03 12:21.58
45 Kristopher Vazquez Salazar 10 Flowing Wells High School 14:06.56 9:24.38 13:03.85 13:58.72 11:45.47 14:22.24
46 Daniel Ahumada 9 Morenci Jr./Sr. High Scho 12:00.21 11:52.29 13:11.43 16:13.46 12:16.03 12:31.86
47 Aaron Esquivel 9 Morenci Jr./Sr. High Scho 9:42.07 12:03.44 13:51.53 15:23.00 15:47.95 11:21.86
48 Benjamin Greenberg 10 St. Augustine Catholic Hi 11:24.94 19:16.39 14:49.53 14:40.64 14:05.06 19:16.39
  Moises Rodriguez 10 El Paso El Dorado DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  James Leck 11 Benson High School DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3200 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Omer Ibrahim 12 Pebble Hills 9:55.85 12:03.12 12:08.90 7:19.66 10:24.77 8:52.21 9:38.49
2 Diego Flores 12 El Paso Franklin 9:04.88 8:06.91 11:47.18 11:06.60 9:04.88 11:18.19 9:39.65
3 Denovan Estrada 12 El Paso Franklin 7:06.72 10:13.77 6:49.18 6:49.18 9:50.39 8:51.94 9:44.54
4 Matthew Engle 11 El Paso Franklin 6:51.60 12:44.39 9:59.75 10:11.51 12:26.75 9:24.47 9:47.99
5 Declan Jorgenson 12 Ironwood Ridge High Schoo 8:02.07 9:25.39 8:49.68 10:54.66 12:41.78 10:24.90 9:55.14
6 Jorge Felix Valle 11 Nogales High School 12:58.30 9:46.72 12:40.34 7:05.07 10:04.68 11:22.51 9:58.69
7 Michael Castorena 12 El Paso Parkland 8:11.35 8:59.28 9:17.26 12:23.01 12:35.00 10:59.12 9:59.20
8 Micah Neese 11 Canyon Del Oro High Schoo 8:17.51 9:23.45 12:53.24 6:59.59 9:17.46 8:59.47 9:59.41
9 Mathew Guerra 12 El Paso Burges 8:44.41 7:38.10 13:03.59 9:08.52 8:26.32 11:21.12 10:02.76
10 Connor Grusendorf 11 Mica Mountain High School 8:08.79 12:16.20 7:08.45 11:09.82 12:52.41 11:15.86 10:03.44
11 Israel Quintana 11 Immanuel Christian School 8:54.89 11:32.92 9:37.43 8:30.57 12:45.86 9:31.35 10:07.82
12 Jorge Soto 10 Pebble Hills 10:41.42 8:57.57 12:55.81 12:37.48 13:08.03 13:14.14 10:10.87
13 Darrien Sprung 11 Sabino High School 13:01.46 9:44.56 12:55.31 10:27.63 8:55.33 13:01.46 10:15.32
14 Efren Moncada 12 El Paso Parkland 7:49.76 8:33.60 11:47.77 10:51.40 12:25.35 12:06.56 10:26.34
15 Elijah Conroy 12 Rincon University High Sc 10:06.13 12:31.35 12:12.40 8:50.36 12:43.97 9:59.81 10:31.38
18 Braddock Brockschmidt 10 Catalina Foothills High S 8:02.63 9:06.14 12:23.00 10:41.39 12:29.35 13:26.50 10:35.04
19 Anthony Heathman 10 Morenci Jr./Sr. High Scho 12:51.33 9:27.34 13:42.33 11:41.21 13:42.33 7:58.10 10:37.46
20 Cam Shepherd 11 Odyssey Institute 13:05.92 12:21.20 11:42.86 12:27.59 12:02.03 9:03.12 10:38.96
22 Finnegan Hawes 9 Rincon University High Sc 13:09.05 12:56.12 11:44.97 11:19.10 7:39.20 12:10.84 10:46.76
23 Lorenzo Herrera 11 El Paso Socorro 9:56.82 8:32.48 8:13.02 11:08.18 9:56.82 12:06.56 10:48.71
24 Isaac Ortega 12 El Paso Jefferson 7:39.55 10:03.98 14:13.45 9:44.29 8:45.20 8:05.81 10:56.50
25 Juan Pablo Ozuna 11 Sabino High School 9:05.30 9:38.15 9:18.44 10:04.43 12:22.39 8:45.59 10:56.98
27 Ramon Loya 12 Bisbee High School 11:08.37 12:14.55 9:55.58 13:47.19 13:20.72 12:41.02 11:01.75
28 Noah Hymson 10 Sabino High School 12:27.82 12:47.67 14:00.46 8:56.05 13:53.85 11:01.78 11:01.78
32 Angel Navarrete 10 El Paso Riverside 9:56.09 12:25.11 9:22.22 12:52.21 8:14.48 10:29.96 11:17.37
  Moises Rodriguez 10 El Paso El Dorado DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3200 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
16 Manny Braitberg 12 Rincon University High Sc 10:07.73 12:20.67 10:45.72 12:33.33 10:33.05
17 Jose Hernandez 11 Rio Rico High School 10:27.75 8:58.98 9:24.34 9:56.05 10:34.09
21 Isais Gaytan 10 El Paso Burges 9:33.88 11:23.50 13:19.57 10:44.81 10:44.81
26 Luke Johnson 9 Pusch Ridge Christian Aca 9:35.34 9:08.89 13:40.03 12:20.67 11:01.31
29 Dallin Snider 11 Odyssey Institute 9:01.24 13:15.15 13:08.47 8:01.10 11:08.19
30 Ivan Martinez 11 El Paso Socorro 11:08.47 11:48.58 12:08.64 10:08.31 11:08.47
31 John Sportsman 10 Canyon Del Oro High Schoo 14:18.97 13:24.86 13:51.91 11:02.83 11:16.35
33 Henry Snyder 9 Catalina Foothills High S 9:42.90 8:21.57 10:16.79 10:10.02 11:17.79
34 Damian Velasquez 9 Mingus Union High School 13:31.87 14:33.27 10:54.95 10:20.84 11:22.24
35 Aaric Myatt 11 Benson High School 14:33.63 14:26.80 13:59.50 11:29.35 11:22.52
36 Santiago Aguilar 12 Nogales High School 8:27.86 14:45.32 10:45.12 14:31.59 11:26.29
37 Juan Ibarra 9 Flowing Wells High School 9:37.34 12:49.79 12:36.05 13:03.54 11:27.31
38 Ethan Avalos 11 El Paso Ysleta 9:51.01 10:26.61 11:44.93 13:53.10 11:52.05
39 Fransico Murrieta 11 Rio Rico High School 15:18.85 14:36.11 8:18.60 13:17.76 11:52.28
40 Derek Light 12 Mingus Union High School 12:02.79 11:41.32 11:48.48 8:42.41 11:55.63
41 David Booker 11 Pusch Ridge Christian Aca 12:41.97 12:41.97 8:42.49 14:45.33 12:05.68
42 Corban Fry 10 St. David 15:15.46 10:00.30 8:45.26 13:45.41 12:30.37
43 Alvaro Salgado 10 El Paso Ysleta 14:36.08 9:03.78 11:12.17 13:05.45 12:35.24
44 Marco Espino 11 El Paso Ysleta 16:31.38 14:34.29 16:07.96 11:19.13 13:00.61
45 Kristopher Vazquez Salazar 10 Flowing Wells High School 13:11.69 13:11.69 9:24.38 9:40.05 13:03.85
46 Daniel Ahumada 9 Morenci Jr./Sr. High Scho 17:00.95 14:06.83 10:09.41 16:37.21 13:11.43
47 Aaron Esquivel 9 Morenci Jr./Sr. High Scho 16:29.52 15:23.00 13:01.64 10:40.28 13:51.53
48 Benjamin Greenberg 10 St. Augustine Catholic Hi 18:23.02 19:16.39 14:13.95 12:45.00 14:49.53
  James Leck 11 Benson High School DNF DNF DNF DNF DNF

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Titus Cheruiyot JR-3 UTEP 11:22.77 12:49.20 14:24.26 13:06.48
2 Erik Le Roux FR-1 Northern Arizona 16:28.63 18:38.72 14:27.22 10:50.42
3 Joel Gardner FR-1 Pima CC 10:50.25 11:25.40 14:38.71 16:50.52
4 Ian Sanchez Lopez SO-2 Arizona 10:25.10 11:09.12 14:40.42 14:05.21
5 Noah Jodon FR-1 Arizona 16:37.30 10:53.10 14:42.56 11:46.05
6 Bean Minor FR-1 Fort Lewis 15:00.34 12:30.28 14:42.68 18:05.70
7 Abraham Valenzuela FR-1 Pima CC 16:50.08 17:16.66 14:46.03 19:02.98
8 Elijah Smith FR-1 Fort Lewis 15:01.44 11:00.46 14:52.51 18:08.87
9 Max Robinson SR-4 Fort Lewis 13:33.15 16:22.93 14:53.57 11:19.12
10 Demetris Love, Jr. FR-1 Embry-Riddle Arizona 16:44.66 12:06.58 14:57.01 11:57.61
11 Jordan Bramblett   Unattached 16:54.52 12:16.20 14:57.80 19:00.21
12 Johnathon Lane FR-1 Pima CC 11:58.42 10:46.58 14:58.02 15:15.98
13 Aaron Perez SO-2 Western New Mexico 14:23.45 14:23.45 14:59.42 11:14.57
14 Mike Rosenbluth Sophomore Unattached 10:36.69 18:56.94 15:09.55 12:16.74
15 Elias Perez Junior Unattached 12:56.16 18:24.88 15:13.12 13:50.94
16 Cody Hepker SO-2 Western New Mexico 15:25.02 15:34.18 15:15.86 12:12.69
17 Ricardo Trejo SR-4 Fort Lewis 11:08.84 16:02.04 15:16.22 18:37.79
18 Jeffrey Sillers SR-4 Arizona 13:18.86 13:00.49 15:18.22 16:40.86
19 Riley Human SO-2 Northern Arizona 11:54.81 13:18.36 15:28.32 17:38.29
20 Javier Garcia FR-1 Mesa CC 11:17.70 15:19.07 15:28.35 19:48.29
21 Preston Graul SO-2 Fort Lewis 15:40.52 17:13.64 15:31.20 18:28.13
22 Ethan Bartlett JR-3 Fort Lewis 11:58.24 11:20.93 15:32.77 16:38.07
23 Nicholas Logan SO-2 Embry-Riddle Arizona 12:30.48 17:30.66 15:38.09 19:04.47
24 Austin Lemus SO-2 Embry-Riddle Arizona 16:36.04 20:12.17 15:39.66 19:15.79
25 Nathan Kutscher FR-1 Embry-Riddle Arizona 18:39.86 20:05.27 15:49.03 16:17.50
26 Jacob Block SO-2 Embry-Riddle Arizona 15:40.15 19:47.05 15:49.64 11:14.25
27 Wyatt Williams FR-1 Mesa CC 19:38.48 18:31.95 15:50.38 13:46.83
28 Dylan Walker SO-2 Western New Mexico 17:17.24 14:35.47 15:51.59 19:30.46
29 Joshua Lara SO-2 Western New Mexico 18:53.47 18:15.37 15:52.49 15:23.92
30 Emilio Valencia Lozano   Unattached 17:21.99 14:39.48 15:55.95 15:46.39
31 Ahren Thorson SO-2 Western New Mexico 18:48.64 12:54.74 15:56.47 16:25.17
32 Yael Caballero FR-1 Mesa CC 19:20.81 15:01.78 15:59.34 13:06.66
33 Wacey Begay SR-4 Fort Lewis 21:14.55 19:16.90 16:20.42 17:48.66
34 Justin VanDeberg FR-1 Pima CC 12:16.61 12:55.89 16:22.14 17:40.72
35 Robert Parker FR-1 Fort Lewis 17:41.33 20:57.87 16:22.71 17:41.33
36 Donny Speas FR-1 Pima CC 11:38.05 19:00.48 16:23.17 13:06.54
37 Russel Bauer-Woodman FR-1 Pima CC 19:41.33 16:24.44 16:24.44 17:43.20
38 Laith Quteifan FR-1 New Mexico St. 13:09.51 14:59.44 16:39.37 15:19.42
39 Kyler Castro SO-2 Embry-Riddle Arizona 14:40.28 16:51.81 16:51.81 14:50.40
40 Brooks Matetich FR-1 Embry-Riddle Arizona 20:09.03 16:33.87 17:04.60 12:48.45
41 Lucas Kedge FR-1 Western New Mexico 17:49.34 14:52.85 17:18.19 13:29.79
42 Chalen Lozano Sophomore Unattached 14:48.64 21:15.45 17:25.45 18:28.18
43 Landis Reed   Unattached 21:20.79 25:54.35 20:43.48 16:59.66
  Blake Bennett SR-4 Grand Canyon DNF DNF DNF DNF
  Panth Patel   Unattached DNF DNF DNF DNF
  Aidan Puffer FR-1 Northern Arizona DNF DNF DNF DNF
  Erik Barr Zeilon Senior Unattached DNF DNF DNF DNF
  Jack Scherer   Northern Arizona DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Titus Cheruiyot JR-3 UTEP 16:42.55 17:43.04 14:50.19 11:57.34 14:24.26 15:33.40
2 Erik Le Roux FR-1 Northern Arizona 17:03.32 13:52.54 18:30.05 10:07.06 14:27.22 16:11.29
3 Joel Gardner FR-1 Pima CC 19:02.33 18:18.39 16:24.16 15:40.22 14:38.71 18:18.39
4 Ian Sanchez Lopez SO-2 Arizona 15:33.25 18:55.75 13:56.40 12:28.36 14:40.42 17:01.29
5 Noah Jodon FR-1 Arizona 17:47.90 17:39.08 12:56.66 13:40.78 14:42.56 17:56.73
6 Bean Minor FR-1 Fort Lewis