March 24-25, 2023
|
Arizona - Tucson, AZ
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Daniel Bernal SR-4 UTEP 3:39.86 4:12.26 3:51.43 2:51.26 4:28.46
2 Kenneth Talavera JR-3 UTEP 3:42.70 4:15.18 3:51.98 4:24.46 3:49.66
3 Aidan Puffer FR-1 Northern Arizona 3:25.48 2:57.46 3:53.50 3:39.49 4:35.53
4 Conner Dossman SO-2 Fort Lewis 5:04.61 3:02.77 3:54.31 2:55.74 4:57.58
5 Logan Marek FR-1 Arizona 4:46.47 3:21.94 3:54.81 3:14.90 3:45.42
6 Yotuel Garcia SO-2 Mesa CC 4:37.86 4:04.89 3:55.47 3:13.09 3:06.03
7 Yusuf Mohamud SR-4 UTEP 2:54.58 3:32.33 3:55.92 4:43.11 4:26.59
8 Christian Fagerlin SR-4 Grand Canyon 5:04.78 3:16.10 3:56.26 3:23.19 4:31.70
9 Blake Bennett SR-4 Grand Canyon 2:52.48 3:56.27 3:56.27 4:05.72 4:10.45
10 Aaron Busche JR-3 Fort Lewis 3:07.96 4:21.72 3:57.92 3:12.72 4:12.20
11 Ernest Green FR-1 Mesa CC 5:10.74 3:59.03 3:59.03 3:35.13 4:56.40
12 Hayden Gelder SO-2 Mesa CC 5:03.71 3:11.32 3:59.14 3:25.66 4:37.41
13 Cannon Angotti JR-3 Grand Canyon 4:44.93 4:25.77 3:59.43 4:01.83 3:47.46
14 Samuel Green FR-1 Mesa CC 3:28.74 4:40.72 3:59.93 3:19.15 3:38.34
15 Brennan Foody SO-2 Arizona 3:52.97 4:02.58 4:00.17 5:02.62 4:21.79
16 Brady Burrough SO-2 Fort Lewis 3:48.90 4:22.63 4:00.94 3:29.62 4:46.72
17 Michael Sims SR-4 UTEP 3:32.08 4:39.55 4:00.99 4:46.78 3:00.75
18 Joseph Meagher SO-2 Central Arizona 3:42.64 4:21.36 4:02.00 3:32.96 3:11.18
19 Alex Rafferty SO-2 Grand Canyon 4:44.06 3:36.08 4:02.78 4:58.62 5:10.76
20 Parker Lehmann SO-2 Arizona 5:06.50 3:34.06 4:03.25 3:19.47 4:44.61
21 Joseph Skoog JR-3 Grand Canyon 3:42.11 4:45.57 4:04.07 4:48.01 4:08.96
22 Panth Patel   Unattached 3:42.14 4:11.43 4:04.10 3:51.90 5:17.33
23 Carmelo Corral   Unattached 3:49.68 3:32.58 4:04.34 3:54.57 3:13.03
24 Preston Fagerlin SO-2 Grand Canyon 5:00.71 4:14.26 4:04.48 5:15.38 4:16.71
25 Collins Yego FR-1 New Mexico St. 5:05.80 4:56.02 4:04.64 3:45.07 3:35.29
26 Juan Olmos JR-3 UTEP 3:13.62 3:52.83 4:05.08 3:25.87 3:01.36
27 Adams Biwott FR-1 New Mexico St. 3:56.73 3:17.28 4:06.59 4:26.32 4:26.32
28 Anekin Hetman JR-3 New Mexico St. 3:59.71 4:34.31 4:07.12 4:07.12 3:47.35
29 Nick Allred FR-1 New Mexico St. 5:20.36 4:37.81 4:10.28 4:05.28 5:07.85
30 Cody Klingelhoffer Sophomore Unattached 4:38.16 3:48.04 4:10.59 4:55.70 4:58.21
31 Nick Ortiz SO-2 New Mexico St. 4:38.46 4:28.42 4:10.86 3:15.67 3:30.73
32 Javier Victorino SR-4 Fort Lewis 5:03.61 3:16.45 4:15.13 4:10.03 3:39.42
33 Jorge Corona FR-1 Central Arizona 3:12.10 4:54.55 4:16.13 5:02.24 4:00.77
34 Manuel Najera JR-3 Park Gilbert 5:23.80 4:09.27 4:16.98 5:34.08 5:31.51
35 Jonah Archer FR-1 Grand Canyon 4:14.75 3:25.86 4:17.32 4:22.47 4:17.32
36 Zachary Stewart   Unattached 4:54.63 3:19.00 4:18.44 4:54.63 4:57.21
37 Dilan Sanchez SO-2 New Mexico St. 3:59.29 4:56.51 4:20.09 4:07.09 5:12.11
38 Holden Tutich FR-1 Grand Canyon 3:25.54 4:04.56 4:20.17 4:12.37 4:01.96
39 Mac Eliason FR-1 Grand Canyon 5:04.46 4:56.58 4:22.46 4:30.34 4:51.33
40 Trevor Snedeker JR-3 Park Gilbert 4:04.94 3:14.90 4:23.37 5:08.15 5:21.32
41 Tyler Rafferty FR-1 Embry-Riddle Arizona 5:34.76 3:15.06 4:23.59 5:26.86 4:28.87
42 Noah Clark SO-2 Mesa CC 5:14.02 5:21.94 4:23.88 3:44.30 4:10.69
43 Michael Sexson FR-1 Central Arizona 3:06.41 4:28.97 4:26.30 5:11.57 3:06.41
44 Masen Hoffman SO-2 Mesa CC 3:44.01 5:38.67 4:26.67 5:04.01 5:41.34
45 Pablo Mejia FR-1 Mesa CC 4:21.96 5:23.44 4:27.30 3:23.15 5:26.11
46 Gabriel Romo FR-1 Central Arizona 3:18.01 4:03.49 4:27.57 3:18.01 3:34.06
47 Rene Arambula FR-1 Western New Mexico 5:26.85 3:50.41 4:27.91 5:34.89 4:27.91
48 Dale Snook FR-1 Pima CC 5:27.27 3:58.75 4:28.25 5:00.44 5:00.44
49 Rowan Flores FR-1 Western New Mexico 3:18.94 5:07.95 4:32.52 4:02.55 4:29.80
50 Dillon Eisner FR-1 Embry-Riddle Arizona 4:21.40 5:35.69 4:35.15 3:53.88 3:31.87
51 Jeremy Ozbirn SO-2 Pima CC 4:45.97 4:14.82 4:43.13 5:36.93 3:38.01
52 Noah Fleming FR-1 Park Gilbert 3:27.88 3:22.10 4:48.71 4:25.62 6:09.55
53 Shaunanthony Pashano Sophomore Unattached 6:52.78 4:39.42 5:17.52 4:10.84 5:30.22
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Daniel Bernal SR-4 UTEP 4:37.72 3:21.35 4:00.69 3:39.86 4:53.92 3:00.52 3:51.43
2 Kenneth Talavera JR-3 UTEP 4:05.90 3:35.75 4:54.62 4:31.42 2:49.35 3:28.79 3:51.98
3 Aidan Puffer FR-1 Northern Arizona 4:19.19 4:51.88 3:02.13 3:11.47 4:00.51 3:53.50 3:53.50
4 Conner Dossman SO-2 Fort Lewis 2:53.39 4:34.15 3:59.00 4:24.77 3:21.51 4:59.92 3:54.31
5 Logan Marek FR-1 Arizona 4:06.55 2:53.76 3:10.20 4:01.86 3:00.81 5:00.56 3:54.81
6 Yotuel Garcia SO-2 Mesa CC 4:07.25 5:06.12 4:40.21 3:48.41 4:59.05 4:49.63 3:55.47
7 Yusuf Mohamud SR-4 UTEP 4:59.62 4:57.26 3:25.25 4:38.39 3:20.54 4:54.90 3:55.92
8 Christian Fagerlin SR-4 Grand Canyon 4:03.35 4:22.25 3:27.91 4:03.35 4:55.33 4:00.99 3:56.26
9 Blake Bennett SR-4 Grand Canyon 4:36.44 3:30.28 3:44.46 3:20.83 3:01.93 3:06.66 3:56.27
11 Ernest Green FR-1 Mesa CC 2:59.28 4:54.01 2:56.89 4:06.20 5:05.96 3:11.23 3:59.03
13 Cannon Angotti JR-3 Grand Canyon 3:28.31 4:16.19 3:11.55 3:09.15 5:08.87 4:42.53 3:59.43
14 Samuel Green FR-1 Mesa CC 4:55.12 3:19.15 4:38.32 3:11.95 4:47.92 5:02.32 3:59.93
15 Brennan Foody SO-2 Arizona 4:36.20 3:02.53 5:07.42 5:00.22 5:02.62 3:45.76 4:00.17
16 Brady Burrough SO-2 Fort Lewis 3:32.03 3:58.53 4:44.31 5:10.82 3:56.13 3:17.57 4:00.94
17 Michael Sims SR-4 UTEP 3:46.53 5:13.29 4:29.91 4:13.04 2:51.11 4:22.68 4:00.99
20 Parker Lehmann SO-2 Arizona 4:03.25 5:06.50 3:43.79 4:34.88 3:12.17 4:47.04 4:03.25
21 Joseph Skoog JR-3 Grand Canyon 2:58.18 3:46.99 3:20.14 5:12.41 4:30.92 2:55.73 4:04.07
25 Collins Yego FR-1 New Mexico St. 5:03.36 3:47.52 3:20.61 4:38.89 5:15.59 3:35.29 4:04.64
26 Juan Olmos JR-3 UTEP 3:38.13 3:43.03 4:22.24 5:11.26 3:40.58 3:50.38 4:05.08
28 Anekin Hetman JR-3 New Mexico St. 3:20.17 3:57.24 4:59.02 5:13.85 4:14.54 3:57.24 4:07.12
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Aaron Busche JR-3 Fort Lewis 3:57.92 4:14.58
12 Hayden Gelder SO-2 Mesa CC 3:59.14 4:18.28
18 Joseph Meagher SO-2 Central Arizona 4:02.00 3:25.70
19 Alex Rafferty SO-2 Grand Canyon 4:02.78 3:38.51
22 Panth Patel   Unattached 4:04.10 4:01.66
23 Carmelo Corral   Unattached 4:04.34 3:03.26
27 Adams Biwott FR-1 New Mexico St. 4:06.59 4:26.32
29 Nick Allred FR-1 New Mexico St. 4:10.28 4:40.32
30 Cody Klingelhoffer Sophomore Unattached 4:10.59 3:07.95
31 Nick Ortiz SO-2 New Mexico St. 4:10.86 3:30.73
32 Javier Victorino SR-4 Fort Lewis 4:15.13 3:44.52
35 Jonah Archer FR-1 Grand Canyon 4:17.32 5:11.36
36 Zachary Stewart   Unattached 4:18.44 4:39.12
37 Dilan Sanchez SO-2 New Mexico St. 4:20.09 4:17.49
38 Holden Tutich FR-1 Grand Canyon 4:20.17 4:25.38
39 Mac Eliason FR-1 Grand Canyon 4:22.46 5:30.70
49 Rowan Flores FR-1 Western New Mexico 4:32.52 5:13.40
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
24 Preston Fagerlin SO-2 Grand Canyon 4:04.48 4:33.82
33 Jorge Corona FR-1 Central Arizona 4:16.13 3:55.64
34 Manuel Najera JR-3 Park Gilbert 4:16.98 5:28.94
40 Trevor Snedeker JR-3 Park Gilbert 4:23.37 3:28.07
41 Tyler Rafferty FR-1 Embry-Riddle Arizona 4:23.59 5:40.04
42 Noah Clark SO-2 Mesa CC 4:23.88 3:12.64
43 Michael Sexson FR-1 Central Arizona 4:26.30 4:26.30
44 Masen Hoffman SO-2 Mesa CC 4:26.67 5:33.34
45 Pablo Mejia FR-1 Mesa CC 4:27.30 4:54.03
46 Gabriel Romo FR-1 Central Arizona 4:27.57 4:11.52
47 Rene Arambula FR-1 Western New Mexico 4:27.91 4:30.59
48 Dale Snook FR-1 Pima CC 4:28.25 4:55.08
50 Dillon Eisner FR-1 Embry-Riddle Arizona 4:35.15 5:05.42
51 Jeremy Ozbirn SO-2 Pima CC 4:43.13 4:00.66
52 Noah Fleming FR-1 Park Gilbert 4:48.71 4:45.83
53 Shaunanthony Pashano Sophomore Unattached 5:17.52 3:48.62