April 28-29, 2023
|
College of NJ - Ewing, NJ
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA DIII CACC AARTFC IC4A/ECAC

Men 800m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tucker McGrath JR-3 Ursinus 2:09.91 1:57.03 1:55.86 1:21.92 2:22.78
2 Paul Faggioli SO-2 Ursinus 1:51.35 1:57.21 1:22.05 1:59.56 2:06.59
3 Nicholas Nanan SO-2 Adelphi 1:56.37 1:57.54 2:24.58 1:42.26 2:01.07
4 Fabian Herrera FR-1 NJIT 1:43.71 1:57.85 1:51.96 2:12.00 1:56.68
5 Andrew Konieczny SO-2 Neumann 1:35.62 1:58.05 2:13.40 1:40.35 2:18.12
6 Joey Mucci SO-2 NJIT 1:26.25 1:58.15 1:46.34 2:12.33 2:06.42
7 Liam Johnston FR-1 Ursinus 1:46.91 1:58.78 2:16.60 2:26.10 1:43.34
8 Tehj Rollins SR-4 Rider 1:54.04 1:58.79 1:49.29 1:42.16 1:54.04
9 Nolan Kier   Central Park Track Club 2:09.61 1:58.90 2:14.36 1:44.64 2:07.23
10 Michael Hennelly SR-4 Manhattan 1:34.50 1:59.62 1:39.29 1:34.50 1:39.29
11 Chris Bien-Aime SO-2 Adelphi 2:06.91 1:59.72 1:34.58 1:45.36 2:17.68
12 Tyler Greene SO-2 Rowan 2:04.79 1:59.99 2:20.39 2:22.79 1:44.40
13 Byrne Cronin   CPTC - Tracksmith 2:36.30 2:00.23 1:24.17 2:05.04 2:07.45
14 Christian Rosado SO-2 Ursinus 2:14.80 2:00.35 2:17.20 1:57.95 2:32.85
15 Judex Beaubrun   Philadelphia Runner Track 1:37.00 2:01.25 2:35.20 2:10.95 1:35.79
16 Aiden Watson SO-2 Molloy 1:48.71 2:02.14 1:42.60 1:57.26 1:27.94
17 Joaquin Tianga JR-3 Rider 2:32.73 2:02.18 1:48.74 1:43.86 2:33.95
18 Jeffrey Simmons FR-1 Suffolk CC 1:26.83 2:02.29 1:57.40 1:54.96 2:27.97
19 Ricky Ruto Talam FR-1 Drew 1:45.37 2:02.52 1:33.12 1:46.60 2:33.15
20 Joseph deBeaumont SO-2 Stockton 2:37.15 2:02.77 2:18.73 2:15.05 2:00.32
21 Andrew Nicholasi SR-4 Rider 2:24.09 2:03.15 2:19.16 1:58.23 2:33.94
22 Angelo Botteon SO-2 Middlesex CC 2:22.95 2:03.23 2:37.74 1:27.50 2:10.63
23 Joe Cicoria JR-3 Rider 1:47.29 2:03.32 1:37.43 1:34.96 1:43.59
24 Alex Caramelli SO-2 Montclair State 2:38.42 2:03.76 2:00.05 2:16.14 1:58.81
25 Brendan Lucey SO-2 Manhattan 1:48.94 2:03.79 1:53.89 2:06.27 2:38.46
26 Noble Parker FR-1 Alliance 2:41.10 2:03.92 2:34.90 2:16.32 2:23.75
27 Sebastian Ruiz JR-3 Montclair State 1:40.47 2:04.03 2:22.64 1:36.75 1:57.83
28 James Nichol FR-1 Molloy 1:30.68 2:04.22 2:32.79 2:35.28 2:41.49
29 Caleb Peters FR-1 Rowan 1:55.73 2:04.44 2:30.58 2:04.44 1:30.85
30 Damjan Dimitrovski FR-1 Montclair State 2:33.15 2:04.51 1:28.41 1:54.55 2:31.91
31 Andrew Shenoda   Leonia Track Club 1:43.41 2:04.59 2:32.00 2:40.73 2:14.56
32 Dylan Navarro SO-2 Georgian Court 1:27.47 2:04.95 2:21.20 1:44.96 1:29.97
33 KENDAL LANIER FR-1 Seton Hall 2:36.33 2:05.06 1:48.81 2:21.32 2:13.82
34 Vincent Brown SR-4 Bloomfield 1:52.58 2:05.08 1:48.82 2:22.60 2:10.09
35 Sean Donnamaria FR-1 Georgian Court 1:28.87 2:05.16 1:30.12 2:28.94 1:36.38
36 Sufiyan Sarguroh JR-3 Adelphi 1:52.72 2:05.24 1:55.22 2:16.52 1:37.69
37 Kendall Praitis Hill SR-4 Swarthmore 1:57.89 2:05.41 2:11.68 1:30.30 2:06.67
38 Ethan Wellborn FR-1 Rowan 1:35.63 2:05.83 2:04.58 2:02.06 2:09.61
39 Leonard Laine SO-2 Bloomfield 2:04.84 2:06.10 2:35.11 2:27.54 2:43.93
40 Jayson Plaza FR-1 Adelphi 1:44.68 2:06.12 2:22.52 1:30.81 2:23.78
41 Adam Abushanab JR-3 Rutgers-Newark 1:35.23 2:06.97 1:37.77 2:14.59 2:13.32
42 William Prevost FR-1 NJIT 1:31.63 2:07.26 1:43.08 2:44.17 2:05.99
43 Jack Ennis   Amoia's Tribal Track Club 1:55.54 2:08.37 2:10.94 1:52.97 1:54.25
44 Matt Floyd JR-3 Molloy 1:40.42 2:08.74 1:35.27 2:17.76 2:39.64
45 Jake Orfano FR-1 Adelphi 2:06.30 2:08.87 1:53.41 2:26.92 2:19.18
46 Brendan Schlatter SO-2 Rowan 1:49.59 2:08.92 2:15.37 1:36.69 2:46.31
47 Sean LePeruta   Garden State TC 2:16.93 2:09.18 1:54.97 2:25.98 2:44.06
48 PETER SMUTELOVIC SO-2 Seton Hall 2:24.71 2:09.20 2:02.74 2:42.80 1:42.07
49 Austin Essel FR-1 NJIT 2:46.72 2:09.24 2:10.54 2:24.75 2:05.37
50 Prince Moise SO-2 Bloomfield 1:37.08 2:09.43 2:32.73 2:09.43 2:46.97
51 Guy Allegri FR-1 Drew 1:45.03 2:09.66 2:05.77 2:00.59 1:43.73
52 Josh Ormilon FR-1 Middlesex CC 2:12.96 2:10.35 2:39.03 1:48.19 1:40.37
53 DANIEL WASHBURN SR-4 Seton Hall 1:54.79 2:10.44 1:31.31 2:07.84 2:13.05
54 Anthony Bearese FR-1 Suffolk CC 1:37.32 2:11.51 2:22.03 2:16.77 1:58.36
55 Colin Hueston SR-4 Stockton 2:45.82 2:11.60 2:39.24 2:47.14 1:36.07
56 Aidan Nelson FR-1 Dominican (N.Y.) 1:42.13 2:12.63 2:23.24 2:16.61 1:51.41
57 Nestor Atiencia SO-2 Adelphi 2:10.58 2:13.24 1:37.27 2:27.90 1:47.93
58 Prince Copeland FR-1 Dominican (N.Y.) 2:54.82 2:14.47 1:42.20 2:14.47 2:22.54
59 Cory Wechsler SO-2 Montclair State 2:47.49 2:16.17 1:59.83 1:47.58 2:03.92
60 Zacchary Medalle FR-1 Middlesex CC 3:00.68 2:18.98 2:59.29 2:57.90 1:59.53
61 Daniel Baliquig SO-2 Union CC 2:47.58 2:19.65 2:37.81 2:50.38 2:51.77
62 Ross Sherrod FR-1 PSU-Abington 2:38.01 2:19.83 1:54.66 1:47.67 1:46.27
63 Douglas Burgess SO-2 Nassau CC 2:34.96 2:22.16 1:56.58 2:33.54 1:49.47
64 Jaron McNeil SR-4 Neumann 2:02.67 2:24.31 2:47.40 1:45.35 1:43.91
65 Daniel Pinilla SO-2 Dominican (N.Y.) 2:38.91 2:28.51 2:58.22 3:11.58 2:10.69
66 Dillon Dering SO-2 Union CC 3:16.29 2:33.35 1:48.88 2:33.35 3:17.83
  David Munera JR-3 NJIT DNF DNF DNF DNF DNF
  Anthony Nwosu JR-3 Rutgers-Newark DNF DNF DNF DNF DNF
  Jeremiah Herbert SR-4 Alliance DNF DNF DNF DNF DNF
Men 800m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tucker McGrath JR-3 Ursinus 2:14.59 1:57.03 1:44.16 1:37.14 2:29.80 1:21.92 1:32.46
2 Paul Faggioli SO-2 Ursinus 1:24.40 1:57.21 1:57.21 1:40.80 1:44.32 2:10.11 1:40.80
3 Nicholas Nanan SO-2 Adelphi 2:18.70 1:57.54 1:51.67 2:11.65 1:55.19 1:57.54 1:35.21
4 Fabian Herrera FR-1 NJIT 1:26.03 1:57.85 1:40.18 1:56.68 1:26.03 1:57.85 1:39.00
5 Andrew Konieczny SO-2 Neumann 2:13.40 1:58.05 1:46.25 1:54.51 1:52.15 1:23.82 1:55.69
8 Tehj Rollins SR-4 Rider 1:32.66 1:58.79 2:18.99 2:02.36 2:16.61 1:32.66 2:04.73
  David Munera JR-3 NJIT DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 800m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Joey Mucci SO-2 NJIT 2:22.97 1:36.89 1:58.15 1:58.15 1:27.44 1:40.43
7 Liam Johnston FR-1 Ursinus 2:23.73 1:49.28 1:58.78 1:58.78 2:27.29 1:29.09
9 Nolan Kier   Central Park Track Club 2:26.25 1:44.64 1:58.90 1:55.34 1:52.96 2:16.74
11 Chris Bien-Aime SO-2 Adelphi 1:51.34 1:45.36 1:59.72 2:17.68 1:23.81 1:52.54
12 Tyler Greene SO-2 Rowan 2:03.59 2:03.59 1:59.99 2:29.99 1:25.20 1:46.80
13 Byrne Cronin   CPTC - Tracksmith 1:27.77 1:27.77 2:00.23 2:26.68 2:21.88 2:27.89
14 Christian Rosado SO-2 Ursinus 2:11.19 2:06.37 2:00.35 1:51.93 2:13.59 1:42.30
20 Joseph deBeaumont SO-2 Stockton 1:59.09 1:33.31 2:02.77 2:16.28 2:24.87 2:18.73
Men 800m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
17 Joaquin Tianga JR-3 Rider 1:48.74 2:02.18 2:38.84
18 Jeffrey Simmons FR-1 Suffolk CC 2:30.42 2:02.29 2:29.20
19 Ricky Ruto Talam FR-1 Drew 2:14.78 2:02.52 1:57.62
23 Joe Cicoria JR-3 Rider 2:20.59 2:03.32 1:36.19
27 Sebastian Ruiz JR-3 Montclair State 1:50.39 2:04.03 1:33.03
37 Kendall Praitis Hill SR-4 Swarthmore 1:35.32 2:05.41 1:29.05
54 Anthony Bearese FR-1 Suffolk CC 2:16.77 2:11.51 1:55.73
55 Colin Hueston SR-4 Stockton 2:51.08 2:11.60 1:55.81
  Jeremiah Herbert SR-4 Alliance DNF DNF DNF
Men 800m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
22 Angelo Botteon SO-2 Middlesex CC 1:45.98 2:18.02 1:27.50 1:28.73 2:03.23 1:39.82 1:53.38
24 Alex Caramelli SO-2 Montclair State 2:40.89 2:06.24 2:09.95 1:34.06 2:03.76 2:06.24 1:31.59
26 Noble Parker FR-1 Alliance 2:05.16 1:41.62 2:34.90 1:29.23 2:03.92 2:38.62 2:07.64
30 Damjan Dimitrovski FR-1 Montclair State 2:09.49 2:31.91 2:24.44 2:10.74 2:04.51 1:32.14 2:30.66
32 Dylan Navarro SO-2 Georgian Court 2:12.45 2:01.21 2:09.95 2:26.20 2:04.95 2:38.69 1:28.72
34 Vincent Brown SR-4 Bloomfield 2:28.85 2:37.60 2:38.86 1:57.58 2:05.08 2:41.36 2:03.83
35 Sean Donnamaria FR-1 Georgian Court 2:10.17 2:11.42 2:23.94 1:35.13 2:05.16 2:37.71 1:30.12
36 Sufiyan Sarguroh JR-3 Adelphi 1:42.70 2:32.80 2:09.00 2:21.53 2:05.24 2:40.31 2:14.01
38 Ethan Wellborn FR-1 Rowan 2:09.61 2:03.32 2:15.90 1:28.08 2:05.83 1:46.96 1:35.63
39 Leonard Laine SO-2 Bloomfield 2:40.15 1:37.10 1:47.19 2:43.93 2:06.10 2:40.15 1:44.67
40 Jayson Plaza FR-1 Adelphi 2:22.52 2:06.12 2:14.95 1:35.86 2:06.12 2:07.39 2:42.70
46 Brendan Schlatter SO-2 Rowan 2:11.50 1:44.43 1:30.25 2:42.44 2:08.92 2:47.60 2:36.00
Men 800m Run Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Aiden Watson SO-2 Molloy 2:33.90 1:36.49 2:02.14 1:37.72 1:31.61 1:47.49
25 Brendan Lucey SO-2 Manhattan 1:57.60 2:19.89 2:03.79 1:53.89 1:40.27 1:41.51
28 James Nichol FR-1 Molloy 1:59.26 2:21.61 2:04.22 2:27.83 2:22.86 2:39.01
29 Caleb Peters FR-1 Rowan 1:37.07 2:30.58 2:04.44 2:21.87 2:40.53 2:08.18
42 William Prevost FR-1 NJIT 1:57.08 1:46.90 2:07.26 2:00.90 1:51.99 2:07.26
44 Matt Floyd JR-3 Molloy 2:10.03 2:22.91 2:08.74 1:50.72 2:21.62 2:30.63
47 Sean LePeruta   Garden State TC 2:19.52 2:37.60 2:09.18 1:47.22 1:36.89 2:41.48
48 PETER SMUTELOVIC SO-2 Seton Hall 1:47.24 1:30.44 2:09.20 1:44.66 1:33.03 2:23.42
51 Guy Allegri FR-1 Drew 1:38.55 1:56.70 2:09.66 2:01.88 2:29.11 1:57.99
63 Douglas Burgess SO-2 Nassau CC 1:46.62 1:52.31 2:22.16 2:16.48 2:53.44 2:39.22
Men 800m Run Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
41 Adam Abushanab JR-3 Rutgers-Newark 2:06.97 2:34.91 2:23.48 1:30.15
45 Jake Orfano FR-1 Adelphi 2:08.87 1:48.25 1:50.83 1:53.41
52 Josh Ormilon FR-1 Middlesex CC 2:10.35 2:14.26 1:40.37 2:09.05
56 Aidan Nelson FR-1 Dominican (N.Y.) 2:12.63 2:28.55 2:27.22 2:25.90
57 Nestor Atiencia SO-2 Adelphi 2:13.24 1:49.26 2:18.57 1:53.26
58 Prince Copeland FR-1 Dominican (N.Y.) 2:14.47 2:49.44 1:44.89 1:58.34
59 Cory Wechsler SO-2 Montclair State 2:16.17 2:32.51 2:16.17 2:31.15
65 Daniel Pinilla SO-2 Dominican (N.Y.) 2:28.51 2:44.85 1:45.45 3:13.07
Men 800m Run Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
50 Prince Moise SO-2 Bloomfield 2:09.43
53 DANIEL WASHBURN SR-4 Seton Hall 2:10.44
60 Zacchary Medalle FR-1 Middlesex CC 2:18.98
61 Daniel Baliquig SO-2 Union CC 2:19.65
62 Ross Sherrod FR-1 PSU-Abington 2:19.83
64 Jaron McNeil SR-4 Neumann 2:24.31
66 Dillon Dering SO-2 Union CC 2:33.35
  Anthony Nwosu JR-3 Rutgers-Newark DNF
Men 800m Run Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 Michael Hennelly SR-4 Manhattan 2:11.59 1:59.62 1:57.23 1:54.84
15 Judex Beaubrun   Philadelphia Runner Track 1:33.37 2:01.25 2:08.53 1:34.58
21 Andrew Nicholasi SR-4 Rider 2:27.78 2:03.15 2:19.16 2:31.48
31 Andrew Shenoda   Leonia Track Club 1:49.64 2:04.59 2:33.25 1:59.61
33 KENDAL LANIER FR-1 Seton Hall 2:17.57 2:05.06 2:26.32 1:50.06
43 Jack Ennis   Amoia's Tribal Track Club 1:43.98 2:08.37 2:01.96 2:26.35
49 Austin Essel FR-1 NJIT 2:40.26 2:09.24 1:56.32 1:56.32