February 4, 2023
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: DIII New England NEICAAA IC4A/ECAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Stephen Evans   Ottawa Lions 1:38.57 1:48.31
2 Abraham Alvarado 3 Atlanta Track Club Elite 1:33.31 1:48.49
3 Shane Streich   Atlanta Track Club Elite 1:33.46 1:48.67
4 Daniel Nixon   Atlanta Track Club Elite 2:20.45 1:48.87
5 Mahamed Sharif JR-3 Connecticut 1:57.83 1:49.10
6 Michael Petersen Senior Rad Track RC Elite 1:24.97 1:50.35
7 Tyler Brogan JR-3 Northeastern 2:17.79 1:51.12
8 Aksel Laudon SR-4 Boston University 2:17.82 1:51.14
9 Dan McSolla Senior Battle Road Track Club 2:05.21 1:51.79
10 Jayden Greene JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:50.70 1:51.81
11 Micah Harris JR-3 George Mason 1:49.64 1:51.87
12 Eddie Kelly SO-2 Boston College 1:27.31 1:51.93
13 Kirk Dawkins FR-1 Albany 2:14.44 1:52.03
14 Zachary Jelinek FR-1 Bucknell 1:52.15 1:52.15
15 Amadou Ba SR-4 Coppin State 1:38.75 1:52.21
16 Parker Schneider FR-1 Boston University 2:22.54 1:52.23
17 Kelvin Chiku JR-3 New Orleans 1:25.39 1:52.35
18 John Wacker JR-3 Boston College 2:18.59 1:52.67
19 Michael Szwed SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:29.06 1:52.73
20 Jonny Stock FR-1 UMass Lowell 2:07.69 1:53.00
21 Alex Simpson JR-3 Bucknell 1:47.62 1:53.28
22 Max Gorriaran JR-3 Boston University 1:28.40 1:53.33
23 Muhammad Qadri JR-3 Wagner 1:48.86 1:53.39
24 Marcus Reilly Junior Edge Elite Track Club 2:02.56 1:53.48
25 Riley McDermott JR-3 Harvard 1:35.53 1:53.72
26 Brian Brooks SR-4 WPI 1:33.34 1:53.82
27 Jack Jeffrey SR-4 Boston University 1:36.79 1:53.87
28 Laelien Rohee 7 Boston North Track Club 1:28.89 1:53.96
29 Hayden Jennings SR-4 Boston University 1:39.24 1:54.07
30 Alex Larochelle   Sherbrooke 1:32.43 1:54.11
31 Paul McClain SO-2 George Mason 1:39.31 1:54.14
32 Roman Schrader FR-1 Tulane 2:27.32 1:54.20
33 Owen Moelter JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:23.40 1:54.24
34 Julien Hinz SR-4 Dartmouth 1:54.26 1:54.26
35 Eero Helenius SO-2 Boston College 1:20.01 1:54.29
36 Matt Schofield SR-4 MIT 2:04.71 1:54.41
37 Nadim Abdu FR-1 George Mason 1:33.87 1:54.47
38 Sean Murphy JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:20.16 1:54.51
39 Gianni Henry FR-1 Albany 1:24.76 1:54.53
40 Jalen St. Fort FR-1 Tulane 2:19.13 1:54.98
41 Ryan Murray FR-1 Boston College 1:22.80 1:54.99
42 Jayeed Norbal JR-3 Coppin State 1:26.33 1:55.10
43 Jesse Benavides FR-1 South Florida 2:26.99 1:55.74
44 Josh Stone SR-4 Connecticut 2:06.17 1:55.75
45 Astor Meredith-Goujon SR-4 Northeastern 1:28.25 1:56.11
46 Friend Weiler SO-2 Boston College 2:01.98 1:56.17
47 Jake Connolly SO-2 UMass Lowell 2:12.87 1:56.55
48 Josh Thaler SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:57.77 1:56.60
49 Justin Penny FR-1 George Mason 1:34.56 1:56.74
50 Matthew Baron   Tracksmith Boston Hares 1:31.28 1:57.02
51 Randy Serville SR-4 Coppin State 1:25.52 1:57.15
52 William Levy   UNAT-Coppin State 1:25.55 1:57.19
53 Stephen Sutton JR-3 Connecticut 1:27.91 1:57.21
54 Colin Shaver FR-1 Boston College 1:56.24 1:57.41
55 Seth Hoffritz SR-4 Bucknell 1:29.33 1:57.53
56 Sean Riley SO-2 UMass Lowell 2:27.00 1:57.60
57 Raymond Flores Senior Unattached 1:43.50 1:57.61
58 Mamadu Tchamo FR-1 UMass Lowell 2:29.84 1:57.98
59 Bethwel Tum SR-4 Tulane 1:48.57 1:58.01
60 Nate Somers JR-3 Boston University 2:30.00 1:58.11
61 Peter Dizon JR-3 UMass Lowell 1:41.22 1:59.08
62 Zachary Barry FR-1 Connecticut 1:33.44 1:59.79
63 Jaden Enis Senior Unattached 2:03.44 1:59.84
64 Colby Belczyk SO-2 Bucknell 2:34.73 1:59.94
65 Hewson Duffy FR-1 Harvard 2:28.55 2:00.77
66 Luke Hanratty SR-4 Boston University 2:07.72 2:07.72
  Spencer Pett SO-2 Boston College DNF DNF
  Alex Lombardo SO-2 George Mason DNF DNF
  Malik Mahmud   Unattached DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Stephen Evans   Ottawa Lions 1:49.40 1:19.07 1:20.15 1:29.90 1:48.31 1:25.57 1:36.40
2 Abraham Alvarado 3 Atlanta Track Club Elite 2:21.04 1:26.80 1:36.56 1:35.48 1:48.49 2:04.77 1:45.24
3 Shane Streich   Atlanta Track Club Elite 1:59.54 1:25.85 1:54.11 1:23.68 1:48.67 1:54.11 1:54.11
4 Daniel Nixon   Atlanta Track Club Elite 1:30.37 1:22.75 1:56.49 1:45.61 1:48.87 1:23.83 1:58.67
5 Mahamed Sharif JR-3 Connecticut 2:21.83 1:45.83 1:39.28 2:08.74 1:49.10 2:06.56 2:16.38
6 Michael Petersen Senior Rad Track RC Elite 2:09.11 1:17.25 1:48.15 1:24.97 1:50.35 1:23.87 1:18.35
53 Stephen Sutton JR-3 Connecticut 1:59.56 1:29.08 2:11.28 1:50.18 1:57.21 2:19.48 1:59.56
  Malik Mahmud   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
7 Tyler Brogan JR-3 Northeastern 1:30.01 1:50.01 1:51.12
8 Aksel Laudon SR-4 Boston University 1:24.47 2:00.04 1:51.14
9 Dan McSolla Senior Battle Road Track Club 2:24.21 1:46.20 1:51.79
11 Micah Harris JR-3 George Mason 1:51.87 2:14.25 1:51.87
15 Amadou Ba SR-4 Coppin State 2:25.88 1:28.65 1:52.21
20 Jonny Stock FR-1 UMass Lowell 1:36.05 1:51.87 1:53.00
22 Max Gorriaran JR-3 Boston University 2:06.93 1:22.73 1:53.33
24 Marcus Reilly Junior Edge Elite Track Club 1:28.52 1:41.00 1:53.48
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Jayden Greene JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:10.82 1:31.69 1:45.11 1:41.75 1:51.81
12 Eddie Kelly SO-2 Boston College 1:25.07 2:04.25 2:00.89 2:24.39 1:51.93
16 Parker Schneider FR-1 Boston University 1:32.03 2:25.90 2:22.54 1:23.05 1:52.23
17 Kelvin Chiku JR-3 New Orleans 2:03.59 2:11.45 1:28.76 2:02.47 1:52.35
29 Hayden Jennings SR-4 Boston University 2:04.34 1:34.68 1:28.98 2:14.61 1:54.07
30 Alex Larochelle   Sherbrooke 2:22.64 2:22.64 2:18.08 1:59.82 1:54.11
40 Jalen St. Fort FR-1 Tulane 1:28.54 2:03.03 2:03.03 1:43.49 1:54.98
64 Colby Belczyk SO-2 Bucknell 1:33.56 1:29.96 1:28.76 2:15.54 1:59.94
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Michael Szwed SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:52.73
26 Brian Brooks SR-4 WPI 1:53.82
33 Owen Moelter JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:54.24
42 Jayeed Norbal JR-3 Coppin State 1:55.10
46 Friend Weiler SO-2 Boston College 1:56.17
66 Luke Hanratty SR-4 Boston University 2:07.72
  Alex Lombardo SO-2 George Mason DNF
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
13 Kirk Dawkins FR-1 Albany 1:52.03 1:50.91 1:56.52 2:09.96
18 John Wacker JR-3 Boston College 1:52.67 1:45.91 1:24.51 2:06.19
21 Alex Simpson JR-3 Bucknell 1:53.28 1:40.82 2:03.48 2:05.74
25 Riley McDermott JR-3 Harvard 1:53.72 1:40.08 2:10.78 1:57.14
34 Julien Hinz SR-4 Dartmouth 1:54.26 2:03.40 2:26.26 1:34.84
44 Josh Stone SR-4 Connecticut 1:55.75 1:29.13 1:25.66 2:10.80
52 William Levy   UNAT-Coppin State 1:57.19 2:10.08 2:05.40 2:19.46
63 Jaden Enis Senior Unattached 1:59.84 1:58.65 1:47.86 2:05.84
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Zachary Jelinek FR-1 Bucknell 2:21.31 2:17.95 2:05.61 1:53.28 2:14.58 1:20.75 1:52.15
23 Muhammad Qadri JR-3 Wagner 2:04.73 2:14.94 1:29.58 2:13.80 1:27.31 2:03.60 1:53.39
27 Jack Jeffrey SR-4 Boston University 1:27.68 2:10.95 1:20.85 2:26.90 2:20.06 2:10.95 1:53.87
28 Laelien Rohee 7 Boston North Track Club 1:47.13 1:52.82 1:22.06 2:08.78 1:34.59 2:00.80 1:53.96
35 Eero Helenius SO-2 Boston College 2:00.01 1:44.01 1:44.01 2:09.15 1:54.29 2:00.01 1:54.29
37 Nadim Abdu FR-1 George Mason 1:40.74 2:07.07 2:12.79 1:57.91 1:35.01 1:40.74 1:54.47
38 Sean Murphy JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:23.60 2:17.42 2:00.24 2:24.29 2:16.27 2:16.27 1:54.51
41 Ryan Murray FR-1 Boston College 2:09.94 1:45.79 1:41.20 2:23.74 1:45.79 2:15.69 1:54.99
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
32 Roman Schrader FR-1 Tulane 1:54.20 1:58.77 2:14.76
36 Matt Schofield SR-4 MIT 1:54.41 2:07.00 1:55.56
39 Gianni Henry FR-1 Albany 1:54.53 2:04.84 1:43.08
47 Jake Connolly SO-2 UMass Lowell 1:56.55 1:47.23 2:03.55
48 Josh Thaler SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:56.60 1:33.28 1:49.61
49 Justin Penny FR-1 George Mason 1:56.74 2:18.92 2:18.92
51 Randy Serville SR-4 Coppin State 1:57.15 2:26.44 1:59.50
  Spencer Pett SO-2 Boston College DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
31 Paul McClain SO-2 George Mason 1:54.14
43 Jesse Benavides FR-1 South Florida 1:55.74
45 Astor Meredith-Goujon SR-4 Northeastern 1:56.11
50 Matthew Baron   Tracksmith Boston Hares 1:57.02
54 Colin Shaver FR-1 Boston College 1:57.41
57 Raymond Flores Senior Unattached 1:57.61
59 Bethwel Tum SR-4 Tulane 1:58.01
62 Zachary Barry FR-1 Connecticut 1:59.79
Men's 800 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
55 Seth Hoffritz SR-4 Bucknell 1:57.53 1:58.71 1:44.61 1:48.13
56 Sean Riley SO-2 UMass Lowell 1:57.60 2:01.13 1:31.73 2:14.07
58 Mamadu Tchamo FR-1 UMass Lowell 1:57.98 1:53.26 1:42.65 2:00.34
60 Nate Somers JR-3 Boston University 1:58.11 1:59.30 1:27.41 2:24.10
61 Peter Dizon JR-3 UMass Lowell 1:59.08 2:26.47 1:38.84 1:23.36
65 Hewson Duffy FR-1 Harvard 2:00.77 2:12.85 2:12.85 1:30.58