January 20, 2023
|
Youngstown State-WATTS - Youngstown, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B AARTFC IC4A/ECAC PSAC

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Nikki Scherer SR-4 Pittsburgh 55.48
2 Caleia Johnson SO-2 Pittsburgh 55.83
3 Hannah Seitzinger SO-2 Duquesne 57.53
4 Larissa Manciaz JR-3 Ohio 57.94
5 Amy Allen SO-2 Duquesne 58.21
6 Jade Avance FR-1 Ashland 58.23
7 Cheyanne Davis SR-4 Ashland 58.40
8 Darian Braddix JR-3 Bowling Green 58.67
9 Kaylin Cousin SO-2 Duquesne 59.95
10 Montana Walker FR-1 Ashland 59.97
11 Molly Wagner JR-3 Carlow 1:00.04
12 Faith Mucci SO-2 Duquesne 1:00.18
13 Alice Bogia FR-1 Slippery Rock 1:00.23
14 Berna Zukina FR-1 Edinboro 1:00.29
15 Emily Bee JR-3 Youngstown St. 1:00.59
16 Maggie Kovalcik JR-3 West Liberty 1:00.86
17 Rachel Veneziano SO-2 Slippery Rock 1:00.98
18 Jasmine Scott FR-1 Frostburg State 1:01.01
19 Liana Rodriguez SO-2 Youngstown St. 1:01.28
20 Sophie Besett FR-1 Ohio 1:01.37
21 Mackenzie Fletcher FR-1 Edinboro 1:01.58
22 Lorna Speigle SR-4 Slippery Rock 1:01.72
23 Roxanne Mcfarlin SR-4 Davis & Elkins 1:01.75
24 Baby Jimerson SO-2 Frostburg State 1:02.03
25 Marimo Akita FR-1 West Virginia Wesleyan 1:02.15
26 Jessica Ferguson FR-1 Cedarville 1:02.30
27 Balie Destefano SR-4 Charleston (W.V.) 1:02.54
28 Haley Morgan SO-2 Slippery Rock 1:02.88
29 Madison Olsen SO-2 Slippery Rock 1:03.16
30 Calista Bobula FR-1 Cedarville 1:03.33
31 Keri Lechner JR-3 Carlow 1:03.45
32 Tia Moye SO-2 Frostburg State 1:03.51
33 Anne Holdeman SO-2 Geneva 1:03.70
34 Erica Davis FR-1 Charleston (W.V.) 1:03.77
35 Tumba Powell SR-4 Thiel 1:03.94
36 Alexandra Walton FR-1 Pitt.-Johnstown 1:04.07
37 Jayna Galley JR-3 Edinboro 1:04.12
38 Lauren Jacobs SO-2 Edinboro 1:04.30
39 Kassydee Owens SO-2 Ohio Dominican 1:04.61
40 Natalie Gentzel FR-1 Lock Haven 1:04.79
41 Maddie Stacey SO-2 Ashland 1:04.99
42 Nikane Ambos FR-1 Ohio Dominican 1:05.01
43 Lanie Bower FR-1 Lake Erie 1:05.34
44 Ella Spriggle SO-2 Slippery Rock 1:05.51
45 Desiree Knotts FR-1 Alderson Broaddus 1:05.58
46 Abigail Painter FR-1 Westminster (Pa.) 1:05.62
47 Abby Biddle SR-4 Grove City 1:05.66
48 Aubrey Wiethe JR-3 West Virginia Wesleyan 1:05.67
49 Kaelyn Jones SO-2 Malone 1:06.13
50 Mallory Voegelin SO-2 Edinboro 1:06.29
51 Alanis Roman FR-1 Lake Erie 1:06.38
52 Hannah Hill FR-1 Glenville St. 1:06.47
53 Favour Oladapo SO-2 Geneva 1:06.49
54 Anna Baxter JR-3 Duquesne 1:06.52
55 Caitlyn Goodrich JR-3 Westminster (Pa.) 1:06.82
56 Nykia Fort SO-2 Alderson Broaddus 1:07.64
57 Kinsey Knoch JR-3 Malone 1:08.43
58 Megan Kendall FR-1 Lock Haven 1:08.76
59 Justice Washington SR-4 Alderson Broaddus 1:08.87
60 Daziana Drew FR-1 Frostburg State 1:08.93
61 Hayley Willey JR-3 West Virginia Wesleyan 1:09.95
62 Mckenzie Reynolds FR-1 Glenville St. 1:10.11
63 Emily Martz FR-1 Slippery Rock 1:10.19
64 Ella Bible FR-1 Ashland 1:10.25
65 Rachel Blessing SO-2 Geneva 1:10.40
66 Alyssa West FR-1 Glenville St. 1:10.73
67 Grace Pitt FR-1 Ohio Dominican 1:11.84
68 Jayden Cover FR-1 Glenville St. 1:14.55
69 Brooke Warner FR-1 Glenville St. 1:15.69
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Nikki Scherer SR-4 Pittsburgh 56.59 55.48 52.16 58.26
2 Caleia Johnson SO-2 Pittsburgh 39.64 55.83 1:06.44 56.95
3 Hannah Seitzinger SO-2 Duquesne 54.66 57.53 50.06 52.36
7 Cheyanne Davis SR-4 Ashland 58.99 58.40 49.06 41.47
8 Darian Braddix JR-3 Bowling Green 1:16.28 58.67 59.26 1:12.17
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
4 Larissa Manciaz JR-3 Ohio 57.94 44.04 1:11.85 53.89 53.31
5 Amy Allen SO-2 Duquesne 58.21 57.63 49.48 1:15.68 41.33
9 Kaylin Cousin SO-2 Duquesne 59.95 1:15.54 50.36 52.76 1:02.95
19 Liana Rodriguez SO-2 Youngstown St. 1:01.28 1:11.09 1:07.41 47.80 49.03
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Jade Avance FR-1 Ashland 1:08.72 41.93 57.07 1:11.63 58.23 58.82
12 Faith Mucci SO-2 Duquesne 1:04.40 42.13 1:13.42 1:15.83 1:00.18 51.76
18 Jasmine Scott FR-1 Frostburg State 1:03.45 1:07.73 48.81 56.13 1:01.01 1:04.67
20 Sophie Besett FR-1 Ohio 1:15.49 50.33 54.01 43.58 1:01.37 1:08.74
24 Baby Jimerson SO-2 Frostburg State 48.39 1:19.40 1:07.62 44.05 1:02.03 1:16.92
35 Tumba Powell SR-4 Thiel 1:08.42 54.99 59.47 1:07.14 1:03.94 51.16
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Molly Wagner JR-3 Carlow 56.44 1:00.04 1:00.64 59.44
16 Maggie Kovalcik JR-3 West Liberty 1:02.08 1:00.86 49.30 1:05.12
17 Rachel Veneziano SO-2 Slippery Rock 47.57 1:00.98 1:16.84 1:04.64
23 Roxanne Mcfarlin SR-4 Davis & Elkins 1:11.63 1:01.75 57.43 1:06.69
38 Lauren Jacobs SO-2 Edinboro 56.59 1:04.30 1:13.95 1:12.66
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Alice Bogia FR-1 Slippery Rock 44.57 1:08.06 57.82 1:00.23 54.81 1:03.85 1:08.06
26 Jessica Ferguson FR-1 Cedarville 56.07 1:03.55 56.07 1:02.30 1:20.99 44.86 1:10.40
30 Calista Bobula FR-1 Cedarville 1:12.83 1:17.27 51.30 1:03.33 1:07.13 1:00.80 48.13
31 Keri Lechner JR-3 Carlow 53.30 1:09.80 1:19.95 1:03.45 46.32 58.38 1:11.07
41 Maddie Stacey SO-2 Ashland 1:19.94 54.60 50.05 1:04.99 55.25 1:14.09 1:05.64
Women's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Montana Walker FR-1 Ashland 59.97 1:01.17
14 Berna Zukina FR-1 Edinboro 1:00.29 42.81
22 Lorna Speigle SR-4 Slippery Rock 1:01.72 54.93
34 Erica Davis FR-1 Charleston (W.V.) 1:03.77 59.31
59 Justice Washington SR-4 Alderson Broaddus 1:08.87 50.97
Women's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
28 Haley Morgan SO-2 Slippery Rock 1:14.20 1:02.88 46.54 1:08.54
29 Madison Olsen SO-2 Slippery Rock 47.37 1:03.16 1:07.59 54.32
32 Tia Moye SO-2 Frostburg State 57.16 1:03.51 1:03.51 1:07.96
33 Anne Holdeman SO-2 Geneva 49.69 1:03.70 1:18.99 1:17.72
37 Jayna Galley JR-3 Edinboro 1:04.12 1:04.12 1:00.92 1:18.87
44 Ella Spriggle SO-2 Slippery Rock 56.34 1:05.51 47.17 55.69
Women's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
21 Mackenzie Fletcher FR-1 Edinboro 1:01.58 43.73 48.65 1:01.58
25 Marimo Akita FR-1 West Virginia Wesleyan 47.24 1:16.45 1:18.31 1:02.15
27 Balie Destefano SR-4 Charleston (W.V.) 57.54 1:04.42 1:21.31 1:02.54
36 Alexandra Walton FR-1 Pitt.-Johnstown 1:11.76 49.34 59.59 1:04.07
47 Abby Biddle SR-4 Grove City 47.28 1:01.72 46.62 1:05.66
Women's 400 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
42 Nikane Ambos FR-1 Ohio Dominican 1:05.01 1:08.26 1:12.82
48 Aubrey Wiethe JR-3 West Virginia Wesleyan 1:05.67 51.23 55.82
54 Anna Baxter JR-3 Duquesne 1:06.52 1:20.49 1:14.51
56 Nykia Fort SO-2 Alderson Broaddus 1:07.64 55.47 1:22.52
65 Rachel Blessing SO-2 Geneva 1:10.40 1:07.59 57.03
Women's 400 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
39 Kassydee Owens SO-2 Ohio Dominican 1:16.24 51.69 1:04.61 57.51
40 Natalie Gentzel FR-1 Lock Haven 1:22.29 59.61 1:04.79 1:05.44
50 Mallory Voegelin SO-2 Edinboro 56.35 53.04 1:06.29 1:09.61
53 Favour Oladapo SO-2 Geneva 1:01.84 59.84 1:06.49 1:24.45
58 Megan Kendall FR-1 Lock Haven 1:20.45 1:01.89 1:08.76 1:14.26
63 Emily Martz FR-1 Slippery Rock 1:16.51 1:13.00 1:10.19 1:27.74
Women's 400 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
43 Lanie Bower FR-1 Lake Erie 1:21.03 46.40 1:01.42 1:05.34
46 Abigail Painter FR-1 Westminster (Pa.) 1:04.31 1:15.47 1:16.78 1:05.62
49 Kaelyn Jones SO-2 Malone 1:14.73 46.30 1:05.47 1:06.13
57 Kinsey Knoch JR-3 Malone 1:05.01 54.06 1:21.44 1:08.43
Women's 400 Meters Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
51 Alanis Roman FR-1 Lake Erie 1:17.00 1:11.69 1:15.68 1:10.37 1:06.38 1:20.32 1:16.34
60 Daziana Drew FR-1 Frostburg State 1:09.62 1:12.38 1:19.27 1:11.00 1:08.93 1:09.62 1:02.73
61 Hayley Willey JR-3 West Virginia Wesleyan 48.97 1:09.95 53.17 48.97 1:09.95 1:08.56 57.36
62 Mckenzie Reynolds FR-1 Glenville St. 1:26.94 1:15.72 1:30.45 1:15.72 1:10.11 1:18.53 54.69
64 Ella Bible FR-1 Ashland 1:25.01 57.61 53.39 1:08.15 1:10.25 56.20 54.80
66 Alyssa West FR-1 Glenville St. 1:16.39 50.93 59.42 1:10.73 1:10.73 50.93 1:24.88
Women's 400 Meters Section 13
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
45 Desiree Knotts FR-1 Alderson Broaddus 1:06.90 1:14.11 1:05.58 55.75 1:06.24 1:17.39 51.16
68 Jayden Cover FR-1 Glenville St. 1:25.74 1:20.52 1:14.55 57.41 1:20.52 55.17 1:25.74
69 Brooke Warner FR-1 Glenville St. 1:27.05 1:33.10 1:15.69 52.99 1:30.08 1:17.96 56.01
Women's 400 Meters Section 14
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Emily Bee JR-3 Youngstown St. 1:00.59 1:13.32 1:13.92 44.23 1:15.74 1:14.53 1:00.59
52 Hannah Hill FR-1 Glenville St. 1:07.14 1:20.43 1:09.80 53.84 1:11.79 59.16 1:06.47
55 Caitlyn Goodrich JR-3 Westminster (Pa.) 56.13 1:25.53 1:15.51 51.46 48.78 1:17.52 1:06.82
67 Grace Pitt FR-1 Ohio Dominican 1:31.24 1:01.79 1:01.07 1:21.18 57.48 1:09.69 1:11.84