January 21, 2023
|
Kerr-Pegula Athletic Complex - Houghton, NY
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov SUNYAC AARTFC MAC Empire 8 IC4A/ECAC PSAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Dominic Clementi JR-3 Daemen 2:02.53 1:55.18 2:24.59 1:57.63 1:55.18
2 John Condon FR-1 Messiah 2:02.61 1:56.48 2:17.33 2:13.65 2:01.39
3 Aiden Scattergood FR-1 St. Bonaventure 2:04.54 2:18.24 1:57.07 2:24.47 2:15.75
4 James Eustace SO-2 Houghton 2:04.70 2:13.43 1:41.01 1:37.27 1:33.53
5 Nathan Couse SR-4 Oswego State 2:05.78 2:07.04 1:49.43 2:43.52 1:36.85
6 Adam Hostetler SO-2 Messiah 2:06.11 1:40.89 2:41.42 2:23.77 1:43.41
7 Nathan Kopp FR-1 Messiah 2:06.23 2:28.96 2:31.48 1:44.77 2:20.12
8 Christian Figueroa FR-1 St. Bonaventure 2:06.31 2:24.00 1:47.37 2:27.79 2:31.58
9 Jason Seevers FR-1 PSU-Behrend 2:06.39 1:49.96 1:39.85 2:31.67 1:53.76
10 John Bruggman SR-4 Daemen 2:06.64 1:48.91 2:00.31 2:23.11 2:24.37
11 George Mecca SR-4 Alfred 2:07.01 1:59.39 2:22.26 2:09.55 2:26.07
12 Seth Neal SO-2 Mansfield 2:07.27 2:30.18 1:44.37 1:59.64 2:09.82
13 Zane Courtwright JR-3 St. Bonaventure 2:07.82 2:46.17 2:27.00 1:34.59 2:39.78
14 Brian Gleason JR-3 St. Bonaventure 2:08.06 2:24.71 2:04.22 2:23.43 2:23.43
15 Jack Daudt JR-3 Messiah 2:08.72 2:25.46 1:35.26 1:51.99 1:36.54
16 Kieran Ryan JR-3 St. Bonaventure 2:08.97 2:05.10 2:30.90 2:10.26 1:50.92
17 Matthew Pietzak SO-2 Oswego State 2:08.99 2:33.50 2:42.53 2:11.57 1:49.65
18 Tom Mahunik FR-1 Oswego State 2:09.45 2:05.57 2:34.05 2:01.69 2:41.82
19 Amos Bixler FR-1 Houghton 2:09.94 1:43.96 1:43.96 1:37.46 1:53.05
20 Aidan Reinsel FR-1 PSU-Behrend 2:10.33 2:29.88 1:36.45 2:39.01 1:33.84
21 Dairo Reyes FR-1 Oswego State 2:10.40 2:01.28 2:45.61 2:31.27 2:05.19
22 Sean Baxter FR-1 Messiah 2:10.86 1:36.84 1:52.54 1:32.91 1:38.15
23 Caleb Kasper SO-2 Houghton 2:11.16 1:58.05 2:16.41 2:50.51 1:42.31
24 Josh Trometer FR-1 Daemen 2:11.74 2:01.20 2:09.11 2:11.74 2:24.92
25 Ray Truex SO-2 Messiah 2:11.83 2:43.47 1:45.47 2:06.56 2:13.15
26 Phillip Ceccarelli SO-2 Daemen 2:12.12 2:38.55 1:58.91 2:00.23 2:37.23
27 Aidan Pryor SO-2 Messiah 2:13.36 2:46.70 2:17.36 1:38.69 2:45.37
28 Alex Ryan FR-1 St. Bonaventure 2:13.68 1:49.62 1:53.63 1:44.27 2:52.45
29 Zach Tucker SO-2 Houghton 2:13.85 2:47.32 2:49.99 2:05.82 1:41.73
30 Ben Allen FR-1 Houghton 2:13.88 2:27.27 2:54.05 2:42.00 1:40.41
31 Colin Campbell JR-3 Houghton 2:15.18 2:26.00 2:15.18 2:44.92 2:46.28
32 Tyler Schott FR-1 St. Bonaventure 2:15.37 2:46.51 2:49.22 1:45.59 1:44.24
33 Nathaniel Coggins FR-1 Messiah 2:15.54 2:35.87 2:50.78 1:59.28 2:07.41
34 Laertes Cushing SO-2 Daemen 2:15.94 1:52.83 2:18.66 1:39.24 1:41.96
35 Hayden Barry SR-4 St. Bonaventure 2:16.04 2:25.57 1:59.72 2:35.09 1:43.39
36 James Hoffman SO-2 St. Bonaventure 2:16.40 2:55.96 1:39.58 1:45.03 1:54.58
37 Aidan Kincaid FR-1 Daemen 2:16.59 1:41.08 2:20.69 2:42.55 2:01.57
38 Sam Lyon SO-2 Houghton 2:17.11 1:41.47 1:46.95 2:19.86 1:55.18
39 Yuner Sesmas SO-2 Alfred 2:18.63 2:56.06 2:10.32 1:43.98 2:06.16
40 Nolan Robillard SO-2 Daemen 2:19.25 1:37.48 2:20.65 2:58.24 2:51.28
41 Ryan Murphy SR-4 St. Bonaventure 2:19.76 2:40.73 2:49.11 3:01.69 2:21.16
42 Henry Rose SO-2 Oswego State 2:22.74 2:54.15 2:11.32 2:47.01 2:32.74
43 Aiden Holt FR-1 St. Bonaventure 2:23.37 2:14.77 1:56.13 1:56.13 2:57.78
44 Jacob Heffner SO-2 PSU-Behrend 2:23.92 2:39.76 1:56.58 2:03.78 2:02.34
45 Michael McCutcheon FR-1 Houghton 2:26.41 1:45.42 2:10.31 2:29.34 2:38.13
46 Adam Handwerk JR-3 Messiah 2:27.61 2:39.42 2:09.90 1:56.62 1:43.33
47 Matthew Morrison FR-1 Oswego State 2:37.45 2:26.43 2:42.18 3:05.79 3:21.54
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Adam Hostetler SO-2 Messiah 2:40.16 2:25.03 2:38.90 2:06.11 2:28.81
27 Aidan Pryor SO-2 Messiah 1:58.69 2:45.37 2:14.70 2:13.36 2:41.37
31 Colin Campbell JR-3 Houghton 2:47.63 2:51.68 2:34.11 2:15.18 1:58.96
34 Laertes Cushing SO-2 Daemen 1:48.76 2:34.98 1:36.52 2:15.94 2:07.79
38 Sam Lyon SO-2 Houghton 2:02.03 2:04.77 1:53.81 2:17.11 2:19.86
39 Yuner Sesmas SO-2 Alfred 2:57.45 2:22.79 2:11.70 2:18.63 2:51.91
41 Ryan Murphy SR-4 St. Bonaventure 1:40.63 1:57.40 1:53.21 2:19.76 2:42.13
44 Jacob Heffner SO-2 PSU-Behrend 3:01.34 2:36.88 3:02.78 2:23.92 1:40.75
45 Michael McCutcheon FR-1 Houghton 1:49.81 2:54.23 1:58.60 2:26.41 2:30.81
46 Adam Handwerk JR-3 Messiah 2:15.81 1:47.76 2:36.47 2:27.61 3:05.99
47 Matthew Morrison FR-1 Oswego State 1:54.94 2:31.16 3:19.97 2:37.45 1:53.37
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Christian Figueroa FR-1 St. Bonaventure 2:06.31 2:27.79
14 Brian Gleason JR-3 St. Bonaventure 2:08.06 1:47.57
19 Amos Bixler FR-1 Houghton 2:09.94 2:17.74
20 Aidan Reinsel FR-1 PSU-Behrend 2:10.33 1:46.87
21 Dairo Reyes FR-1 Oswego State 2:10.40 1:53.45
23 Caleb Kasper SO-2 Houghton 2:11.16 1:56.74
24 Josh Trometer FR-1 Daemen 2:11.74 2:06.47
29 Zach Tucker SO-2 Houghton 2:13.85 2:05.82
30 Ben Allen FR-1 Houghton 2:13.88 2:40.66
35 Hayden Barry SR-4 St. Bonaventure 2:16.04 1:58.36
37 Aidan Kincaid FR-1 Daemen 2:16.59 2:22.06
43 Aiden Holt FR-1 St. Bonaventure 2:23.37 2:07.60
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 James Eustace SO-2 Houghton 2:04.70 2:27.15 2:03.46
7 Nathan Kopp FR-1 Messiah 2:06.23 1:39.73 1:28.37
15 Jack Daudt JR-3 Messiah 2:08.72 2:06.15 1:44.27
17 Matthew Pietzak SO-2 Oswego State 2:08.99 2:43.82 2:20.60
18 Tom Mahunik FR-1 Oswego State 2:09.45 2:39.23 2:46.99
22 Sean Baxter FR-1 Messiah 2:10.86 1:51.24 2:46.20
25 Ray Truex SO-2 Messiah 2:11.83 2:36.88 2:13.15
32 Tyler Schott FR-1 St. Bonaventure 2:15.37 2:18.08 2:35.68
33 Nathaniel Coggins FR-1 Messiah 2:15.54 1:49.79 2:22.32
36 James Hoffman SO-2 St. Bonaventure 2:16.40 1:58.67 1:38.21
40 Nolan Robillard SO-2 Daemen 2:19.25 2:58.24 2:30.39
42 Henry Rose SO-2 Oswego State 2:22.74 2:05.62 1:52.77
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Dominic Clementi JR-3 Daemen 1:41.70 2:03.76 2:02.53
2 John Condon FR-1 Messiah 1:33.19 2:34.49 2:02.61
3 Aiden Scattergood FR-1 St. Bonaventure 2:34.43 2:21.98 2:04.54
5 Nathan Couse SR-4 Oswego State 2:39.74 2:08.30 2:05.78
9 Jason Seevers FR-1 PSU-Behrend 1:46.17 2:34.20 2:06.39
10 John Bruggman SR-4 Daemen 1:52.71 2:21.84 2:06.64
11 George Mecca SR-4 Alfred 2:26.07 1:46.69 2:07.01
12 Seth Neal SO-2 Mansfield 1:29.09 2:12.36 2:07.27
13 Zane Courtwright JR-3 St. Bonaventure 2:07.82 2:27.00 2:07.82
16 Kieran Ryan JR-3 St. Bonaventure 2:03.82 1:45.76 2:08.97
26 Phillip Ceccarelli SO-2 Daemen 2:18.73 2:18.73 2:12.12
28 Alex Ryan FR-1 St. Bonaventure 1:52.30 2:16.36 2:13.68