January 27, 2023
|
Houston-Yeoman FH (Banked) - Houston, TX
|
200m (Banked)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NJCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Elliot Metcalf SO-2 Rice 10:28.86 8:15.16 8:20.12 6:41.08
2 Gus Gannon FR-1 Rice 10:09.83 8:15.79 6:11.85 8:50.50
3 Devin Vallejo SR-4 Houston 10:49.76 8:19.81 9:49.78 10:04.77
4 Justice Artisst JR-3 Houston Christian 10:20.72 8:20.58 9:30.67 8:40.61
5 Brandon Seagreaves SR-4 Houston 10:40.77 8:24.54 9:45.27 6:58.77
6 Gudisa Adnow SO-2 Sam Houston 8:27.41 8:27.41 9:28.30 8:27.41
7 Travis Dowd JR-3 Rice 7:04.86 8:31.88 10:19.38 6:29.03
8 Berry Cox JR-3 Houston 10:36.50 8:33.30 9:19.50 8:07.64
9 Griffin Neal SO-2 Incarnate Word 10:17.20 8:34.33 8:54.91 6:46.32
10 Eli Peveto JR-3 Lamar 8:26.29 8:36.62 10:04.45 8:05.63
11 Christopher Daniels SO-2 Incarnate Word 7:14.27 8:36.98 6:58.76 9:59.70
12 Ryan Garza JR-3 Incarnate Word 6:38.47 8:37.49 10:05.47 11:02.39
13 Caden Cunningham SO-2 UTSA 6:08.00 8:38.31 8:38.31 8:59.05
14 Jonathan Rivera FR-1 Lamar 10:37.82 8:38.55 7:05.21 7:10.40
15 Daniel Cohen JR-3 Rice 6:39.79 8:39.20 9:15.55 7:47.28
16 Bryan Mileski FR-1 Sam Houston 6:03.48 8:39.25 10:12.72 9:10.41
17 Stephen Aguilar   Unattached 11:19.36 8:42.58 9:08.71 6:21.49
18 Jake Smith JR-3 UTSA 10:22.28 8:42.92 10:01.36 6:06.05
19 Jared Lautenslager Sophomore Unattached 7:14.56 8:43.56 6:22.20 7:14.56
20 Jhancarlos Carpio SO-2 St. Thomas (Tex.) 9:20.95 8:44.25 9:52.41 8:23.28
21 Jett Montes SO-2 Incarnate Word 7:21.37 8:45.43 7:47.64 9:11.71
22 Mario Ruiz SO-2 Sam Houston 8:29.93 8:45.70 11:07.64 11:23.41
23 Crawford Kiser FR-1 Lamar 10:05.10 8:46.17 8:40.91 7:11.46
24 Jack Gray Senior Unattached - Rice 10:52.98 8:46.59 6:56.01 10:05.58
25 Kyan Wallace SO-2 Sam Houston 6:19.29 8:46.78 10:58.48 9:28.93
26 Nathan Allen JR-3 Houston Christian 6:25.03 8:47.43 7:07.22 7:23.05
27 Miles Cox FR-1 Houston 6:31.24 8:48.70 10:08.01 6:20.67
28 James Urbina JR-3 St. Thomas (Tex.) 11:04.73 8:51.78 9:02.42 8:09.24
29 Will McDermott Freshman Unattached 8:50.83 8:56.19 7:30.40 9:23.00
30 Koket Jimata SO-2 Texas State 8:51.76 8:57.13 8:19.53 6:26.74
31 Landon Blankenship FR-1 UTSA 7:20.85 8:57.62 9:03.00 11:28.16
32 Kevin Hernandez FR-1 Incarnate Word 8:00.68 9:00.09 7:06.68 6:18.07
33 Isaiah Price JR-3 Houston Christian 7:54.55 9:05.46 6:27.28 7:38.19
34 Tyler Strothman Freshman LBB Track Club 10:01.30 9:06.63 10:45.03 8:17.44
35 Spencer Herbstritt SR-4 UTSA 9:45.07 9:06.79 10:28.81 11:07.09
36 Albert Norman SR-4 Texas Southern 7:51.41 9:08.15 8:18.82 6:45.64
37 Kaleb Cox   Unattached 8:42.77 9:10.28 7:47.74 11:27.85
38 Wyatt Lehmann FR-1 Sam Houston 9:05.32 9:10.82 9:21.84 7:48.20
39 Henry Hasz FR-1 SAGU 9:25.92 9:20.31 10:21.95 10:27.55
40 Yovany Portillo FR-1 Sam Houston 7:51.27 9:21.03 8:52.98 6:32.72
41 Steven Fitch Freshman Unattached 10:19.99 9:23.62 8:38.53 12:01.44
42 Lucas Wolf SR-4 St. Thomas (Tex.) 11:20.13 9:26.77 10:29.12 6:48.08
43 Drew Cunningham FR-1 St. Thomas (Tex.) 12:23.52 9:40.87 10:21.53 10:09.92
44 Jarrel Reynolds SR-4 Prairie View 10:45.84 9:41.83 9:30.20 9:53.47
45 Trevor Searls JR-3 SAGU 7:26.96 9:48.10 7:50.48 8:08.13
46 Cris Santana Santana FR-1 Hill College 11:43.70 9:51.34 7:53.08 9:33.60
47 Raul Lopez Junior Unattached 9:41.68 9:53.55 8:12.65 8:42.33
48 Bradley Nordin FR-1 SAGU 10:04.75 9:58.76 12:10.49 11:58.52
49 John Saine JR-3 SAGU 13:32.47 10:24.97 11:39.97 12:29.97
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
30 Koket Jimata SO-2 Texas State 8:41.02 10:44.56 11:27.53 8:57.13 9:34.73
32 Kevin Hernandez FR-1 Incarnate Word 7:12.08 7:49.88 8:11.49 9:00.09 7:06.68
33 Isaiah Price JR-3 Houston Christian 7:32.74 8:16.37 11:16.37 9:05.46 7:10.92
36 Albert Norman SR-4 Texas Southern 11:30.67 7:07.56 11:52.60 9:08.15 9:57.49
37 Kaleb Cox   Unattached 10:54.84 7:25.73 11:55.37 9:10.28 9:32.30
38 Wyatt Lehmann FR-1 Sam Houston 9:05.32 9:10.82 9:54.89 9:10.82 9:21.84
39 Henry Hasz FR-1 SAGU 12:08.41 11:51.60 8:18.68 9:20.31 11:51.60
40 Yovany Portillo FR-1 Sam Houston 11:18.85 8:24.93 7:06.39 9:21.03 9:37.86
41 Steven Fitch Freshman Unattached 6:34.54 10:59.44 12:01.44 9:23.62 7:53.44
42 Lucas Wolf SR-4 St. Thomas (Tex.) 10:34.79 10:17.78 9:26.77 9:26.77 6:42.41
43 Drew Cunningham FR-1 St. Thomas (Tex.) 10:15.73 7:21.47 7:15.66 9:40.87 7:09.85
44 Jarrel Reynolds SR-4 Prairie View 12:36.38 11:20.75 10:45.84 9:41.83 11:55.65
45 Trevor Searls JR-3 SAGU 10:29.27 7:32.84 12:38.65 9:48.10 11:57.49
46 Cris Santana Santana FR-1 Hill College 7:47.16 10:50.48 7:47.16 9:51.34 11:08.22
47 Raul Lopez Junior Unattached 8:18.59 8:36.39 10:46.97 9:53.55 12:33.81
48 Bradley Nordin FR-1 SAGU 9:34.81 9:28.83 8:58.89 9:58.76 7:53.02
49 John Saine JR-3 SAGU 13:32.47 12:54.97 10:37.47 10:24.97 10:49.97
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Griffin Neal SO-2 Incarnate Word 8:34.33 7:12.04 7:27.47 9:00.05 7:06.90 8:34.33 6:56.61
11 Christopher Daniels SO-2 Incarnate Word 8:36.98 8:47.32 9:18.34 9:18.34 8:57.66 7:29.78 8:26.64
12 Ryan Garza JR-3 Incarnate Word 8:37.49 7:04.35 10:31.34 8:01.27 6:59.17 10:10.64 9:18.89
13 Caden Cunningham SO-2 UTSA 8:38.31 10:32.34 10:01.24 10:11.61 6:39.10 6:39.10 8:07.22
16 Bryan Mileski FR-1 Sam Houston 8:39.25 10:02.33 10:33.49 8:02.91 7:52.52 7:00.60 6:24.25
17 Stephen Aguilar   Unattached 8:42.58 7:29.42 10:48.00 11:14.13 10:53.23 7:24.20 10:53.23
18 Jake Smith JR-3 UTSA 8:42.92 6:42.65 9:29.99 6:42.65 6:21.74 6:58.34 7:45.40
20 Jhancarlos Carpio SO-2 St. Thomas (Tex.) 8:44.25 7:30.86 8:23.28 7:09.89 9:31.44 10:23.86 11:21.53
21 Jett Montes SO-2 Incarnate Word 8:45.43 10:20.01 8:55.94 8:03.40 10:14.76 9:22.21 6:23.57
22 Mario Ruiz SO-2 Sam Houston 8:45.70 7:32.11 9:38.27 6:29.02 8:35.19 9:59.30 9:22.50
23 Crawford Kiser FR-1 Lamar 8:46.17 9:33.53 10:36.67 8:35.65 7:37.77 6:50.42 8:35.65
25 Kyan Wallace SO-2 Sam Houston 8:46.78 7:33.03 10:42.68 10:00.53 7:33.03 9:13.12 7:33.03
26 Nathan Allen JR-3 Houston Christian 8:47.43 10:11.82 6:09.20 6:19.75 9:24.35 8:15.79 11:09.84
27 Miles Cox FR-1 Houston 8:48.70 9:57.44 10:55.59 10:39.73 10:50.31 9:36.29 7:45.26
28 James Urbina JR-3 St. Thomas (Tex.) 8:51.78 9:13.06 7:58.61 6:22.89 7:42.65 8:51.78 10:48.78
31 Landon Blankenship FR-1 UTSA 8:57.62 8:03.86 10:02.14 6:21.71 8:41.50 7:20.85 8:57.62
35 Spencer Herbstritt SR-4 UTSA 9:06.79 10:06.94 11:39.90 7:01.03 6:28.22 6:44.63 10:23.34
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Elliot Metcalf SO-2 Rice 8:15.16 6:41.08
2 Gus Gannon FR-1 Rice 8:15.79 10:34.62
3 Devin Vallejo SR-4 Houston 8:19.81 6:59.84
4 Justice Artisst JR-3 Houston Christian 8:20.58 7:50.55
5 Brandon Seagreaves SR-4 Houston 8:24.54 10:10.50
6 Gudisa Adnow SO-2 Sam Houston 8:27.41 9:33.38
7 Travis Dowd JR-3 Rice 8:31.88 8:06.29
8 Berry Cox JR-3 Houston 8:33.30 10:05.70
10 Eli Peveto JR-3 Lamar 8:36.62 6:42.97
14 Jonathan Rivera FR-1 Lamar 8:38.55 7:41.51
15 Daniel Cohen JR-3 Rice 8:39.20 8:23.63
19 Jared Lautenslager Sophomore Unattached 8:43.56 10:17.80
24 Jack Gray Senior Unattached - Rice 8:46.59 10:05.58
29 Will McDermott Freshman Unattached 8:56.19 7:46.49
34 Tyler Strothman Freshman LBB Track Club 9:06.63 6:33.58