January 20, 2023
|
Youngstown State-WATTS - Youngstown, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B AARTFC IC4A/ECAC PSAC

Men 60m Dash QUALIFYING

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 David Williams SO-2 Duquesne 7.53 7.46 8.86 7.03 5.49 8.02
2 Isaiah Jean SO-2 Alderson Broaddus 7.23 5.31 5.95 7.08 7.08 4.96
3 Devon Napier SO-2 Alderson Broaddus 5.46 7.45 8.80 7.09 6.31 5.75
4 Donnie Ellis FR-1 Youngstown St. 5.69 6.90 8.11 7.11 6.62 7.75
5 Tanner Muhlenkamp FR-1 Cedarville 5.84 8.48 7.69 7.12 5.27 6.06
6 Andrew Jeffrey SR-4 Pitt.-Johnstown 5.99 6.14 8.70 7.13 5.71 8.13
7 Nathaniel Mesy SO-2 Frostburg State 8.80 8.58 6.15 7.15 5.87 5.08
8 Calvin Blunt SO-2 Alderson Broaddus 5.72 6.22 7.51 7.15 6.30 7.08
9 Ryan Beard SR-4 Westminster (Pa.) 7.10 6.39 8.03 7.17 7.60 6.60
10 Michael Ifidon SO-2 Pitt.-Johnstown 8.62 7.54 5.60 7.18 5.82 5.89
11 Greg Joseph SO-2 Lake Erie 6.41 8.79 5.19 7.20 7.06 6.48
11 Simon Essono FR-1 Frostburg State 9.00 8.86 5.40 7.20 8.93 6.27
13 Mark Vaughns JR-3 Frostburg State 7.42 5.84 6.48 7.20 6.05 6.48
14 Tyhir Royster SR-4 Carlow 9.02 9.09 8.30 7.21 5.12 7.94
15 Manny Codjoe SR-4 Ohio Dominican 6.16 8.76 5.51 7.24 7.97 7.03
16 Bruce Williams SO-2 Glenville St. 6.88 5.07 5.36 7.24 9.42 7.24
17 Joshua Benore FR-1 Cedarville 8.99 5.73 7.83 7.25 8.92 8.41
18 Jaden McCray FR-1 Lake Erie 8.43 8.93 9.44 7.26 8.21 6.32
19 Davion Winston FR-1 Malone 7.27 8.22 8.22 7.27 5.17 5.75
20 Josh Jones SR-4 Cedarville 7.78 5.60 6.77 7.27 5.67 7.35
21 Korbyn Haley FR-1 Ashland 6.69 7.06 8.29 7.27 5.60 5.82
22 Charles Malone SO-2 West Virginia Wesleyan 6.77 6.26 6.12 7.28 6.41 7.72
23 Josh Blessing JR-3 Geneva 7.37 7.00 8.10 7.29 6.20 7.37
24 Jomel Monpas SO-2 Alderson Broaddus 9.00 7.90 6.58 7.31 8.85 7.17
25 Camerin Lindsey SO-2 Slippery Rock 8.50 7.32 7.84 7.32 9.37 7.84
26 Jimmy Pombor FR-1 Lock Haven 8.86 7.69 9.23 7.32 7.76 5.49
27 Abiodun Soneye SO-2 Alderson Broaddus 6.08 9.30 9.45 7.32 7.18 9.52
28 Daniel Ogbonna JR-3 Malone 6.98 6.90 9.40 7.34 8.52 8.96
29 Dez Lewis SO-2 Geneva 6.39 5.80 8.59 7.34 8.30 6.61
30 Gabe Trexler SO-2 Geneva 8.02 5.88 9.19 7.35 6.25 7.57
31 Andrew Frank SO-2 Youngstown St. 8.60 8.97 8.02 7.35 8.82 8.46
32 Jack Garvin SR-4 Geneva 6.41 7.07 7.66 7.36 7.66 6.55
33 Logan Williams SR-4 Pitt.-Johnstown 9.08 7.09 7.90 7.38 6.57 7.75
34 Austin Kravetz SO-2 Lock Haven 7.91 8.72 8.50 7.39 8.06 8.87
35 Tommy Hart FR-1 West Virginia Wesleyan 5.55 5.78 5.63 7.40 5.55 8.07
36 Benjamin Seely FR-1 Ohio Dominican 6.71 6.04 5.74 7.45 9.39 5.89
37 Jared Alphonso SR-4 West Liberty 5.46 6.05 7.40 7.47 7.62 5.38
38 Aaron Dufresne FR-1 Frostburg State 5.38 6.28 9.04 7.47 9.12 9.19
39 Ismael Obas FR-1 Ohio Dominican 9.30 8.55 9.45 7.50 9.68 7.80
40 Amari Andrews SO-2 Geneva 9.45 6.60 6.53 7.50 8.93 8.18
41 Hemron Henry SO-2 Pitt.-Johnstown 6.80 6.04 7.48 7.55 5.36 7.18
42 Cody Killian FR-1 Duquesne 7.20 8.94 6.67 7.57 6.14 7.42
43 Gregory Wilson FR-1 Grove City 6.30 7.81 6.67 7.58 8.11 5.76
44 Sterlin Thropp FR-1 West Virginia Wesleyan 9.63 8.27 6.90 7.58 5.46 5.76
45 Lucca Capparelli SO-2 Lock Haven 7.29 6.76 7.06 7.59 5.92 7.44
46 Aaron Jenks FR-1 Grove City 8.58 9.34 8.66 7.59 7.67 9.87
47 Tyler Eagan SO-2 Grove City 5.53 6.91 6.91 7.67 6.06 6.68
48 Parker Young JR-3 Malone 7.17 6.01 5.70 7.70 5.86 6.09
49 George Donovic FR-1 West Liberty 6.41 6.26 5.64 7.72 7.65 5.72
50 Hunter Burdine FR-1 Lake Erie 8.46 7.14 9.32 7.76 10.01 5.82
51 Alexander Swinehart FR-1 Malone 7.94 6.46 6.77 7.78 8.25 7.24
52 Ryan Mangels FR-1 Lock Haven 9.83 7.41 7.49 7.80 9.44 9.83
53 Jacob Watson SO-2 Lock Haven 7.53 5.96 7.92 7.84 7.22 6.12
54 Pierre Venter FR-1 Glenville St. 10.26 5.53 7.74 7.89 7.97 8.84
55 Edgar Davis Senior Unattached 7.84 5.94 9.19 7.92 9.59 8.32
56 Ruben Garcia   Unattached 6.90 7.38 8.59 8.02 6.50 7.62
57 Destry Nelson JR-3 West Virginia Wesleyan 6.43 8.38 10.49 8.13 6.02 9.19
58 Tucker Owens FR-1 Grove City 6.15 6.41 6.15 8.78 8.70 8.17
Men 60m Dash QUALIFYING Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 David Williams SO-2 Duquesne 7.95 7.03 6.05 6.26 6.75
4 Donnie Ellis FR-1 Youngstown St. 5.83 7.11 9.03 7.83 6.47
6 Andrew Jeffrey SR-4 Pitt.-Johnstown 6.06 7.13 7.13 6.21 6.92
10 Michael Ifidon SO-2 Pitt.-Johnstown 6.90 7.18 7.33 8.84 5.32
14 Tyhir Royster SR-4 Carlow 7.50 7.21 6.13 6.06 6.06
16 Bruce Williams SO-2 Glenville St. 7.39 7.24 5.22 5.07 7.17
20 Josh Jones SR-4 Cedarville 8.87 7.27 9.38 9.09 5.46
Men 60m Dash QUALIFYING Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
24 Jomel Monpas SO-2 Alderson Broaddus 7.31
39 Ismael Obas FR-1 Ohio Dominican 7.50
40 Amari Andrews SO-2 Geneva 7.50
41 Hemron Henry SO-2 Pitt.-Johnstown 7.55
42 Cody Killian FR-1 Duquesne 7.57
43 Gregory Wilson FR-1 Grove City 7.58
47 Tyler Eagan SO-2 Grove City 7.67
52 Ryan Mangels FR-1 Lock Haven 7.80
Men 60m Dash QUALIFYING Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Isaiah Jean SO-2 Alderson Broaddus 7.08 8.92 8.64 6.80
18 Jaden McCray FR-1 Lake Erie 7.26 9.30 9.15 7.48
27 Abiodun Soneye SO-2 Alderson Broaddus 7.32 5.27 7.03 8.57
44 Sterlin Thropp FR-1 West Virginia Wesleyan 7.58 9.40 9.86 8.19
46 Aaron Jenks FR-1 Grove City 7.59 6.30 7.67 9.34
57 Destry Nelson JR-3 West Virginia Wesleyan 8.13 8.46 8.13 10.00
Men 60m Dash QUALIFYING Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
11 Greg Joseph SO-2 Lake Erie 5.40 6.12 7.20
13 Mark Vaughns JR-3 Frostburg State 6.20 5.26 7.20
21 Korbyn Haley FR-1 Ashland 7.64 5.38 7.27
25 Camerin Lindsey SO-2 Slippery Rock 5.13 5.86 7.32
30 Gabe Trexler SO-2 Geneva 6.18 7.80 7.35
31 Andrew Frank SO-2 Youngstown St. 9.12 6.55 7.35
32 Jack Garvin SR-4 Geneva 9.35 6.70 7.36
Men 60m Dash QUALIFYING Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
35 Tommy Hart FR-1 West Virginia Wesleyan 7.40
49 George Donovic FR-1 West Liberty 7.72
50 Hunter Burdine FR-1 Lake Erie 7.76
54 Pierre Venter FR-1 Glenville St. 7.89
Men 60m Dash QUALIFYING Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
45 Lucca Capparelli SO-2 Lock Haven 7.29 7.59 9.11
48 Parker Young JR-3 Malone 7.01 7.70 7.70
51 Alexander Swinehart FR-1 Malone 10.12 7.78 8.10
53 Jacob Watson SO-2 Lock Haven 9.73 7.84 8.24
55 Edgar Davis Senior Unattached 5.55 7.92 8.72
56 Ruben Garcia   Unattached 9.63 8.02 10.03
58 Tucker Owens FR-1 Grove City 8.35 8.78 6.41
Men 60m Dash QUALIFYING Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
26 Jimmy Pombor FR-1 Lock Haven 5.27 7.32 7.32
28 Daniel Ogbonna JR-3 Malone 7.78 9.47 7.34
33 Logan Williams SR-4 Pitt.-Johnstown 8.34 9.01 7.38
36 Benjamin Seely FR-1 Ohio Dominican 7.31 6.49 7.45
37 Jared Alphonso SR-4 West Liberty 6.88 7.62 7.47
38 Aaron Dufresne FR-1 Frostburg State 9.27 8.82 7.47
Men 60m Dash QUALIFYING Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Devon Napier SO-2 Alderson Broaddus 7.09
5 Tanner Muhlenkamp FR-1 Cedarville 7.12
9 Ryan Beard SR-4 Westminster (Pa.) 7.17
15 Manny Codjoe SR-4 Ohio Dominican 7.24
19 Davion Winston FR-1 Malone 7.27
23 Josh Blessing JR-3 Geneva 7.29
29 Dez Lewis SO-2 Geneva 7.34
34 Austin Kravetz SO-2 Lock Haven 7.39
Men 60m Dash QUALIFYING Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Nathaniel Mesy SO-2 Frostburg State 7.15
8 Calvin Blunt SO-2 Alderson Broaddus 7.15
11 Simon Essono FR-1 Frostburg State 7.20
17 Joshua Benore FR-1 Cedarville 7.25
22 Charles Malone SO-2 West Virginia Wesleyan 7.28