January 27-28, 2023
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov DIII New England NEICAAA IC4A/ECAC

Men's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Andrew Coscoran   Unattached 2:31.79 2:26.22 1:45.83 2:44.32 2:19.25 1:56.97
2 Parker Stokes JR-3 Georgetown 2:29.09 2:11.89 2:49.16 3:02.06 2:23.35 2:09.02
3 Ryan Jendzejec   Rhode Island Track Club 1:56.76 2:37.12 2:50.09 1:46.67 2:24.14 3:00.18
4 Owen Johnson SO-2 Georgetown 2:25.85 2:53.28 2:50.40 2:14.30 2:24.40 3:03.39
5 Mateo Althouse FR-1 Georgetown 2:54.96 2:02.91 2:44.84 1:57.12 2:24.59 2:56.40
6 Dan McSolla Senior Battle Road Track Club 2:17.50 2:13.16 2:47.89 3:05.26 2:24.73 2:10.26
7 Aaron Siff-Scherr SR-4 Brown 2:00.92 2:48.99 2:15.49 1:58.00 2:25.68 3:09.39
8 Jake Ireland SO-2 Central Connecticut 1:45.22 1:55.45 2:34.91 2:42.22 2:26.14 1:53.99
9 Angus White SR-4 Providence 2:39.71 1:45.50 2:35.32 2:16.27 2:26.52 2:33.85
10 Malik Mahmud   Battle Road Track Club 1:47.42 2:03.61 2:03.61 2:06.55 2:27.15 1:50.37
11 Aidan Shea JR-3 New Hampshire 2:34.62 2:06.64 2:02.22 2:25.78 2:27.25 1:53.39
12 Gideon Rothschild JR-3 Army West Point 2:43.61 2:40.66 2:45.08 1:47.60 2:27.39 2:48.03
13 Jesse Edelstein JR-3 Brown 2:57.21 2:09.95 2:08.48 2:11.43 2:27.67 2:29.15
14 Tim Bolick Senior Battle Road Track Club 3:11.74 2:28.63 2:13.77 2:50.93 2:28.63 2:49.44
15 Tyler Perry SO-2 Marist 2:18.68 2:09.73 3:12.36 2:58.94 2:29.11 2:33.59
16 Jack Jeffrey SR-4 Boston University 2:33.72 2:20.29 2:20.29 1:53.43 2:29.24 3:00.58
17 Jared Steins FR-1 MIT 1:56.47 2:36.78 2:27.82 3:02.16 2:29.31 2:08.41
18 Simon Opsahl SO-2 MIT 1:57.96 2:30.81 3:02.16 1:57.96 2:29.31 2:03.93
19 Naveen Sharma JR-3 Brown 1:51.88 3:10.49 2:05.48 2:02.46 2:31.18 2:46.30
20 Ellery Rajagopal SR-4 MIT 2:50.13 2:31.90 2:50.13 2:48.61 2:31.90 2:19.75
21 Henry Wood SO-2 Brown 3:15.08 2:52.22 1:48.21 3:07.46 2:32.40 2:36.98
22 Colin Shaver FR-1 Boston College 2:27.96 2:26.43 2:47.79 2:09.65 2:32.53 2:18.81
23 Wyatt Burr FR-1 Bryant 3:05.27 2:45.36 2:25.46 2:28.52 2:33.11 2:49.96
24 Covy Dufort JR-3 Maine-Farmington 2:35.36 2:12.06 2:54.01 2:55.56 2:35.36 2:46.24
25 Ryan McCauley SO-2 Central Connecticut 2:52.52 2:43.20 2:04.34 1:56.57 2:35.42 2:41.64
26 Adam Kaiser SO-2 Bryant 3:13.02 1:55.19 2:26.32 3:22.36 2:35.66 1:53.64
27 Griffin Cooke SO-2 Siena 2:39.15 3:16.60 2:01.71 1:55.47 2:36.03 1:49.22
28 Kadyn Kabuga FR-1 Brown 2:01.08 3:27.11 2:37.72 2:23.38 2:39.31 1:57.89
29 Gabby Guerrero   Emerging Elite 3:12.89 2:28.26 3:08.11 2:02.75 2:39.41 3:17.67
30 Ryan Famiglietti JR-3 Siena 3:11.90 3:21.58 2:42.88 2:36.43 2:41.26 2:13.85
31 PJ Dauer FR-1 Siena 3:18.53 3:13.68 1:56.21 2:18.81 2:41.40 3:12.07
32 Sean Wilde SO-2 Molloy 1:57.96 3:28.46 3:18.76 2:48.06 2:41.59 2:36.75
33 Chuck Schneekloth   Garden State TC 2:09.37 2:07.75 2:07.75 2:46.57 2:41.71 2:15.84
34 Dante Digregorio FR-1 RIC 2:03.03 2:01.39 2:19.44 2:47.32 2:44.04 3:02.09
35 Henry Hagen   Oyster River Track Club 2:38.21 2:04.90 2:44.87 1:56.58 2:46.53 3:19.84
36 Kyle Hartford Senior South Portland 2:46.63 2:09.98 2:18.31 3:19.96 2:46.63 3:34.96
37 Theo Fleischer   Oyster River Track Club 3:03.01 3:08.09 2:30.81 2:46.06 2:49.45 2:13.87
38 Alexander Rosario FR-1 Sacred Heart 2:13.05 2:50.57 3:29.81 2:43.75 2:50.57 2:30.11
39 Andrew Bacile SO-2 Sacred Heart 3:13.00 3:06.17 3:31.78 3:16.41 2:50.79 3:09.58
40 Evan Small Sophomore South Portland 2:56.61 2:34.32 3:39.47 2:25.75 2:51.46 2:49.75
41 Michael Curran FR-1 Lasell 2:48.85 3:24.39 3:20.84 2:45.29 2:57.73 2:11.52
  Cody Davis SO-2 Sacred Heart DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  William Levy   UNAT-Boston College DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Jack Salisbury   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Andrew Coscoran   Unattached 2:19.25 2:17.86 2:58.24 2:15.08 2:16.47 2:58.24
2 Parker Stokes JR-3 Georgetown 2:23.35 1:58.98 2:16.19 1:46.08 2:46.29 2:52.02
3 Ryan Jendzejec   Rhode Island Track Club 2:24.14 1:45.23 2:29.91 2:48.65 1:56.76 2:15.50
4 Owen Johnson SO-2 Georgetown 2:24.40 2:48.95 2:17.18 2:44.62 2:22.96 2:34.51
5 Mateo Althouse FR-1 Georgetown 2:24.59 2:47.73 2:47.73 2:17.36 2:54.96 2:10.14
6 Dan McSolla Senior Battle Road Track Club 2:24.73 2:17.50 2:18.94 1:51.45 2:52.23 1:51.45
7 Aaron Siff-Scherr SR-4 Brown 2:25.68 2:09.66 2:50.45 1:44.89 2:59.19 2:09.66
8 Jake Ireland SO-2 Central Connecticut 2:26.14 2:14.45 2:20.30 2:01.30 2:59.76 1:43.76
10 Malik Mahmud   Battle Road Track Club 2:27.15 2:49.23 1:59.20 2:40.40 3:03.94 2:46.28
  Jack Salisbury   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Angus White SR-4 Providence 2:11.87 2:19.20 2:17.73 2:26.52 1:42.57 2:04.55
11 Aidan Shea JR-3 New Hampshire 2:00.75 2:34.62 2:58.18 2:27.25 2:49.34 3:05.54
12 Gideon Rothschild JR-3 Army West Point 1:54.97 1:50.55 2:21.50 2:27.39 2:31.82 1:49.07
13 Jesse Edelstein JR-3 Brown 2:08.48 3:09.02 2:55.73 2:27.67 2:39.49 2:08.48
14 Tim Bolick Senior Battle Road Track Club 2:07.83 2:46.47 2:24.18 2:28.63 1:52.96 1:47.02
15 Tyler Perry SO-2 Marist 3:12.36 3:01.92 1:54.82 2:29.11 2:44.03 3:12.36
16 Jack Jeffrey SR-4 Boston University 1:54.92 2:30.74 2:21.78 2:29.24 2:05.37 2:24.77
19 Naveen Sharma JR-3 Brown 2:46.30 3:08.98 2:28.16 2:31.18 2:23.63 2:28.16
22 Colin Shaver FR-1 Boston College 2:49.31 2:12.71 2:38.64 2:32.53 2:18.81 2:00.50
  William Levy   UNAT-Boston College DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
17 Jared Steins FR-1 MIT 2:29.31 2:56.19 2:56.19 1:57.96 1:57.96
18 Simon Opsahl SO-2 MIT 2:29.31 3:03.66 1:46.01 2:42.75 1:50.49
20 Ellery Rajagopal SR-4 MIT 2:31.90 2:57.73 3:17.47 2:33.42 1:53.93
21 Henry Wood SO-2 Brown 2:32.40 1:57.35 2:18.69 1:55.83 2:40.02
23 Wyatt Burr FR-1 Bryant 2:33.11 1:59.43 2:10.15 2:31.58 2:57.61
24 Covy Dufort JR-3 Maine-Farmington 2:35.36 3:01.78 2:18.27 2:05.85 2:05.85
25 Ryan McCauley SO-2 Central Connecticut 2:35.42 2:01.23 3:00.29 3:09.62 1:48.80
27 Griffin Cooke SO-2 Siena 2:36.03 2:01.71 2:23.55 1:55.47 2:14.19
28 Kadyn Kabuga FR-1 Brown 2:39.31 3:15.96 1:51.52 2:05.86 3:00.02
29 Gabby Guerrero   Emerging Elite 2:39.41 3:17.67 1:53.19 2:12.31 2:13.91
34 Dante Digregorio FR-1 RIC 2:44.04 1:54.83 2:52.25 2:26.00 2:39.12
Men's 1000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
26 Adam Kaiser SO-2 Bryant 2:18.54 2:23.21 2:30.99 2:37.22 2:04.53 2:35.66
30 Ryan Famiglietti JR-3 Siena 2:46.10 3:08.68 2:02.56 2:47.71 2:23.53 2:41.26
31 PJ Dauer FR-1 Siena 2:26.88 1:54.60 2:15.58 3:08.84 2:04.28 2:41.40
32 Sean Wilde SO-2 Molloy 2:51.29 2:22.20 2:17.36 3:02.60 2:07.66 2:41.59
33 Chuck Schneekloth   Garden State TC 3:30.23 2:22.31 2:54.65 2:51.42 2:57.89 2:41.71
35 Henry Hagen   Oyster River Track Club 1:59.91 3:01.52 2:54.86 2:43.20 2:03.24 2:46.53
36 Kyle Hartford Senior South Portland 3:36.62 2:41.64 1:56.64 3:04.96 2:16.64 2:46.63
37 Theo Fleischer   Oyster River Track Club 2:27.43 3:21.65 3:26.73 2:29.12 2:12.18 2:49.45
38 Alexander Rosario FR-1 Sacred Heart 2:47.16 3:02.51 3:29.81 2:21.58 2:45.46 2:50.57
39 Andrew Bacile SO-2 Sacred Heart 2:16.64 3:33.49 2:30.30 2:02.97 2:14.93 2:50.79
40 Evan Small Sophomore South Portland 3:42.90 2:08.60 3:32.61 2:49.75 3:24.04 2:51.46
41 Michael Curran FR-1 Lasell 3:15.51 2:36.41 3:49.28 3:26.17 2:54.18 2:57.73
  Cody Davis SO-2 Sacred Heart DNF DNF DNF DNF DNF DNF