February 17, 2023
|
Akron-Field House - Akron, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov AARTFC IC4A/ECAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Colin Kelly   Pittsburgh Track Club 1:30.04 1:51.16 1:17.82
2 Ethan Yost SO-2 Kent State 2:15.78 1:51.29 1:26.81
3 Evan Alten SO-2 Kent State 1:46.44 1:52.04 1:22.91
4 Trey Double JR-3 Kent State 1:45.38 1:52.10 2:16.77
5 Harry Ross-Hughes FR-1 Lake Erie 1:49.99 1:52.23 2:15.80
6 Jean Dieuvil JR-3 Akron 1:53.38 1:52.25 2:09.09
7 Baidy Ba SO-2 Kent State 1:47.80 1:52.29 1:25.34
8 Dylan McBride FR-1 Kent State 1:54.85 1:53.71 1:53.71
9 Silas Bush FR-1 Akron 1:40.55 1:54.26 1:49.69
10 Michael Arner SO-2 Kent State 1:25.90 1:54.53 2:22.02
11 Jack Wilcoxson JR-3 Youngstown St. 1:25.94 1:54.58 2:14.06
12 Manamanya Opiew JR-3 Malone 1:26.25 1:54.99 1:30.85
13 Samuel de la Riva FR-1 Duquesne 2:30.05 1:55.42 2:15.05
14 Jack Barnhisel FR-1 Duquesne 2:10.52 1:56.53 2:04.69
15 Holden Eagle FR-1 Duquesne 2:30.33 1:56.53 1:57.70
16 Gabe Watson FR-1 Buffalo 2:01.34 1:56.67 1:54.34
17 Josh Conrad SR-4 Walsh 2:18.16 1:57.08 1:40.69
18 Riley Jackson SO-2 Youngstown St. 1:24.52 1:59.04 1:37.62
19 Joey Stafford JR-3 Youngstown St. 1:51.22 1:59.59 2:10.36
20 Max Dailey FR-1 Westminster (Pa.) 2:37.48 2:04.98 1:58.74
21 Jalen Ritzert FR-1 Westminster (Pa.) 2:25.84 2:11.38 1:49.05
22 Ryan Armstrong JR-3 Westminster (Pa.) 1:32.47 2:12.10 2:30.60
23 Dane Fasick FR-1 Westminster (Pa.) 2:18.89 2:12.27 2:37.41
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Colin Kelly   Pittsburgh Track Club 1:51.16
2 Ethan Yost SO-2 Kent State 1:51.29
3 Evan Alten SO-2 Kent State 1:52.04
4 Trey Double JR-3 Kent State 1:52.10
5 Harry Ross-Hughes FR-1 Lake Erie 1:52.23
6 Jean Dieuvil JR-3 Akron 1:52.25
7 Baidy Ba SO-2 Kent State 1:52.29
17 Josh Conrad SR-4 Walsh 1:57.08
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 Dylan McBride FR-1 Kent State 1:53.71 2:08.50 1:34.38 2:09.63
9 Silas Bush FR-1 Akron 1:54.26 2:15.97 1:27.98 1:27.98
10 Michael Arner SO-2 Kent State 1:54.53 1:23.61 2:16.29 1:23.61
11 Jack Wilcoxson JR-3 Youngstown St. 1:54.58 1:31.67 2:17.50 2:19.79
12 Manamanya Opiew JR-3 Malone 1:54.99 1:46.94 2:15.69 1:33.15
13 Samuel de la Riva FR-1 Duquesne 1:55.42 1:35.80 2:26.59 2:01.20
15 Holden Eagle FR-1 Duquesne 1:56.53 2:11.68 2:25.67 1:47.21
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Jack Barnhisel FR-1 Duquesne 2:08.19 1:25.07 2:04.69 2:05.86 2:01.20 1:56.53
16 Gabe Watson FR-1 Buffalo 2:02.51 2:06.01 2:08.34 2:30.51 1:28.67 1:56.67
18 Riley Jackson SO-2 Youngstown St. 1:34.05 2:01.42 1:23.33 2:19.28 2:15.71 1:59.04
19 Joey Stafford JR-3 Youngstown St. 1:27.30 1:48.83 1:39.26 1:35.68 1:34.48 1:59.59
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
20 Max Dailey FR-1 Westminster (Pa.) 2:04.98
21 Jalen Ritzert FR-1 Westminster (Pa.) 2:11.38
22 Ryan Armstrong JR-3 Westminster (Pa.) 2:12.10
23 Dane Fasick FR-1 Westminster (Pa.) 2:12.27