January 20, 2023
|
Youngstown State-WATTS - Youngstown, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B AARTFC IC4A/ECAC PSAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Collin Kelly   Pittsburgh Track Club 1:53.40 1:51.14 1:32.99 2:12.68 2:18.35 1:26.19
2 Sage Varvo   Unattached 1:55.48 1:21.99 2:03.57 1:35.85 1:47.40 1:21.99
3 Jadon Rahman FR-1 Duquesne 1:56.96 2:11.00 2:22.70 1:24.22 2:02.81 1:21.88
4 Shannon Dooley SR-4 Slippery Rock 1:57.50 2:05.73 1:53.98 1:59.85 1:41.05 2:08.08
5 Daylen Madison FR-1 Ashland 1:57.74 2:22.47 2:16.58 1:35.37 1:29.49 1:50.68
6 Jackson Gibson SO-2 Davis & Elkins 1:58.07 1:28.56 1:33.28 2:08.70 2:03.98 2:11.06
7 Kirk Stewart SO-2 Lock Haven 1:58.09 2:18.17 1:45.10 1:28.57 1:23.85 1:47.47
8 Holden Eagle FR-1 Duquesne 1:58.62 2:04.56 2:11.67 1:33.71 2:05.74 2:21.16
9 Cooper Gibson FR-1 Davis & Elkins 1:58.68 2:12.93 1:48.00 1:57.50 1:46.82 1:42.07
10 Konnor Allison FR-1 Davis & Elkins 1:58.87 1:54.12 1:31.53 2:34.54 2:04.82 2:09.57
11 Kaleb Berhanu FR-1 Frostburg State 1:58.98 1:32.81 1:34.00 1:36.38 1:23.29 2:20.40
12 Eric Dehmer FR-1 Malone 1:59.06 1:57.87 1:43.59 1:43.59 2:31.21 2:20.49
13 Tucker Markko SR-4 Malone 1:59.23 2:29.04 1:35.39 2:17.12 2:27.85 1:44.93
14 Andrew Wehrle SO-2 Lock Haven 1:59.24 1:44.94 1:49.70 1:56.86 1:24.66 1:30.63
15 Quintin Weaver SR-4 Thiel 1:59.36 2:26.82 1:46.23 2:02.94 1:36.69 1:48.62
16 Joey Stafford JR-3 Youngstown St. 1:59.97 2:26.37 1:46.78 1:34.78 1:38.38 2:11.97
17 Emmanuel Yego FR-1 Charleston (W.V.) 2:00.02 1:28.82 2:08.43 1:31.22 2:10.83 1:48.02
18 Jack Wilcoxson JR-3 Youngstown St. 2:00.03 2:02.43 1:32.43 1:52.83 1:54.03 2:09.64
19 Aydan Summers SO-2 Lock Haven 2:00.11 2:08.52 2:26.54 1:57.71 1:39.70 1:24.08
20 Alejandro Salgado FR-1 Charleston (W.V.) 2:00.17 2:30.22 1:25.32 1:45.75 2:07.38 1:34.94
21 Jacob Cureton SO-2 Malone 2:00.20 2:06.21 2:31.46 1:36.16 2:19.44 1:27.75
22 Taye Gonzalez FR-1 Lake Erie 2:00.92 1:58.51 1:27.07 1:31.90 1:57.30 1:31.90
23 Cole Bracken SO-2 West Virginia Wesleyan 2:00.93 2:04.56 1:47.63 2:00.93 2:23.91 1:42.79
24 Dhiren Brickman FR-1 Ashland 2:01.06 2:37.38 2:10.75 2:25.28 1:41.69 1:33.22
25 Ben Bumgarner SR-4 West Liberty 2:01.21 2:08.49 2:08.49 2:08.49 2:04.85 2:08.49
26 Joe Joe Rolko FR-1 Malone 2:01.80 1:47.19 2:17.64 1:47.19 2:32.25 2:13.98
27 Michael Garrett SO-2 Charleston (W.V.) 2:01.99 1:44.92 1:38.82 1:47.36 1:42.48 2:11.75
28 Ethan Hunter SO-2 Cedarville 2:02.58 1:30.71 2:38.13 2:05.04 1:41.75 2:27.10
29 Ben Place JR-3 Cedarville 2:02.76 2:02.76 1:44.35 2:18.72 1:36.98 2:23.63
30 Noah Lee SO-2 Pitt.-Johnstown 2:02.89 2:15.18 2:06.58 1:39.54 2:00.44 2:27.47
31 Jonathan Alecusan FR-1 Cedarville 2:03.01 2:25.16 2:25.16 1:37.18 1:51.94 1:49.48
32 William Stenson JR-3 Lake Erie 2:03.47 1:36.31 2:05.94 2:03.47 1:40.01 2:15.82
33 Anthony Bradford JR-3 Charleston (W.V.) 2:03.60 2:12.26 1:37.65 2:08.55 1:46.30 1:48.77
34 Nathan Jacobs FR-1 Alderson Broaddus 2:03.88 2:29.90 2:37.33 2:03.88 1:31.68 1:42.82
35 Juan Amann SO-2 Davis & Elkins 2:04.16 2:36.45 2:17.82 2:12.86 1:54.23 1:50.51
36 Rylan Felumlee FR-1 Cedarville 2:04.59 2:25.77 2:27.02 2:00.86 2:38.23 1:49.64
37 Brody Cermak JR-3 West Liberty 2:04.74 2:42.17 2:13.48 2:38.42 2:05.99 2:09.73
38 Tyrie Liddell FR-1 Lake Erie 2:05.32 1:33.99 1:55.30 1:47.78 2:30.39 2:06.58
39 Blake Jarrell SR-4 Glenville St. 2:05.53 2:13.07 2:04.28 1:34.15 2:16.83 1:46.70
40 Vince Fennell SO-2 Lock Haven 2:05.87 2:13.43 2:32.31 1:31.89 1:44.48 1:58.32
41 Max Dailey FR-1 Westminster (Pa.) 2:06.28 2:37.85 2:22.70 1:39.77 1:29.66 2:06.28
42 Isaac Busler FR-1 Grove City 2:06.87 2:15.75 1:56.72 2:20.83 2:34.79 2:18.29
43 Ben Brassart FR-1 Pitt.-Johnstown 2:08.07 1:41.18 2:45.21 1:39.90 2:00.39 1:57.83
44 Jacob Krous JR-3 Ohio Dominican 2:08.73 2:28.04 1:53.29 2:03.58 1:57.15 2:11.31
45 Mason White SO-2 Lake Erie 2:10.01 1:36.21 1:40.11 2:42.52 2:19.11 2:12.61
46 Jarrett Lee FR-1 Lock Haven 2:10.95 2:31.91 1:42.14 2:43.69 2:39.76 2:37.14
47 Travis Hill SO-2 Glenville St. 2:11.43 2:25.89 2:25.89 2:00.92 2:12.75 2:42.98
48 Clayton Bee SR-4 Glenville St. 2:12.24 2:46.63 1:52.41 2:20.18 2:04.31 1:37.86
49 Michael Hanik SR-4 Pitt.-Johnstown 2:12.36 2:52.07 1:33.98 2:33.54 1:45.89 2:17.66
50 David Coul FR-1 Grove City 2:12.71 2:00.77 2:07.41 2:18.02 2:00.77 2:33.95
51 Brandon Stein FR-1 Frostburg State 2:13.36 1:58.69 2:16.03 2:37.37 2:48.04 1:48.03
52 Jacob Angelo FR-1 West Virginia Wesleyan 2:13.91 2:23.29 2:34.00 2:34.00 1:47.13 2:28.64
53 Ryan Armstrong JR-3 Westminster (Pa.) 2:14.34 1:55.54 2:04.94 2:47.93 2:33.15 2:26.43
54 Dane Fasick FR-1 Westminster (Pa.) 2:14.41 2:37.26 1:52.91 2:15.76 2:26.51 1:51.56
55 Damon Martin FR-1 West Virginia Wesleyan 2:14.94 2:27.09 2:47.33 1:53.35 1:53.35 2:31.14
56 Nate Thomas FR-1 Carlow 2:15.72 2:46.94 2:34.72 2:11.65 2:40.15 1:39.08
57 Jonathan Stout JR-3 West Liberty 2:16.15 1:38.03 2:50.19 1:42.12 1:47.56 2:27.05
58 Andrew Polcik FR-1 Lake Erie 2:19.36 1:58.46 2:37.48 1:58.46 2:11.00 1:52.89
59 Caden Harsh JR-3 Westminster (Pa.) 2:20.32 1:52.26 3:01.02 3:02.42 2:32.95 1:52.26
60 Will Zeisler SR-4 Grove City 2:21.96 2:51.78 1:47.89 3:01.71 2:06.35 3:04.55
61 Isaac Slater SO-2 Glenville St. 2:23.49 2:23.49 2:04.84 1:46.19 2:50.76 2:19.19
62 Gabe Hagen SO-2 Pitt.-Johnstown 2:52.51 2:50.79 3:04.59 3:06.31 2:05.94 2:43.89
  Landon Latham SO-2 Ohio Dominican DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Collin Kelly   Pittsburgh Track Club 1:59.07 2:25.16 1:30.72 1:53.40
2 Sage Varvo   Unattached 2:27.82 2:23.20 2:03.57 1:55.48
3 Jadon Rahman FR-1 Duquesne 1:51.12 2:27.37 2:09.83 1:56.96
4 Shannon Dooley SR-4 Slippery Rock 2:15.13 1:46.93 1:36.35 1:57.50
6 Jackson Gibson SO-2 Davis & Elkins 2:11.06 1:48.63 2:13.42 1:58.07
11 Kaleb Berhanu FR-1 Frostburg State 2:19.21 2:01.36 1:55.41 1:58.98
18 Jack Wilcoxson JR-3 Youngstown St. 2:12.04 2:24.04 1:30.03 2:00.03
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Kirk Stewart SO-2 Lock Haven 1:42.74 1:41.56 1:58.09 2:01.64 1:33.30
8 Holden Eagle FR-1 Duquesne 2:02.18 2:33.02 1:58.62 1:44.39 2:28.28
9 Cooper Gibson FR-1 Davis & Elkins 2:21.23 2:17.67 1:58.68 1:53.94 1:26.64
10 Konnor Allison FR-1 Davis & Elkins 1:31.53 2:10.76 1:58.87 1:50.55 1:57.69
12 Eric Dehmer FR-1 Malone 1:48.35 1:26.92 1:59.06 1:29.30 1:54.30
14 Andrew Wehrle SO-2 Lock Haven 2:01.63 1:53.28 1:59.24 1:41.36 1:43.74
16 Joey Stafford JR-3 Youngstown St. 2:08.37 2:11.97 1:59.97 2:28.77 1:59.97
19 Aydan Summers SO-2 Lock Haven 1:45.70 1:39.70 2:00.11 2:22.93 1:57.71
20 Alejandro Salgado FR-1 Charleston (W.V.) 2:35.02 2:07.38 2:00.17 1:33.74 1:34.94
23 Cole Bracken SO-2 West Virginia Wesleyan 2:08.19 2:15.45 2:00.93 2:29.96 1:50.05
25 Ben Bumgarner SR-4 West Liberty 1:56.37 2:07.27 2:01.21 1:53.94 1:44.24
26 Joe Joe Rolko FR-1 Malone 1:28.92 1:28.92 2:01.80 1:30.14 1:47.19
27 Michael Garrett SO-2 Charleston (W.V.) 2:08.09 1:37.60 2:01.99 2:26.39 2:05.65
30 Noah Lee SO-2 Pitt.-Johnstown 2:17.64 1:28.48 2:02.89 2:04.12 1:44.46
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Daylen Madison FR-1 Ashland 2:21.29 1:57.74 1:41.26 2:10.70 1:47.15
13 Tucker Markko SR-4 Malone 1:30.62 1:59.23 2:29.04 2:26.66 2:09.96
15 Quintin Weaver SR-4 Thiel 1:46.23 1:59.36 1:51.01 2:20.85 2:24.43
17 Emmanuel Yego FR-1 Charleston (W.V.) 1:26.42 2:00.02 2:12.03 1:31.22 2:30.03
21 Jacob Cureton SO-2 Malone 1:46.98 2:00.20 2:17.03 1:32.56 1:36.16
24 Dhiren Brickman FR-1 Ashland 1:59.85 2:01.06 2:26.49 1:32.01 2:26.49
28 Ethan Hunter SO-2 Cedarville 1:34.39 2:02.58 2:32.00 1:58.91 2:30.78
31 Jonathan Alecusan FR-1 Cedarville 2:32.54 2:03.01 2:05.47 2:00.55 2:23.93
32 William Stenson JR-3 Lake Erie 2:29.40 2:03.47 1:46.19 1:30.14 1:37.55
33 Anthony Bradford JR-3 Charleston (W.V.) 2:08.55 2:03.60 2:14.73 2:09.78 2:09.78
36 Rylan Felumlee FR-1 Cedarville 1:39.68 2:04.59 2:22.04 2:10.82 2:13.32
39 Blake Jarrell SR-4 Glenville St. 2:00.51 2:05.53 2:19.34 2:03.02 2:15.58
44 Jacob Krous JR-3 Ohio Dominican 1:58.44 2:08.73 2:04.87 1:52.00 1:33.98
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
22 Taye Gonzalez FR-1 Lake Erie 2:00.92 2:20.27 1:35.53 2:16.64 2:11.81 1:54.88
29 Ben Place JR-3 Cedarville 2:02.76 2:34.68 1:30.85 1:41.89 2:32.23 2:22.41
37 Brody Cermak JR-3 West Liberty 2:04.74 1:58.51 2:34.68 1:54.76 2:40.92 1:51.02
40 Vince Fennell SO-2 Lock Haven 2:05.87 2:07.13 1:49.51 2:08.39 2:00.84 2:04.62
41 Max Dailey FR-1 Westminster (Pa.) 2:06.28 2:07.55 2:05.02 2:37.85 1:51.13 2:05.02
42 Isaac Busler FR-1 Grove City 2:06.87 2:18.29 2:01.80 2:04.34 1:35.16 1:46.57
43 Ben Brassart FR-1 Pitt.-Johnstown 2:08.07 2:33.69 1:59.11 2:24.72 2:04.23 2:19.60
45 Mason White SO-2 Lake Erie 2:10.01 1:59.61 1:46.61 1:59.61 2:10.01 2:11.31
46 Jarrett Lee FR-1 Lock Haven 2:10.95 1:38.22 2:24.05 1:56.55 2:18.81 2:24.05
51 Brandon Stein FR-1 Frostburg State 2:13.36 2:09.36 1:48.03 2:29.37 2:49.37 2:22.70
54 Dane Fasick FR-1 Westminster (Pa.) 2:14.41 2:53.39 1:52.91 1:39.47 1:54.25 1:46.19
59 Caden Harsh JR-3 Westminster (Pa.) 2:20.32 2:09.10 2:30.15 2:56.81 1:43.84 2:16.11
  Landon Latham SO-2 Ohio Dominican DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
34 Nathan Jacobs FR-1 Alderson Broaddus 2:32.38 2:16.27 2:10.08 1:42.82 2:24.94 2:03.88
35 Juan Amann SO-2 Davis & Elkins 2:16.58 2:24.03 1:38.09 2:32.72 1:31.88 2:04.16
38 Tyrie Liddell FR-1 Lake Erie 1:50.29 2:31.64 1:39.01 2:35.40 2:37.91 2:05.32
47 Travis Hill SO-2 Glenville St. 2:28.52 2:24.58 2:08.81 2:08.81 2:20.63 2:11.43
48 Clayton Bee SR-4 Glenville St. 1:33.89 1:37.86 2:01.66 2:47.95 2:08.28 2:12.24
49 Michael Hanik SR-4 Pitt.-Johnstown 2:42.81 2:05.75 1:32.66 2:04.42 2:16.33 2:12.36
50 David Coul FR-1 Grove City 1:39.54 2:28.64 1:52.81 2:20.68 2:44.56 2:12.71
52 Jacob Angelo FR-1 West Virginia Wesleyan 1:40.44 2:40.70 2:31.32 2:21.95 2:38.02 2:13.91
53 Ryan Armstrong JR-3 Westminster (Pa.) 1:42.10 1:58.22 2:29.12 2:14.34 2:03.60 2:14.34
55 Damon Martin FR-1 West Virginia Wesleyan 2:52.73 2:04.15 2:05.50 2:08.20 2:45.98 2:14.94
56 Nate Thomas FR-1 Carlow 2:06.22 2:21.15 2:34.72 2:44.23 2:40.15 2:15.72
57 Jonathan Stout JR-3 West Liberty 2:46.11 2:35.21 1:58.45 1:55.73 1:46.20 2:16.15
58 Andrew Polcik FR-1 Lake Erie 2:45.84 2:30.51 2:09.61 1:40.34 2:17.97 2:19.36
60 Will Zeisler SR-4 Grove City 2:29.06 2:27.64 2:21.96 2:17.71 1:47.89 2:21.96
61 Isaac Slater SO-2 Glenville St. 2:47.89 1:59.10 2:30.67 3:03.67 2:01.97 2:23.49
62 Gabe Hagen SO-2 Pitt.-Johnstown 2:54.24 2:50.79 3:23.57 2:23.19 2:40.44 2:52.51